Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 674 Posts

·
Polska w budowie
Joined
·
1,326 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wątek poświęcony wszelkim prywatnym inicjatywom w polskim transporcie kolejowym. Przykłady fatalnego stanu polskiej infrastruktury kolejowej oraz nieefektywności państwowego molocha można mnożyć w nieskończoność. Stykamy się również rodem z wczesnych lat osiemdziesiątych obsługą klienta. Watek ma promować prorynkową transformację kolejnictwa w Polsce czyli jedyny uzasadniony ekonomicznie kierunek rozwoju mający zapewnić komfort podróżowania pasażerom, wysoką jakość obsługi oraz konkurencyjne ceny a przede wszytskim możliwość wyboru dostawcy usługi.

Na początek firma PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska i woj. kujawsko-pomorskie

PKP na boczny tor


Aż 40 proc. kwoty przeznaczonej na dotacje do przejazdów kolejowych zaoszczędzą władze kujawsko-pomorskiego. Pasażerów na trasach regionalnych zamiast PKP zacznie obsługiwać pierwszy w kraju komercyjny przewoźnik.

Monopol PKP został przełamany. Już wkrótce na tory w województwie kujawsko–pomorskim wyjadą składy należące do polsko-brytyjskim konsorcjum PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska. Firma wygrała przetarg na obsługę połączeń na trasach niezelektryfikowanych.

"PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska zaproponowała nam usługę o 40 proc. tańszą", mówi Tomasz Moraczewski naczelnik Wydziału Transportu w kujawsko-pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Władze województwa kujawsko-pomorskiego od dawna miały dość dyktatu monopolisty, który kazał sobie słono dopłacać do przewozów regionalnych. Tylko w 2007 roku spółka PKP Przewozy Regionalne otrzymała od Urzędu Wojewódzkiego 50 mln zł dotacji. Urząd postanowił w przyszłym roku zmniejszyć dotacje o 10 mln, a skoro PKP nie chciało akceptować zmian rozpisano przetarg na obsługę linii.

"PKP zaproponowało, aby dotacja na kilometr wynosiła 18 zł, a konkurencji opłaca się jeździć otrzymując od nas tylko 12,90 zł", mówi Moraczewski. PKP po przegranej w przetargu usiłowało zablokować konkurenta w inny sposób. Przetarg został zaskarżone do sądu arbitrażowego. Wnioski monopolisty zostały jednak oddalone.

"W najbliższym czasie w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu pojawią się przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych, którzy sprawdzą całość dokumentacji w tej sprawie. Jednak po wygranej rozprawie arbitrażowej wydaje się, że będzie to czysta formalność", mówi Beata Krzemińska rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. "Zakończenie kontroli powinno nastąpić w sierpniu", dodaje. I zapewne wówczas zostanie podpisana ostateczna umowa z prywatnym przewoźnikiem

Nie jest wykluczone, że wszystkie składy PKP Przewozy Regionalne w województwie kujawsko–pomorskim zjadą na tory postojowe. W ciągu miesiąca ma zapaść decyzja, czy odbędzie się przetarg na przewozy pasażerskie trasami zelektryfikowanymi. Wszystko wskazuje na to, że jeśli do tego dojdzie PKP, będzie musiało się zmierzyć z przewoźnikami komercyjnymi. A jest o co się bić. Bo na razie Arriva zgarnęła tylko jedną trzecią pasażerów.

Zapraszam do dyskusji :)
 

·
full metal jacket
Joined
·
2,639 Posts
^^ Świetne info! Oby więcej województw poszło za przykładem Kujawsko-Pomorskiego i pożegnało się z PKP. Może wtedy ten moloch ostatecznie upadnie? :|
 

·
Kraków, Skarżysko-Kam
Joined
·
4,537 Posts
Miejmy nadzieje, że PKP PR znajdzie odpowiednią dla siebie konkurencję bo to już są jaja poprostu. PKP PR olewa pasażerów i sejmiki wojewódzkie, nic nie inwestuje tylko ciągle żada nowych milionów na dotacje i tyle. Wkurza mnie ich postepowanie, zero inwestycji prowadzi do szybkiej upadłości.
 

·
Registered
Joined
·
1,912 Posts
Wkurza mnie ich postepowanie, zero inwestycji prowadzi do szybkiej upadłości.
Bez przesady. PKP PR zmodernizowało 75 EZT i 81 wagonów, kupuje również 11 nowych EZT - pierwszy wkrótce wyjedzie na tory. Dodatkowo na lokalnych trasach jeżdzi już kilkadziesiąt nowych szynobusów (jak się nie zepsują...)
 

·
Silesian InExile
Joined
·
77 Posts
większość jeśli nie wszystkie szynobusy były kupione przez samorządy... modernizacje taboru tylko dzięki funduszom EU, te 11 ezt na łódź-wawa też chyba inne źródło funduszy niż pkp pr...
 

·
Moderator
POWINNO WYJŚĆ INACZEJ
Joined
·
28,049 Posts

·
full metal jacket
Joined
·
2,639 Posts
heheeh nie wiem nie skupiałem się nad angielską wersją tego cudnego dokumentu :D <lol> ale na prawdę warty jest głębszej analizy :D
Naprawdę, nie trzeba czytać żadnych raportów, wystarczy skorzystać kilka razy z usług PKP PR żeby się zorientować, że ta firma nie jest już w stanie świadczyć usług transportowych. Opóźnienia pociągów są praktycznie normą, stanu taboru nie będę nawet komentował, powszechny brud i częsty brak podstawowych udogodnień dla pasażerów woła o pomstę do nieba. Chamskie traktowanie pasażerów jest na porządku dziennym, brak podstawowych informacji, nie wywiązywanie się przez PKP PR z opłaconych wcześniej usług jest skandaliczne. Generalnie, z wyjątkiem spółki Intercity, polskie koleje przedstawiają obraz nędzy i rozpaczy i tkwią nie tyle w latach głębokiego PRL co raczej w XIXw. chociaż już wtedy obsługa pasażera stała na o wiele wyższym poziomie.
Na prywatyzację PKP PR ani na jakieś poważniejsze reformy/restrukturyzację nie ma co liczyć. Jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się odsunięcie PKP PR od świadczenia usług pasażerskich za wszelką cenę. i zlecanie ich o ile to możliwe prywatnym przewoźnikom. Najlepszym rozwiązaniem byłaby likwidacja PKP PR, ale to oczywiście jest nierealne z przyczyn politycznych.
 

·
in omnia paratus
Joined
·
3,925 Posts
heheeh nie wiem nie skupiałem się nad angielską wersją tego cudnego dokumentu :D <lol> ale na prawdę warty jest głębszej analizy :D
Bardzo spodobalo mi sie okreslenie 'slow and fast trains'. Szkoda ze zapomnieli dodac, ze generalnie 'slow'. :nuts:
 

·
Moderator
POWINNO WYJŚĆ INACZEJ
Joined
·
28,049 Posts
Pociag jadacy 2 godziny 45 minut z Łodzi do Warszawy (na bilecie napisane ze to 130 km) zapowiadany jest na dworcu jako "fast train" :)

KIedys na tvn24 pytali Japonczyka w przediale co on o tym mysli a on lamana polszczyzna:

Nie ceba duszo hezdzic, zeby wiedziec ze to baldzo, baldzo kiepsko :)
 

·
Registered
Joined
·
265 Posts
Taaak, nie jest to dobra wiadomość ale może twardogłowi się czegoś nauczą nim wszystko będzie w zachodnich rękach.
 

·
Registered
Joined
·
18,205 Posts
Pociąg z Wrocławia do Jeleniej Góry (126 km) jedzie 3,5 h, więc jesteśmy lepsi ;)
Tylko, że Warszawa i Łódź to dwa największe polskie miasta, pociągi na tej trasie jeżdżą co godzinę i jest to najbardziej dochodowa linia PKP PR ;) Na szczęście trwa już jej modernizacja do prędkości 140-160 km/h.
 

·
Super Expert
Joined
·
7,662 Posts
Ech.... http://wiadomosci.onet.pl/1577902,11,item.html

Pociąg z Kielc do Kołobrzegu jechał prawie dobę

Pasażerowie pociągu z Kielc do Kołobrzegu jechali do celu prawie dobę, bo w połowie drogi okazało się, że w PKP zabrakło maszynisty i lokomotywy - informuje kielecki dodatek do "Gazety Wyborczej"

W ostatni piątek pociąg wyjechał z Kielc zgodnie z planem o godz. 20.13. Do celu dotarł tuż przed godz. 18 następnego dnia, a więc po 21 godzinach podróży.

Problemy zaczęły się już w Skarżysku Kamiennej. Nawałnica, która w tym czasie przeszła przez województwo, uszkodziła sieć trakcyjną. Naprawa trwała prawie pięć godzin. Mocno opóźniony pociąg dojechał do Warszawy Wschodniej. Maszynista i obsługa pociągu jadącego z Kielc skończyła pracę i wyszła. Zdezorientowanych podróżnych poinformowano, że pociąg zakończył bieg, a lokomotywę odłączono. Kolej nie była przygotowana na awaryjną sytuację. Nie było lokomotywy ani dodatkowej kadry. - Musieliśmy czekać, aż współpracująca z PKP firma dostarczy nam maszynę. Przez chwilę zastanawialiśmy się też nad transportem zastępczym, ale byłoby to bardzo kosztowne, a podróżni niekoniecznie dojechaliby wcześniej - powiedział "Gazecie Wyborczej" Paweł May z biura prasowego PKP Przewozy Regionalne.
 
1 - 20 of 674 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top