Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 28 Posts

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Myślę, że warto pokazać ciekawe projekty związane z tematyką tego forum.

Zacznę więc od tegorocznej edycji, czyli projektów przeznaczonych do realizacji w tym roku w Łodzi.

1. Oczywiście najsławniejszym jest przebudowa ulicy 6 Sierpnia na ulicę o uspokojonym ruchu o medialnej nazwie Woonerf:

Było tak:

A teraz - dwa dni po otwarciu i to we wtorek - ulica jest pełna ludzi i ma się wrażenie jakby wyglądała w ten sposób od lat. A przecież jeszcze trzy knajpy nie zrobiły ogródków z prawdziwego zdarzenia. Efekt jest po prostu porażający.

Samochody nie mordują pieszych jak wiele typowych internatów sądziło (oraz ŁOIA i TUP wraz z architektem miasta...)

Pierwsze grajki:

Pierwsze imprezy:

Pierwsi wypoczywający:

+ nocne, deszczowe bonusy z wczoraj:

Jeszcze kilka z wczorajszego, deszczowego wieczora :)

Kilka fotek z 6 Sierpnia ode mnie

W opisie nad zdjęciem więcej fotek
Filmy z urodzin ulicy (data urodzin oczywista):

2. Drugi znaczący realizowany to... rower miejski.
Niestety ceny ofert w pierwszym przetargu okazały się zbyt wysokie, trzeba go więc było rozpisać od nowa z innymi, nieco okrojonymi warunkami. Dodatkowo będzie to najpewniej jedyny projekt, którego realizacja nie wyrobi się w tym roku. Tak czy siak będzie to jeden z największych systemów w PL - 50 stacji i ponad 500 rowerów w pierwszym etapie. Potem najpewniej jeszcze raz tyle.

Oprócz tego jest kilka innych, fajnych, ale drobnych projektów realizowanych np przez ZDiT:

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Projekty na 2015 rok z Łodzi zdominowały kolejne uspokojenia ulic, nic dziwnego biorąc pod uwagę sukces 6 Sierpnia.

1. Traugutta - jest to właściwie ta sama ulica co 6 Sierpnia, tylko po drugiej stronie Piotrkowskiej. Prowadzi do dworca Fabrycznego, który jest aktualnie w budowie.

Ulica wygląda tak:

Ma być:

1. Fragment 1 Maja. Jest:

Ma być:

3. Piramowicza. Jest:

Ma być:

4. Miedziana. Jest:

Ma być:

5. Inne ciekawe projekty, to np park koło Manufaktury. Jest dziki nieużytek:

Ma być:

I od groma innych.
Jednym zdaniem - zapowiada się, że obywatele są o wiele bardziej profesjonalni i rozsądni od władz. Zaczynam rozumieć sukces Szwajcarii...

·
Ziemia Obiecana
2,149 Posts
Ło kurde, ten park przy Manufakturze to mi umknął jakimś cudem przeglądając wnioski i forum.

A temat bardzo dobry, jestem ciekawy na jakie pomysły wpadają mieszkańcy innych miast. Zawsze możemy też wzorować się na swoich pomysłach nawzajem w przyszłych latach ;)

·
Prawobrzeże-Centrum
5,558 Posts
Szczecin 2014 (5 mln)

Szczeciński rower miejski - 33 stacje, 350 rowerów.Koszt: Koszt 2,7 mln z czego BO to 575 tys zł.

Rewitalizacja Stawu Brodowskiego - 4,5 mln zł

Inwestycja zakłada rewitalizację stawu, alejek, oświetlenia, a także stworzenie kącika seniora, placu zabaw, siłowni, terenów rekreacyjnych oraz wybiegu dla psów.

Budżet Obywatelski 2015

Głosowanie nad Szczecińskim Budżetem Obywatelskim 2015 odbywać się będzie w dniach 1-21 października. Do wydania będzie 5 mln, ale teraz inwestycje zostały podzielone na pięć dzielnic miasta, więc jedna inwestycja nie będzie mogła przekraczać 1 mln zł.

·
o mój Śląsku
6,009 Posts
Co do ulicy 6 sierpnia - wygląda to bardzo fajnie, bardzo pozytywnie i widać ogromny skok. Natomiast jedno mnie nurtuje w takich wypadkach - te tłumy to może efekt nowości? Nie chcę krakać, nie znam także specyfiki tego miejsca i Łodzi w ogóle, ale w takich momentach przypomina mi się rewitalizacja Mariackiej - wielkie łał, a trzy lata po niej jakoś tak... wraca wszystko do normy i tej ekstazy niemal świątecznej nie czuć.

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Tutaj tak nie będzie. 6 Sierpnia miała swoje wszystkie knajpy już długo przed przebudową i między innymi dlatego została wybrana jako jedna z pierwszych propozycji do przebudowy.
Przed były wąskie chodniki, pojedyncze krzesełka stały tuż przy elewacji, tak by można było przejść. W Piwotece tłumy są zawsze, do Manekina kolejki zawsze, Anatewka to chyba najbardziej znana i poważana knajpa w Łodzi, też raczej pełna choć droga. Ato Sushi wygrywa konkursy.

Było więc jasne, że te knajpy potrzebują oddechu i tak się stało po przebudowie - wystawiły krzesła, rozpostarły markizy i teraz jest po prostu tak, jak być powinno od zawsze - czyli normalnie.

Po sezonie oczywiście nie będzie takich tłumów, ale nie do końca też o to chodzi. Na tej ulicy ludzie mają się czuć tak samo komfortowo jak samochody, a nawet bardziej. I pisząc 'ludzie' nie chodzi mi tylko o turystów a o mieszkańców ulicy, bo w teorii to głównie dla nich jest ta przebudowa. To nie jest deptak, tylko ulica o uspokojonym ruchu.

·
Registered
10,809 Posts
@party

Myślę, że w tak dużym mieście można spokojnie wyznawać zasadę że ludzie są tam gdzie przestrzeń jest dla pieszych a w parterach knajpy. Efektu znudzenia obawiałbym się w mniejszym mieście ale nie w Łodzi.

Poza tym co to za dyrdymały, gdzie są propozycje nowych parkinów na blokowiskach?

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Takie też chyba są, co w sumie nie jest takie bardzo głupie jeśli wziąć pod uwagę, że trawniki wokół blokowisk są totalnie porozjeżdżane.

Daj coś z Poznania ;)

·
let's trains!
2,812 Posts
Po pierwszych Budżetach Obywatelskich z polskich miast wysnuwam wnioski że takie budżety najlepiej przyczyniają się do poprawy przestrzeni, a wzorem ze swoją 6 sierpnia jest jak dla mnie Łódź. Z mojego miasta taka mała ale pozytywna zmiana: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152367393907582.1073742059.141157102581&type=1
Jednak w tych Budżetach często można spartolić jak głosowanie na rzeczy nieprzemyślane ale przechodzące demokratycznymi głosami większości. Z Rudy Śl. to np wychodek czyt. sralnik dla psów (https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152351429137582.1073742049.141157102581&type=3). Jeśli jest wymóg sprzątania po psie to na co tworzyć takie ogrodzone wygony zajmując często sporą część parku, skweru; i takich durnot można by było trochę przytaczać. Do BO można by było wprowadzić też jakieś konsultacje ze specjalistami aby przedyskutować konkretne projekty a nie całkowicie oddawać ludziom wolną rękę.

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Szczerze mówiąc nie wiem w czym problem. Takie miejsca trzymają psy w jednym miejscu, pozwalają o wiele skuteczniej utrzymać czystość i dodatkowo integrują mieszkańców. Sposób popularny i sprawdzony na zachodzie.
Jest to typowy, niewielki projekt z BO, właśnie na tym polega ten program.

Jedyna kwestia to może faktycznie trochę za duży obszar ogrodzono.

·
let's trains!
2,812 Posts
Ja z własnych doświadczeń oceniam takie ogrodzone wychodki źle, śmierdzi, więcej psich odchodów niż trawy. Sam gdybym miał psa wolałbym pospacerować z nim po całym parku niż wejść do takiego nieprzyjemnego zagajnika. Wcześniej zwracałem uwagę że i tak jest wymóg sprzątania po psie i lepiej by było z takiego BO zainwestować w kosze na psie odchody rozmieszczone gęsto w takim parku lub nawet kompleksowo w całym mieście.

·
Registered
13,322 Posts
Ja z własnych doświadczeń oceniam takie ogrodzone wychodki źle, śmierdzi, więcej psich odchodów niż trawy. Sam gdybym miał psa wolałbym pospacerować z nim po całym parku niż wejść do takiego nieprzyjemnego zagajnika. Wcześniej zwracałem uwagę że i tak jest wymóg sprzątania po psie i lepiej by było z takiego BO zainwestować w kosze na psie odchody rozmieszczone gęsto w takim parku lub nawet kompleksowo w całym mieście.
pierwsza część wypowiedzi ok...2 już nie...jestem za całkowitym wywaleniem psów z otoczenia człowieka...w polskich warunkach to demoralizator i anarchizator życia społecznego..kilku panów z pieskiem bym chętnie poczęstował bejsbolem w łeb...a pieski rozerwał...nie mają prawa bytu..........:)

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Discussion Starter · #17 ·
To, że jest to wolny kraj i można sobie spacerować z własnymi zwierzętami jeszcze nie znaczy, że musi mi się to podobać. Szczególnie, jak depczę g**a (zakładam, że są właśnie tych zwierząt).

Swoją drogą widziałem dzisiaj w Ekspresie mówili o parku do parkouru we Wrocku. Fajna sprawa.

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Discussion Starter · #19 ·
W przypadku psów każdy środek to półśrodek i w tym jest właśnie problem ;)

Najbardziej skuteczny byłby chyba solidny podatek od dużych zwierząt domowych.

1 - 20 of 28 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.