SkyscraperCity banner

18821 - 18840 of 18894 Posts

·
Registered
2,205 Posts
Witam, wszystkich bo to mój pierwszy post.
Temat tego znaku chyba już był tu poruszany ,ale jak patrzę na ten znak to mnie krew zalewa.
Proste. Z lewego jedziemy a Szczecin i Gdynię, z prawego na Port Lotniczy, środkowym nigdzie nie dojedziemy, a Łódź, Pruszcz Gdański i Starogard Gdańsk są o tam, ukośnie w lewo, o.

Przy oznakowaniu nieeksperymentalnym trzeba używać głowy i też DA SIĘ zrobić to czytelnie. Poniższy przykład pokazuje bezmyślność. Często obserwuję, że kierowcy jeżdżący to tą trasą okazjonalnie lub pierwszy raz, na widok tego znaku zmieniają pas z prawego na środkowy... Serio nie dało się powiesić prawej tablicy (Sochaczew, Bemowo) nad pasem wyłączenia (tu częściowo nad pasem awaryjnym), a tablicę lewą ustawić tak, by strzałki znalazły się nad pasem prawym i środkowym? Tablica z lewego pasa też byłaby widoczna, poza tym jak ktoś szuka zjazdu lub wie, że będzie zjeżdżał zaraz lub na następnym węźle nie powinien trzymać się lewego pasa...

·
Registered
1,208 Posts
Powinna być umieszczana, jeśli już, to tylko i wyłącznie w formie skierowanej w dół. Ale piszę jeśli już, bo od takiego oznakowania się odchodzi. Dlaczego? Ano, właśnie dlatego że w takiej formie nie pokazuje nam ani kierunku jazdy, ani odległości od zjazdu.
Odchodzi się albo i nie, zależy gdzie.

Moim zdaniem, wyłączając proste jednopasowe wyjazdy z autostrady czy ekspresówki, strzałki kierunkowe wprowadzają jedynie niepotrzebny mętlik, gdyż na co bardziej skomplikowanych węzłach niejednoznacznym bywa czy jedzie się w prawo, lewo czy prosto, natomiast dla kierowcy istotne jest, którym pasem ma się poruszać w pożądanym kierunku, tj. w kierunku danego regionu geograficznego, danej miejscowości czy drogi o danym numerze.

Do tego w zupełności wystarczają strzałki identyfikacyjne pasów w powiązaniu z opisem kierunków, jak na przykład na poniższej sekwencji tablic opisujących moim zdaniem intuicyjnie i zwięźle zespół węzłów:

·
Registered
Seat w tedeiku
9,595 Posts
Odchodzi się albo i nie, zależy gdzie.
Na pewno w Belgii i Holandii. Holandię pokazałem, tutaj z kolei przykład z Belgii:

New signage at the Ranst interchange (E34/E313).

natomiast dla kierowcy istotne jest, którym pasem ma się poruszać w pożądanym kierunku, tj. w kierunku danego regionu geograficznego, danej miejscowości czy drogi o danym numerze.
A przy strzałkach kierunkowych takiej informacji nie ma? Jest jak najbardziej, bo każdy pas ma swoją strzałkę i kierowca też wie, którym pasem się poruszać. A geometria strzałek mówi więcej na temat kształtu węzła. Na przykład tutaj:

·
extremely flammable
1,153 Posts
^^ na Wolę do woli... o ja pierniczę, ale niedbalstwo.

Inna sprawa, że te znaki są tak maciupeńkie, że i tak nikt się nie doczyta.

Było źle i nadal jest źle, chyba że coś złego się stanie z mostem na Odrze :mad:
Kurczę, przecież to już miało być uregulowane. Na A1 jest Ostrava, na A4 Lwów (Lviv), na S61 Kaunas, to czemu tu jakieś wioski... :(

·
Registered
Seat w tedeiku
9,595 Posts
A czy mamy w ogóle pewność, że graniczne wioski mają zniknąć? Nie kojarzę, żeby było jakieś jednoznaczne stanowisko, że miejscowości graniczne znikną na rzecz zagranicznych.

Tu z kolei S17. Czy tylko mnie się wydaje, że litery nazw miejscowości są jakieś grubsze?
I przed Wiązowną w kierunku Warszawy
View attachment 241194
I znaki pryzmatyczne z S17 w Kołbieli

·
Registered
1,208 Posts
A przy strzałkach kierunkowych takiej informacji nie ma? Jest jak najbardziej, bo każdy pas ma swoją strzałkę i kierowca też wie, którym pasem się poruszać. A geometria strzałek mówi więcej na temat kształtu węzła.
Nadmiar informacji do przetworzenia w krótkim czasie powoduje pominięcie przez umysł jej części, nie zawsze tej najmniej ważnej, więc lepiej ograniczać treść tablic do niezbędnego minimum. Nie wiem czy akurat kształt węzła jest dla kierowcy informacją niezbędną, przypuszczam, że nie. Ważne jest którego pasa lub zespołu pasów się trzymać.

A trzeba przecież uwzględnić jeszcze obserwację manewrów współuczestników ruchu; zresztą wystarczy spojrzeć na natężenie widoczne na załączonych przeze mnie zdjęciach, typowe dla tego odcinka w godzinach szczytu (zresztą holenderskie autostrady też lubią się przytykać w okolicach większych ośrodków, a na belgijskich to już jest zupełny sajgon).

Ogólnie moja subiektywna ocena oznakowania holenderskiego jest pozytywna, choć brytyjskie uważam za minimalnie bardziej intuicyjne. W Polsce zaakceptowałbym z pocałowaniem ręki którekolwiek z nich.

·
Registered
16,107 Posts

·
Użytkownik chory na głowe
4,816 Posts
Niebieska tablica a strzałki na zielonym tle.... No i z jakiego powodu S3 jest wyżej od A6, skoro to autostrada gra tu pierwsze skrzypce?

·
Użytkownik chory na głowe
4,816 Posts
Autostrada zaczyna się za tym węzłem, więc te kolory mogą być.
No nie wiem, bardziej spodziewałbym się takiej ramki niż nieestetycznego i nielogicznego rozróżnienia kolorów

Coś w tym guście

Albo to co praktykują krakusy od dawna, oczywiście w odwróconych barwach

Zresztą nawet jeśli ramka by się komuś nie podobała to jestem przekonany że cała niebieska tablica byłaby znacznie lepsza. W Warszawie się dało
(Przy okazji widać że w Rząśnicy brakuje miniaturki znaku autostrady, skoro ta dopiero przed nami)

Trójka ma niższy numer. Tak samo koło Lublina. Jest 12 jako ważniejsza.
Lublin jest złym przykładem bo to są przecież drogi równe sobie, wszystkie 3 są ekspresówkami. Natomiast tu mamy do czynienia z autostradą i drogą ekspresową, nie ma wątpliwości która droga jest ważniejsza.
W Krakowie tak masz

We Wrocławiu miałeś na samym początku zanim skapnęli się że nie mogą się pozbyć DK5 z miasta i zmuszeni byli na całej długości pozaklejać numery

No i w Szczecinie tak miałeś

Zresztą, nawet jak są drogi tej samej kategorii to niekoniecznie są w kolejności rosnącej od góry

·
Także tego...
RERE KUMKUM BĘC
1,809 Posts
Patrząc na mnogość rozwiązań, niekonsekwencji i wzajemnego wykluczania się designu powyższych przykładów to uważam, że to jest w ogóle cud, że na wszystkich jest ta sama czcionka i te same odcienie zielonego i niebieskiego...

·
Registered
2,704 Posts
A mi się wydaje że to ma sens.
Otóż jak zauważono, wyżej jest numer drogi która ma tam główny przebieg. Więc mogę poprawić swoją wypowiedź, że przy przebiegu wspólnym numer drogi wazniejszej jest na górze, a w przykładzie z S3/A6 numer drogi S3 bo ona ma tam ma główny przebieg a A6 dołącza się za węzłem.

18821 - 18840 of 18894 Posts