SkyscraperCity banner

14421 - 14440 of 14451 Posts

·
Registered
Joined
·
10,326 Posts
w ramach przetargu na wykonanie usługi - Wybrane elementy Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla dokumentu strategicznego „Program Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030” wpłynęły 4 oferty (od 289 tys. do 510 tys. pln). Wszystkie mieszczą się w budżecie zamawiającego.
 

·
Registered
Joined
·
21,125 Posts
Co prawda to przymiarki, ale z pewnością środków na budowę dróg z Unii będzie znacznie mniej(i krajowych i lokalnych):

Choć wciąż nie ma jeszcze dokładnego podziału środków do 2027 r., można się spodziewać, że na budowę dróg otrzymamy niewiele. Za to kolej w najbliższym rozdaniu może liczyć na rekordowe środki.

Oprócz głównego budżetu UE, inwestycje w transport szynowy mogą liczyć na dofinansowanie także z innych źródeł. Chodzi np. o zapowiedziany niedawno Fundusz Odbudowy, który ma rozkręcić gospodarkę europejską po epidemii COVID-19. Wstępnie z tej puli mamy przyznane 64 mld euro, czyli tyle samo, ile w ramach polityki spójności.

– Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że Fundusz Odbudowy ma sprzyjać realizacji Zielonego Ładu, w tym różnych inwestycji zmierzających do tego celu. Zatem transport kolejowy będzie miał duże szanse na dofinansowanie – przyznaje europoseł Bogusław Liberadzki, członek komisji transportu i turystyki w europarlamencie. – Nacisk ma być także położony na rozwój nowoczesnych technologii. Budowa nowych dróg ma zatem już nikłe szanse na dofinansowanie. Wyjątkiem mogą być np. inteligentne systemy zarządzania ruchem drogowym – dodaje.

Najpierw trzeba ustalić budżet i dokładne zasady wydatkowania, ale o utrzymaniu 10-11 mld € na krajówki z Unii nie ma co liczyć. Kto wie, może będzie jak podaj europoseł tylko na systemy zarządzania ruchem(trochę jak z lotniskami w tej perspektywie- Unia nie płaci za rozbudowę i budowę a co najwyżej systemy nadzoru ruchu i nawigacji). Wówczas nie dość, że kasy będzie mniej(i będzie się budowało znacznie mniej) to chętniej rządzący mogą przycinać na drogi bo dotychczas duże środki z Unii wymagały sporego wkładu a w razie cięć można zmniejszyć nakłady na drogi i nic z unijnych "nie zmarnuje się" zwłaszcza, że priorytetem ma być kolej(i tam będą jeśli nie większe to podobne środki+ trzeba mieć wyższy wkład własny).
 
  • Like
Reactions: Darek Yoker

·
Registered
Joined
·
502 Posts
Ciekawe czy znajdą się środki na koleje metropolitalne czy wręcz na jakieś formy metra w miastach poza Warszawą. Jak pobudujemy drogi do miast, które nie będą w stanie przyjąć większego ruchu,szczególnie z przedmieść. Bo ja tam czytam duży nacisk jest na taki typowy transport na większe dystanse.
 

·
Registered
Joined
·
11,137 Posts
Ta ślepota dotycząca obszarów metropolitalnych dotyczy zresztą nie tylko kolei ale i wewnątrz miejskiej infrastruktury dużych miejskich tras ...

A co do następnej perspektywy pamiętam jak na SC byłem rugany jak chyba zapowiadałem 25 % mniej środków ( a już Brexit się szykował ) ... że skąd ja to wiem i takie tam ... niektórzy to chyba robili specjalizację z czarowania się ;) ... bo z analizy rzeczywistości to raczej nie ;).
 

·
nieśląski częstochowianin
I am
Joined
·
422 Posts
Czy dostanę gdzieś mniej więcej tabelkę z przewidywaniami lat rozpisania przetargów na trasy z obecnej perspektywy UE?
 

·
Registered
Joined
·
12,757 Posts
Czy dostanę gdzieś mniej więcej tabelkę z przewidywaniami lat rozpisania przetargów na trasy z obecnej perspektywy UE?
Z obecnej perspektywy to już zbyt wiele przetargów nie będzie, bo nowa zaczyna się za 6 miesięcy.
Z tego co mi wiadomo, to już przetargi na wszystkie drogi, które miały być finansowane z obecnej perspektywy zostały ogłoszone.
 

·
Registered
Joined
·
502 Posts
Ta ślepota dotycząca obszarów metropolitalnych dotyczy zresztą nie tylko kolei ale i wewnątrz miejskiej infrastruktury dużych miejskich tras ...
Z trasami wewnątrz miast jest taki problem, że powodują one zmiany zagospodarowania przestrzennego i dalej się zapychają. Na przykładzie Katowice widać, że budowa dróg to worek bez dna. Drogi są niezbędne, ale potrzeba też sprawnej alternatywy, której obecnie nie ma w większości większych aglomeracji, a którą mam nadzieję pozwoli wbudować nowa perspektywa.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,221 Posts
GDDKiA opublikowała szerokie podsumowanie swoich działań i stanu zaawansowania. Dużo przechwałek i kilka konkretów:
Dla dwóch obwodnic, Wąchocka (DK42) oraz Lipska (DK79), ogłosiliśmy już przetargi na wybór wykonawców. Do końca roku planujemy jeszcze ogłosić postępowania przetargowe m.in. dla obwodnic Sztabina, Suchowoli (obie na DK8), Strzelec Krajeńskich (DK22), Brzezia (DK25), Smolajn (DK51), Gostynia (DK12), Grzymiszewa (DK72), Koźmina Wielkopolskiego (DK15), Żodynia (DK32), Gryfina (DK31), Szczecinka (DK20) oraz Pułtuska (DK61). Umowy z wykonawcami tych czternastu obwodnic o łącznej długości ponad 111 km planujemy podpisać w przyszłym roku.

Projektanci przygotowują dokumentacje na kolejne obwodnice, a GDDKiA szykuje się do ogłoszenia przetargów na inwestycje, dla których proces przygotowawczy prowadzony będzie od podstaw. Dotyczy to blisko połowy z setki zaplanowanych obwodnic. Dodajmy, że 15 obwodnic zostanie zrealizowanych w systemie tradycyjnym, a 85 w trybie „Projektuj i buduj”.

 

·
Registered
Joined
·
391 Posts
"Wyjątkiem mogą być np. inteligentne systemy zarządzania ruchem drogowym"
W sensie, że jest szansa że w końcu w Polsce powstaną normalne węzły na skrzyżowaniach autostrad z drogami krajowymi? Albo może normalne oznakowanie dróg da się w końcu podciągnąć pod systemy inteligentne? A może zjazd z S8 na S2 od Janek będzie miał cokolwiek wspólnego z inteligentnym zamiast idiotycznej zwężki do jednego pasa...

Łaaaa, to by było. Może w końcu pozbędziemy się tych wszystkich kretynizmów finansowanych z poprzedniej edycji i teraz będzie już inteligentnie. Ech, pomarzyć dobra rzecz...
 

·
Registered
Joined
·
21,125 Posts
Rozbudowy parametrów dróg nie spodziewam sie, ale moze udaloby sie jakis program czy dzialanie na rzecz poprawy BRD,ale tez nie na zasadzie,ze"budujemy 20 km kolejnej ekspresowki" tylko, ze uspokajamy szykanami drogi,inwestujemy w fotoradary,wysepki, hopki ,budowa rond zamiast niebezpiecznych skrzyzowan itd.

Czesc dzialan tez jest teraz realizowana np.wspomniane fotoradary czy doposazenie policji.
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,221 Posts
^^x2
Takie coś już jest j nazywa się Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

Trudno o jakąś listę inwestycji, poniżej przyklad z mojego podwórka.
@Kuba.wro nie na twój post jest to odpowiedź lecz na ten ponad twym kolegi @mlodyy1985
 

·
Registered
Joined
·
11,137 Posts
Chyba Polskę już stać na to, żeby budować 200-250km nowych dróg A/S własnymi siłami. Taka ilość byłaby bardzo satysfakcjonująca w następnej perspektywie, a w 10 lat powstałaby cała docelowa sieć.
Ale to nie jest też takie proste ... bo jednak łatwiej jest budować z bonusem wkładu z UE ... nie liczyłbym w fantazje że poziom budowy dróg A/S utrzyma się na bardzo wysokim poziomie w nowej perspektywie szczególnie po roku 2025 jeśli UE przeniesie zainteresowanie infrastrukturalne na kolei zupełnie i w ramach pakietu antyCOVIDOWEGO nie byłaby też budowa infrastruktury drogowej szerzej zauważona ....
 

·
Registered
Joined
·
1,737 Posts
GDDKiA opublikowała szerokie podsumowanie swoich działań i stanu zaawansowania. Dużo przechwałek i kilka konkretów:


A dlaczego Krakow - Myslenice nie jest zaznaczone zandym kolorkiem, przecież ten odcinek jest w rozporządzeniu o docelowej sieci dróg szybkiego ruchu?
 

·
WUNGIEL
Joined
·
1,221 Posts

·
Registered
Joined
·
502 Posts
Tam w ogóle nie wiadomo jak te drogi mają biec to nie ma sensu zaznaczać. Zapraszam tutaj:

Lub bezpośrednio do źródła:

S7 Kraków - Myślenice/Głogoczów, mające odpowiedzieć na pytanie czy uzasadnione jest prowadzenie drogi ekspresowej w kierunku zrealizowanego odcinka S7 Myślenice - Rabka z perspektywą dotarcia na Słowację, czy lepiej poprowadzić nową drogę w powiązaniu z korytarzem transeuropejskim Głogoczów - Bielsko Biała - Cieszyn;
 
14421 - 14440 of 14451 Posts
Top