SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1962 Posts

·
Banned
Joined
·
4,119 Posts
tam gdzie sie da beda rozbudowywac, tam gdzie sie nie da powstana zupelnie nowe. Okecia juz chyba bardziej nie rozbuduja.
 

·
Great Ape Project
Joined
·
4,882 Posts
1. Bo to lotnisko śródmiejskie i zwiększenie ilości operacji lotniczych spowoduje masowe rozruchy ludności pobliskich dzielnic ;)
2. Ograniczenia terenowe powodują, że po przekroczeniu 10 mln paxów pas przestanie wystarczać (ograniczona ilość slotów czasowych dla poszczególnych operacji stanie się wąskim gardłem lotniska), a na nowe pasy chyba brak tam miejsca (gdyby jednak jakimś cudem miejsce się jeszcze znalazło, patrz punkt 1.)

W wielu miastach lotniska śródmiejskie bez możliwości rozbudowy zostały zlikwidowane i przeniesione poza granice miasta (w Gdańsku stało się tak z lotniskiem na Zaspie, w Warszawie zaś leżące ongiś na obrzeżach miasta Lotnisko Mokotowskie zostało już po 20 latach zastąpione przez leżące znowu na obrzeżach lotnisko Okęcie).
 

·
Banned
Joined
·
4,119 Posts
dokladnie tak jak napisal BiegunPolnocny. Okecie jest za blisko centrum miasta.
 

·
Wrocław and Otmuchów
Joined
·
237 Posts
Według mnie na mapie Polski są jeszcze miejsca na 3-4 lotniska Lublin,Białystok i ewentualnie Kielce i Mazury(choc tam chyba cos jest) no i oczywiscie jakies drugie lotnisko Warszawy najlepiej od strony Łodzi. Reszta może sie jeszcze długo rozbudowywac, choc słyszałem ze w Poznaniu samoloty do ladowanie podchodza nad miastem a to predzej czy pózniej skończy sie protestami.
 

·
Registered
Joined
·
148 Posts
Discussion Starter #7
l_czarny said:
Według mnie na mapie Polski są jeszcze miejsca na 3-4 lotniska Lublin,Białystok i ewentualnie Kielce i Mazury(choc tam chyba cos jest) no i oczywiscie jakies drugie lotnisko Warszawy najlepiej od strony Łodzi. Reszta może sie jeszcze długo rozbudowywac, choc słyszałem ze w Poznaniu samoloty do ladowanie podchodza nad miastem a to predzej czy pózniej skończy sie protestami.
Według mnie na 2. Napewno Lublin i Białystok. Bezsensu jest robić port w Kielcach bo oni mają blisko do Balic. A na Mazurach bedą mieli bisko do Białystoku i Gdańska. Poza tym zaludnienie polski na południu jest dużo większe niż na północy.
 

·
Banned
Joined
·
4,119 Posts
z onet-u

Błażej Krupa zwraca uwagę na to, że zmieniona trasa dolotu do lotniska Babice (Bemowo) w Warszawie została wprowadzona do przepisów operacyjnych tego lotniska pod wpływem komitetów protestacyjnych mieszkańców, którym sąsiedztwo lotniska zaczęło przeszkadzać (ale nie przeszkadzało im wtedy, gdy z powodu sąsiedztwa lotniska taniej nabywali mieszkania). Tak zwany krąg nadlotniskowy, podstawowy element szkolenia pilotów oraz istotny element porządkowania ruchu nad lotniskiem, został tam sztucznie zdeformowany, by samoloty oddaliły się od najbliższych lotnisku bloków. Samolot, który uległ wypadkowi, znajdował się dokładnie tam, gdzie powinien – nad Trasą AK – i poruszał się jedynym dopuszczalnym torem lotu.

Można domniemywać, że gdyby na lotnisku Babice obowiązywał normalny kształt kręgu nadlotniskowego, awaria silnika nastąpiłaby pomiędzy trzecim i czwartym zakrętem kręgu, nad terenem samego lotniska, i przymusowe lądowanie z wiatrem, przy niepracującym silniku, byłoby jak najbardziej możliwe. Zbigniew Niemczycki również sądzi, że „jedną z przyczyn ostatniego wypadku na ultralekkim samolocie Gemini na ul. Marymonckiej była błędna procedura - zbyt rozbudowany krąg nadlotniskowy - dla lotniska Bemowo. Gdyby samolot znajdował się wyżej i był bliżej lotniska, na pewno instruktorowi udałoby się bezpiecznie wylądować.”

Zakaz wykonywania lotów nad miastami, o którym mówił w ostatnich dniach każdy, komu udało się stanąć przed mikrofonem ekipy telewizyjnej, de facto istnieje. Polskie prawo zabrania wykonywania lotów nad miejscowościami powyżej 25 tysięcy mieszkańców na ściśle określonych wysokościach, z wyłączeniem dolotu do lotnisk i odlotu z nich po starcie. Nad Warszawą w zasadzie nikt małymi statkami powietrznymi, oprócz śmigłowców rządowych i sanitarnych, swobodnie nie lata. Ale Europa XXI wieku wygląda tak, że nie da się już budować lotnisk na pustyniach i do lotnisk wielu stolic naszego kontynentu dolatuje się nad obszarami silnie zurbanizowanymi (Londyn, Paryż, Frankfurt). Większość mieszkańców Warszawy nawet nie przypuszcza, że nad ich głowami na wysokości około 10 kilometrów w ciągu każdej doby przelatuje 300-400 samolotów komunikacyjnych. Nie ma sposobu, by tego uniknąć.

Czy katastrofa samolotu komunikacyjnego, przelatującego nad miastem, nie będzie mieć większych konsekwencji niż wypadek w tym samym miejscu samolotu ultralekkiego, ważącego z załogą raptem kilkaset kilogramów? Mieszkańcy miast, szansa, że samolot komunikacyjny na was „spadnie” jest wcale nie mniejsza niż to, że o wasz dom rozbije się to, co media uporczywie nazywają awionetką! Czy w związku z tym chcecie, by zlikwidowano także lotnisko Okęcie?
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
BUDOWA NOWEGO LOTNISKA ZA 10 MLD ZŁ ZAGROŻONA

Okęcia bis nie będzie


Okęcie jeszcze przez długie lata pozostanie centralnym portem lotniczym Polski. Rząd odłożył plan budowy nowego portu, którego wartość szacuje się na 10 mld zł.
Nie ma podstaw, by rozpocząć zakrojone na szeroką skalę prace związane z szybkim rozpoczęciem budowy takiego lotniska z uwagi na niedostateczną siatkę połączeń, w szczególności długodystansowych, niezbędnych do budowy portu lotniczego o charakterze hubu regionalnego – informuje Teresa Jakutowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Transportu.

Taka decyzja wynika, zdaniem resortu transportu, ze słabej pozycji LOT-u w aliansie STAR i bliskości dużych portów regionalnych aliansu (Frankfurtu n. Menem, Kopenhagi, Wiednia, Monachium i Berlina).

Żeby nie zostać oskarżonym o bezczynność, resort znalazł rozwiązanie.

– Antycypując potrzebę budowy nowego portu w przyszłości, resort transportu planuje jednak doprowadzić do końca procedurę wyboru lokalizacji dla nowego lotniska. Doprowadzimy więc do końca prace nad wyborem potencjalnej lokalizacji tego lotniska i zabezpieczymy tereny jako rezerwę pod przyszłą inwestycję lotniskową – informuje Jakutowicz.

Resort nie precyzuje jednak terminu wyboru lokalizacji.

Wiadomo, że w ostatecznym wyborze ważne będzie opracowanie hiszpańskiego konsorcjum Ineco-Sener. Hiszpanie swoją analizę, w której wskazali dwie najlepsze ich zdaniem lokalizacje, przekazali resortowi transportu już kilka miesięcy temu. Do tej pory jednak oficjalnie resort transportu nie upublicznił sugerowanych lokalizacji. Osoby z branży mówią, że Hiszpanie proponują Mszczonów i Sochaczew.

Ważniejsza od budowy nowego centralnego lotniska jest dla resortu o wiele mniej kosztowna inwestycja w podwarszawski port lotniczy dla tanich linii lotniczych. Tacy przewoźnicy, a nie tradycyjne linie lotnicze, generują obecnie ponad 90 proc. wzrostu ruchu lotniczego.

Budowa takiego lotniska, a ma ono powstać w jednej z podwarszawskich miejscowości, najpewniej w Modlinie, odciąży więc w przyszłości ograniczoną, mimo rozbudowy, przepustowość warszawskiego portu na Okęciu. W szranki z lotniskiem w Modlinie stają jednak również inne lokalizacje, np. w Mińsku Mazowieckim.

Cezary Pytlos

GAZETA PRAWNA - GAZETA GOSPODARCZA
 

·
Registered
Joined
·
12,172 Posts
kasa potrzebna dla specjalistów z ipn by odgrzebać teczki mieszka I:)

szkoda któś w sposób jawny torpeduje możłiwość połączenia łodzi z warszawą(kolej Y, a teraz lotnisko transkontynetalne)
 

·
Registered
Joined
·
158 Posts
Apropos lotniska na Mazurach:

Wojna powietrzna
2006-11-03

--------------------------------------------------------------------------------
A jednak lotnisko regionalne będzie w Szymanach! We wtorek spółka zarządzająca lotniskiem podpisała 5-letnią umowę dzierżawy gruntu z Agencją Mienia Wojskowego.

Dzięki umowie spółka Porty Lotnicze Mazury Szczytno będzie miała szanse na wykorzystanie pieniędzy obiecanych przez rząd i samorząd województwa. - Jeżeli tylko otrzymamy taką umowę, rozpoczniemy wszystkie procedury związane z przekazaniem miliona złotych - deklaruje Bożena Wrzeszcz-Zwada, wicemarszałek województwa. - Wcześniej nie mogliśmy nic zrobić, bo spółka nie miała żadnych praw do lotniska.

- Negocjacje były dość trudne i stąd trwały tak długo - tak Jarosław Jurczenko, prezes spółki Porty Lotnicze Mazury-Szczytno, tłumaczy długotrwały impas w rozmowach z Agencją Mienia Wojskowego.

Agencja chciała

Dyrektor Agencji w Olsztynie Mieczysław Mrówczyński, nie chciał powiedzieć, co takiego się stało, że AMW nagle zmieniła zdanie i zgodziła się wydzierżawić lotnisko w Szymanach. Odesłał nas do rzecznika prasowego w centrali. - Agencja Mienia Wojskowego zawsze była otwarta na rozmowy związane ze znalezieniem rozwiązania, które pozwoliłoby na uruchomienie działalności lotniczej w Szymanach - usłyszeliśmy z kolei od Jolanty Plieth-Cholewińskiej, rzeczniczki Agencji. - Niestety rozmowy z poprzednim zarządem Portu, mimo przedstawianych przez Agencję i wstępnie akceptowanych przez spółkę propozycji, nie znalazły potwierdzenia w realizacji zapisów wynikających z porozumienia. Chodziło między innymi o uregulowanie zaległych należności na rzecz AMW. Obecny zarząd Portu realizuje postanowienia z porozumienia na bieżąco. Również projekt umowy dzierżawy zaproponowany przez Agencję został zaakceptowany. AMW, aby ułatwić Portowi ubieganie się o fundusze unijne na rozwój lotniska, zaproponowała dzierżawę na 5 lat.

Lotnisko od zaraz

Porty Lotnicze Mazury-Szczytno mają też szanse na pieniądze zatwierdzone przez Sejm- 2 mln zł. I w tym przypadku wymogiem jest rozstrzygnięcie przetargów jeszcze w tym roku. - Jestem przekonany, że zdążymy zagospodarować te pieniądze - zapewnia Jarosław Jurczenko. - Te środki to szansa na szybkie przywrócenie ruchu lotniczego - dodaje prezes.

Sytuacja wokół Szyman zmienia się, jak w kalejdoskopie. Jeszcze kilka tygodni temu marszałek województwa chciał postawić spółkę zarządzającą lotniskiem w stan upadłości. Nie zgodził się na to główny udziałowiec- Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze w Warszawie.

Dyrektor Portów przekonuje, że Szymany są najlepszym miejscem dla regionalnego lotniska na Warmii i Mazurach. - Szymany mają niezbędną infrastrukturę i wyposażenie - mówi dyrektor Remigiusz Kobielski. - Trzeba sobie zadać pytanie, czy region ma czas, aby budować lotnisko od podstaw? Moim zdaniem, nie ma. Tu lotnisko potrzebne jest od zaraz. A to w Szymanach można uruchomić w każdej chwili.

Tomasz Mikita
 

·
Registered
Joined
·
4,448 Posts
Według mnie na 2. Napewno Lublin i Białystok. Bezsensu jest robić port w Kielcach bo oni mają blisko do Balic.

Ty kolego jesteś z Gdańska a najlepiej wiesz czego Kielcom potrzeba. Ta bliskość lotniska w krakowskich Balicach to w 2003r. było 2 godz. jazdy samochodem z Kielc. Teraz sytuacja jest jeszcze gorsza. Kielcom potrzebny jest port lotniczy oczywiście na miarę wielkości naszego miasta i takowy powstanie. A ciebie proszę abyś nie powtarzał bezsensownych opinii Adriana Furgalskiego.
 

·
Great Ape Project
Joined
·
4,882 Posts
^^ Czym są 2 godziny (pośpiech z Kielc do Krakowa jedzie 1h50m, a połączenia pośpieszne lub osobowe są średnio co godzinę) w porównaniu z 7-mioma połączeniami dziennie np. z Gdańska do Kętrzyna (na zachodnich Mazurach), gdzie podróż trwa średnio 4h30m (pośpieszne ze średnią prędkością handlową 60 km/h :bash: ), zaś do Białegostoku (gdzie przecież nie ma wciąż portu międzynarodowego) jest w sumie 5 połączeń dziennie ze średnim czasem podróży ponad 3h (i to po odrzuceniu z obliczeń dwóch połączeń z czasem przejazdu 8h28m i 10h34m :nuts: ).
Krótko mówiąc Mazury to nie tknięta cywilizacją (nie licząc pozostawianego przez "turystów" syfu) enklawa, zielone płuca (a właściwie to knieje nieprzebyte) Polski :lol:
Inna sprawa, czy jest na Mazurach wystarczające zapotrzebowanie na międzynarodowy ruch lotniczy (nie liczę samolotów CIA i potencjalnych inwestorów w PGR Klewki). Gęstość zaludnienia jest śladowa, a obecnie jedynymi pasażerami "międzynarodowych rejsów" są Niemcy na trasie wycieczek pod tytułem "sentymentalne powroty", ponieważ tragiczna jakość "sieci" drogowej w tej części świata zmusza ich do latania z Mazur do Koenigsbergu i vice versa.
 

·
Gorillaz
Joined
·
876 Posts

LOT zapowiada więcej połączeń z portów regionalnych
2006-11-08 18:24


Polskie Linie Lotnicze LOT, dotychczas skoncentrowane na połączeniach z i do Warszawy, zamierzają zwiększyć ilość międzynarodowych połączeń lotniczych z portów regionalnych, poinformował wiceprezes LOT ds. handlowych, Marek Krupiński.

W środę LOT uruchomił nowe połączenie Katowice-Monachium, a w nowym sezonie zamierza rozpocząć loty z Rzeszowa do USA. Planuje też nowe kierunki lotów z Poznania, a w dalszej kolejności z Wrocławia.

"Zdecydowanie stawiamy na rozwój połączeń z portów regionalnych, zarówno w zakresie lotów pasażerskich, jak i cargo. To element dostosowania LOT do zmieniającego się rynku lotniczego i istniejących na nim tendencji", powiedział PAP wiceprezes.

Zaznaczył, że takie podejście oznacza zmianę polityki LOT-u, do niedawna skoncentrowanego głównie na Warszawie. Narodowy przewoźnik wychodził z założenia, że to stołeczny port powinien być tzw. HUB-em, czyli miejscem przesiadkowym, z którego powinni korzystać pasażerowie przylatujący z lotnisk regionalnych. Ekspansja tanich linii spowodowała zmianę tej strategii.

"Nie możemy wymagać od pasażera, aby korzystał wyłącznie z połączeń z Warszawy. Dostosowujemy naszą ofertę i cenę do warunków rynkowych. Oznacza to m.in., że stawiamy na rozwój połączeń regionalnych", podkreślił Krupiński.

Według niego, połączenie z Katowic do Monachium, realizowane obecnie samolotem ATR, będzie się rozwijać. 50-osobowe obłożenie środowego samolotu uznał za zadowalające. Loty do Monachium wykonywane są sześć razy w tygodniu - codziennie z wyjątkiem sobót.

Wiceprezes podkreślił, że dużą wagę LOT przywiązuje do uruchamianego w nowym sezonie połączenia z Rzeszowa do USA. Przewoźnik liczy, że będą z niego korzystać również Ukraińcy, dlatego zamierza promować je w tym kraju, głównie w okolicach Lwowa.

Zapowiedział, że wkrótce przedstawiciele LOT rozmawiać będą o nowych połączeniach z władzami poznańskiego portu. Rozważane kierunki lotów to Bruksela, Paryż i Barcelona. Kolejnym portem, z którego LOT chciałby uruchomić połączenia, jest Wrocław, jednak szczegóły w tym zakresie wiceprezes uznał za przedwczesne. Zapowiedział także rozwój lotów towarowych z portów regionalnych, głównie z Katowic.

Obecnie z MPL Katowice regularne rejsy wykonywane są do: Cork, Donacster-Sheffield, Dortmundu, Dublina, Dűssledorfu, Edynburga, Frankfurtu, Kolonii, Liverpoolu, Londynu, Mediolanu, Monachium, Oslo, Paryża, Rzymu, Sztokholmu i Warszawy. Największym operatorem jest tania linia Wizz Air. Z Katowic operują również LOT, Lufthansa, Centralwings, Air France i Brit Air.

Do końca października tego roku podkatowickie lotnisko odprawiło ponad 1,257 mln pasażerów, wobec przeszło 1,092 mln w całym ubiegłym roku. Oznacza to, że 2006 rok będzie kolejnym rekordowym pod względem ilości obsłużonych pasażerów. W przyszłym roku do użytku oddany zostanie nowy terminal pasażerski, budowany kosztem ok. 70 mln zł.

(PAP)

http://www.pb.pl/picture,1358be7b-e9e1-41ab-9408-b847f47eec35,0,0.ashx
 

·
Registered
Joined
·
7,279 Posts
NOWE LOTNISKO DLA WARSZAWY

Krok bliżej do lotniska w Modlinie

mpw2006-11-08, ostatnia aktualizacja 2006-11-08 23:06

W pierwszym kwartale 2008 r. z Modlina mają zacząć startować pierwsze samoloty - przewiduje porozumienie podpisane wczoraj przez władze województwa mazowieckiego, miasta Nowy Dwór Mazowiecki, przedsiębiorstwo Porty Lotnicze oraz Agencję Mienia Wojskowego.
Tak przewiduje podpisane wczoraj porozumienie - dawne wojskowe lotnisko zamieni się w port lotniczy dla tanich linii, na co w październiku zgodził się już prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Inwestycja ma ogromne opóźnienie. Przełom nastąpił w sobotę. Jak pisaliśmy w "Gazecie", ustalono wtedy zasady przyszłej współpracy. Lotnisko dla tanich linii ma zbudować spółka PL Modlin. Po ok. 32 proc. udziałów będą w niej mieć Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", Agencja Mienia Wojskowego (właściciel terenu) oraz samorząd województwa mazowieckiego. 5 proc przypadnie samorządowi gminy Nowy Dwór Maz. W zamian za swoje udziały AMW wniesie do spółki PL Modlin grunty, natomiast pozostali akcjonariusze sfinansują inwestycję. Jej koszt szacowany jest na ok. 250 mln zł.

- Umowę spółki zawrzemy w ciągu najbliższych dwóch tygodni - zapewniał wczoraj Waldemar Roszkiewicz, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
 

·
Registered
Joined
·
7,279 Posts
WARSZAWA - LOTNISKO DLA TANICH LINII

Porozumienie ws. lotniska koło Warszawy
(PAP, pb/08.11.2006, godz. 18:15)

Porozumienie w sprawie utworzenia Portu Lotniczego Modlin podpisali przedstawiciele Agencji Mienia Wojskowego, Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i władz Nowego Dworu Mazowieckiego.Jak powiedział dziennikarzom po podpisaniu umowy prezes PPL Paweł Łatacz, PPL traktuje lotnisko w Modlinie "jako uzupełnienie do oferty Okęcia". Okęcie ma być przeznaczone dla "tradycyjnych" przewoźników, a Modlin dla tanich linii.

Łatacz dodał, że według wstępnych szacunków, budowa nowego lotniska będzie kosztowała około 200-220 mln zł. Lotnisko ma być oddane do użytku w połowie 2008 r. i będzie obsługiwać od 2 do 2,5 mln pasażerów rocznie.

"Uzgodniliśmy kształt spółki, jej władze, sposób w jaki będzie zarządzana, jak będzie zasilana w środki pieniężne" - powiedział prezes AMW Maciej Olex-Szczytowski.

Z kolei burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, zwrócił uwagę, że budowa lotniska to nie tylko kilkanaście tysięcy miejsc pracy na samym lotnisku, ale także powstanie wokół tego terenu stref rozwoju gospodarczego.

"Liczymy na wzrost zatrudnienia i rozwój gospodarczy północnego Mazowsza" - powiedział Kowalski.

Według podpisanej umowy, strony zdecydowały o wyborze modelu finansowego, który przewiduje, że AMW w zamian za udziały w spółce Port Lotniczy Modlin, wniesie aportem grunty pod lotnisko.

Przyjęto, że docelowo w nowej spółce, po blisko jednej trzeciej udziałów (w mniej więcej równych proporcjach) będą miały AMW, PPL i samorząd województwa, natomiast gmina Nowy Dwór Mazowiecki otrzyma 5 proc.

Według AMW, strony zgodziły się m.in. na:

dokonanie aktualnej wyceny terenu pod PL Modlin;
wniesienie do spółki przez Samorząd Województwa Mazowieckiego kapitału w wysokości 15,6 mln zł do końca 2006 r. (samorząd ma dodatkową sumę w budżecie na 2007 rok w wysokości 30 mln zł);
wniesienie aportem przez Agencję Mienia Wojskowego udziałów we współwłasności gruntu wydzielonego pod działalność lotniczą (w trzech ratach, przy kolejnym podwyższaniu kapitału spółki, zakładając jednocześnie udostępnienie całości terenu do prowadzenia inwestycji);
wpisanie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projektu PL Modlin na listę projektów kluczowych, finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego funduszy europejskich.


:cheers:
 

·
Quasimodo
Joined
·
4,634 Posts
Osiem portów znajdujących się w Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) realizuje inwestycje polegające na rozbudowie infrastruktury lotniskowej, finansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIS).
Wartość inwestycji do 2015 r. wynosi 4.726 mln zł, z tego środki przeznaczone przez Unię Europejską 1.274 mln zł.

1. Port Lotniczy im. F. Chopina Warszawa
Wartość planowanych inwestycji to ponad 1 mld 236 mln zł, w tym ze środków UE ok. 148 mln zł. (POIS 143 mln zł)
Trwają prace - przebudowa i modernizacja drogi startowej oraz dokończenie budowy Terminalu 2 wraz infrastrukturą techniczną.
Planowane zakończenie - 11. 2011.

2. Port Lotniczy Gdańsk sp. z o.o.

Wartość inwestycji ok. 396 mln zł, w tym finansowanie z funduszy UE ok. 183 mln zł. (POIS – 178 mln zł).
Trwają prace - w sierpniu 2010 r. rozpoczęto budowę drogi patrolowo-technicznej
i bazy technicznej dla sprzętu lotniskowego.
Trwa budowa terminalu i płyty postojowej - realizacja do końca I kw. 2012 r.

3. Port Lotniczy Wrocław SA

Wartość inwestycji ok. 457 mln zł, z tego środki UE 147 mln zł (POIS ok. 142 mln zł)
Trwa budowa nowego terminalu. Planowany termin zakończenia – I kw. 2011 r.

4. Port Lotniczy Poznań Ławica sp. z o.o.

Wartość inwestycji wyniesie ponad 326 mln zł, z czego ok. 143 mln zł ma pochodzić z funduszy UE ( w tym z POIS 111 mln zł).
Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji. Do końca 2010 r. będzie wykonana dokumentacja - budowy drogi kołowania i rozbudowa płaszczyzn postojowych samolotów. Rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych zaplanowano na 2011 r.

5. GTL Katowice SA

Wartość inwestycji wynosi ponad 700 mln zł, z czego ok. 167 mln zł z funduszy UE, (w tym POIS 164 mln zł.)
Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji. Unieważniono przetarg na budowę płyty postojowej wraz z modernizacją drogi kołowania. Nowy przetarg w toku.

6. MPL Kraków – Balice sp. z o.o.

Ogółem zaplanowano inwestycje za ok. 988 mln zł, w tym finansowanie z UE wyniesie ok. 248 mln zł, w tym POIS ponad 223 mln zł.
W 2009 r. rozpoczęto budowę drogi kołowania, zakończenie IV kw. 2010 r. Rozpoczęcie pozostałych inwestycji, w tym rozbudowę terminalu, zaplanowano na 2011 r.

7. Port Lotniczy Rzeszów- Jasionka

Koszty inwestycji wyniosą 480 mln zł; z tego środki unijne 182 mln zł (POIS 102 mln zł)
W maju 2010 r. nastąpiło przekazanie terenu budowy wykonawcy zadania „Rozbudowa i modernizacja płyty postojowej” i rozpoczęto roboty budowlane.
W październiku 2010 r. rozpoczęto prace budowlane nowego terminalu.

8. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów

Koszty inwestycji wyniosą 143 mln zł; w tym POIS 56 mln zł
W maju 2010 r. przekazano plac budowy i rozpoczęto roboty budowlane – budowa drogi kołowania i rozbudowa płyty postojowej.
szczegóły: http://www.mi.gov.pl/files/0/1793436/PortyTENT22112010ww.pdf

źródło: http://www.mi.gov.pl/2-482be1a920074-1793436-p_1.htm
 

·
Registered
Joined
·
10,098 Posts
Urząd Lotnictwa Cywilnego opracował dokument pt. Analiza rynku transportu lotniczego w Polsce w 2009.

Opracowanie stanowi kontynuację publikacji z lat poprzednich, a jego celem jest przedstawienie najważniejszych informacji dotyczących sytuacji na rynku transportu lotniczego oraz trendów obserwowanych na tym rynku w analizowanym okresie.

Rok 2009 był szczególnie interesującym okresem w rozwoju polskiego rynku transportu lotniczego ze względu na kryzys na rynku usług lotniczych związany z ogólnym kryzysem gospodarczym.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką rynku lotniczego w Polsce do zapoznania się z dokumentem.

Analiza rynku lotniczego w Polsce w 2009 roku
pdf plik do pobrania 4.63 Mb.
http://www.ulc.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1239&Itemid=1
 

·
Stolzenberg Danzig
Joined
·
1,470 Posts
wczesniej toczyla sie dyskusja w ktorych miejscowowsciahc brakuje lotniska, to ja moze zaznacze jak wygladaja obszary ciazenia istniejacych lotnisk, z czasami dojazdow i ktore rejony sa pozbawione dostepu do infrastruktury
 
1 - 20 of 1962 Posts
Top