SkyscraperCity banner

1 - 20 of 18875 Posts

·
Registered
Joined
·
411 Posts
Discussion Starter #1
hej, chciałbym zgrupować w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące oznakowania dróg w Polsce oraz ewentualnie dobrych przykładów z innych krajów.

Prawie w każdym wątku dotyczącego nowo otwieranego albo remontowanego odcinka zazwyczaj jest mnóstwo uwag dotyczących mylącego, słabo widocznego i niekonsekwentego oznakowania.

Winni mogą być owszem ludzie, ale w moim odczuciu raczej ustawy, które narzucają takie rozwiazania w skali, warto więc tę tematyką (błędy, propozycje, przykłady) analizować w skali całego kraju.


Offtopik stąd przerabiam na ontopik tutaj. Choć równie dobrze mogłoby to być w kretynizmach. Przyjrzałem się oznakowaniu wspólnego przebiegu dróg nr 3 i 6 na odcinku Kijewo-Rurka.

Kierunek Goleniów-Szczecin.

Wjazd na S3 na węźle Rurka. Rondo od strony Goleniowa. Takie oznakowanie (S3 i DK6) jest dominujące. Ale...


Początek łącznicy pod wiaduktem.


Koniec łącznicy, początek pasa włączania.


Oznaczenie szlaku.


Tablica odległości za węzłem Rurka.


Tablica drogowskazowa w Kliniskach.


Tablica przedrogowskazowa węzła Dąbie


Tablica drogowskazowa ~100 m dalej.


Tablice węzła Rzęśnica.
Węzeł Kijewo, wjazd od strony miasta - tu prawidłowo.


Węzeł Kijewo wjazd od strony Stargardu. Tu prawidłowo w stronę Goleniowa. Ale w stronę Kołbaskowa już nie, bo w tamtą stronę z węzła wychodzi już autostrada.


Byłoby zbyt pięknie...


Ludzie, konsekwencji trochę...


Teraz kierunek Szczecin-Goleniów.

A6 przed węzłem Kijewo.


Przed łącznicą Kołbaskowo-centrum.


Tablica odległości za węzłem Kijewo.


Węzeł Rzęśnica.
Węzeł Rurka.
Rondo węzłowe.


Węzeł Stepnica. Tu oba znaki prawidłowe. Zdjęcia nieczytelne, bo z innych sesji i dotyczyły czegoś innego.
Węzeł Goleniów. Tu 6 odbija na Gdańsk i na węźle traci status S, S3 kończy się kilkaset metrów za węzłem, przed wyjazdem z przedłużenia ul. Wolińskiej w Goleniowie, więc z węzła wychodzi jeszcze jako S - oznakowanie prawidłowe.
Bonus. A6

Wjazd na węzeł Morwowa. Tablica drogowskazowa wielce czytelna - nie dość, że za krzakiem, to jeszcze te strzałki kierunkowe. Przypominam, ze w obie strony z węzła biegnie autostrada.


A tu (dk)6 do Kołbaskowa! Przecież do samej granicy jest już A6! No dobra, bez 100 metrów tricku pozaautostradowego na węźle Radziszewo.


Tablica odległości za węłem Kołbaskowo.


I za węzłem Morwowa.


I jeszcze skrzyżowanie Autostrady Poznańskiej z Granitową.


Mój komentarz: :gaah:

Mój komentarz roszerzony: fantazja drogowców jest niesamowita - znaki maluje się jak komu czapka stoi.

Postulat de lege ferenda: polikwidować na znakach drogowych te oznakowania A, S, znaki "samochodzik" i "wiadukt", tak będzie prościej. W końcu podobno wzorujemy się na Niemcach, oni nawet nie mają A w nazwie (Edit2: tabliczce z numerem) autostrady. A wjeżdżając (w Polsce) na drogę A/S człowiek i tak wie, bo mija odpowiedni znak.
Edit2: Zresztą w Polsce nie byłoby problemu, że jest podwójna numeracja dróg A/S i DK (tak jak w Niemczech A i B - są to drogi o zupełnie różnym przebiegu - A2 Potsdam-Oberhausen ~odpowiada B1 Kostrzyn-Bochum, z kolei B2 to droga Szczecin-Garmisch-Partenkirchen)

Postulat de lege lata, prostszy do realizacji: ujednolićić błyskawicznie oznakowanie!!

Edit 2: W większości wypadków można to zrobić bardzo prosto. Przygotowac dwa rodzaje naklejek - kwadratową ze samochodzikiem i doklejać do szóstek tam, gdzie szóstki są kwadratowe (np. drugie zdjęcie) oraz prostkątną z samochodzikiem i szóstką i zaklejać nimi prostokątne szóstki (np. pierwsze zdjęcie), albo szóstki na środku (tablica przedrogowskazowa przed węzłem Rurka). Znakomita większość tablic byłaby w ten sposób prawidłowa.

[sam][3] Świnoujście
[sam][6] Gdańsk

Na koniec jeszcze raz: :gaah:

Edit: Nie narzekałbym, gdyby choć nowo zakładane oznakowanie (węzeł Rurka, nowy odcinek A6) było prawidłowe. A przecież można, vide: węzeł Stepnica oddany 4 lata temu. :gaah:
 

·
Registered
Joined
·
411 Posts
Discussion Starter #2
z Wawy, po remoncie

Ok 2-3 tygodnie temu postawili nową bramę drogowskazową na Górczewskiej przed skrzyżowaniem z Poswtańców Śląskich w kierunku centrum.

Oto zdjęcie.


Mam kilka uwag.
Po pierwsze, poraz kolejny na tak wielką bramę walą miniaturowe tablice.
Po drugie, znak pokazujący kierunek DW580 mógłby spokojnie być umieszczony na tablicy. Efekt jest taki, że jeśli ktoś chce znaleźć kierunek DW580 (choć pewnie takich wielu nie ma) to musi się rozglądać.
Po trzecie, sama brama wg mnie stoi zbyt blisko skrzyżowania.
Podobne uwagi mam do tablicy umieszczonej po drugiej stronie skrzyżowania (w przeciwnym kierunku), a właściwie to te uwagi mam do większości nowych bram/tablic drogowskazowych.
 

·
Registered
Joined
·
4,559 Posts
Taaa. Strasznie czytelna... Na pewno wszystkiego się z niej dowiesz, gdy na nią spojrzysz w trakcie jazdy samochodem. :bash:
 

·
senior assistant designer
Joined
·
1,425 Posts
Na tych wielkich bramownicach za jakiś czas zawisną znaki zmiennej treści, które podadzą informacje o sytuacji ruchowej w centrum. Dobrze, że już dziś myśli się do przodu. Nie tak jak na Marynarskiej, gdzie po 2 latach będą ściągać położony asfalt i robic przekrój 2x4.
 

·
Registered
Joined
·
2,645 Posts
^^^^
Dokładnie takich tablic jest dużo i są mało czytelne. W szczególności w czasie jazdy to juz nie sposób się z tym co jest umieszczone na tablicy się zapoznać.
 

·
Semper Fidelis
Joined
·
298 Posts
Według mnie, na drogach ekspresowych dwupasmowych powinno się wprowadzić autostradową kolorystykę, czyli kolor niebieski dla tablic przeddrogowskazowych, szlaku drogowego, znaków z nazwą węzła itp. W końcu te arterie w wyraźny sposób odróżniają się od reszty i warto tym prostym sposobem to podkreślić.
 

·
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Joined
·
10,550 Posts
Według mnie, na drogach ekspresowych dwupasmowych powinno się wprowadzić autostradową kolorystykę, czyli kolor niebieski dla tablic przeddrogowskazowych, szlaku drogowego, znaków z nazwą węzła itp. W końcu te arterie w wyraźny sposób odróżniają się od reszty i warto tym prostym sposobem to podkreślić.
Jestem za !!! tak jak w Czechach ja to już postuluje od dłuzszego czasu
 

·
Autostrady Polska
Joined
·
8,895 Posts
to ze to nie jest onet to nie musisz mi tego mowic. jezeli uwazasz ze ten znak jest ok to grartulacje. a jak czlowiek ma zwolnic skroro np na A-1 w okolicach wodzislawia gdzie jest budowana autostrada nie bedzie zadnej infrastuktury to co tez kierowca ma zwolnic na autostradzie do 0 i popatrzec sobie na znak?? taka tablica ma byc czytelna a ta niestety nie jest.
 

·
Registered
Joined
·
411 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
Jestem za !!! tak jak w Czechach ja to już postuluje od dłuzszego czasu
dla mnie ok, z tym że połączyłby to z jakąś dużo, dużo głębszą reformą całego systemu oznakowania jak tylko będzie na to kasa i dobry pomysł, bo na razie trochę szkoda pieniędzy na tło znaków skoro nie mamy jeszcze w miarę dobrych dróg

Najbardziej intryguje mnie (i dlatego po części założyłem ten wątek) w jaki sposób nasi sąsiedzi np.: Niemcy, Czesi rozwiązali ustawowo sposób oznakowania.

W Warszawie na al. Krakowskiej (może podrzuce fotki) mniej więcej pół roku temu była sprawa oznakowania drogi nr 7 jako trasy na Katowice a nie jak do tej pory tylko na Wrocław, co było zabawane i mylące zarazem, bo ktoś nie zorientowany mógł pojechać na Kraków. Z tego co się orientuje obecnie w Polsce system jest nastepujący: jeśli droga (np.: wspomniana 7) formalnie jest na Wrocław to na drogowskazie będzie tylko Wrocław, mimo, że jest to główna droga z Warszawy również do Częstochowy, Katowic, Lodzi czy granicy czeskiej i takie rozwiązanie powoduje całą masę komplikacji, utrudnień i dezinformacji (chyba najbardziej dla biednych cudzoziemców)

Niestety nawet gdybym chciał napisac maila z prośbą do GDDAKI, żeby przed euro coś z tym zrobili i zaproponować jakieś sensowne rozwiązanie (oczywiście oprócz powiększenia tablic, tła czy wielkości czcionki) to bym poległ chociaż u naszych zachodnich sąsiadów wszystko wygląda czytelnie, logicznie i przejrzyście, a dróg (i to tych porzadnych) mają o wiele ,wiele więcej.

Może powinni przyjąć zasadę, że na każdej bramie na autostradzie, ekspresówce czy GP niezależnie od formalnego kierunku drogi muszą znaleźć się kierunki na miasta wojewódźkie/ ew. ważne miasta do których można dojechać (nawet w pewnym momecie zbaczając z trasy) plus granice państwowe? tylko jak wtedy utrzymać konsekwencję?
 

·
Registered
אני חושב משמע אני קיים
Joined
·
3,489 Posts
to ze to nie jest onet to nie musisz mi tego mowic. jezeli uwazasz ze ten znak jest ok to grartulacje. a jak czlowiek ma zwolnic skroro np na A-1 w okolicach wodzislawia gdzie jest budowana autostrada nie bedzie zadnej infrastuktury to co tez kierowca ma zwolnic na autostradzie do 0 i popatrzec sobie na znak?? taka tablica ma byc czytelna a ta niestety nie jest.
To ty już wiesz jakie tablice będą przy A1 w Gorzyczkach? ciekawe. Wiewior dobrze mówi, jesli wybierasz się do jakiegoś kraju to zwykle wcześniej dowiadujesz się jakie ograniczenia są w danym kraju. Ta tablica ma być tylko krótkim przypomnieniem, że obowiązują takie ograniczenia. Irytujące jest, że przy każdej okazji gdy ktoś sfotografuje tą tablicę, to odżywa fala krytyki i niezadowolenia. Napisz do MI i zaproponuj swój projekt, wtedy coś zrobisz aby coś zmienić w tym kraju. Narzekać jest najprościej.
 

·
Registered
Joined
·
2,645 Posts
Do igorlan
^^^^:eek:hno:
Sorry, kolego nie tak ma być. Winno być w miarę czytelnie i jasne dla większości ludzi. A nie 20-cia oznaczeń na jednym znaku. Nie sposób tego się do tego krótkim czasie dostosować.:eek:hno:
 

·
Inżynier... Dźwięku
Joined
·
8,509 Posts
^^
A jak ma być?? Takie w Polsce mamy przepisy (o ile Ty czy Rusonaldo o tym wiecie). Więc albo będzie to wyglądać jak na tych zdjęciach, albo informacja będzie niepełna. I też się zaraz grupa oburzonych odezwie, że to bez sensu.
 
1 - 20 of 18875 Posts
Top