SkyscraperCity banner

261 - 280 of 343 Posts

·
City & Colour
Joined
·
13,140 Posts
Łódź chce neonów. Są dwa, będą kolejne

Dziś wieczorem w Łodzi zaświeciły dwa neony. A to dopiero początek. Po muralach Urban Forms i gadżetach ze sklepu Pan Tu Nie Stał to kolejna odsłona mody na stylistykę a la PRL.


"Światła neonowe to orchidee w dżungli nowoczesnego miasta" - pisał Zden'k Pešánek, jeden z pierwszych projektantów neonów. Nic dziwnego, że moda na neony wybuchła w Polsce w gierkowskiej epoce stabilizacji, która poprzez bloki z wielkiej płyty i szerokie jezdnie miała przynieść krajowi nowoczesność.

- Gdy przyjechałem tutaj kilkanaście lat temu, jeszcze widziałem szczątki neonów z lat 70. - wspomina Artur Chrzanowski, artysta i pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. - Pamiętam, że na Legionów był kotek z kłębkami wełny, a na Centralu nieodżałowany neon z parą, która rozbierała się do bielizny, by za chwilę za pomocą kolorowych rurek elegancko się ubrać.

Historycy mówią, że w latach 70. w Łodzi mogło działać nawet 2 tys. neonów. Dziś niewiele jest śladów dawnej neonowej świet(l)ności Łodzi, którą można zobaczyć na zdjęciach i pocztówkach sprzed 40 lat. Komentarzem do tej sytuacji była instalacja świetlna "Tęcza" łodzianki Agnieszki Chojnackiej. Złamany czterokolorowy łuk symbolizował koniec świetlnych reklam w Łodzi. Praca, zawieszona w podwórku przy ul. Traugutta 7, była częścią pierwszej edycji Festiwalu Światła w 2011 roku. Od tego czasu niszczała wyłączona. - Gdyby ktoś ją zdemontował i wyrzucił na śmietnik, nikt by tego nie zauważył - denerwuje się Chrzanowski.

Chojnacka i Chrzanowski postanowili zorganizować zbiórkę pieniędzy na ponowne uruchomienie neonu powstałego trzy lata temu. Akcja skończyła się sukcesem i po odliczeniu prowizji dla portalu PolakPotrafi.pl artyści mieli do dyspozycji 900 zł.

Sprawa jednak przeciągała się z powodu trudności biurokratycznych. W tym czasie uwagę łodzian zwróciły dwa inne wygasłe neony: "Rudowłosa - hommage a Strzemiński" Agnieszki Nataszy Splewińskiej w pasażu Schillera nawiązująca do malarstwa mistrza awangardy oraz "Złódźenie" Kamila Kuskowskiego z intencjonalnym błędem ortograficznym, zlokalizowane w jednym z podwórek przy ul. Sienkiewicza.

Wreszcie Agnieszka Nowak, wiceprezydent Łodzi, zorganizowała spotkanie łódzkich artystów z fundacją Lux Pro Momunentis. Zapadły ustalenia, że ocaleniem i utrzymaniem trzech neonów zajmie się właśnie organizator Festiwalu Światła. Dwa z nich zaświeciły wczoraj wieczorem. - "Złódźenie" jeszcze czeka na swoją kolej - mówi Beata Konieczniak z Lux Pro Momunentis. - Z prywatnego podwórka chcemy przenieść je na któryś z lepiej wyeksponowanych budynków gminnych.

Co z wcześniejszą zbiórką funduszy na reaktywację neonów? Osoby, które wpłaciły pieniądze na "Tęczę", nie chciały ich z powrotem. Dlatego Chrzanowski spotkał się z Beatą Canert, współwłaścicielką kamienicy przy ul. Więckowskiego 3. To tutaj, nad nieistniejącym sklepem z zabawkami, jest przymocowana "Gąska Balbinka". Kilka lat po akcji "Wyborczej" z 2007 roku, w wyniku której neon został odrestaurowany, bohaterka bajek i filmów animowanych z lat 50. i 60. znów zgasła.

- Mój tata, właściciel firmy, uczestniczył w produkcji tego neonu jako pracownik państwowej firmy w PRL - mówi Łukasz Frankowski z firmy Kapilar wytwarzającej neony. - Za darmo naprawiliśmy go siedem lat temu i teraz także chcemy być jego sponsorem. Musimy sprawdzić, które rurki są uszkodzone i w ich miejsce zamontować nowe. Całość prac powinna zamknąć się w dwóch tygodniach.

Dzięki temu kwota zebrana na "Tęczę" pokryje opłaty za prąd potrzebny "Balbince" przez ponad rok. Drugie tyle zobowiązała się wyłożyć współwłaścicielka kamienicy.

To nie koniec neonowej historii. - Zamierzamy zorganizować konkurs na neon artystyczny - deklaruje Konieczniak. - Ich los leży nam na sercu.

- Byłoby świetnie, gdyby równolegle do konkursu znalazły się pieniądze na coroczne odrestaurowanie jednego starego neonu - rozmarza się Chrzanowski. - Wróciła czarno-biała fotografia i płyty winylowe, wracają też neony. To szlachetna forma reklamy. Tak jak murale sprawiają, że miasto jest wizualnie bardziej zróżnicowane, tak też pomagają w tym neony. Kiedyś mógłby nawet powstać neonowy szlak, który odwoływałby się do łódzkiej historii.

Optymistą w diagnozach był Mirosław Filonik - artysta, który współtworzył pierwszą edycję Festiwalu Światła. - Billboardy należałoby wyrzucić na śmietnik, a zamiast nich zrobić piękne neony, które na pewno lepiej wpłynęłyby na obraz Łodzi - mówił trzy lata temu. - Odkrylibyśmy w mieście dzieła, które dotychczas dla nas nie istniały. A przecież, by tego dokonać, nie potrzeba wielu lat. Oświetlenie całej ulicy Piotrkowskiej zajęłoby rok, a miasto nabrałoby zupełnie innego smaku.

Moda na neony wraca w innych miastach. - Można mówić o takim zjawisku od dwóch lub trzech lat - stwierdza Frankowski. - Produkujemy kilkaset neonów rocznie. Mimo że nasza firma mieści się w Aleksandrowie Łódzkim, niewiele z nich trafia do Łodzi. Większość instalujemy w Warszawie, Trójmieście i Poznaniu. I to w miejscach, w których istniały w PRL. Zamówienia składają także prywatne firmy, które chcą mieć reklamę stylizowaną na stary neon.

Łódzkie neony zgasił kryzys lat 80. Dziś mają szansę powrócić. Nie tylko dlatego, że 300W, które miesięcznie pobiera "Tęcza", to niewiele, ale także dlatego, że istnieje społeczne energia, by miasto wyglądało inaczej, niż wygląda teraz.

Co o tym sądzicie? Czy to dobrze, że wraca moda na taką świetlną reklamę? Lubiliście dawne łódzkie neony? Który ze starych neonów powinien zostać odrestaurowany? Czekamy na opinie na [email protected] oraz na lodz.gazeta.pl

źródło: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,15691931,Lodz_chce_neonow__Sa_dwa__beda_kolejne__SONDAZ_.html#LokLodzTxt#ixzz2xCYTFKUm
 

·
street-arab
Joined
·
2,340 Posts
Oglądając przypadkiem pewien teldysk z ok. połowy lat '90, zwróciłem uwagę na jeden fragment. Po lewej stronie tej stopklatki widać Ścianę Wschodnią w Warszawie i rzucające się w oczy neony. Właściwie same neony, bo nawet światło z latarni jest jakos słabo zauważalne. Pomijając to, że zdjecie wygląda trochę ponuro, to te neonowe reklamy wyglądały cudownie :drool: Niestety słaba jakość obrazka.
 

·
Registered
Joined
·
2,600 Posts

·
street-arab
Joined
·
2,340 Posts
Przyłączam się do pytania :) Tak bardzo lubię neony, że myślałem nawet o wstawieniu sobie do pokoju jakiegoś motywu wykonanego tą technologią. Ba, kiedyś nawet chciałem nauczyć się gięcia rurek i reszty procesów powstawania neonów.
 
261 - 280 of 343 Posts
Top