Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Banned
1,014 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Podobaja mi sie takie klimaty wiec wrzucam troche zdjec z odbudowy infrastruktury (regulacja rzek) w mniejszych polskich miastach.

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,781 Posts
Nie uwazam zeby betonowanie rzek i wycinanie drzew rosnacych na lini brzegowej bylo dobrym rozwiazaniem. Nieczemu to nie sluzy, a jesli chodzi o estetyke to juz subiektywna sprawa, ja wole naturalne koryta niz beton, ktorego mam az nadto na moim osiedlu.

·
senior assistant designer
1,426 Posts
Świetne zdjęcia. Ładne i estetyczne obiekty, które "cieszą oko". Możesz podać gdzie poszczególne zdjęcia były zrobione?
Trudno nie zgodzić się z Dyszkinem. Betonowanie koryt zwiększa prędkość przepływu i zmniejsza chłonność koryta rzeki. Może to być bardziej niebezpieczne niż zielone tarasy zalewowe.

·
Silesia Inferior
918 Posts
hmmm no Swidnica jest raczej srednim miastem, a rzeka tez nie jest takiem 'strumykiem' jak na tamtych ^ fotkach, a na terenie miejskim jest za sprawa poprzednich osadnikow obmurowana ;) . Dno jest normalne, takie jak bylo, tylko waly sa betonowe, albo kamienne. Chodz i to nie uchronilo niektorych rejonow miasta przed powodzia w 1997 r.
Rzeka płynie raczej w przemyslowej czesci miasta i nie jest jakims ciekawym miejscem, lecz jakby troche zainwestowac w nabrzeze to mogloby byc ladnie. Wsumie w miescie plyna 3 rzeki (Bystrzyca, Witoszówka i Młynówka) lecz ta ostatnia ostatnio cos zanika. A z Witoszówki jest zrobiony zalew a za nim przeplata sie ona w parku i wpada do Bystrzycy.
Teraz troche fotek:
To ten zalew na Witoszówce:

Tutaj zamarznieta Witoszowka w parku i most z 1911 r:

Bystrzyca tuż przed Swidnica:

Tutaj juz Bystrzyca w miescie, w czasie powodzi woda z koryta przelewala sie, tu po lewej mozna by zrobic ladne nabrzeze do spacerowania, tylko ze po prawej sa opuszczone fabryki ;)

A tu rzeka na wylocie z miasta:

·
kierowCa autobusu :)
355 Posts
Dyszkin said:
Nie uwazam zeby betonowanie rzek i wycinanie drzew rosnacych na lini brzegowej bylo dobrym rozwiazaniem. Nieczemu to nie sluzy, a jesli chodzi o estetyke to juz subiektywna sprawa, ja wole naturalne koryta niz beton, ktorego mam az nadto na moim osiedlu.
Pozwole sie z tobą niezgodzic gdyz daje to bardzo wiele zwieksza sie przepustowosc takiego koryta. Po powodziach z przed kilku lat wstecz zaczeto powaznie traktowac ten problem i nawet najmniejsze strumyczki sa czyszczone zeby nie wylewaly. A co do estetyki to jezeli zrobione to jest jakimis ladnymi kamyczkami a nie plytami betonowymi to rowniez ladnie wyglada.

·
Banned
1,014 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Yasioo zdjecia glownie z Malopolski.

·
niezależny człowiek
1,673 Posts
Zgodzę się z tym, że betonowanie rzek nie jest korzystne, lepsze są zielone terasy, zwłaszcza łęgi, pamiętajmy, że wezbrania są tak samo naturalnym zjawiskiem, jak śnieg w zimie. Poza tym, betonowanie i budowa zbiorników retencyjnych powoduje, że rzeka przenosi mniej materiałów akumulacyjnych, co przyczynia się do cofania delt jak np. delty Missisipi, czy Nilu.

·
Banned
1,014 Posts
Discussion Starter · #9 ·
To jest regulacja rzeki na terenie zurbanizowanym, te rzeki wylaly wczesniej i zalaly domy i ulice. Nikt nie chce betenowac rzek na sile, bo to kosztuje kupe forsy. Zabezpiecza sie tam gdzie istnieje mozliwosc szybkiego wzrostu wody (splyw z gor topniejacego sie sniegu etc).

·
Pan od przyrody
3,245 Posts

Zdecydowanie większość zdjęc to małoposka. Takie i wiele podobnych mostów powstało po ostatniej powodzi, są to okolice Suchej Beskidzkiej, gdzie kilka lat temu jechało się droga, która nagle kończyła się w wodzie.

EDIT: Pozatym tak jak mówi jacek, zostawianie rzek samopas na terenach zurbanizowanych to grzech pod względem nie tylko bezpieczeństwa ale i zasad urbanistyki (No oczywiście zależy to od stopnia i rodzaju urbanizacji)

·
Registered
124 Posts

·
digitisebanking.com
1,918 Posts
nie znam sie na sprawach melioracji, ale czesto regulowanie rzek ma skutek odmienny od zamierzonego. Za przyklad podam rzeczke plynaca przez moje osiedle i wpadajaca do Wisly (Rudawka, niestety nie mam fotek). Zostala ona juz na poczatku XX w. skanalizowana - biegnie w prostym korycie, acz naturalnie zrobionym, przez Lasek bielanski. Przez to dolna czesc lasku wyschla, bo wszystko spada do tego kanalu i w lesie sa nawet tablice opisujace, ze to taka mala katastrofa ekologiczna. Na innych odcinkach rzeczka plynie jeszcze dziwniej: pod ziemia, lub w glebokim wykopie...

·
Registered
36 Posts
Drugie i trzecie zdjecie pochodzi z Tarnowa. Nie wiem jaki dokladnie wplyw ma regulowanie koryt na srodowisko, ale potok Wątok ktory widac na zdjeciach - przed regulacja wygladal tragicznie, a teraz calkiem niezle.

·
Registered
41 Posts
Stompi said:
EDIT: Pozatym tak jak mówi jacek, zostawianie rzek samopas na terenach zurbanizowanych to grzech pod względem nie tylko bezpieczeństwa ale i zasad urbanistyki (No oczywiście zależy to od stopnia i rodzaju urbanizacji)
Panowie - zostawianie samopas i betonowanie, to akurat dwie skrajności. Można zostawić naturalne koryto rzeki i obwałować ją wzdłuż terenów zurbanizowanych. Mieszkam w Bielsku-Białej i temat betonowania znam z autopsji. Rzeki płynące przez dolinę Wapienicy i nastepnie dzielnice Bielska o takiej samej nazwie wybetonowano. Okazało się wówczas, że świetnie zabezpieczają przed zalaniem.... ale tylko tereny wzdłuż wybetonowanej rzeki. Po wiosennych roztopach systematycznie zalewało niżej położone tereny, gdzie woda spływała betonową rynną całym impetem. Efekt końcowy jest taki, że ok. 2 lata temu zaczęły się wyburzenia betonowych "kanałów" .. nareszcie do rzeki powraca życie biologiczne.. a naprawde są także inne metody zabezpieczania przed powodzią . Może uda mi się wrzucić jakieś fotki, jak tylko troche stopnieje śnieg.

·
Registered
37 Posts
Lepsze warunki dla żeglugi na Odrze

Dziś podpisaliśmy umowę o dofinansowanie modernizacji jazu na Odrze w Brzegu Dolnym, która jest pierwszym etapem inwestycji remontowo – modernizacyjnych na stopniu wodnym w tym mieście. Beneficjentem projektu jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Przedsięwzięcie obejmuje:
- wymianę zasuw,
- wymianę klap lodowych,
- wymianę napędów instalacji zasilających i sterujących,
- budowę budynku socjalnego,
- naprawę elementów żelbetonowych.

Dzięki temu wzrośnie sprawność i niezawodności urządzeń na stopniu, a tym samym poprawią się również warunki dla żeglugi. Projekt jest kolejnym krokiem do dostosowania Odry do III kl. drogi wodnej, czyli drogi wodnej regionalnej o najwyższych parametrach. Umożliwi ona zwiększenie udziału w przewozie ładunków i osób transportem wodnym śródlądowym, alternatywnym do transportu drogowego.

Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 66 449 999PLN, w tym unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności 56 472 426 PLN.

·
Banned
90 Posts
Hej
Nie wiem czy dobry temat wybrałem, ale nie mogłem znaleźć lepiej pasującego.
Regulacja nie dotyczy miasteczka, a samego środka Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Zjęcia robione TUTAJ

Najpier wrzucają powiązanie drewno (wygląda na snopy wierzby) i zasypują kamieniem.
Prace prawie na ukończeniu.

1. Tablica

2. Widok w stronę Konina

3. Widok w stronę Poznania

4. Barka odpływa

5. Widok ogólny

Fotorelacja wstawiona automatycznie.

1 - 20 of 22 Posts