SkyscraperCity banner

1 - 20 of 14368 Posts

·
Registered
Joined
·
10,150 Posts
Bruksela pomoże Warszawie – zapewnia komisarz UE ds. transportu Siim Kallas

Rz: Nowy instrument finansowania infrastruktury drogowej w UE budzi sporo kontrowersji? Wiele krajów obawia się, że będzie mieć do dyspozycji mniejsze pieniądze i trudniej będzie je uzyskać.

Siim Kallas: To całkowicie błędne podejście. Pieniędzy będzie więcej. Jeśli będą dobrze przygotowane projekty, nie będzie problemów z uzyskaniem środków na ich finansowanie.

Jakie inwestycje będą preferowane?


Z instrumentu „Łącząc Europę" nie będzie finansowana budowa dróg. Około jednej trzeciej środków trafi na programy, takie jak stworzenie wspólnego europejskiego nieba, inteligentne systemy transportowe czy inwestycje w transport intermodalny. Wsparcie otrzymają głównie inwestycje kolejowe.

Czy na wsparcie w nadchodzącej perspektywie będą miały szansę porty lotnicze?

Pracujemy nad tym. Obecnie wiadomo, że znajdą się pieniądze na wykonanie studiów wykonalności, które określą, w jakim kierunku i w jaki sposób lotniska powinny się rozwijać.

Jak, jako beneficjenta dotacji unijnych, Bruksela ocenia Polskę?


Całkiem nieźle radzicie sobie z wykorzystywaniem unijnych dotacji. Infrastruktura transportowa w Polsce jest w znacznie gorszym stanie niż w zachodniej Europie. Polska jest jednak bardzo ważnym krajem dla unijnego transportu, choćby biorąc pod uwagę położenie kraju w samym środku Europy. Na terenie Polski przecinają się ważne szlaki, takie jak korytarz Berlin – Moskwa czy Bałtyk – Adriatyk. Rozwój infrastruktury transportowej w Polsce jest w interesie całej UE.

Polska przymierza się do budowy Kolei Dużych Prędkości. Prace przygotowawcze są finansowane z dotacji unijnych. Czy będzie szansa na uzyskanie dotacji również na budowę?

To możliwe, jeżeli inwestycja będzie dobrze przygotowana. Połączenie Warszawa – Berlin jest bardzo ważne.

Możemy już mówić o drugiej fazie kryzysu gospodarczego. Inwestycje transportowe mogą być sposobem na rozruszanie gospodarki?

Wszyscy zdają sobie sprawę, że trzeba kontynuować inwestycje transportowe. I na etapie budowy, i już po zakończeniu prac kreują nowe miejsca pracy. Owszem kwestią otwartą jest pozyskanie finansowania, ale wszyscy deklarują, że inwestycje infrastrukturalne będą kontynuować, choć niewykluczone są opóźnienia.

Sposobem na pozyskanie finansowania ma być współpraca z partnerami prywatnymi.


Sektor prywatny może się zaangażować w inwestycje transportowe znacznie bardziej niż dotychczas. Ma środki i wie, jak inwestować w infrastrukturę, trzeba mu tylko stworzyć odpowiednie warunki. Pracujemy nad tym z rządami krajów UE.

Problemów przysparza też Eurostat, zaliczając inwestycje PPP do długu publicznego.

To zupełnie inna kwestia. Koszty to koszty. Chcemy utrzymać stabilizację makroekonomiczną w Europie, nie możemy pozwolić sobie na ściągnięcie inwestycji infrastrukturalnych z długu publicznego.

Opóźnia się projekt Single European Sky, czyli budowa jednego nieba nad Europą. To może mieć katastrofalne skutki dla lotnictwa.

Tak, jeżeli projekt upadnie lub znacząco rozminie się z harmonogramem, skutki będą poważne. Do 2030 r. 50 proc. lotów będzie opóźnionych, służby nawigacyjne nie będą w stanie obsługiwać wszystkich rejsów. Na razie mamy opóźnienie. Wdrażanie programu zaczniemy w przyszłym roku.

Ile to będzie kosztować i kto za to zapłaci?

Szacowany koszt to ok. 30 mld euro. Do tej pory wydaliśmy na oprogramowanie, czyli program SESAR, ok. 2 mld euro. Wydamy kolejne 3 mld euro. Największym kosztem będzie wyposażenie lotnisk i samolotów w urządzenia nawigacyjne. Ta część będzie finansowana przez porty i linie. To nie jest jednak dużo, biorąc pod uwagę, że co roku przez złe zarządzanie przestrzenią powietrzną, czyli m.in. opóźnienia, tracą oni ok. 4 mld euro.

Komisja pracuje również nad wspólnym obszarem kolejowym. Co to będzie oznaczać dla podróżnych?

Wszystko, co robimy, ma podnieść prędkość, poprawić punktualność i jakość usług kolejowych. Wymaga to szerokich regulacji prawnych związanych również ze szczegółowymi kwestiami technicznymi. Obecnie z przyczyn technicznych nie da się pojechać jednym pociągiem z Warszawy przez Francję do Londynu. Zanim będziemy mogli mówić o wspólnym obszarze kolejowym, trzeba rozwiązać też kwestie finansowania infrastruktury kolejowej i oddzielenia jej od przewoźników. Pieniądze na utrzymanie torów muszą trafiać na osobne konto. Linie kolejowe muszą być na równych zasadach dostępne dla wszystkich uczestników rynku. Propozycje odpowiednich uregulowań prawnych trafią do Parlamentu Europejskiego w przyszłym roku.
http://www.ekonomia24.pl/artykul/706254,764595-Trzeba-kontynuowac-inwestycje-transportowe-.html

poniżej link dot. propozycji modyfikacji sieci TEN-T
http://ec.europa.eu/transport/infrastructure/connecting/revision-t_en.htm

oraz (tylko ang.) projekt nowego instrumentu "Connecting Europe Facility" ("Łącząc Europę")
http://ec.europa.eu/transport/infrastructure/connecting/connecting_en.htm
 

·
Obcy Astronom
Joined
·
4,683 Posts
Wnioski o DŚ są poskładane, mam nadzieje, że na północną część DŚ będzie na początku roku, potem GD Lublin musi znaleźć pieniądze na projekt a dalej to już tylko lobbing, nie zapominajmy, że to jest jeden z najniebezpieczniejszych odcinków DK w kraju, to mocna karta przetargowa.
Moim zdaniem jest to znacznie bardziej potrzebny odcinek drogi z perspektywy Lublina niż osławiony odcinek S17 w. sielce - w.lubelska.
 

·
Registered
Joined
·
6,877 Posts
to może wypadałoby wkleić mapke z listą projektów priorytetowych i rezerwowych na nadchodzącą perspektywe, komu będzie dane dożyć 2020 bedzie mógł ocenic co się udało a co nie
(to raczej takie ogólne priorytety, pojedyńcze obwodnice-jak np. Koszalina też mają szanse na realizacje)

 

·
Registered
Joined
·
2,728 Posts
^^Wreszcie jakaś w miarę realistyczna mapka.:cheers:
Choć ta S7 od Warszawy do Krakowa to nie wiem czy powstanie do 2020. Jeden odcinek nawet nie ma decyzji środowiskowej.:eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
1,492 Posts
^^ W perspektywie 9 lat można wydać decyzję środowiskową, oprotestować ją, wydać jeszcze raz, ogłosić przetarg, wyłonić wykonawcę, oprotestować go, ogłosić drugi przetarg i zdążyć zbudować drogę.

A te plany, jeśli rzeczywiście tak mają być realizowane wyglądają rozsądnie. W końcu sieć polskich dróg zaczęła by wyglądać jakby Warszawa, a nie Berlin była stolicą.
 

·
Registered
Joined
·
6,877 Posts
tak naprawde gdyby udało się zrealizować projekty rezerwowe plus pojedyńcze małe inwestycje mniej lub bardziej zapowiadane, czyli obwodnica miasta xyz to było by naprawde bardzo pozytywnie, ale nie za bardzo w to wierze
z rezerwowych zapewne pierwszeństwo będzie miała S5, potem S61, na końcu S19, A18(ale to tylko moje dywagacje)
Trzeba wziąć pod uwage że do 2020 MI planuje wybudować prawie cały węzeł warszawski(oprócz WOW) a to pochłonie ogrome koszty
 

·
Registered
Joined
·
1,105 Posts
Mam prośbę: czy mógłby Ktoś podliczyć kilometrażowo te odcinki zaznaczone na mapce na czerwono? (wiem, jestem leniem :))
 

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
12,922 Posts
Trzeba wziąć pod uwage że do 2020 MI planuje wybudować prawie cały węzeł warszawski(oprócz WOW) a to pochłonie ogrome koszty
Skąd wniosek, że WOW odłożono na kolejną perspektywę?
Wiem, że zrezygnowano z DŚU, ale chyba sama WOW ciągle jest w perspektywie do 2020r i możliwe jest jej wybudowanie do tej daty.

Zastanawia mnie też jedno, jak będzie wyglądać realizacja tego planu. Będą konsekwentnie realizować wyłącznie te odcinki, czy kasa poleci na to, na co będą gotowe dokumenty?
Jeśli by się sprężono, to już pod koniec tej kadencji mogliby budować większość z tego, co widzimy na mapce.
 

·
Registered
Joined
·
3,003 Posts
A jaka jest szansa na powstanie dalszej części S3, chociażby do Legnicy + drugie jezdnie na obecnych odcinkach? Bo na całość do granicy pewnie nie masz szans, ze względu na planowane tunele, czyli duże koszty.
 

·
Registered
Joined
·
11,157 Posts
Mogę wiedzieć o co chodzi @Patryjota? Rozmawiamy o inwestycji w perspektywie finansowania 2014-20 a Ty piszesz coś o pragnieniach?
Tym bardziej,że moje wykasowane "pragnienia" pokrywały się z niewykasowaną mapą zapostowaną przez IgorSel :nuts::lol:
 

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
12,922 Posts
A jaka jest szansa na powstanie dalszej części S3, chociażby do Legnicy + drugie jezdnie na obecnych odcinkach? Bo na całość do granicy pewnie nie masz szans, ze względu na planowane tunele, czyli duże koszty.
Na chwilę obecną, minimalna, żeby nie powiedzieć żadna.
Ale... 9 lat to szmat czasu. Nikt nie wie, co będzie za 2-3 lata, czy nagle nie przyjdzie boom gospodarczy, a po recesji musi przyjść odreagowanie. Nie można też wykluczyć, że zmienione zostanie prawo i powstanie możliwość budowania ekspresówek za pieniądze prywatne.
To co ma być zbudowane do 2020r według obecnego planu, to w sporej części bardzo atrakcyjne odcinki o ogromnym natężeniu ruchu, czyt. jest duże prawdopodobieństwo opłacalności inwestycji.
S7: Płońsk-Warszawa, Warszawa-Grójec, Kielce-Kraków
S5: Poznań-Kaczkowo, Korzeńsko-Wrocław
S8: Warszawa-Mszczonów
S17: Warszawa-Garwolin, Garwolin-Kurów
Już nie wrzucam reszty EOW, zakładając, że to zbyt duże koszty budowy, aby prywatny inwestor mógł je ponieść. Na razie w PPP realna jest budowa jedynie A1 i to też, jeśli GUS nie będzie liczył gwarancji budżetu państwa, do deficytu.

Coś z tego może wypalić, a więc mogłyby zwolnić się środki na odcinki rezerwowe, czy też w razie dobrej koniunktury na inne trasy.

Na dzień dzisiejszy to dobrze by było, gdyby podpisano S7 Miłomyń-Olsztynek oraz S7 obwodnica Radomia. Brakujące odcinki S8 między Wrocławiem, a Łodzią są raczej pewne. Zobaczymy jakie będzie wykonanie budżetu, zakładany deficyt to ponad 40mld PLN, a zapowiada się, że będzie on w okolicach 28-30mld. Tutaj upatruję szansy, bo w chwili obecnej drogi będzie budował minister Rostowski, a nie minister Nowak.
 

·
Wesoły drogowiec
Joined
·
446 Posts
Może to szczegół, ale te orientacyjne daty budów poszczególnych odcinków dróg z postu #6 na mapce, to wg waszego rozeznania daty rozpoczęcia czy też ukończenia budów, a może jeszcze coś innego?
 

·
Wodzisław Śl. i okolice
Joined
·
177 Posts
Popatrzcie jeszcze na mapkę - jeżeli nie zmieni się froma płatności a plany drogowe zostaną zrealizowane to większość ruchu NS pojedzie S7 a nie A1 nadkładając niewiele drogi i oszczędzając sporo pieniędzy na opłaty. Wg mnie to problem który należy zawczasu rozwiązać (tzn jest 9 lat czasu;) )
 

·
Registered
庶民サンプル
Joined
·
12,922 Posts
Były_Misiek;86403287 said:
Może to szczegół, ale te orientacyjne daty budów poszczególnych odcinków dróg z postu #6 na mapce, to wg waszego rozeznania daty rozpoczęcia czy też ukończenia budów, a może jeszcze coś innego?
To są daty perspektywy budżetowej UE.
Oznacza to tyle, że inwestycje ruszą najwcześniej w 2014r, a zakończą się najpóźniej w roku 2021, aby rozliczyć się z UE.
Równie dobrze może być jak i teraz - przygotują papiery do 2014-2015, rok-dwa przetargów i budowa. Przy dobrych wiatrach do 2018r jest szansa na wykorzystanie budżetu, tj. zbudowanie tych odcinków z listy podstawowej.
System prawny jest gotowy, więc zaraz po pojawieniu się środków, można zacząć proces inwestycyjny.
 

·
Registered
Joined
·
290 Posts
Chciałbym skromnie zauważyć, że skoro wątek dotyczy lat 2014-2020, to każdy post jaki powstanie w tym wątku do 2013, będzie odzwierciedlał li tylko marzenia i pragnienia. A czy to ważne, czy są to marzenia forumowiczów czy kogoś z urzędników? :tongue2:
Dopiero twarda rzeczywistość lat 2014-2020 zweryfikuje te wszystkie marzenia.
Spójrzcie jak w bólach powstawała A2. A co mają powiedzieć dajmy na to marzyciele II etapu obwodnicy Ostrowa? ;) etc. etc.
A ile lat mają niektóre wątki. W wielu przypadkach już za chwileczkę już za momencik miało dojść do pierwszego wbicia szpadla, a tu "nagle" obsuwa rok, dwa albo na "Świętego Nigdy".
Oczywiście jestem przeciwnikiem jałowych dyskusji na temat wyższości jednego odcinka nad drugim z uwagi na zerową moc sprawczą takiej wymiany zdań. :)
 

·
Registered
Joined
·
11,157 Posts
Popatrzcie jeszcze na mapkę - jeżeli nie zmieni się froma płatności a plany drogowe zostaną zrealizowane to większość ruchu NS pojedzie S7 a nie A1 nadkładając niewiele drogi i oszczędzając sporo pieniędzy na opłaty. Wg mnie to problem który należy zawczasu rozwiązać (tzn jest 9 lat czasu;) )
Jak zbudują S7 Wawa Gdańsk i zostanie ona bezpłatna to ruch na A1 będzie pewnie oscylował w granicach 10-15k pojazdów na dobę:nuts: Pewnie logiczniej (chociaż nie dla mieszkańców Olsztyna) byłoby wybudować S10 Płońsk-Toruń-Bydgoszcz, zapewnić wpływy z opłat na A1, połączyć w ten sposób Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie z Wawą i lubelszczyzną a także "przybliżyć" Zachodniopomorskie. No ale budujemy równoleglą do autostrady drogę expresową, widocznie nas stać i ktoś wymyślił,że da to większe korzyści.
 

·
pracownik terenowy ;)
Joined
·
1,024 Posts
^^ żartujesz?

akurat budowa S7 na połnoc od wawy, nie zdejmie ruchu z A1 w takim stopniu jak prognozujesz.
Zwróc uwage ile aut na A1 to Ci z wawy a ile z śląska i ogólnie południa polski.
o S10 możemy zapomnieć w najbliższych latach.
Może trochę egosityczne podejście ale jak dla mnie to S7 mogłaby się kończyć w olsztynku bo to jest 90% moich przejazdów na S7 z wawy na połnoc
 
1 - 20 of 14368 Posts
Top