SkyscraperCity banner

9661 - 9670 of 9670 Posts

·
Registered
1,388 Posts
Witam, w tym wątku jestem nowy.

Co do tych opisywanych tu doniesień o rejestracji w jakimś systemie, serio będzie to dotyczyć wszystkich?

Jak to się będzie miało do kierowców spoza Polski? Obowiązkowa rejestracja w systemie, podania danych i oprzyrządowanie dla każdego samochodu osobowego?

Nie da się tego załatwić jak na Słowacji, tj. krótka rejestracja oraz płatność przez Internet i podanie tylko numeru rejestracyjnego?

·
autoBAHNED
1,589 Posts
A to nie będzie tak, że wystarczy smartfon i zainstalowanie do niego odpowiedniej aplikacji. Przecież każdy smartfon ma GPS albo inne systemy lokalizacji.
Jeżeli opłaty będą naliczane na podstawie dokładnej lokalizacji pojazdu, to moim zdaniem smartfony są zbyt niedokładne. Nie raz i nie dwa zdarza się, że podczas jazdy np. serwisówką równoległą do autostrady na ekranie pokazuje, że jedzie się autostradą. Poza tym dochodzi kwestia uruchamiania samej aplikacji. Myślę, że wielu użytkowników nie miałaby tej apki działającej w tle i żrącej baterię, a uruchamiałaby przed wjazdem. A starsze i bardziej obciążone urządzenia mocno mulą. No i wreszcie sama kwestia baterii. Wiem, że masa ludzi wozi ładowarki w samochodach, no ale mi się kiedyś zdarzył przypał, że padł mi bezpiecznik i w zapalniczce skończył się prąd. I to jak na złość w jakiejś dłuższej trasie. Od razu powyłączałem transmisję danych, lokalizację, itp. żeby choć tel mieć w razie W dostępny.

·
Registered
711 Posts
@mkuldane Czyli co po prostu niedasie?

·
autoBAHNED
1,589 Posts
Pewnie, że się da. Ja tylko wspomniałem (moim zdaniem) słabe punkty tego systemu. Pudełeczko typu Viabox byłoby dużo lepsze.

·
Registered
711 Posts
Problemem w GPS jest to, że box jest drogi, w porównaniu do technologii DSRC. To problem "ostatniej mili". Oczywiście wydaliśmy miliardy na Kapscha zamiast od razu wprowadzić GPS, a teraz zaoramy. Polska, stać nas. Ale w perspektywie rozbudowy płatnej sieci - i to szeroko rozumianej np. opłaty za parkowanie, wjazd do centrów miast itp. przy wielkości Polski GPS będzie raczej dużo tańszy - przy założeniu, że boxa ma każdy w telefonie.. Poza tym pozbywając się DSRC tirom wystarczy niemieckie OBU w ramach może EETS czy jakiegoś integratora typu DKV, także z bańki rozliczenia, tylko liczyć kasę..
Podsumowując kapschowski DSRC to był sabotaż, na miarę stalexportu.

·
Registered
391 Posts
Dziwi mnie to, że wydaliśmy miliony na system ViaToll, a teraz system pójdzie do kosza, a bramownice na złom. Czyste marnowanie pieniędzy, pewnie dlatego, że ktoś inny chce położyć łapę na opłatach drogowych.

Mam pytanie do tego nowego systemu. Gdzieś czytałem, że kary za brak używania tego systemu mają wynosić 1500zł, ale nie doczytałem się sprecyzowania. Ma to dotyczyć całkowitego braku rejestracji w nowym systemie, nawet gdy nie jeżdżę po odcinkach objętych opłatami nowym, czy wjazdu na płatny odcinek bez używania tego systemu do pobierania opłat?

·
Registered
Stan Trybunału
8,627 Posts
Ma dotyczyć tylko pojazdów objętych obowiązkiem ViaToll, czyli <3,5 t, z przyczepami itp.
Przynajmniej na razie.

9661 - 9670 of 9670 Posts