SkyscraperCity banner

21 - 40 of 1969 Posts

·
przyczajony odkurzacz
2,121 Posts
Discussion Starter #21
Na początku każdej strony będę się starał podsumować, co ustaliliśmy na poprzedniej.

1. 10 zostaje wydłużona do granicy państwa tak jak obecna 17. Tym samym 17 jest do wykorzystania gdzie indziej. 10 uzyskuje status korytarza diagonalnego NW-SE w opozycji do 8

10 granica państwa - Lubieszyn - Szczecin - Stargard Szczeciński - Wałcz - Piła - Pawłówek - Białe Błota - Wypaleniska - Przyłubie - Toruń - Lipno - Sierpc - Drobin - Płońsk[7] - Warszawa - WOW - (Warszawa) Zakręt[A2] - Garwolin - Ryki - Kurów - Lublin - Piaski - Krasnystaw - Zamość - Tomaszów Lubelski - Hrebenne - granica państwa
17 numer wolny

2. 31 jest kontynuowane na południe zamiast 29. 29 do rozdysponowania.

29 numer wolny

31
Szczecin - Gryfino - Chojna - Sarbinowo - Kostrzyn nad Odrą - Słubice - granica państwa - Krosno Odrzańskie [32]

·
Registered
3,666 Posts
Nie lepiej byloby te korytarze pionowe i poziome ponumerowac po kolei, jesli juz w ogole cos zmieniac?
Czyli nie 3,5,1,7,9 a 1,3,5,7,9; nie 6,10,2,4 tylko 2,4,6,8; zas ukosne zrobic 10. Wtedy im wyzszy numer tym bardziej jestesmy na wschod/poludnie.
Jesli koniecznie 1 ma byc w srodku (dla zmylenia przeciwnika), to juz zrobc 7,3,1,5,9. Wtedy im wyzszy numer tym bardziej "odsrodkowo" jestesmy.

·
Dear Donald, Yours Ever
34,721 Posts
W Częstochowie po oddaniu A1 Częstochowa-Pyrzowice powstanie problem z obecną Gierkówką od węzła z DK91 do węzła "Rząsawa" z A1. Proponowałbym numer 89. Co do 10, to proponowałbym przerwanie biegu w Płońsku i ponowny bieg od węzła Marki (wg mojego pomysłu) z 8.

/\ Tutaj używamy zasady "senioratu", czyli najważniejsza gospodarczo droga (czyli z GOP do portów Trójmiasta) dostaje numer 1 (jak w Niemczech). Kolejna najważniejsza (obsługująca ruch GOP-Szczecin oraz ruch z Czech do Szczecina) dostaje numer 3. Reszta, jak teraz (z drobnymi zmianami)

·
S919 (Opava) - Gliwice
2,705 Posts
No i z A1 i 91 jest problem. Dotychczas A i alternatywa biegnie równolegle w niewielkiej odległości od siebie od pierwszego zjazdu/wjazdu w kraju do ostatniego wjazdu/zjazdu w kraju. Wszyscy proponują 91 jako ciąg Cieszyn-Tychy-Dąbrowa Górnicza-Podwarpie-Częstochowa-Piotrków Trybunalski-Łódź-Toruń-3M, jako mieszankę dzisiejszej S1,1 i 91. Pojawia się kolejne pytanie, czy alternatywą dla autostrady może być droga ekspresowa (w odczuciu większości - nie nas ;) - A i S to to samo, tylko za przejazd pierwszą się płaci, drugą nie. Więc może altrnatywą dla A1 powinna być trasa Gorzyce-Wodzisław Śląski-Rybnik-Gliwice-Tarnowskie Góry-Częstochowa i dalej 91 oraz 1, a może by wyprowadzić ruch tranzytowy z już bardzo zakorkowanej trasy Wodzisław Śląski-Rybnik na trasę Gorzyce-Racibórz-Rudy-Sośnicowice-Gliwice przez K.S.S.E i DK88 i dalej dzisiejszą 78???

W tym wypadku 1 na odcinku Podwarpie-Częstochowa zamienić na 86(przedłużenie trasy Tychy-Katowice-Podwarpie), a odcinek od 91 do Rząsawy pozostawić bez numeru, jako odcinek miejski.

Albo alternatywę poprowadzić 78 do Siewierza i dalej dzisiejszą 1.

·
Moderator
22,273 Posts
Tu się zgadzamy, mi chodzi o sensowność nadawania drogom alternatywnym numerów z serii 9x. Przecież zamiast np. 94 można ją oznaczyć numerem 42. Dziewięćdziesiątki zostawić jako grupę logiczną współpracującą z drogą 9.
Ja bym akurat to zostawił tak jak jest, bo ten system jest prosty. Łatwiej jest zrobić A1-91, A2-92, S3-93 niż A1-56, A2-29, S3-31 itd.

Zresztą chyba poza odzyskiwaniem numerów (31-29) czy łączeniem dróg, nie ma sensu tykanie dróg o numerach poniżej 22.

Drogi krajowe o numerach 1-10 powinny stanowić sieć podstawową, 11-22 dodatkową, 23-99 uzupełniającą.

Most w Słubicach mógłby dostać oznaczenie DK31a...
Też miałem taki pomysł, żeby nie marnować numeru, tylko dodawać litery do łączników:
- 31a - most w Słubicach,
- 6a - pomiędzy ZOS a A/S 3,
- 6b - trasa Kwiatkowskiego,
- 3a - tunel w Świnoujściu,
Z drugiej strony to skomplikowałoby system.

Pojawiają się natychmiast następujące problemy:

[*]Szczecin jest węzłem gordyjskim. numery 3,6 i 10 przecinają się łamiąc większość postulatów
Zosia dostaje numer S6. Powstaje problem między węzłami Klucz a Kołbaskowo.

Albo zostawiamy DK3/6/10 tak jak jest, a Zosia dostaje nr 13.

[*]Jeśli nr1 kończy się na przejściu promowym w Gdańsku, nr nie ma się gdzie kończyć (tzn musi się kończyć na granicy).
S6 wejdzie do Trójmiasta nie od góry, ale od boku, Trasą Kaszubską, czyli obwodnica musi dostać jakiś inny numer. 1? Wersji dla 1 jest zresztą więcej:
- A1-POG-Trasa Sucharskiego-terminal promowy?
- A1-OT-Trasa Kwiatkowskiego?
- A1-OT-Władysławowo-Hell?

----------------

Jeszcze jedno. Któryś z wolnych numerów trzeba by przyznać obecnej DW240 po podniesieniu jej kategorii do DK.

·
Stargardzki warszawiak
1,767 Posts
1 na Rozewie :)
11Kołobrzeg-Cieszyn via Podwarpie

·
przyczajony odkurzacz
2,121 Posts
Discussion Starter #29
Nie lepiej byloby te korytarze pionowe i poziome ponumerowac po kolei, jesli juz w ogole cos zmieniac?
Czyli nie 3,5,1,7,9 a 1,3,5,7,9; nie 6,10,2,4 tylko 2,4,6,8; zas ukosne zrobic 10. Wtedy im wyzszy numer tym bardziej jestesmy na wschod/poludnie.
Jesli koniecznie 1 ma byc w srodku (dla zmylenia przeciwnika), to juz zrobc 7,3,1,5,9. Wtedy im wyzszy numer tym bardziej "odsrodkowo" jestesmy.
Chodzi o to, że korytarze odpowiadają mniej więcej przebiegom aktualnych dróg krajowych głównych (1...10). Moim zdaniem zmiana taka byłaby zbyt dużą rewolucją. Dlatego korytarz 3 jest wzdłuż obecnej DK3, 1 wzdłuż DK/A1 itp. Jedyna zmiana to moja propozycja zastąpienia DK19 przez DK9, co nobilituje wschodnie rejony kraju.

Ja bym akurat to zostawił tak jak jest, bo ten system jest prosty. Łatwiej jest zrobić A1-91, A2-92, S3-93 niż A1-56, A2-29, S3-31 itd.
OK nie oponuję, bo sam nie mam żadnego ciekawego pomysłu. Może coś się urodzi w czasie dyskusji.

Zresztą chyba poza odzyskiwaniem numerów (31-29) czy łączeniem dróg, nie ma sensu tykanie dróg o numerach poniżej 22.
17 już "mamy" do wykorzystania, pewnie niedługo przyjdą następne <22.

Drogi krajowe o numerach 1-10 powinny stanowić sieć podstawową, 11-22 dodatkową, 23-99 uzupełniającą.
Też tak uważam. Mało tego wprowadziłbym rygor, że 11-22 musi zahaczać o granicę co najmniej z jednego końca.

Też miałem taki pomysł, żeby nie marnować numeru, tylko dodawać litery do łączników:
- 31a - most w Słubicach,
- 6a - pomiędzy ZOS a A/S 3,
- 6b - trasa Kwiatkowskiego,
- 3a - tunel w Świnoujściu,
Z drugiej strony to skomplikowałoby system.
A6a? hmm.... zbyt łatwe rozwiązanie, zbyt nieestetyczny wynik.

S6 wejdzie do Trójmiasta nie od góry, ale od boku, Trasą Kaszubską, czyli obwodnica musi dostać jakiś inny numer. 1? Wersji dla 1 jest zresztą więcej:
- A1-POG-Trasa Sucharskiego-terminal promowy?
- A1-OT-Trasa Kwiatkowskiego?
- A1-OT-Władysławowo-Hell?
Co do 1, to najlepsza byłaby ostatnia wersja (ale z metą we Władku). Bezpośrednio do portu wiodłaby 7.
Moim zdaniem 1 powinna się kończyć jakimś terminalem promowym. Można by pociągnąć ją dalej jako S1 przez OT do Gdyni, tylko czy w Gdyni jest międzynarodowy terminal promowy?

Jeszcze jedno. Któryś z wolnych numerów trzeba by przyznać obecnej DW240 po podniesieniu jej kategorii do DK.
Czy to jest tak zwana "leperówka"? Coś się znajdzie :D

·
S919 (Opava) - Gliwice
2,705 Posts
^^ Nie, 'lepperówka' ma numer 37, 240 to Świecie-Tuchola-Chojnice (może 56 dla 240??? dla mnie aktualnie to jakaś śmieszna trasa, tylko po to, by połączyć 5 z 25, to samo 34).

·
kween
3,950 Posts
Pojawia się kolejne pytanie, czy alternatywą dla autostrady może być droga ekspresowa
Moim zdaniem nie powinna. Autostrada to nie tylko odpłatność - ale również ograniczona dostępność. I to drugie dotyczy również dróg ekspresowych. Wszyscy ci uczestnicy ruchu, którym na autostradę (a także ekspresówkę) wjeżdżać nie wolno, też powinni mieć jakąś drogę alternatywną dla tej autostrady.

·
jestem Ott'em tego czatu
A well regulated Militia
8,837 Posts
Mam takie pytanie: czy to, że DK13 jest drogą krótką w porównaniu z innymi z zakresu 11-19 wynika z przesądu wobec trzynastki?

·
Moderator
73,587 Posts
Z tego co widziałem kiedyś na mapach okolic Poznania, po zbudowaniu ZOP (S11) i WOP (S5) obecna "5" Stęszew-Poznań-Łubowo ma stać się przedłużeniem "32".

·
Moderator
22,273 Posts
Moim zdaniem nie powinna. Autostrada to nie tylko odpłatność - ale również ograniczona dostępność. I to drugie dotyczy również dróg ekspresowych. Wszyscy ci uczestnicy ruchu, którym na autostradę (a także ekspresówkę) wjeżdżać nie wolno, też powinni mieć jakąś drogę alternatywną dla tej autostrady.
Traktory, motorowery, rowery odbywaja podróże na krótkich dystansach, natomiast drogi krajowe w założeniu mają służyć do ruchu dalekobieżnego. Wręcz uważam, że dla takich pojadów powinien być ograniczony dostęp do większości DK, a ruch odbywać się albo przez inne drogi biegnące w pobliżu, albo przez równoległe jezdnie serwisowe.

Mam takie pytanie: czy to, że DK13 jest drogą krótką w porównaniu z innymi z zakresu 11-19 wynika z przesądu wobec trzynastki?
Póki co trzynastka okazała się pechowa dla rosnących przy niej drzew. Wycięto prawie wszystkie.

------------------

Do mojego pomysłu połączenia DK 31 i 29 dołączam jeszcze DK27. Mielibyśmy jeden ciąg Szczecin-Kostrzyn-Słubice-Krosno Odrzańskie-(wspólny odcinek z DK32)-Zielona Góra-Żary-Przewóz. I dwa numery wolne.

Po wybudowaniu S8 i S14 wokół Łodzi, być może do odzyskania będzie numer 71.

DK14 można by przedłużyć o DK39 - kolejny numer w zapasie.

·
przyczajony odkurzacz
2,121 Posts
Discussion Starter #35
Co do alternatywy do A1 na Śląsku, najbliższa jest DK78 Siewierz - Gorzyce. Wiem, alternatywa taka, że żadna, ale prawu staje się za dość.
Właściwie to na Śląsku akurat jest pełno alternatyw. Kto nie chce płacić za A1 wybierze zapewne aktualnie istniejący kawałek S1, 81 lub 1 od BB i S86.

Można też zrobić jako alternatywę DK78 do Tarnowskich Gór, a potem ukrajowić DW908 do Częstochowy. Jest to wtedy najbliższa płatnemu odcinkowi alternatywa.

Uważam również, że obecną DK1 Częstochowa - Podwarpie i tak będą kiedyś przebudowywać do parametrów S (>2025r?)

Co do S86 i w ogóle ciągu 86 - nie spełnia on podstawowego wymogu numerów nieparzystych dla dróg północ-południe. Moim zdaniem cała jest do przenumerowania.

^^ Nie, 'lepperówka' ma numer 37, 240 to Świecie-Tuchola-Chojnice (może 56 dla 240??? dla mnie aktualnie to jakaś śmieszna trasa, tylko po to, by połączyć 5 z 25, to samo 34).
Mamy już wolny numer 29, pewnie niedługo uwolnią się następne, więc będzie z czego wybierać (choć należy respektować zasadę, że drogi wschód-zachód mają numery parzyste).

Z tego co widziałem kiedyś na mapach okolic Poznania, po zbudowaniu ZOP (S11) i WOP (S5) obecna "5" Stęszew-Poznań-Łubowo ma stać się przedłużeniem "32".
Dobry pomysł, pytanie co się stanie z aktualną piątką po wybudowaniu S5?

Do mojego pomysłu połączenia DK 31 i 29 dołączam jeszcze DK27. Mielibyśmy jeden ciąg Szczecin-Kostrzyn-Słubice-Krosno Odrzańskie-(wspólny odcinek z DK32)-Zielona Góra-Żary-Przewóz. I dwa numery wolne.
Trochę na siłe już, ale może być :D

Po wybudowaniu S8 i S14 wokół Łodzi, być może do odzyskania będzie numer 71.
71 widać, że stanowi zlepek dróg różnych dla ustanowienia prowizorycznej zachodniej obwodnicy Łodzi. Pewnie oddadzą ją pod wojewódzkie.
Natomiast ciąg 71 ustanowiłbym jako dotychczasowe DK14 na odcinku od Pabianic przez centrum Łodzi do Łowicza. Wyjaśnienie niżej

DK14 można by przedłużyć o DK39 - kolejny numer w zapasie.
14 jako numer wysoki faktycznie powinna być długa. proponuję jeszcze połączenie ją na wschód z nieszczęsną DK48 (nieszczęsna, bo miałem nieprzyjemność nią jechać) poprzez ukrajowienie DW714 Rzgów - Tomaszów Mazowiecki.

·
Moderator
22,273 Posts
Trochę na siłe już, ale może być :D
Może na siłę, ale mielibyśmy jedną drogę wzdłuż zachodniej granicy, zwłaszcza gdyby ukrajowić dalszy odcinek do Bogatyni (obecnie kawałek DW350 i dalej DW351).

Swoją drogą ciekawy jest przebieg DK36. Na odcinku Lubin-Prochowice skręca o 120 stopni w stosunku do poprzedniego przebiegu.

·
przyczajony odkurzacz
2,121 Posts
Discussion Starter #37
Może na siłę, ale mielibyśmy jedną drogę wzdłuż zachodniej granicy, zwłaszcza gdyby ukrajowić dalszy odcinek do Bogatyni (obecnie kawałek DW350 i dalej DW351).

Swoją drogą ciekawy jest przebieg DK36. Na odcinku Lubin-Prochowice skręca o 120 stopni w stosunku do poprzedniego przebiegu.
Moim zdaniem trzymajmy się zmian istniejących dróg i nie ciągnijmy na siłę DK tam gdzie tylko wyglądałoby to fajnie na mapach. Może w spisie umieścić proponowane ukrajowienia DW jako opcję, innym kolorem, np. takim granatowym?

BTW, mam chyba rozwiązanie bolączek ze Słubicami:
Proponuję DK23 Sarbinowo-Myślibórz pociągnąć dalej do Renic, a potem obecną DK3 przez Pyrzyce do Płoni (*). Z drugiej strony mogłaby mieć wspólny odcinek z DK31 do Słubic i stanowić odnogę do mostu na Odrze i do Frankfurtu.

DK26 pociągnąłbym dalej śladem starej trójki od Renic przez centrum Gorzowa, aż do skrzyżowania z drogą DK24 koło Skwierzyny (*).

(*) to oczywiście w przypadku, gdy stara DK3 zostaje krajową, a nie wojewódzką.

·
Dear Donald, Yours Ever
34,721 Posts
Pamiętajcie, że trzeba przedstawić coś, co połączy drogę Praga-Liberec-Weissenberg z portem w Szczecinie. Może S27, postowana przeze mnie w wątku o oznakowaniu (prowadziłaby z worka turowskiego do Zielonej Góry, skąd dalej jechałoby się S3)? Numer, oczywiście, można zmienić.

·
Precz z komun&#261;!
3,053 Posts
A co myślicie o zdegradowaniu niektórych krajówek do rangi dróg wojewódzkich? Przykłady: DK20, DK48, DK58, itp. Po co te drogi w randze krajowej? Mają może znaczenie w obrębie województwa, ale przecież nie kraju.

·
Dear Donald, Yours Ever
34,721 Posts
Faktycznie, przyda się zdegradować kilka krajówek na Mazurach, w zamian za to przemianowując (spośród pozostałych) kilka na S-ki (np. 51 na całej długości, 16 [na wschód od obecnej 7 przemianowując na 6], 65 od Via Baltiki do Białegostoku [odcinek Dobrzyniewo-Knyszyn jest w trakcie opracowania jako 8])

PS latajacy-dywan pisał, że chce podsumowywać na początku nowej strony. Tak więc następny (po tym) post wyjdzie na następną stronę.

21 - 40 of 1969 Posts