SkyscraperCity Forum banner

[Polska] Rozwój sieci tramwajowej w miastach

39787 148
Tramwaj jako środek transportu przeżywa renesans.To niezła alternatywa dla stania w korkach w samochodach i autobusach.W miastach europejskich (np. Paryż) gdzie tramwaje przed laty wycofano z użytku - wracają.A jak jest w Polsce ? Czy polskie miasta inwestują w rozwój sieci tramwajowej i taboru ?
Zbierzmy w tym wątku następujące informacje :
- Plany rozwoju sieci tramwajowej i zakupów nowego taboru
- Nasze ,forumowiczów , pomysły na rozwój sieci tramwajowej w swoich miastach

Ode mnie moge napisać że wreszcie Wrocław będzie kupował nowe tramwaje i sukcesywnie remontuje torowiska.Co do rozwoju w ostatnich latach zbudowano tylko tory na Bałtyckiej i przedłużono ( także w tym rejonie miasta ) linię z pętli na Zawalnej aż na Poświętne oraz mały łącznik na Peronowej koło Dworca.Są plany linii na Kozanów ( przy Kosynierce jest odgałęzienie w tamtym kierunku) ,Gaj , Nowy Dwór i Psie Pole oraz coś słyszałem o linii na Bystrzyckiej na Gądowie Małym.Najbliżej realizacji jest tramwaj na Gaj ,ulicami Bardzką i Świeradowską.Jednak żadnych konkretów nie ma :|.Według mnie poza centrum tramwaj na nowych liniach powinien jechać całkowicie bezkolizyjnuym torowiskiem jako szybki tramwaj ( coś jak poznańska PESTKA ).
1 - 20 of 149 Posts
w Kaliszu miały powstać kiedyś 2 linie tramwajowe z Dobrzeca na Winiary i z Dobrzeca na Rypinek (ul. Częstochowską) do WSK.
ale pewnie nic z tego.. niestety
We Wrocławiu miała kiedyś powstać linia tramwajowa na ul Pilczyckiej
Dokładniej linia miała iść ulicami Dmowskiego, Długą, Popowicką, Pilczycką na Kozanów, ale zbyt duże koszty przebudowy dwóch wiaduktów oddaliły inwestycję na niewiadomy termin. Przygotowania do budowy linii widać na ulicy Dmowskiego i mostach Dmowskiego:

http://wroclaw.hydral.com.pl/36262,foto.html
http://wroclaw.hydral.com.pl/36254,foto.html

Wersja oszczędnościowa mówiła, ze tramwaj na Kozanów pójdzie z Legnickiej w prawo na Milenijną i Pilczycką.

Były też plany linii na Nowy Dwór:

http://wroclaw.hydral.com.pl/003165,foto.html

oraz zamysły linii na Psie Pole, ale to już całkiem teoretycznie.
Na skrzyżowaniu Poznańskiej z Legnicką są nawet niedokończone perony i zejścia do przejść podziemnych. Miały tam być takie rozjazdy jak np. w Warszawie na Targowej przy Wilanowskiej.
W Rybniku ma powstać tramwaj regionalny :)
SZCZECIŃSKI SZYBKI TRAMWAJ (SST)

http://www.szczecin.pl/inwestor/pl/7_0_pl.htm

Projekt szybkiego tramwaju w Szczecinie.Pytanie do mieszkańców tego miasta - co z jego budową , rozpoczeła się , czy to niestety na razie sfera odległych planów // ?
Jeden z wazniejszych elementow przedsiewziecia - tramwajowy most na Odrze Wsch. (Regalicy) zostal ukonczony 2 lata temu. Reszta wciaz pozostaje nadal w sferze planow na nastepne kilka lat. Podejrzewam, ze temat powroci gromkim echem podczas nastepnych wyborow na prezydenta miasta.
PiotrWro said:
http://www.szczecin.pl/inwestor/pl/7_0_pl.htm

Projekt szybkiego tramwaju w Szczecinie.Pytanie do mieszkańców tego miasta - co z jego budową , rozpoczeła się , czy to niestety na razie sfera odległych planów // ?
Czyli niestety stoi w miejscu :|.Podobnie jak budowa nowych połączeń we Wrocku :bash:
Katowice - linia do Piotrowic

Odrodzenie tramwajów?
Prezydent Piotr Uszok zastanawia się nad przedłużeniem linii tramwajowej z Brynowa do Osiedla Odrodzenia. Mieszkańcy ulicy Radockiego nie są tą wiadomością bardzo zdziwieni. Jeszcze w starych planach zabudowy miasta zakładano, aby tramwaj dojeżdżał aż do południowych dzielnic miasta. Ale wtedy zakładano także, że na południe od osiedla powstanie zabudowa z wielkiej płyty. Nowością i zaskoczeniem jest jednak fakt, że plany prezydenta nie są tylko pomysłem, ale powoli nabierają realnych kształtów. – Jesteśmy na etapie analizy możliwości poprowadzenia linii tramwajowej – zdradza Piotr Uszok.
REKLAMA

Póki co, nie chce odpowiedzieć na podstawowe pytanie: którędy linia tramwajowa byłaby poprowadzona?

Ewelina, Adrian i Iwona Kobylińscy często jeżdżą z rodzinnego Ochojca do Brynowa i dalej jadą tramwajem. Przedłużona linia tramwajowa rozwiązałaby problem przesiadek.

– Ten teren objechałem już kilka razy z żoną i z ołówkiem w ręku – zdradza Uszok. – Mam pewne przemyślenia, które muszę skonsultować. Musielibyśmy zarezerwować na ten cel korytarz, zablokować zabudowę, ponieść koszty odszkodowań. Na pewno tramwaj nie pojedzie ulicą Jankego. Liczę na głosy mieszkańców w tej sprawie.

Dowiedzieliśmy się natomiast od prezydenta, że miasto na razie właśnie ze względu na koncepcję poprowadzenia linii tramwajowej wstrzymuje się z uporządkowaniem kanalizacji i remontem ulicy Radockiego. Co o tramwaju na osiedlu sądzą mieszkańcy?

– To byłoby idealne rozwiązanie. Jeszcze kiedy studiowałam, ciężko było z dojazdami z Piotrowic do centrum – mówi pani Irena.

– Nie ma takiej możliwości. Tramwaj tu nie dojedzie. Chyba że zostanie wybudowany wiadukt nad linią kolejową w Ochojcu albo tramwaj będzie wjeżdżał od strony Ligoty. Linia tramwajowa nigdy nie przetnie się z linią kolejową – twierdzi Andrzej Paczkowski.

Wszystko wskazuje na to, że fachowcy z magistratu znaleźli sposób na przedłużenie linii. Marian Zych, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta mówi, że jest przygotowywane opracowanie analityczne, a jego treść i szczegóły poznamy jeszcze we wrześniu. Spawa jest paląca, bo w planach jest przebudowa skrzyżowań na trasie, gdzie potencjalnie jechałby tramwaj.

Za rozbudową linii tramwajowej w mieście stoi wiele argumentów. – To najbardziej ekologiczny środek transportu. Ruch samochodowy zostałby odciążony, bo część mieszkańców przesiadłaby się do tramwajów. Prawdopodobnie zlikwidowane byłyby jakieś linie autobusowe, bo nie ma sensu, żeby się dublowały – przewiduje Zych. – To oczywiście byłyby szybkie tramwaje, na miarę XXI wieku – zaznacza.

Naczelnik wskazuje też, że program rozbudowy linii tramwajowych ma wiele europejskich metropolii, a powrót tramwajów obserwuje się też w Polsce, na przykład w Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku. – Jest tylko jeden problem. Tramwaje to nie jest nasz majątek, miasto na razie nie ma podstaw, żeby w nie inwestować. Trwają jednak rozmowy, żeby tę kwestię uregulować – mówi Zych.

Katarzyna Wolnik - Dziennik Zachodni
:) no jakaś dobra wiadomość.A kiedy Wrocek . . . ;) ?
Poznań chce milionówLech Bojarski 21-09-2005

Rośnie apetyt miasta na unijne fundusze. Po zdobyciu pieniędzy na Głogowską Poznań planuje już, jak zdobyć setki milionów w latach 2007-2013.

Większość tych pieniędzy zostałaby przeznaczona na poprawę komunikacji zbiorowej - nowe trasy tramwajowe i dworce autobusowe.

Po tym, jak udało się zdobyć ponad 125 mln zł na przebudowę wylotowego fragmentu ul. Głogowskiej, władze miasta najwyraźniej chcą iść za ciosem. Jeszcze nie zapadły rozstrzygnięcia w sprawie dofinansowania projektów w ramach obecnego unijnego budżetu 2004-2006 (chodzi m.in. o pieniądze na trasę tramwajową przez most św. Rocha), a już w Urzędzie Miasta planuje się inwestycje komunikacyjne na lata 2007-2013. I to mimo, że nie ma jeszcze nawet unijnego budżetu na te lata.

Skąd ten pośpiech? UE wymaga od naszego kraju, by w ramach opracowywanego Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 powstał załącznik ze wstępną listą inwestycji wartych ponad 50 mln euro, o których dofinansowanie będą zabiegać duże aglomeracje. Projekt załącznika jest już gotowy, a Poznań na tle innych dużych miast wypada w nim imponująco. Udało nam się umieścić w nim najwięcej, bo aż pięć projektów. Dla porównania Warszawa zgłosiła cztery projekty, Wrocław trzy, a Kraków dwa.

A jest się o co bić, bo kwota dofinansowania z UE może sięgać nawet 80 procent! - Trzeba działać już zawczasu - mówi wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński, który dodaje, że sukcesem będzie zdobycie pieniędzy na choćby dwa projekty.

Oto inwestycje, które chcemy sfinansować za środki unijne w latach 2007-2013:

budowa trasy tramwajowej z os. Lecha na Franowo, budowa zajezdni tramwajowej oraz zakup 10 nowych tramwajów,

przedłużenie trasy "Pestki" do Dworca Zachodniego (bezkolizyjne, bo w wykopie wzdłuż torów kolejowych) plus zakup 15 tramwajów,

budowa trasy tramwajowej do os. Kopernika, na ul. Grochowskiej oraz Dąbrowskiego aż do al. Polskiej plus budowa dworca autobusowo-tramwajowego przy Polskiej (dzięki temu zniknęłyby konflikty wokół końcowych przystanków autobusów na Ogrodach),

budowa tzw. trasy centralnej - torów tramwajowych w ul. Ratajczaka, a także na ul. Solnej, Młyńskiej i Nowowiejskiego plus budowa dworca autobusowo-tramwajowego na Grudzieńcu,

budowa trasy tramwajowej od Garbar na Naramowice oraz przedłużenie torów z Zawad w okolice dworca Poznań Wschód.

------------------------
To są plany poznańskiego magistratu na rozwój sieci tramwajowej. Oczywiście ile z tego okaże się pobożnymi życzeniami a na ile dostaniemy z pieniądze to się okaże. Trzeba jeszcze dodać, że w Poznaniu publiczny transport tramwajowy został uznany z pryjorytetowy.
^^^ dlaczego w Gdansku nie stawia sie tak na tramwaje :cry:
w Gdańsku od n czasu, mówi sie o pociagnięciu torów na Chełm. Już niektóre z prac są zrobione (chyba przystanki itp) ale torów jakoś nie widać...
Komunikacja tramwajowa się rozwija,ale... nie wszędzie.Oto smutna wiadomość z Grudziądza:

"Zawieszenie linii tramwajowej nr 1

MZK Sp. z o.o. w Grudziądzu informuje, że w związku bardzo wysokimi kosztami obsługi linii tramwajowej nr 1 z dniem 01.12.2005 r. Spółka zawiesza kursowanie tramwajów linii nr 1. Pasażerów podróżujących z i do Dworca PKP prosimy o korzystanie z autobusów linii: 3, 18, 19. Dodatkowo z Al. 23 Stycznia w kierunku Dworca PKP kursują autobusy linii: 4 i 16. Za utrudnienia przepraszamy. "

Oby to nie był wstęp do likwidacji pierwszej sieci tramwajowej w III RP.Do tej pory wydawało mi się że sieć trolejbusową łatwiej zlikwidować,a na tramwajową praktycznie (przynajmniej w obecnych czasach) nie ma mocnych.Oby szefostwo grudziądzkiego MZK nie udowodniło mi że nie ma rzeczy niemożliwych...
A swoją drogą zrobić taką rzecz w czasach intensywnej promocji transportu ekologicznego?Pzypominają mi się słowa rzecznika MZK Słupsk, p. Marcina Grzybińskiego,wypowiedziane w Gdyni w roku 2002 lub 2003 (czyli 3 lub 4 lata po likwidacji trolejbusów w Słupsku): "Wisząca sieć trakcyjna jest bezcenna,zdemontowana ma już tylko wartość złomu".Oby sens tych słów dotarł do odpowiednich ludzi nim będzie za późno :(
G
KRAKÓW

W trakcie realizacji:
-Krakowski Szybki Tramwaj: aktualnie kończą tunel od Ronda MOgilskiego do Politechniki pod Dworcem Głównym (ok 1 km)
-linia tramwajowa na ul.Pwaiej

Planowane:
-linia północna na Prądnik Czerony (połączenie pętli Cm.Rakowickie i Mistrzejowice), swoja droga to nie wiem czemu robią to w ten sposób zamiast pociągnąć linię śropdkiem ul.Meissnera?
-Salwator-Most Zwierzyniecki
-linia na Ruczaj (od ul.Brożka/Kapelanka do III Campusu UJ), linia ma służyć zarówno szybkim jak i zwykłym tramwajom
-Szybki Tramwaj na Azory (przedłuzenie torów z pętli Krowodrza Górka)
-linia na Pradik Biały (również przedłuzenie z Krowodrzej Górki tlyko w druga stronę)
-połączenie ul.Kocmyrzowskiej z Mogilską. Miałoby to iśc pomiędzy ul.Mogilską/Jana Pawła II a Andersa/Bora Komorowskiego.
-przedłużenie lini z os.Piastów do torów kolejowych.
-linia wzdłuż ul.Nowohuckiej (od Ronda Dywizjonu 308), Stella Sawickiego i Okulickiego.
-połączenie pętli Kurdwanów z Borkiem Fałeckim.
-ostatni etap Krakowskieog Szybkiego Tramwaju - od Ronda Grzegórzeckiego, przez Most Kotlarski, Płaszów, Dworzec Płaszów i włączenie w ul.Wielicką.
-linia z Płaszowa na Rybitwy.

Plany w sumie spore, ale w porównaniu z planami Warszawskimi (tam chca praktycznie zbudowac drugie tyle co już mają ), to Kraków słabo wypada.
Warszawskie plany mają się nijak do ich realizacji. Zwłaszcza ostatnia ekipa prześciga się w tworzeniu planów, najlepiej najbardziej odległych (Warszawa 2005-2025, Plany rozwoju miasta do 2020r, plany budowy metra do 2030...). Z jednej strony planuje się Nowy Jork w środkowej Europie i obiecuje gruszki na wierzbie vide 8 mln mieszkań, a z drugiej wszystkie inwestycje stoją, a te nieliczne, których rozpoczęto realizację są opóźnione i mają sprawy w sądzie. Kaczyński, Borowski i Urbański to głównie piękne plany, wizje, marzenia 3 linii metra, sieci tramwajowej, SKM, zabudowy pl. Defilad, pl. Piłsudskiego, budowy dziesiątek ulic. Stosy dokumentów, przygotowane przez armię doskonałych planistów zostaną automatycznie wyrzucone do kosza przy nadejściu nowej władzy i po chorych wymysłach prawicowców nie będzie śladu.
Metro zawsze było doskonałą pożywką dla włodarzy, którzy jeden po drugim snuli nieprawdopodobne plany z nieprawdopodobnymi datami. A tempo budowy pozostawało niewzruszone i stałe: 1 stacja i kilkaset metrów tunelu na 2-3 lata.
Gdy widzę kolejne plany (choćby to miała być stacja metra pod moim domem czy bezpośrednie połączenie szybkim tramwajem dom-praca) to otwiera mi się nóż w kieszeni. I zastanawiam się tylko ile stworzenie tych bredni musiało mnie kosztować.
michal-skoczen said:
Plany w sumie spore, ale w porównaniu z planami Warszawskimi (tam chca praktycznie zbudowac drugie tyle co już mają ), to Kraków słabo wypada.
W Gdansku bedzie budowana linia na Chelm patrz:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=167505
No chyba, ze ktos z wiadomo jakiego miasta w tym przeszkodzi...
Odświeżam wątek po blisko roku... Co się zmieniło od tamtego czasu? Na pewno coraz więcej miast zdecydowało się na zakupy taboru, albo nowoczesnego, albo sprowadzonego zza zachodniej granicy. A co do rozbudowy sieci tramwajowych?
Ja znalazłem takie inwestycje, które trwają bądź lada dzień się zaczną:

Gdańsk - linia na Chełm, około 3km
Elbląg - linia na Osiedle nad Jarem, około 1,5km
Kraków - kolejny etap KST
Poznań - pl. Wiosny Ludów-Kórnicka

nie znam dokładnych długości nowych linii w Pozaniu i Krakowie, ale pewnie w sumie to i tak około 5km, czyli za ciekawie to nie wygląda - jakieś 10 kilometrów nowych linii w całym kraju :runaway: jak coś przeoczyłem-dopisujcie, będzie więcej :scouserd:
1 - 20 of 149 Posts
Top