SkyscraperCity banner

18801 - 18820 of 18894 Posts

·
Registered
98 Posts
No przecież zorientowali się, że są za krótkie. Dlatego dostawili drugą dłuższą 🤪
ta druga strzałka ma sens poniekąd, bo nie zawsze odbicie w prawo to będzie zjazd na węzeł czasem jest to kontynuacja jak na węźle Konotopa, ale jej forma jest beznadziejna. Powinien być ten znaczek co jest nad znakiem tylko powiększony i z numerem poniżej, a cała tablica zjazdu z drogi na węzeł mogłaby być innego koloru jak to jest w Hiszpanii. Chyba sam coś takiego zrobię testowo w jakimś programie graficznym.

Generalnie jak to w Polsce są conajmniej z 4 rodzaje oznaczeń tak jak już 4 tarcze antykryzysowe

Np dobre combo poniżej koło Olsztynka
albo gdzieś dalej koło Gdańska już zupełnie na odwal się
242437
3753B298-F6FF-4DAE-AC84-75BC50DE754E.jpeg

edit co ja mówię, z godzinę szukania i znalazłbym ze 40 rodzajów oznaczeń węzłów 😅

242461

·
Leben verboten!
432 Posts
^100 lat planowania w Polsce. To nie ma jakiejś PN albo jednoznacznych wytycznych?

Tak na marginesie, w innych oznakowanie jest jednolite? Czy też taki bałagan?

·
Registered
502 Posts
Według mnie wystarczyłoby powiększyć troszkę te strzałki np. na wzór niemieckich i byłoby git. No i żeby numery węzłów były w standardzie troszkę to irytujące że non stop są jakby 2 typy oznakowania i takie wprowadzanie trochę bałaganu.
Numery węzłów to byłby bałagan. Cały czas nasze drogi jeszcze się budują, burzy się jakieś węzły, nowe powstają, drogi mają wspólne przebiegi etc. Lepiej już po kilometrach oznaczać. Najważniejsze żeby nazwy zostały, bo je najłatwiej zapamiętać i często one przekazują więcej informacji o danym węźle niż jakiś tam numerek.

·
Registered
Seat w tedeiku
9,595 Posts
Strzałki też się zmieniają, przykładowo stosunkowo nowy odcinek S3 Legnica Jawor ma takie same strzałki jak pierwsze tablice z OZ na odcinku Toruń Ciechanów czy jak daleko to tam sięga, w każdym razie pamiętam że przy zjeździe na Solec Kujawski takie stały.
Nieprawda, te na S3 zostały szybko wychwycone i poprawione.

Natomiast cała masa pozostałych tablic ma już te grube małe strzały, A1 Pyrzowice Częstochowa i Tuszyn Łódź, S8 obwodnica Marek, S3 Legnica Zielona Góra etc
Wszystkie pozostałe ;)

ta druga strzałka ma sens poniekąd, bo nie zawsze odbicie w prawo to będzie zjazd na węzeł czasem jest to kontynuacja jak na węźle Konotopa, ale jej forma jest beznadziejna.
Dokładnie! Bo wbrew pozorom właśnie te nowe strzałki są kompletnie pozbawione sensu. Akceptujemy je, bo spełniają warunek, że każda strzałka ma swój pas, ale tak naprawdę forma tych strzałek je dyskwalifikuje.

Strzałka w takiej formie:
243249

Powinna być umieszczana, jeśli już, to tylko i wyłącznie w formie skierowanej w dół. Ale piszę jeśli już, bo od takiego oznakowania się odchodzi. Dlaczego? Ano, właśnie dlatego że w takiej formie nie pokazuje nam ani kierunku jazdy, ani odległości od zjazdu.

Przykładowo w Holandii tego:

Już nie ma! Oczywiście zostały tylko stare znaki. Nowe mają groty skierowane zgodnie z kierunkiem ruchu i pokazują więcej informacji. Zwróćcie uwagę na długość lotek strzałek i ich kształt 600 metrów od zjazdu.

A teraz zobaczcie jak te same strzałki wyglądają tuż przed rozdzieleniem jezdni:

U nas dochodzi jeszcze orientowanie poziome, tj. numery dróg obok nazw miejscowości (tak jak w przytoczonym wcześniej oznakowaniu S8) i powtarzają nam się stare problemy jak znaki nie mieszczące się na bramownicy i nieprzyjemne proporcje.

·
Registered
98 Posts
Wiadomo, Holendrzy to jest top przemyślanych rozwiązań i poligon R&D jeśli chodzi o oznakowanie i zarządzanie systemem dróg, ale i te strzałki mają swoje wady. Moim zdaniem powinna to być taka sama strzałka jaką kierowca widzi na jezdni (tylko mniej wydłużona ze względów perspektywy). Po prostu mózg powinien mieć zgodny sygnał, identyczna strzałka na górze, identyczna na jezdni, nie ma ułamka sekundy na zawahanie.

I co jest typowe jeszcze w Polsce, np 3000m przed węzłem jest znak z jego nazwą i właśnie pozostałą ilością kilometrów, ale jak dojeżdżasz na ten węzeł to nie ma żadnej informacji jak się nazywa, masz to tylko małymi literkami czasem na nawigacji, ale nigdzie 'w terenie'.

·
Użytkownik chory na głowe
4,816 Posts
Ja jako osoba po kursie na kategorię B nie jestem w stanie dojść do wniosku co autor miał na myśli, a co dopiero ma pomyśleć przeciętny rowerzysta?

·
Registered
Seat w tedeiku
9,595 Posts
Jestem zdania, że od znaków zakazu skrętu znacznie lepsze są znaki nakazu. Strzałka pokazująca gdzie mam jechać jest bardziej intuicyjna od strzałki pokazującej gdzie jechać nie mogę.

Tabliczka ciekawa, ale wystarczyłaby tylko jedna. W sumie obojętnie która. Wedle przepisów powinna zostać "Nie dotyczy..."

·
Registered
Stan Trybunału
8,627 Posts
^^ Tak, ale ta dolna tabliczka z dwoma strzałkami ma informować kierowców, że ruch rowerowy odbywa się w obie strony. Coś w stylu "bądź ostrożny, rowery są wszędzie"

·
Registered
4,392 Posts
^^ Tak, ale ta dolna tabliczka z dwoma strzałkami ma informować kierowców, że ruch rowerowy odbywa się w obie strony. Coś w stylu "bądź ostrożny, rowery są wszędzie"
Jeśli o to chodziło, to większy sens miałaby pod znakiem ustąp pierwszeństwa, a nie pod zakazem skrętu. Natomiast strzałki mogłyby być odwrotnie, żeby wskazywały nadjeżdżające rowery, a nie rozjeżdżające się.

·
✰✰✰✰✰
1,607 Posts
Nie ma aktualnego SV dla tej ulicy. Przy prawej krawędzi zdjęcia widać zakaz wjazdu a przy lewej pod drzewem znak droga jednokierunkowa. Jest to kontrapas, który w środku odcinka ma skrzyżowanie.
A w Amsterdamie, tak jak Janek0 pisze, podobna tabliczka jest pod znakiem "ustąp" i strzałki są 'do środka':

Edit: jest jedno zdjęcie na stronie internetowej miasta

·
Registered
4,392 Posts
A w Amsterdamie, tak jak @Janek0 pisze, podobna tabliczka jest pod znakiem "ustąp" i strzałki są 'do środka':
Czyli wychodzi na to, że ktoś chciał być światowy i podpatrzeć rozwiązanie, ale wszystko pomieszał.

·
Registered
Seat w tedeiku
9,595 Posts
Moim zdaniem strzałki oznaczają tyle, że rowerzysta może skręcić zarówno w lewo jak i w prawo. W sensie, że taki był zamysł autora. Przemawia za tym fakt, że ulica jest jednokierunkowa i ma kontrapas, a holenderska tabliczka oznacza przecięcie się z dwukierunkową DDR, której tu nie ma. Więc myślę, że autor albo w ogóle się nią nie inspirował albo jej nie zrozumiał i użył podobnej tabliczki z inną intencją.

·
Registered
282 Posts
Nieprawda, te na S3 zostały szybko wychwycone i poprawione.

Wszystkie pozostałe ;)

Dokładnie! Bo wbrew pozorom właśnie te nowe strzałki są kompletnie pozbawione sensu. Akceptujemy je, bo spełniają warunek, że każda strzałka ma swój pas, ale tak naprawdę forma tych strzałek je dyskwalifikuje.

Strzałka w takiej formie:
View attachment 243249
Powinna być umieszczana, jeśli już, to tylko i wyłącznie w formie skierowanej w dół. Ale piszę jeśli już, bo od takiego oznakowania się odchodzi. Dlaczego? Ano, właśnie dlatego że w takiej formie nie pokazuje nam ani kierunku jazdy, ani odległości od zjazdu.

Przykładowo w Holandii tego:

Już nie ma! Oczywiście zostały tylko stare znaki. Nowe mają groty skierowane zgodnie z kierunkiem ruchu i pokazują więcej informacji. Zwróćcie uwagę na długość lotek strzałek i ich kształt 600 metrów od zjazdu.

A teraz zobaczcie jak te same strzałki wyglądają tuż przed rozdzieleniem jezdni:

U nas dochodzi jeszcze orientowanie poziome, tj. numery dróg obok nazw miejscowości (tak jak w przytoczonym wcześniej oznakowaniu S8) i powtarzają nam się stare problemy jak znaki nie mieszczące się na bramownicy i nieprzyjemne proporcje.
Tu oznakowanie na nowych znakach w UK. Moim zdaniem bardzo adekwatne, wiesz na ktorym pasie musisz byc. Rozmiar nie ma znaczenia tak bardzo, bo oznakowanie pojawia sie juz 1.5km przed zjazdem.

·
Użytkownik chory na głowe
4,816 Posts

·
Registered
1 Posts
Witam, wszystkich bo to mój pierwszy post.
Temat tego znaku chyba już był tu poruszany ,ale jak patrzę na ten znak to mnie krew zalewa.

·
Registered
Seat w tedeiku
9,595 Posts
Masz gdzieś tego zdjęcie? Ostatnio co widziałem to wyglądały jak tu:
Wymieniali je chyba jeszcze przed oddaniem do ruchu.

Wszystkie poza tymi pierwszymi z A1. Moja odpowiedź odnosiła się bezpośrednio do tego zdania:
takie same strzałki jak pierwsze tablice z OZ na odcinku Toruń Ciechanów czy jak daleko to tam sięga

18801 - 18820 of 18894 Posts