SkyscraperCity banner

1041 - 1060 of 1061 Posts

·
Registered
Joined
·
53 Posts
W PKP CARGO jest tak fatalnie, że nazwałbym to ratowaniem trupa, a nie "ustawianiem na lata"
Nieustające spadające przewozy, panoszący się zwiąchole, brak podwyżek (nawet inflacyjnych), biurokracja, emeryci -> degrengolada trwa
 

·
Moderator
Joined
·
76,046 Posts
^^kto ma kontakt z branżą na pewno to widzi, gdzie jest jeszcze beton/ PRL, a gdzie cywilizacja :)
 

·
Registered
Joined
·
11,909 Posts

i plany nowego terminala w pobliżu Warszawy
 

·
Registered
Joined
·
2,064 Posts
Z tymi platformami jest jeden drobny problem. One bardzo mocno zachwiały rynkiem. Problem polskiej kolei towarowej tkwi min. w bardzo starej flocie. Widać to na przykładzie lokalnych węglarek i cystern. Często ledwo na kołach się trzymają, ale nie ma kasy na nowe, bo przez lata była walka na cenę (konkurencja z tirami to jedno, ale wzajemne wykrwawianie się rynku to drugie - po co niszczyć się ceno przy klientach/produktach, które muszą jechać koleją ze względu na wymogi odbiorcy czy skalę przewozu?). Nikt nie myślał co będzie za x lat, jak już nie da się ratować trupów.
Powoli zaczął się rozwijać rynek wynajmu. W tej chwili:
  • za cysterny płaci się często skokowo więcej, bo nikt nie myślał o stopniowej wymianie, a trupy padają jeden za drugim i trzeba przeskoczyć z ceny x na 2,5x praktycznie z dnia na dzień. Jest płacz, zgrzytanie zębami i płacze, że Niemcy/Francuzi/Szwajcarzy dymają Polaków. Nie dymają. Ceny dają maksymalnie na granicy opłacalności, ale tak to się kończy, jak z floty maksymalnie starej wchodzi się na nowiutką z fabryki. A można było mieć mix wagonów i cen.
  • z węglarkami część zaczęła się już ogarniać i stopniowo wymienia flotę, choć oczywiście nie jeden do jednego. Ale nadal są tacy, co chcą dostać wagon z pełnym utrzymaniem po 45zł/dobę i śmieją się z ofert po 60 czy 70 zł za nowe wagony. "Przecież stare też mi przewiozą kamień/węgiel. I ja mam płacić jeszcze za wymianę klocków?! Phi, złodzieje!".

Co się dzieje z intermodalem? Zachwyt, gigantyczne wzrosty. Nowe eldorado. Ale... z tego co słyszałem, ci którzy nie kupili wagonów dla siebie, tylko jako dostawcy przewozów, dają teraz skandalicznie niskie ceny na te przewozy. Dają, bo mogą. Mogą, bo wagony są za pół darmo, bo była datacja. A mogliby dawać ceny lekko niższe, żeby ten kapitał na modernizację (nawet innej floty) ciułać, a dużo przetargów i tak wygrywać. Tylko, że żeby na pewno wygrać przetarg, od razu zjeżdża się z ceny na maksa. I tak kółko się będzie kręcić: o nowych węglarkach dalej się będzie snuło opowieści, przetarg na 5 lokomotyw będzie wydarzeniem roku, a flota intermodalna rozsypie się po 15 latach, bo te wagony jeżdżą po 120-150 tys. km rocznie, nie jak węglarka po 40-70 tys. km. I po 15 latach nie będzie pieniędzy na nowy wagon kontenerowy, a nowej dotacji też nie będzie.

Inni w międzyczasie tak dostaną po tyłku, że albo się nie utrzymają, albo będą mieli bardzo chude lata i też na modernizację nie będzie. Rynek wynajmu intermodalu będzie de facto na zachodzie, a Polska będzie traktowana jak do tej pory z cysternami: jako śmietnisko na szynach, gdzie można zarobić ostatnie grosze na wagonie, którego w Niemczech/Francji/Austrii nikt już nie chce widzieć na swojej bocznicy.
 

·
Registered
Joined
·
11,909 Posts

·
Registered
Joined
·
2,064 Posts
Ależ nawet się zastanawiałem czy nie startować, ale rodzaj działalności nie dawał gwarancji, że po uzyskaniu finansowania, nie będzie go trzeba zwrócić (przewozy miały być tylko z/do/po Polsce). A jak trafi się przewóz Polska-Austria-Niemcy-Polska? Kijowe były te kryteria. I to nie zmienia faktu, że darmowy pieniądz zachwiał rynkiem. Jakby dotacje były na rozwój infrastruktury (ogólnodostępnej), czy tanie kredyty, to byłoby spoko. Ciągnęłoby rynek, ale bez chwiania nim. A poszedł helikopter darmowego pieniądza.

Ciekawe czy z klockami nie będzie podobnych wymogów. Może się coś ruszy w temacie, ale nie powinien to być żaden konkurs, tylko każdy właściciel wagonu zarejestrowanego w Polsce powinien dostawać dofinansowanie w kwocie x/wagon po jego przezbrojeniu: kto pierwszy ten lepszy, aż do wyczerpania kasy.

Co do klocków to ostatnio było ciekawie w związku z zakazem stosowania żeliwnych w Niemczech od połowy grudnia. Były spółki, które myślały o wymianie, inwestowały w monobloki, wymianę klocków (wiem, że w Niemczech były subwencje, ale nie było to 100% kosztów). Była szalona pogoń serwisów za wagonami, wysyłanie wagonów do warsztatów. Ale niektórzy mieli podejście "jakoś to będzie" i nie wymienili. I częściowo na tym wygrali, bo przy kompozytach zestawy są dużo częściej wymieniane -> był koszt samej wymiany, teraz są jeszcze wyższe koszty utrzymania dla tych, co poważnie podeszli do tematu.
Dodatkowo "zapominalscy" wychodzi w listopadzie/grudniu 2020 stanowisko (chyba) niemieckiego ministerstwa transportu, że w 2021 wprawdzie nie można jeździć na klockach żeliwnych, ale nie będą nakładać kar jak ktoś pojedzie i poinstruują też niemiecki UTK, żeby takich kar nie nakładał. .
Ci, którzy się spinali i wydali kupę kasy na modernizację wagonów zrobili niezły dym i pytali czy następnym razem też mają olewać temat. Po co było się strać, inwestować i teraz jeszcze ponosić wyższe koszty utrzymania? Trzeba było olać temat, a politycy dalej by słuchali jak wyborcom przeszkadzają głośno hamujące wagony. Bardzo słusznie pytali. Na szczęście duża grupa podmiotów, w tym DB Cargo oznajmiło, że nie będzie przyjmować wagonów bez kompozytów i tak postępują. Bo oni też zainwestowali i cały rynek trzyma się razem, a nie jest przeciwko sobie. Konkurują ze sobą, ale nie pozwalają, żeby ktoś grał na innych, korzystniejszych zasadach. I bardzo dobrze, bo zasady ustalono w 2014(?) i był czas na przygotowanie się.
 

·
Registered
Joined
·
11,909 Posts
^^
ad. 1 )
kryteria były takie a nie inne, ale zrozumiałe, że przewozy przynajmniej w części powinien się odbywać w Polsce. Bo dziwne, gdyby do konkursu stanął przewoźnik np. z Hiszpanii, który będzie świadczył przewozy np. tylko w Hiszpanii i Francji.
"Przedsiębiorca może otrzymać pomoc, jeżeli:
(...)
6) zobowiąże się, że tabor kolejowy objęty pomocą będzie wykorzystywany wyłącznie do transportu intermodalnego mającego swój początek lub koniec na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przebiegającego przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...)"

Oczywiście w praktyce raczej nikt nie jest w stanie tego sprawdzić, chyba że konkurencja doniesie, że ktoś wykonuje inne przewozy, a tabor na stałe jest ulokowany poza PL.

ad. 2)
tu masz ogólny zarys jakie będą główne wymagania. Konkurs będzie ogłoszony prawdopodobnie w czerwcu, a nabór wniosków zacznie się od września

To wszystko jest finansowane z funduszy UE więc musi być konkurs, bo to rynek konkurencyjny. Sama procedura trochę trwa, ale jednak chodzi czasem o grube miliony więc to nie może być przyznawane jak 500+.

edit: właśnie wczoraj KE zdecydowała, że pozwie Polskę za hałas
 

·
Moderator
Joined
·
76,046 Posts
CTL Logistics podsumowuje 2021 r.
 

·
Registered
Joined
·
25,017 Posts
Przez pandemię liczba pasażerów w Polsce spadła z 335 mln w 2019 r. do 209 mln, czyli niemal o 40 proc. Spadki transportu towarów były mniejsze: 5,6 proc. Tylko jeden rodzaj przewozów odnotował wyraźne wzrosty – to kontenerowy transport intermodalny, zwłaszcza w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Wiosną zeszłego roku, gdy transport morski i powietrzny były utrudnione, w drodze z Chin do Europy znacznie wzrosła popularność pociągów. Liczba składów z Państwa do Środka do Polski, a także jadących tranzytem dalej do Europy Zachodniej w ciągu trzech kwartałów 2020 r. wzrosła aż o 38 proc. względem analogicznego okresu 2019 r. Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, od stycznia do końca września do naszego kraju zawitało 4830 takich pociągów, z czego większość – ponad 3,1 tys., pojechało dalej do Niemiec i innych krajów.
 

·
Registered
Joined
·
11,909 Posts
wracając do tematu wsparcia UE dla modernizacji wagonów towarowych:
Uczestnicy posiedzenia mieli również możliwość zapoznać się ze wstępnymi informacjami na temat planowanego w tym roku konkursu dla nowego typu projektów dotyczącego modernizacji wagonów towarowych w zakresie zmniejszenia emisji hałasu. Kryteria wyboru dla ww. rodzaju projektów zostaną wkrótce przekazane członkom Komitetu Monitorującego i poddane pod głosowanie.
 

·
Registered
Joined
·
11,909 Posts
 

·
Registered
Joined
·
11,909 Posts
 

·
Registered
Joined
·
11,909 Posts
W kolejowym transporcie towarowym w styczniu 2021 r. odnotowano 17,5 mln ton przewiezionych dóbr. W porównaniu z okresem analogicznym sprzed roku to wzrost o 0,3 mln ton (1,9%). Praca przewozowa wyniosła prawie 4,1 mld tonokilometrów i była większa o prawie 0,2 mld tonokilometrów (4,7%). Praca eksploatacyjna osiągnęła wynik 6,1 mln pociągokilometrów, zwiększając się o 0,2 mln pociągokilometrów (3,8%). Średnia odległości przewozu wyniosła 233 km i w porównaniu do stycznia 2020 r. była większa o 6 km (2,8%).

W stosunku do grudnia 2020 r. odnotowano spadek. W styczniu 2021 r. przewieziono o 2,3 mln ton (11,5%) towarów mniej niż miesiąc wcześniej. Praca przewozowa zmniejszyła się o prawie 0,5 mld tonokilometrów (10,9%), a praca eksploatacyjna o 0,8 mln pociągokilometrów (11,6%). Średnia odległość była za to większa niż w grudniu 2020 r. o blisko 2 km.

- W przewozach towarowych wyniki porównaniu miesiąc do miesiąca widoczne są spadki, jednak licząc rok do roku od trzech miesięcy obserwujemy wzrosty - podkreśla dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Najbliższe miesiące będą kluczowe do prognozy na cały 2021 i pozwolą ocenić czy rynek przewozów towarowych nadal będzie odporny na wpływ COVID-19 – dodaje Góra.
 

·
Registered
Joined
·
11,909 Posts
1041 - 1060 of 1061 Posts
Top