Skyscraper City Forum banner
201 - 220 of 1711 Posts

·
Banned
Joined
·
10,743 Posts
Mozna jeszcze policzyć wskaźnik papiezokilometrów. Liczba pomników/km2. A w Krakówku chyba więcej niz 7 jest....wikipedia podaje 12, być moze że to nie wszystkie.
Chyba chodzi Ci o jednostkę: Papież kwadratowy (Pk) ? ;)

W Łodzi ten współczynnik wynosiłby ok. 0,01Pk :lol:
 

·
Pesymista i cynik.
Joined
·
2,395 Posts
Dodge this. Mam nadzieję że n_h się nie obrazi za cytowanie go. Nie jest to pomnik sensum stricte, no ale :p

Największy i najważniejszy pomnik JPII

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" ma być miejscem przyjaznym, bliskim każdemu, niezależnie od przekonań religijnych i polityczych - zapowiedział kardynał Stanisław Dziwisz. W sobotę ruszyła budowa "papieskiego miasteczka" - największego i najważniejszego "pomnika" Jana Pawła II w Polsce.
Pod papieskim krzyżem, który w ubiegłym roku stanął w miejscu rozpoczętej właśnie budowy, wmurowano kamień węgielny. Poświęcił go w 2006 roku na krakowskich Błoniach papież Benedykt XVI. Kard. Dziwisz nazwał uroczystość "ważną i historyczną". - Wznosimy to dzieło, aby utrwalić dziedzictwo i myśli, nauczanie, świętość życia Jana Pawła II, który przez 27 lat był Piotrem naszych czasów (...). Wznosimy je z obowiązku i potrzeby serca, by wyrazić wdzięczność Janowi Pawłowi II za to wszystko, co wniósł w dzieje narodu polskiego, życie Kościoła i całego świata - mówił kardynał.

W uroczystości wzięły udział władze miasta i regionu. -Ta budowa, którą dziś rozpoczynamy, to największy pomnik Jana Pawła II - podkreślał prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Zadeklarował, że miasto wesprze starania, by centrum stało się miejscem przyciągającym ludzi z całego świata. Pomoc zadeklarował też wiceprezydent Związku Miast Papieskich, Tadeusz Wrona. Miasta z tego stowarzyszenia wybudują centrum wolontariatu.

Po drugiej stronie rzeki

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" to pomysł byłego papieskiego sekretarza, a dziś metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza, na upamiętnienie Karola Wojtyły. Początkowo planowano, że centrum powstanie tuż obok sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Nie zgodziły się na to zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które nie oddały pod budowę swojej działki. Wtedy kuria podjęła decyzję, że centrum powstanie na tzw. Białych Morzach - sąsiadują z sanktuarium, ale położone są już za rzeką Wilgą. To teren, który kiedyś należał do Zakładów Sodowych "Solvay". W czasie hitlerowskiej okupacji w Solvayu pracował Karol Wojtyła - najpierw w pobliskim kamieniołomie, a potem już w samym zakładzie, często na nocne zmiany. Podczas konsekracji bazyliki w 2002 r. papież wspominał, że często odwiedzał stary kościół w Łagiewnikach. Już jako metropolita krakowski prowadził proces beatyfikacyjny s. Faustyny (mistyczki, dzięki której świat poznał orędzie Bożego Miłosierdzia), a jako papież kanonizował zakonnicę. Kard. Dziwiszowi zależy na podkreśleniu tych związków. Dlatego zdecydował, że centrum powstanie w pobliżu sanktuarium bez względu na koszty - przesunięcie budowy na drugą stronę rzeki podwoiło je, początkowo centrum miało kosztować 100 mln zł, teraz 200 mln. Na decyzji metropolity zaważyło też to, że papież był wielkim orędownikiem kultu Bożego Miłosierdzia, a podczas ostatniej pielgrzymki do Polski uczynił z łagiewnickiej bazyliki światowe centrum kultu miłosierdzia.

Kraków koło Łagiewnik?

W kościelną inwestycję włączyło się miasto. Gmina nie tylko wymieniła z kurią grunty, na których powstaje centrum, ale też - wspólnie z województwem małopolskim - pomoże zbierać fundusze na papieskie miasteczko. Do tego celu powołano w tym roku Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II (tworzą go: gmina, województwo i kuria), który zajmie się zdobywaniem np. europejskich pieniędzy na budowę centrum.

Specjaliści turystyki pielgrzymkowej twierdzą, że region i miasto mogą skorzystać na tym, że w Łagiewnikach powstanie centrum. Z badań, jakie przeprowadził Zakład Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedzają pielgrzymi z 90 krajów. Takimi danymi nie mogą pochwalić się Lourdes czy Fatima. Prof. Antoni Jackowski, który przeprowadził te badania, twierdzi, że niewielkie grupy pielgrzymów z tak licznych i rozrzuconych po świecie krajów są zapowiedzią lawiny, jaka za chwilę ruszy. - Ten trend się utrzyma tylko wtedy, gdy w Łagiewnikach powstanie baza turystyczna z prawdziwego zdarzenia, która zatrzyma turystę-pielgrzyma na kilka dni w Krakowie. Szansę na to daje budowane w pobliżu Łagiewnik Centrum Jana Pawła II - twierdzi.

Kontemplacja w parku

Co połączy łagiewnickie sanktuarium z Centrum Jana Pawła II? Park kontemplacyjny. Pod nim będzie biegła ważna dla Krakowa Trasa Łagiewnicka.

Autorem projektu centrum jest Andrzej Mikulski. Projekt, który powstał w jego pracowni architektonicznej, został wybrany w tzw. dogrywce konkursowej (wcześniejszy otwarty konkurs nie spełnił oczekiwań organizatorów). Najbardziej spodobał się kard. Dziwiszowi. Metropolita chwalił go za "dużą prostotę i myśl".

Jak będzie wyglądało papieskie miasteczko? Na 10 h nieużytków wyrosną za pięć lat (tyle ma potrwać budowa): dom Jana Pawła II (muzeum, instytut naukowy z biblioteką, kaplica i oratorium, centrum konferencyjne ), centrum rekolekcyjne, centrum szkolenia wolontariatu, hotel (250 miejsc), dom pielgrzyma(1000 miejsc), amfiteatr, plenerowa droga krzyżowa, kładka piesza, parkingi, pole kempingowe i namiotowe.

Projekt zakłada budowę placu otwartego w kierunku sanktuarium. Budynki nawiązują wyglądem do tradycyjnej zabudowy Krakowa i Rzymu - stąd cegła i biały wapień. Mikulski chce, by centrum stało się papieskim miasteczkiem z placami, ulicami, parkiem, a nawet małymi błoniami. Wieża nad prezbiterium kaplicy będzie miała 30 metrów. Z dawnych zakładów sodowych zostanie m.in. stalowa kładka - część mostu technologicznego do transportu odpadów.

 

·
Pesymista i cynik.
Joined
·
2,395 Posts
Jako że w krakowie paranoja osiąga szczyt:

gazeta.pl said:
"Tymczasowy" pomnik Jana Pawła II uroczyście poświęcony

mm, PAP, jg, IAR


- Pomnik Jana Pawła II na Wawelu wzywa do narodowej jedności, w duchu wierności nauczaniu Ojca Świętego - powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystego poświęcenia monumentu papieża-Polaka na placu przed Katedrą Wawelską. W uroczystości uczestniczy prezydent Lech Kaczyński. Pomnik wzbudza wiele kontrowersji, bo zbudowano go bez zezwoleń.- W duchu wierności nauczaniu i dziedzictwu Jana Pawła II, pomnik postawiony tu na Wawelu będzie wzywał do narodowej jedności, solidarności, do wspólnej i odpowiedzialnej troski o dobro wspólne, któremu na imię Polska, któremu na imię rodzina, życie i godność człowieka - powiedział metropolita zwracając się do uczestników uroczystości.

- Dlatego wyrażam wdzięczność panu prezydentowi, że wyczuł intencje związane z tym pomnikiem i jest dzisiaj razem z nami na Wzgórzu Wawelskim - dodał kard. Dziwisz.

Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że pontyfikat papieża Jana Pawła II był nierozerwalnie związany z Polską. Przemawiając na Wawelu prezydent wspomniał, że wybór Karola Wojtyły na papieża był historycznym momentem dla wszystkich Polaków, nie tylko katolików.

Lech Kaczyński podkreślał, że Ojciec Święty w ogromnym stopniu przyczynił się do powstania Solidarności i obalenia komunizmu. Prezydent dodał, że właśnie dzięki misji Jana Pawła II żyjemy w wolnej Polsce i w zjednoczonej Europie. Prezydent mówił, że wszyscy obywatele - bez względu na wyznanie - czekają na wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.

Kontrowersyjny pomnik


Pomnika Jana Pawła II dotarł na Wawel w piątek. Kościół nie otrzymał ani pozwolenia budowlanego, ani koniecznego w takim przypadku opinii konserwatora Wzgórza Wawelskiego. Mimo to, kuria zdecydowała się na ustawienie monumentu.

Kościelni prawnicy orzekli, że prawo nie zostanie złamane, jeśli Jan Paweł II z brązu nie zostanie "na trwałe połączony z podłożem". Ta tymczasowość to dębowe podkłady umieszczone pod postumentem. Ze względu na brak odpowiednich pozwoleń, nie wyburzono też murków, które znajdują się "za plecami" papieża z brązu. Był to pierwszy przypadek w historii Krakowa, gdy w odsłonięciu pomnika bez pozwoleń wzięli udział m.in. prezydent Lech Kaczyński i przedstawiciele rządu.

Dlaczego w Krakowie pomnik Jana Pawła II na Wawelu wzbudził kontrowersje? Krytykowany był nie sam pomysł, ale sposób, w jaki Kościół go przeprowadził. Nie było konkursu na projekt, a na wykonawcę monumentu wybrano prof. Gustawa Zemłę, autora, który seryjnie wykonuje papieskie pomniki.
Wszystko pięknie, ale co pan prezydent robi na odsłonięciu bezprawnie stojącego pomnika?
 

·
Registered
Joined
·
502 Posts
Zostaje się modlić by nigdy więcej nie wybrali już polskiego papieża. Wyobrażacie sobie następnych? Seriami by stali. Jak te krasnale we Wroclawiu. Toż to katastrofa estetyczna by byla.
 

·
.
Joined
·
115 Posts
Ten łódzki z tworzywa w złocie... sam nie wiem co bardziej kiczowate - figura czy napis na cokole? :nuts:
Ten błyszczący z Koszyc wygląda jak morfujący T-1000.

We wspomnianym reportażu w Faktach TVN Czesław Dźwigaj, seryjny wytwórca około rzeźbiarskich upamiętnień JP2, znowu popisał się swoim nieprzeciętnym tupetem - załamywał ręce nad tworzeniem pomników w tworzywie sztucznym i szpachli. Tuż po bliskim ujęciu na jego dzieło z twarzy podobne zupełnie do nikogo.

Po przejrzeniu wątku i linkowanej strony uważam, że należy wprowadzić zasadę: każdy nowy pomnik "zbija" dwa już istniejące w okolicy. Bo mimo wszystko kilka jest do przyjęcia i na pewno równie udane mogłyby jeszcze powstać, żeby wyrugować tandetę z przestrzeni publicznej.
 

·
Siostra Pawilon
Joined
·
27 Posts
Niezbyt ładnie śmiać się z pomników, które MIAŁY przedstawiać Jana Pawła II, no ale właśnie – MIAŁY to chyba dobre słowo, gdyż patrząc na sporą część zdjęć w tym wątku i komentarze pod nimi zwyczajnie turlałam się ze śmiechu. Rekordzistą jest chyba Darth Vader z Koszyc. Bo na pewno Karola Wojtyły ten monument nie przypomina.
 

·
Lublinianin (Lubelak)
Joined
·
4,461 Posts
Z Dziennika Wschodniego:
Mamy 40 pomników papieża
Trzy lata po śmierci papieża Polaka mamy na Lubelszczyźnie już ponad 40 jego pomników. Do tego dziesiątki szkół i ulic imienia Ojca świętego.

Cezary Ritter z KUL przypomina, że Ojcu świętemu zależało na zrozumieniu jego nauki, a nie na kolejnych posągach.

- Praktycznie każde większe miasto na Lubelszczyźnie ma taki pomnik - mówi dr Kazimierz Ożóg, absolwent KUL, autor książki na temat pomników Jana Pawła II. - Bo tak naprawdę postawienie posągu jest najłatwiejsze. Trudniej wybudować skrzydło szpitala czy pomóc drugiemu człowiekowi.

- Należałoby zachować jakieś proporcje - uważa Cezary Ritter z Instytutu Jana Pawła II na KUL. Podkreśla, że sam papież chciał, byśmy zapamiętali jego naukę, a nie stawiali mu pomniki.

Dodaje, że w centrum uwagi Karola Wojtyły był zawsze człowiek. - Jeżeli pomnik komuś pomaga to dobrze, ale żeby nie było jednego zamiast drugiego. Nasze pokolenie pamięta o pontyfikacie, ale przychodzą młodzi i trzeba im przybliżyć tę wielką postać w sposób jak najbardziej żywy - mówi Ritter.

Na Lubelszczyźnie jest już ponad 50 szkół różnego szczebla, których patronem jest Jan Paweł II. W samym Lublinie są trzy: Gimnazjum nr 15, Szkoła Podstawowa nr 51 i Zespół Szkół nr 5. Niemalże każde miasto czy miasteczko w regionie ma też ulicę poświęconą papieżowi Polakowi.

- A w Rykach są aż dwie. Jedna im. Jana Pawła II, a druga Karola Wojtyły. W ten sposób uczciliśmy jego pamięć - mówi Tomasz Bany, zastępca burmistrza Ryk.
Można też inaczej.

- U nas działa Miejskie Centrum Usług Socjalnych Jana Pawła II gdzie starsze, schorowane osoby znajdują wszelką pomoc. Myślę, że to wpisuje się w naukę Jana Pawła II, który dużo uwagi poświęcał starszym - mówi Artur Soboń, sekretarz miasta Świdnik, gdzie ulicy Jana Pawła II nie ma.

Inne propozycje
W maju ub. roku blisko 500 mieszkańców Puław podpisało apel do władz miasta o... nienazywanie nowego mostu na Wiśle imieniem Jana Pawła II. Inicjatywa zrodziła się na puławskim forum internetowym. Mieszkańcy przedstawili alternatywne propozycje nazwy dla mostu np. Izabeli, Czartoryskich, Aleksandryjski i Nowoaleksandryjski. Skończyło się na pomyśle, a nowa przeprawa ostatecznie nazwana został imieniem Jana Pawła II.Własną metodę na upamiętnienie wielkiego Polaka znaleźli też wolontariusze zrzeszeni w Akademii Wolontariatu w Lublinie. Dziś 80 z nich złoży deklaracje, że chcą żyć w duchu Jana Pawła II.

- Pomagamy w domach pomocy społecznej, domach dziecka czy pogotowiach opiekuńczych i w ten sposób budujemy żywy pomnik Jana Pawła II. To jest nasz cel, a nie budowanie posągów, nadawanie nazw ulicom, bo to nie zmienia rzeczywistości. A my chcemy naśladować papieża - przekonuje Marta Tarnowska, szefowa Akademii Wolontariatu w Lublinie.
 

·
Fook eet!
Joined
·
4,522 Posts
- A w Rykach są aż dwie. Jedna im. Jana Pawła II, a druga Karola Wojtyły. W ten sposób uczciliśmy jego pamięć - mówi Tomasz Bany, zastępca burmistrza Ryk.
Świetna robota panie Bany, tak trzymać. Mam jeszcze kilka innych fajnych pomysłów dla władz Ryk:
-ulica Papieża Polaka,
-ulica Papieża Pielgrzyma,
-ulica Polskiego Biskupa Rzymu,
-ulica Naszego Ojca Świętego,
-ulica Pontifeksa Maximusa z Wadowic.
A myślę, że jeszcze coś da się wymyślić, aby lepiej i mocniej uczcić jego pamięć.
 

·
Banned
Joined
·
1,075 Posts
Ten łódzki z tworzywa w złocie... sam nie wiem co bardziej kiczowate - figura czy napis na cokole? :nuts:
Ten błyszczący z Koszyc wygląda jak morfujący T-1000.

We wspomnianym reportażu w Faktach TVN Czesław Dźwigaj, seryjny wytwórca około rzeźbiarskich upamiętnień JP2, znowu popisał się swoim nieprzeciętnym tupetem - załamywał ręce nad tworzeniem pomników w tworzywie sztucznym i szpachli. Tuż po bliskim ujęciu na jego dzieło z twarzy podobne zupełnie do nikogo.

Po przejrzeniu wątku i linkowanej strony uważam, że należy wprowadzić zasadę: każdy nowy pomnik "zbija" dwa już istniejące w okolicy. Bo mimo wszystko kilka jest do przyjęcia i na pewno równie udane mogłyby jeszcze powstać, żeby wyrugować tandetę z przestrzeni publicznej.
Morfujący T 1000 :lol: - genialne porownanie, człowieniu powinieneś zabrać się za kopyrajterkę, nie zmarnuj talentu :cheers:
 

·
Pesymista i cynik.
Joined
·
2,395 Posts
Jak widać, w małopolsce papieża można dostać nawet gdy się go nie chce: [poniższy artykuł to tak poza papieżem na wawelu]

Wyborcza Kraków said:
Niepołomice: papieski pomnik w szkole
Małgorzata SkowrońskaW Niepołomicach prymas Józef Glemp odsłonił we wtorek pomnik Karola Wojtyły. Niby nic dziwnego, gdyby nie to, że pomnik z klęczącym papieżem trafił do szkoły przez przypadek, bo w niepołomickiej parafii go nie chcieli.

Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach to liceum (256 uczniów), technikum (184 uczniów) i liceum uzupełniające dla dorosłych (61 osób). Papież jest patronem tej szkoły od 14 lat, ale po raz pierwszy wywołał takie zamieszanie i... konsternację.

W kąciku patrona do tej pory stała niewielka papieska głowa. Od wczoraj to miejsce zajmuje klęczący na kolanach kard. Wojtyła. Przed nim na ścianie wymalowano olbrzymi fresk z aniołem. - Żeby uniknąć niezręczności, że kardynał modli się do anioła, powiesiliśmy przed nim krzyż - tłumaczy Barbara Wiśniowska, dyrektorka szkoły. Głowa patrona wylądowała koło sekretariatu.

Rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek: - Będąc w Brazylii widziałem różne pomniki Jana Pawła II w szkołach i na uniwersytetach. Najbardziej podobało mi się to, że na tych terenach postać papieża pokazywana była w zamyśleniu nad księgami.

Wczorajsza uroczystość trwała bardzo krótko. Nie było długich przemówień i rozwlekłej części artystycznej. Na koniec zatańczyła grupa nastolatków. Nie było czasu, by zastanowić się, dlaczego ten pomnik się tu znalazł i po co.

Sami ustaliliśmy, że pomnik zamówiła u okolicznego artysty Marka Maślańca niepołomicka parafia. Do tutejszego kościoła klęczący Wojtyła jednak nie trafił. Dlaczego? Nieoficjalnie mówi się, że pomnik przegrał z watykańską mozaiką także o papieskiej tematyce. Jeszcze bardziej nieoficjalnie: że nie spodobał się proboszczowi, który postanowił go komuś oddać. W sukurs plebanowi przyszedł burmistrz Stanisław Kracik, który jednak z powodu wyjazdu zagranicznego nie był wczoraj na odsłonięciu. Panowie ustalili, że pomnik trafi jako dar do Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II, a burmistrz ufunduje dodatkowo anielski fresk.

Była to zwykła "transakcja wiązana": gmina Niepołomice sfinansowała mozaikę papieską dla parafii, a parafia odwdzięczyła się pomnikiem papieża

Czy szkoła mogła odmówić? - Niespecjalnie - przyznaje dyrektorka. A jak pogodzić świeckość szkoły z rozmodlonym Wojtyłą i anielskim freskiem? - Podkreślamy nie religijny charakter tej postaci, ale jego autorytet moralny i intelektualny - odpowiada Barbara Wiśniowska.

Co na to kuratorium? - Szkoła, która nosi imię Jana Pawła II jest już pomnikiem jego pamięci. Wystawianie kolejnego pomnika w pomniku jest absurdem. To kolejny dowód na to, że Polaków ogarnęła papieska pomnikomania. Poza tym to dyrektor jest gospodarzem i ma prawo decydować o tym, jakie dary przyjmuje w imieniu szkoły - twierdzi Magdalena Dobrzyniak, rzecznik małopolskiego kuratorium.
 

·
Registered
Joined
·
5,501 Posts
Trójmiasto: kolejne już pomniki Jana Pawła II

Abp Głódź chce, by w Gdańsku i Sopocie stanęły pomniki Jana Pawła II. Z kolei były metropolita twierdzi, że papież chciał, aby "budować mu pomnik, ale żywy, tworzony przez ludzi".
Abp. Sławoj Leszek Głódź zaproponował budowę podczas spotkania z władzami Gdańska. Duchownemu zależy, aby pomniki stanęły w miejscach, w których papież odprawiał msze święte.

- Miasto zdaje sobie sprawę, że należy upamiętnić te nieliczne wizyty Jana Pawła II w Gdańsku - komentuje prezydent Paweł Adamowicz. (...) Należy jednak brać pod uwagę, że to teren, który zostanie zrewitalizowany, i trudno powiedzieć, czy pod kopcem - bo tam Jan Paweł II wygłosił homilię - stanie pomnik czy tablica pamiątkowa. Co do Zaspy - dokładnie w miejscu, w którym padły słowa: "Nie ma wolności bez Solidarności", wybudowaliśmy Papieżowi zielony pomnik - w formie parku, który zostanie zresztą poszerzony. Myślę, że to wystarczy, tym bardziej że sto metrów dalej stoi już monument poświęcony Karolowi Wojtyle.

http://wiadomosci.onet.pl/2701,1859623,,wydarzenie_lokalne.html
 
201 - 220 of 1711 Posts
Top