SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1108 Posts

·
2012
Joined
·
3,334 Posts
Discussion Starter #1
Zakładam nowy wątek bo, co jest dość dziwne, takiego nie było.

Wrzucajmy tu info na tematy związane z przewoźnikami i przewozami towarowymi (PKP Cargo, itp.). Pośród chaosu na polskich torach segment przewozów towarowych ma się wyjątkowo dobrze. Czyżby jednak konkurencja była środkiem na poprawę stanu w przewozach pasażerskich?

I artykuł na temat największego przewoźnika na tym rynku:

PKP Cargo zakłada ponad 20-proc. wzrost przewozów i 40 mln zł zysku

Ponad 20-procentowy wzrost przewozów i co najmniej 40 mln zł zysku netto zakłada w tym roku spółka PKP Cargo. Ewentualne nadwyżki finansowe firma przeznaczy na dalszą restrukturyzację; rozważa m.in. adresowany do części załogi program dobrowolnych odejść.
Prezes spółki Wojciech Balczun przypomniał w środę w Dąbrowie Górniczej (Śląskie), że 40-milionowy zysk jest zapisany w tegorocznym planie działalności gospodarczej spółki. Zapewnił, że zostanie osiągnięty.

"Ten wynik jest absolutnie realny. Zakładamy, że mógłby być lepszy, natomiast będziemy starali się jeszcze przeprowadzać dalsze działania restrukturyzacyjne. Być może będą one wymagały od nas jakiegoś punktowego programu dobrowolnych odejść, który trzeba będzie sfinansować" - powiedział PAP prezes.
Osiągnięcie ok. 40 mln zł zysku netto Balczun uznał za cel "niepodważalny", natomiast nadwyżki mają wspierać dalszą restrukturyzację. "Wszystkie nadwyżki finansowe, które będziemy generowali w wyniku tego, że idzie nam lepiej niż zakładaliśmy, chcemy przeznaczyć na dociągniecie zasadniczej części restrukturyzacji, by spółka w 2011 r. funkcjonowała już jako w pełni zoptymalizowana" - powiedział prezes.

Balczun przypomniał, że na początku 2008 r. spółka PKP Cargo zatrudniała prawie 46 tys. pracowników, a obecnie ponad 28 tys. Plan zakłada, że w ciągu kolejnych ok. 5 lat firma powinna dojść do zatrudnienia rzędu ok. 21 tys. osób.

"To nie wiąże się ze zwolnieniami grupowymi na wielką skalę, bo bardzo istotnym elementem redukcji zatrudnienia są naturalne odejścia - emerytury lub emerytury pomostowe, które przysługują np. maszynistom" - wyjaśnił prezes, zapewniając, że zarząd spółki rozmawia z partnerami społecznymi o optymalizacji jej struktury.

Restrukturyzacja wiąże się również ze zmianami organizacyjnymi. Według Balczuna, jednym z głównych kół zamachowych programu naprawczego w tym roku jest optymalizacja pionu eksploatacji, czyli spraw związanych z użytkowaniem i naprawami taboru.

"Wszystkie nasze działania uwalniają zdecydowane nadwyżki zasobów sprzętowych, nieruchomości, a w niektórych przypadkach również zasobów ludzkich. Staramy się to w różny sposób amortyzować, aby koszty społeczne były jak najniższe" - powiedział prezes.

Jego zdaniem, PKP Cargo jest gotowe do prywatyzacji. "Wdrożyliśmy skutecznie proces restrukturyzacji, obniżyliśmy znacząco koszty, w tym roku planujemy osiągniecie zysku. Myślę, że z punktu widzenia potencjalnych inwestorów spółka na pewno jest bardzo łakomym kąskiem" - ocenił Balczun, przypominając, że PKP Cargo to drugi co do wielkości towarowy przewoźnik kolejowy w UE.

Zdanie o dobrych perspektywach dla PKP Cargo podziela wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt, odpowiedzialny w resorcie m.in. za sprawy kolei.

"Perspektywy tej spółki są bardzo dobre. Przeżyliśmy olbrzymi kryzys, który w bezprecedensowy sposób dotknął spółkę i dał istotny impuls do potężnej restrukturyzacji (...). Ona jeszcze trwa, jednak po stronie PKP Cargo widać namacalne efekty, ponieważ z głębokich strat spółka wypływa na pole zysków. To jest bardzo pozytywny element" - uważa wiceminister.
Jego zdaniem, najważniejsze zadania dla PKP Cargo to obecnie dokończenie restrukturyzacji, ekspansja międzynarodowa i prywatyzacja, do której - w jego ocenie - może dojść w 2011 r. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku doradca prywatyzacyjny przedłoży strategię prywatyzacyjną, która w przyszłym roku powinna zostać wdrożona.

Wiceminister ocenił, że po pierwszym półroczu 2010 r. widać zdecydowaną poprawę wyników PKP Cargo. "Wynik operacyjny jest dodatni; wszystko wskazuje na to, że monstrualna strata z ubiegłego, kryzysowego roku, będzie znacznie poprawiona" - ocenił Engelhardt.

Jak powiedział Balczun, po czerwcu PKP Cargo zanotowało ponad 20-proc. wzrost przewozów w odniesieniu do ubiegłego roku; powinno to zostać utrzymane do końca roku. "Praktycznie w każdym miesiącu notujemy dodatni wynik na sprzedaży i dodatni wynik netto. Sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż w tym dramatycznym roku 2009" - ocenił prezes.

W pierwszym półroczu spółka PKP Cargo przewiozła ok. 1,5 mln ładunków więcej niż zakładano. Również plan całego 2010 r. ma zostać przekroczony.

http://transport-kolejowy.wnp.pl/pk...przewozow-i-40-mln-zl-zysku,113834_1_0_1.html
 

·
Registered
Joined
·
1,620 Posts
PKP Cargo jest dochodowe, i przekracza swoje plany, tylko szkoda, że robią wożąc prawie tylko węgiel... Nie jest powszechnym widokiem w Polsce pociąg z kontenerami, ciężarówkami, itp., na czym na pewno dałoby się zarobić jeszcze więcej. Ostatnio szukałem w PKP Cargo możliwości załadowania kilku wagonów i się okazało, że do dyspozycji jest rampa, ale wózek czy dźwig trzeba przywieźć swój. I teraz najlepsze - działo się to w Toruniu! Nie jakiejś mieścinie, tylko w dużym mieście. I nawet wózka widłowego nie mają, żeby z TIRa na wagon przeładować. Towar pojechał oczywiście całą trasę ciężarówką. Szkoda, że firma nie wykorzystuje wszystkich swoich możliwości... Ale na pewno idzie w dobrym kierunku.
 

·
2012
Joined
·
3,334 Posts
Discussion Starter #4 (Edited)
Mapa planowanych i istniejących terminali towarowych by PKP Cargo:Na mapie są też zaznaczone najważniejsze linie do przewozów towarów, czy to pokrywa się z rzeczywistością? Które linie są najsilniej obciążone ruchem towarowym?


I zestaw linków do google maps z największymi stacjami towarowymi w Polsce (trzeba troszkę pojeździć dookoła;) ):

1. Warszawa Praga
2. Poznań Franowo
3. Wrocław Brochów
4. Tarnowskie Góry
5. Łódź Olechów
6. Kraków Prokocim
7. Gdańsk Port Północny
8. Szczecin Port
9. Małaszewicze - to jest naprawdę ogromna stacja.
10. Skarżysko Kamienna

Ktoś wie, które z tych stacji są największe (największy przerób)? A może są jeszcze większe? Dla porównania dojazd do portu w Hamburgu.


I na koniec podział rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce:

źródło: http://www.rynek-kolejowy.pl/analizy/32
 

·
Registered
Joined
·
44 Posts
Co prawda wąski tor i niewielkie liczby, ale też się liczy ;)

Koniec III kwartału br. to czas kolejnych podsumowań przewozowych , niestety w segmencie przewozów towarowych nie zanotowano żadnego ożywienia. Pocieszającym jest fakt kończących sie negocjacji na temat utworzenia bocznic i punktów ładunkowych dla nowych klientów.
Na kolei dojazdowej ŚKD planowany jest wywóz biomasy do śląskich elektrownii w ilości ok. 3000 ton w skali miesiąca ,a na KKD trwaja uzgodnienia w zakresie utworzenia kolejnej bocznicy do wyładunku kamienia.

SKPL Kalisz
 

·
Registered
Joined
·
9,397 Posts
Nie wiem jak jest dziś, ale pod koniec lat 90-tych największą stacją rozrządową w Polsce były Tarnowskie Góry. Na 2-gim miejscu egzekfo :) były chyba stacja Łazy i Zajączkowo Tczewskie. Dziś Zajączkowo jest zamknięte.
 

·
Registered
Zacisze
Joined
·
6,818 Posts
To nie jest Warszawa Wschodnia tylko Warszawa Praga.

Najwieksze stacje nadanie brutta:
Sitkówka Nowiny, Zabrze Makoszowy, Małogoszcz, Małaszewicze, Czerwionka, Pawłowice, Zdzieszowice.

Najwieksze stacje przybycie brutta:
Zbąszynek, Wrocław Psie Pole, Łódź Olechów, Warszawa Okęcie, Świerże Górne.

Najwieksze stacje rozrzadowe (ilosc rozrzadzanych wagonow):
Tarnowskie Góry, Skarżysko Kamienna, Łódź Olechów, Poznań Franowo.
Przed rozpoczeciem moderny E65 na drugim miejscu byla Warszawa Praga.
 

·
Registered
Joined
·
12,052 Posts
umieściłem to już wcześniej w innym wątku [Gdańsk/Gdynia] Kontenery, ale dotyczy to także przewozów towarowych koleją:

CUPT ogłosił konkurs dla działania 7.4 - Rozwój Transportu Intermodalnego

Centrum Unijnych Projektów Transportowych
Instytucja Pośrednicząca II stopnia dla osi priorytetowych VI/VII/VIII
Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Ogłasza nabór w trybie konkursowym (zamkniętym) wniosków o dofinansowanie w ramach:
Priorytetu VII Transport przyjazny środowisku
Działanie 7.4: Rozwój transportu intermodalnego

Rodzaje projektów podlegających dofinansowaniu

Dofinansowaniu podlegają projekty wskazane dla działania 7.4 - Rozwój transportu intermodalnego w punkcie 14 „Przykładowe rodzaje projektów" w Szczegółowym opisie priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Działanie obejmie w zależności od obszaru następujące projekty:

1. Budowę, rozbudowę lub remont infrastruktury wchodzącej w skład kolejowych lub morskich terminali kontenerowych,
2. Budowę, rozbudowę lub remont infrastruktury wchodzącej w skład centrum logistycznego, zlokalizowanego w porcie morskim lub na linii kolejowej,
3. Zakup lub remont urządzeń, instalacji, systemów i wyposażenia terminala/centrum służącego zarządzaniu,
4. Zakup lub remont taboru intermodalnego obejmującego specjalistyczne wagony.


Rodzaje podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie

Uprawnionymi do składania wniosków są:
1. Operatorzy terminali kontenerowych i centrów logistycznych,
2. Zarządy portów morskich (Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście oraz Police, Darłowo, Kołobrzeg, Elbląg),
3. Przedsiębiorcy wykonujący lub zamierzający wykonywać działalność gospodarczą w zakresie transportu intermodalnego.

Szczegółowe informacje w tym zakresie zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 7 września 2009r. w sprawie pomocy na projekty w zakresie transportu intermodalnego w ramach POIiŚ na lata 2007 - 2013 (Dz. U. Nr 150 poz.1212)

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów z Funduszu Spójności w ramach konkursu wynosi: dla Działania 7.4 - Rozwój transportu intermodalnego - 451 882 490, 00 PLN.
Z powyższej kwoty 10% zarezerwowane jest na procedurę odwoławczą.

Poziom dofinansowania projektów

Maksymalny udział dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wydatkach kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi:
1. 50% - dla projektów obejmujących budowę i rozbudowę infrastruktury, urządzeń systemów instalacji oraz prace projektowe i przygotowanie dokumentacji w tym zakresie,
2. 30% - dla projektów obejmujących zakupy systemów oraz urządzeń, w tym taboru intermodalnego.


Minimalna wartość projektu w ramach działania - 20 000 000 PLN.

szczegóły na: http://www.cupt.gov.pl/?id=790
 

·
2012
Joined
·
3,334 Posts
Discussion Starter #9
@ Iwan, dzięki za dane (i za korekte), wiesz jakie są tego wielkości (ilość wagonów, ton)?

A jeszcze mam takie pytanie: wiadomo, które linie są najbardziej obciążone towarowo? Ja ze swej strony (obserwacyjnej) mogę powiedzieć, że wyjątkowo dużo towarów przemieszcza się linią 272 - wydaje się, że więcej niż na E20.
 

·
Registered
Joined
·
1,326 Posts
W sytuacji którą opisuje @michastrain1 te firmy nie mają najmniejszego zastosowania, bo praktycznie tylko PKP Cargo wykonuje przewozy rozproszone.

Najwieksze stacje rozrzadowe (ilosc rozrzadzanych wagonow):
Tarnowskie Góry, Skarżysko Kamienna, Łódź Olechów, Poznań Franowo.
Nie dość że największe, to w zasadzie jedyne stacje rozrządowe. Pozostałych kilka, które miało ten status, zostało bowiem w ostatnim czasie "zdegradowanych" do rangi stacji manewrowych.

Przed rozpoczeciem moderny E65 na drugim miejscu byla Warszawa Praga.
I po jej zakończeniu pewnie wróci na jakieś zaszczytne miejsce na "pudle" :)

Sporą stacją rozrządową przynajmniej wizualnie jest Lublin Tatary.
Wizualnie oczywiście tak, ale pod względem wykonywanej pracy to lepiej spuścić zasłonę milczenia :(

Pośród chaosu na polskich torach segment przewozów towarowych ma się wyjątkowo dobrze.
Ja uważam, że wprost fatalnie. Beznadziejne czasy przejazdu, a ceny zabójcze (oczywiście w dużej mierze za sprawą stawek za dostęp do torów). Przewozów intermodalnych tyle co kot napłakał. Niskie bezpieczeństwo ładunku, zarówno w związku z kradzieżami jak i zniszczeniami spowodowanymi przez niedopatrzenia pracowników.
Wszystko to się kręci tylko i wyłącznie dlatego, że kolej ma monopol naturalny na pewne przewozy, chociaż jeżeli czytamy, że zaledwie kilka procent kruszyw na budowę dróg jest wożone przez kolej, to nawet tego monopolu nie jest w stanie odpowiednio wykorzystać.
Przewoźnicy wydzierają sobie kontrakty na masowe dostawy węgla, jadąc na zerowych marżach, a o pozyskiwaniu nowych grup ładunków, zwłaszcza w sferze produktów wysoko przetworzonych, jakoś nie słychać.
 

·
Registered
Joined
·
929 Posts
Towarowo bardzo obciążona jest magistrala podsudecka- szczególnie odcinek jaworzyna śl. - legnica, który słuzy jako obwodnica towarowa dla linii E30. Co więcej linia jest w fatalnym stanie technicznym, a wahadła zarówno tranzytowe jak i te docelowe na/z bocznic leżacych przy linii kursuja niemal non-stop :)
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
I na koniec podział rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce:

źródło: http://www.rynek-kolejowy.pl/analizy/32
LOTOS Kolej, Orlen KolTrans i Pol-Miedź Trans [w pozostałych] są prywatni co najwyżej nominalnie.

Jest szansa, że LOTOS Kolej pójdzie do prywatyzacji jeszcze w tej kadencji, a PKP Cargo będzie prywatyzowane na przełomie tej i następnej. I można liczyć, że będzie prywatyzowane, bo PKP S.A. straciła źródło dochodów [ majątek wbrew ustawie wydzierżawiany podmiotom, które powinny być faktycznymi właścicielami zostaje właśnie przenoszony], a ma na plecach ogrom długów.
___

Państwo popełniło spory błąd jeżeli chodzi o przewozy kolejowe opierając SSE na przywilejach podatkowych, uzbrojeniu i mediach zapominając o odpowiedniej infrastrukturze kolejowej. Teraz już po herbacie, bo struktury stref ukształtowały się bez czynnika kolejowego, a sama kolej też nie miała okazji dostosować modelu działania.
___

PKP Cargo jest dochodowe, i przekracza swoje plany, tylko szkoda, że robią wożąc prawie tylko węgiel...
Obawiam się, że jest nawet gorzej. Kopalnie Węgla Kamiennego, Kopalnie Węgla Brunatnego, Kopalnie Miedzi, Kopalnie Kruszyw [na potrzeby wielkich inwestycji], Rafinerie, Porty. To praktycznie całość wszystkich przewozów. Przewozy B2B albo B2C [łącznie z eksportem] poza obsługą wymienionych zakładów praktycznie nie istnieje.

Wyobraźmy sobie, że węgiel się kończy, miedź się kończy, ropa jest zastępowana samochodami elektrycznymi, era wielkich inwestycji, które można obsłużyć koleją mija i całość kosztów infrastruktury spada na te pozostałe <5%. Przestaje się opłacać i wszystko się wali, albo jest co gorsza sztucznie utrzymywane przy życiu miliardowymi dotacjami. Nie łudźmy się, długoterminowe perspektywy dla przewozów towarowych patrząc na obecny kształt rynku są gdzieś między bardzo zła a tragiczne.
 

·
Informatyk - Pierogo&#380;erca
Joined
·
164 Posts
Wyobraźmy sobie, że węgiel się kończy, miedź się kończy, ropa jest zastępowana samochodami elektrycznymi, era wielkich inwestycji, które można obsłużyć koleją mija i całość kosztów infrastruktury spada na te pozostałe <5%. Przestaje się opłacać i wszystko się wali, albo jest co gorsza sztucznie utrzymywane przy życiu miliardowymi dotacjami. Nie łudźmy się, długoterminowe perspektywy dla przewozów towarowych patrząc na obecny kształt rynku są gdzieś między bardzo zła a tragiczne.
Ale to jest sytuacja praktycznie na całym świecie, że kolej przewozi towary masowe... Jak na CAŁYM świecie skończy się węgiel, kruszywa, bogactwa mineralne to transport towarowy będzie bardzo marginalny, bo resztę można przewieźć samochodami...
A kolej będzie wozić drewno :p Bo to się nie skończy :D:D
 

·
Registered
Joined
·
217 Posts
My tu gadu gadu, a tu prywatyzacja Lotosu Kolej, najlepiej zarządzanej polskiej państwowej spółki kolejowej..... prywatyzujcie lepiej IC
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
IC to nie ten wątek.:bash:
 

·
Silesian InExile
Joined
·
46 Posts
Ale to w Polsce głównie wozi się węgiel, na świecie jednak kolej wozi też sporo różnorodnych towarów, np dawno temu czytałem o wykolejeniu przez które z kontenerów wysypało się kilkaset tysięcy konsol do gier.
Według mnie ilość towarów transportowanych koleją z Chin przez Rosję do Europy będzie się zwiększać.
 

·
Moderator
Darkness is Spreading Rapidly
Joined
·
24,850 Posts
Państwo popełniło spory błąd jeżeli chodzi o przewozy kolejowe opierając SSE na przywilejach podatkowych, uzbrojeniu i mediach zapominając o odpowiedniej infrastrukturze kolejowej. Teraz już po herbacie, bo struktury stref ukształtowały się bez czynnika kolejowego, a sama kolej też nie miała okazji dostosować modelu działania.
No niby tak, tylko po rozmowach z prezesem największej w Polsce łódzkiej SSE wiem, że nie był w najmniejszym stopniu czynnik lokalizacji. Z resztą pomimo istnienia bocznic na swoim terenie inwestorzy wewnątrz SSE te bocznice rozebrali i pralki, lodówki, zmywarki, części samochodowe - wszystką pchają do Strykowa ciężarówkami. Najwyraźniej uszczęśliwianie koleją na siłę nikomu się nie przydało.

Obawiam się, że jest nawet gorzej. Kopalnie Węgla Kamiennego, Kopalnie Węgla Brunatnego, Kopalnie Miedzi, Kopalnie Kruszyw [na potrzeby wielkich inwestycji], Rafinerie, Porty. To praktycznie całość wszystkich przewozów. Przewozy B2B albo B2C [łącznie z eksportem] poza obsługą wymienionych zakładów praktycznie nie istnieje.
Bo się nie opłaca i nie ma jak się opłacać. Naszego państwa nie stać, by z powodów ekologicznych dopłacać tyle co na Zachodzie. Już teraz przecież dochodowość PKP Cargo jest utrzymywana sztucznymi dotacjami innych państwowych podmiotów płacących więcej niż powinni. A że zerowa marża? Koszty, koszty za wysokie. A jakby była ujemna to co?

Wyobraźmy sobie, że węgiel się kończy, miedź się kończy, ropa jest zastępowana samochodami elektrycznymi, era wielkich inwestycji, które można obsłużyć koleją mija i całość kosztów infrastruktury spada na te pozostałe <5%. Przestaje się opłacać i wszystko się wali, albo jest co gorsza sztucznie utrzymywane przy życiu miliardowymi dotacjami. Nie łudźmy się, długoterminowe perspektywy dla przewozów towarowych patrząc na obecny kształt rynku są gdzieś między bardzo zła a tragiczne.
Druga perspektywa straszna. Natomiast pierwsza - czemu nie? Jak rezygnowano z przewozów końmi jakoś nikt nie lamentował poza Agnieszką Osiecką.
 
1 - 20 of 1108 Posts
Top