Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 65 Posts

·
user
Joined
·
24,302 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zanim powstały wieżowce były lepianki, kurne chaty, wiejskie dwory.... Wszystkie te elementy razem prezentowane są w skansenach, których w całej Polsce jest dosyć sporo. Pomimo muzealnego charakteru też żyją swoim życiem, rozwijają się, zmieniają.
W miarę możliwości moglibyśmy je tu zebrać, pokrótce opisać, zamieścić zdjęcia charakterystycznych budynków, informować na bieżąco co dzieje się nowego, ciekawego....
Co sądzicie o powstaniu takiego wątku?
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Wielkopolski Park Etnograficzny
Można tam obejrzeć chałupy mieszkalne, budynki gospodarcze, wiatraki, drewniany kościół, kaplicę z Otłoczyna - Kujawy, oraz dwór. Obiekty pochodzą z XVII-XX wieku. W zespole dworskim oraz w części budynków znajduje się ekspozycja muzealna prezeztująca przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu.

Moim skromnym zdaniem jeden z najciekawszych w kraju.

Widok na jezioroZdjęcia skansenu:

 

·
user
Joined
·
24,302 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Jeśli zdjec jest za dużo proszę dac znac, skasuję.
Za dużo? No co ty! Jak dla mnie to wręcz przeciwnie! Poza tym bardzo przyjemnie je się ogląda - świetne zdjęcia :)
 

·
46 & 2
Joined
·
10,063 Posts

·
wartości
Joined
·
17,873 Posts
Świetny wątek! ;) Uwielbiam skanseny, mimo że urodziłem się i mieszkam w centrum Wrocławia. A może właśnie dlatego... To świetnie, że Szycha może przy okazji wrzucić swoje zdjęcia. Uwielbiam Wielkopolski Park Etnograficzny - spędziłem tam kiedyś piękne dwa tygodnie, odwiedzając grupę etnolożek i etnologów na badaniach terenowych. Może coś zeskanuję i też wrzucę... Dodaję temat do subskrypcji!
 

·
Registered
Joined
·
4,234 Posts
Skansen Miejskiej Architektury Drewnianej

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na spacer po jedynym w Polsce skansenie budownictwa drewnianego.

Przy ul. Piotrkowskiej 282, przy muzeum możemy zobaczyć kościół, który kiedyś stał w Nowosolnej, a dziś jest niesamowitą ozdobą skansenu. Odtworzona została nawet oryginalna posadzka, odnowione ołtarze i ambony. Wejdziemy też do jednego z odrestaurowanych drewniaków, które jeszcze do niedawna stały przy łódzkich ulicach. Zostały przeniesione z ul. Żeromskiego, Kopernika, Wólczańskiej i Mazowieckiej.
Pięć domów tkaczy, willa letniskowa z ul. Scaleniowej oraz kościółek ewangelicki z Nowosolnej z 1848 roku stoją już na terenie skansenu łódzkiej architektury drewnianej, który powstał na tyłach Muzeum Włókiennictwa (między ul. Milionową a stawem w parku im. W. Reymonta).
Wchodząc od ul. Piotrkowskiej, trzeba przekroczyć tzw. żeliwny dziedziniec (wyłożony płytami z żeliwa) oraz zrekonstruowaną zabytkową bramę. Po jej przestąpieniu można spacerować po ok. 4 tys. metrów alejek. Część z nich została wybrukowana, a pozostałe utwardzone i pokryte żwirem.
Uliczki w skansenie są dwie. Główna, nazwana Łódzką, prowadzi od rewitalizowango skrzydła Fabryki Geyera w stronę parku. Wzdłuż niej po obu stronach stoją domki rzemieślników. Przecinająca ją uliczka Parkowa prowadzi do ulicy Milionowej. Przy Parkowej, niemal na przeciwko dziedzińca, umiejscowiony został kościół z ulicy Nowosolnej, najlepiej zachowany obiekt, któremu przywrócono pierwotne żółto-zielone barwy. Tuż przy Milionowej umieszczono wspaniale odrestaurowaną willę letniskową, która przed przeniesieniem do skansenu znajdowała się w opłakanym stanie w Rudzie Pabianickiej, niszczona przez wandali.
Wyprawa do skansenu, może być niesamowitą wyprawą w łódzką przeszłość. Spojrzeniem na architekturę, którą znaleźć na ulicach już coraz trudniej.
Wszystkie budynki umieszczone w skansenie są oryginalne. Zostały przeniesione z różnych części Łodzi.
Na terenie parku przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa są obiekty z przełomu XIX i XX wieku: domy rzemieślników z ul. Wólczańskiej, Kopernika, Żeromskiego, piętrowy dom czynszowy z ul. Mazowieckiej, modrzewiowy kościółek z murowaną ścianą frontową z ul. Nowosolnej i pięknie zdobioną, piętrową willę letniskową z ul. Scaleniowej.
Obok willi z ulicy Scaleniowej i ewangelickiego kościoła z Nowosolnej stanęły - piętrowe drewniaki z ul. Mazowieckiej 61 i Kopernika 62, a także parterowe z Żeromskiego 68, Wólczańskiej 68 i Mazowieckiej 47. Zarówno elewacje domów, jak i biegnąca między nimi uliczka świeżością odbiegają chyba od XIX-wiecznych standardów.

To jedyny w Polsce skansen miejskiej architektury drewnianej.
Będziemy mieli również okazję obejrzeć nową, bardzo ciekawą przestrzeń wystawienniczą, która została utworzona w tzw. skrzydle "D" Białej Fabryki Ludwika Geyera. - muzeum znajduje się w najstarszej wielofunkcyjnej fabryce Łodzi.
W niej stanął pierwszy łódzki komin i ruszyła pierwsza maszyna parowa. Od wielu lat gmach dawnej Fabryki Geyera jest siedzibą Centralnego Muzeum Włókiennictwa, ale dopiero teraz udało się udostępnić czwarte, niewykorzystywane dotąd skrzydło kompleksu. Po generalnym remoncie to tam właśnie mają być organizowane czasowe wystawy i pokazy mody. Zobaczymy 18-metrowe atrium, które powstało w dawnej hali, dziedziniec wyłożony żeliwnymi płytami, a także łaźnię robotniczą, gdzie powstanie wkrótce kawiarnia.
Bez wątpienia Łódź zyskała dzięki temu nową atrakcję turystyczną.
Aby wejść na teren skansenu i z bliska przyjrzeć się odnowionym kolorowym drewniakom trzeba kupić bilet do muzeum w cenie 4 i 8 zł.


Zdjęcia hodowcy z http://hodowca.blox.pl/2008/09/Skansen-miejskiej-architektury-drewnianej.html


 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Zapomniałbym - jeden ogromny minus - we wnętrzach chat znajdują się odgradzające pleksi. Wygląda to brzydko i bardzo utrudnia zwiedzanie. W Dziekanowicach swoboda poruszania się jest znacznie większa, a nawet jeśli zbiory w Wygiełzowie są w jakiś sposób cenniejsze to bramki też by starczyły.
 

·
46 & 2
Joined
·
10,063 Posts
^^Zastanawiałem się czy nie wrzucić zdjęć z oficjalnej strony, ale twoje lepsze:) Kiedy relacja z całej wycieczki?
 

·
user
Joined
·
24,302 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Z Kuriera Lubelskiego

AKTUALNOŚCI LUBLIN 09.08.2009

W skansenie jak podczas bitwy pod Żyrzynem
146 lat temu pod Żyrzynem miała miejsce jedna ze zwycięskich bitew Powstania Styczniowego. O wydarzeniu przypomniało dziś w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Spotkanie z okazji rocznicy (przypadła dokładnie wczoraj) zorganizowano w dworze przeniesionym do skansenu właśnie z Żyrzyna. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Lubelskiego Klubu Strzelectwa Historycznego.

- Interesuje nas nie tylko samo strzelanie ale też cała historia broni, wydarzenia z nią związane - podkreślał Krzysztof Salerek z LKSH.

- Dlatego staramy się też o stroje, mój jest wzorowany na mundurze polskim z początku XIX wieku - dodał Robert Kabała.

Lublinianie i turyści zwiedzający skansen mogli nie tylko popatrzeć na zabytkową broń ale też wypróbować np. XVIII - wieczny Hawken czy rewolwer z tego samego okresu. Huku i zabawy mimo to było co niemiara.
 

·
user
Joined
·
24,302 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Muzeum Wsi Lubelskiej obejmuje swoim zasięgiem działania w przybliżeniu obszar dawnego województwa lubelskiego. Ekspozycja skansenowska została podzielona na siedem sektorów - Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia, Nadbuża oraz sektor dworski i miasteczkowy. Dla publiczności udostępnione są: w całości sektor Wyżyny Lubelskiej, część sektora Roztocza z cerkwią greckokatolicką z Tarnoszyna, sektor dworski z otwartą w styczniu 2001 r. ekspozycją dworu średniozamożnego ziemianina we dworze z Żyrzyna z połowy XVIII wieku. Od czerwca 2001 r. można również odbyć spacer po niezwykle malowniczym sektorze Powiśla, gdzie wprawdzie nie są urządzone jeszcze wnętrza obiektów skansenowskich, ale można odbyć za to "rejs" po stawie dawnymi wiślanymi jednostkami pływającymi - pychówką, batem i promem.

Muzeum Wsi Lubelskiej obok ekspozycji stałych organizuje wystawy czasowe, imprezy nawiązujące do roku gospodarsko-obrzędowego na wsi, imprezy patriotyczne, pokazy zanikających rzemiosł, zajęcia edukacyjne i inne imprezy kulturalne.Fot. Szater
 
1 - 20 of 65 Posts
Top