SkyscraperCity banner

67561 - 67580 of 67701 Posts

·
Registered
1,070 Posts
Coś dużego czyli kajak ;)
A po co? A komu to potrzebne? Zamiast ujednolicić, wprowadzić podobny standard to skończy się na tym, że reklamy będzie zero, kasjerki nie będą wiedziały jak taki bilet wystawić, przez internet się nie da i będzie to puste jeździło - zabierając miejsca "normalnym" podróżnym z standardowym rowerem.

·
Registered
1,607 Posts
Fecebookowe wróbelki ćwierkają, że w niedzielę z Wybrzeżem w obie strony ma jechać EP05-23. Czy ktoś może to potwierdzić?
Wątpię bo to obieg gdyński, poza tym to startuje najpierw z Gdyni i nie da rady obsłużyć tego jednym lokiem w obie strony. Prędzej Słowińcem, bo to jezdzi Warszawa i ten sam lok jedzie w obie strony.

·
Registered
3,620 Posts
@Margecany a czy tutaj problemem nie byłby odcinek Kraków - Jaworzno i jego przepustowość? Jeśli nie, to się to mocno opłaca dla województwa śląskiego, pociągi przyspieszone KŚ pojadą w przyszłym roku Kraków - Szczakowa w 42 minuty, a Częstochowa - Łazy w 35 minut, łącznie 77 minut bez środkowego odcinka, a ma on dobre parametry vmax. Dużo miast po drodze, czas przejazdu wyjdzie pewnie porównywalny z samochodowym, a nawet 4 pary przyspieszone na dzień byłyby naprawdę dobre na start. I nie trzeba by było cedować na barki Intercity obsługę dwóch niezbyt dalekich sobie miast w sąsiednich województwach.
Lada moment bedzie tam 20 par osobówek i kilkanaście pośpiechów - nie zmieści sie jeszcze jeden, dwa pociągi?
40 pociągów na dobę na skomputeryzowanej linii dwutorowej w latach 20 XXI wieku to jest już wyczyn ze strony PLK. Wziąłem właśnie japońską cegłę i tam na dwutorowym odcinku odcinku Linii Głównej Tokaido między Toyohashi i Nagoyą naliczyłem ledwie około 150 pociągów. W jedną stronę. Toyohashi ma 8 torów, z tego 3 czołowe (obsługują nimi raczej inne linie), Nagoya ma 12 torów. Ruch na linii jest mieszany. Katowice mają 9 torów, Kraków ma 10. I niedasie bo PLK wychodzi kolizja między pociągiem Kraków-Katowice a osobowym kończącym na Warszawie Wileńskiej czy coś takiego.

·
Registered
241 Posts

·
Registered
4,781 Posts
Czy ktoś może podać +/- procentową średnią różnicę pomiędzy kosztem zakupu nowego wagonu pasażerskiego, a modernizacją starych?
Może tutaj jest np. klucz takiego postępowania PICu... np. koszt modernizacji do stosunkowo wysokiego standardu to np. 10 lub 20% ceny zakupu nowego wagonu?

·
Registered
219 Posts
Ostatnio jechałem takim oto wagonem, "pudrowanym trupem". Komfort podróży - bajka. Na zmodernizowanym odcinku LK6, nawet przez nowy most nad Bugiem, żadnych hałasów. Tylko lekki przyjemny szum. 6 foteli w przedziale 2 klasy. WC z obiegiem zamkniętym. Minusem są jedynie minimalnie uchylne okna zamiast w połowie otwieralnych.
761837

761845

·
Registered
271 Posts
Ale wszyscy szkalujący modernizacje wagonów Y nie czepiają się wnętrza, tylko braku zmian w układzie biegowym. To co pokazałeś na zdjęciu ma wymienione wózki na jakąś wariacje 25An więc z hamulcem tarczowym na monoblokach, a nie klockowym na obręczach, co jest krytycznym wyznacznikiem tego co napisałeś odnośnie "lekkiego przyjemnego szumu". Gdyby wszystkie Y były tak robione, super. Niestety wymieniając wózki bardzo zbliżamy się do ceny nowego wagonu.

·
Registered
3,620 Posts
Jakie to mogą być roczniki? Nie widzę info w załącznikach co do wersji/rocznika bazowych 111A.
Fajnie by było, jakby przy okazji któregoś P4 PIC dołożył do starszych wersji modern, młodszych Ygreków 25AN.

·
Lucky Luke
3,090 Posts
Ostatnio jechałem takim oto wagonem, "pudrowanym trupem". Komfort podróży - bajka. Na zmodernizowanym odcinku LK6, nawet przez nowy most nad Bugiem, żadnych hałasów. Tylko lekki przyjemny szum. 6 foteli w przedziale 2 klasy. WC z obiegiem zamkniętym. Minusem są jedynie minimalnie uchylne okna zamiast w połowie otwieralnych.
Właśnie tutaj mamy odpowiedź dlaczego tańsze modernizacje bardziej się opłaca robić niż kupować droższe nowe wagony. Dzięki modernizacji stary wagon nie stacjonuje w krzakach, pracownicy fabryk kolejowych mają pracę, na dużym przetargu można zyskać kilka "darmowych" zmodernizowanych wagonów (porównując do ilości nowych wagonów, jakie można byłoby kupić za tą samą cenę), natomiast ocena pasażerów na temat komfortu podróży będzie równie wysoka zarówno dla zmodernizowanego, jak i nowego wagonu.

Kiedyś jechałem właśnie takim zmodernizowanym składem (jak ja to nazywam wagonami "mafijnymi" - z czarnym pasem okien) i ludzie się zachwycali, że Intercity kupiło nowe składy. Akurat rozmowa toczyła się obok mnie, więc postanowiłem pokazać rozmówcom, z czego powstał wagon w jakim się znajdują i byli zaskoczeni jakością modernizacji. Oczywiście był jeden Janusz, który miał swoje zdanie na ten temat i dalej twierdził, że to nowy wagon. Tabliczka znamionowa z rokiem produkcji wagonu wyjaśniła sprawę :)

·
Registered
7,588 Posts
Jakie to mogą być roczniki? Nie widzę info w załącznikach co do wersji/rocznika bazowych 111A.
Fajnie by było, jakby przy okazji któregoś P4 PIC dołożył do starszych wersji modern, młodszych Ygreków 25AN.
To jest dość ciekawe pytanie, bo cała pierwszą seria powstała z jednego typu 111Aw. Ale na drugą serię już ich nie starczy, więc trzeba poczekać na info co Intercity rzuci do modernizacji.
A swoją drogą to jedyne co może różnić obecne podejście do wyższy budżet, bo nie sądzę by FPS zszedł z ceny.

A czy warto nadal modernizować wagony? To dyskusja czysto akademicka, bo wyborem nie jest modernizacja, czy zakup nowych wagonów, tylko modernizacja wagonów, czy zakup nowych EZT. O tym warto pamiętać i tutaj różnice w cenie mocno się zmniejszają

Ja tylko mam nadzieję, że będzie to ostatnia seria modernizowanych Y, choć biorę pod uwagę, że jest jeszcze trochę wartych do modernizacji wagonów z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Ale modernizacji starszych już dość.

·
Moderator
74,291 Posts

·
Registered
1,178 Posts
Od zmiany rozkładu jazdy kolejna fala nowych postojów - już nie w miasteczkach, ale we wsiach - np. Łowczówek Pleśna dla TLK Małopolska.

67561 - 67580 of 67701 Posts