Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 181 Posts

·
Registered
Joined
·
190 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nie wiem, czy ten temat był już dyskutowany, a powinien.

ITS Inteligentne Systemy Transportowe, sposób na "miękkie" usprawnienie infrastruktury. Fantastyczna możliwość ogromnego usprawnienia komunikacji, przy stosunkowo niewielkich nakładach.

Przykład prof. Adamskiego na którymś z wykładów (Instytut Zarządzania w Transporcie PK), koszt budowy estakady nad rondem Polsadu, niewiele mniejszy niż koszt całego systemu ITS dla Krakowa. Korzyści około 10 krotnie większe w przypadku systemu ITS.

Podobno gliwicka firma Wasko wygrała przetarg na realizacje ITS, ale tylko dla komunikacji publicznej w Katowicach.

http://neur.am.put.poznan.pl/Skrypty/TELEMATYKA.pdf

http://www.itspolska.pl
 

·
Administrator
Joined
·
38,077 Posts
jezeli dobrze pamietam, wprowadzenie takiego systemu w sydney przed olimpiada zwiekszylo przepustowosc ulic miasta o ponad 30%.
 

·
Registered
Joined
·
190 Posts
Discussion Starter · #4 ·
No własnie aż 30%. I to nie nie jest wcale fantastyczny wynik. Popatrzcie na mapę Londynu. Tam praktycznie nie ma dróg szybkiego ruchu. Większość tras to zwykłe 1x2, dookoła jest london orbital, sa 2 autostrady doprowadzające ruch do centrum, ale to praktycznie wszystko. Tam przepustowośc osiągnęło się dzieki (po pierwsze metro) ale w dużej mierze też ITS. Który wykorzystuje wszystkie drogi w miare ich możliwości, rozładowywuje ruch na wiele arterii. To jest przyszłość polskich miast
 

·
Registered
Joined
·
4,234 Posts
No własnie aż 30%. I to nie nie jest wcale fantastyczny wynik. Popatrzcie na mapę Londynu. Tam praktycznie nie ma dróg szybkiego ruchu. Większość tras to zwykłe 1x2, dookoła jest london orbital, sa 2 autostrady doprowadzające ruch do centrum, ale to praktycznie wszystko. Tam przepustowośc osiągnęło się dzieki (po pierwsze metro) ale w dużej mierze też ITS. Który wykorzystuje wszystkie drogi w miare ich możliwości, rozładowywuje ruch na wiele arterii. To jest przyszłość polskich miast
W Londynie zapomniałeś dodać opłaty za wjazd do centrum! W Łodzi właśnie kończą przetarg na obszarowy system sterowania ruchem w ramach ŁTR. Na początek 60 skrzyżowań, z możliwością dalszej rozbudowy.
 

·
Registered
Joined
·
2,033 Posts
Czy to nie jest coś takiego jak buduje się teraz w Warszawie? Te sterowanie świateł z uprzywilejowaniem tramwajów itp?
CEZAR-system zaradzania ruchem dla Warszawy ktory jeszcze nie istnieje,jest projektowany-nie wiem
a to o czym piszesz bedzie podsystemem lub jego czescia i bedzie chyba wprowadzane jako jedno z pierwszych
ITS stanowi grupe rozwiazan komunikacyjnych a nawet telekomunikacyjnych,nawet takie znaki aktywne moga byc czescia takiego systemu-przyklad obwodnica Londynu M-25,a congetion charge to tez skladnik ITS zarzadzany z oddzielnych baz
Gdanki system jest bardzo ciekawy http://www.krbrd.gov.pl/gambit/semi...le/34-Jacek Oskarbski Kazimierz Jamroz_pl.pdf
 

·
highway designer
Joined
·
220 Posts
heh akurat robie dyplom zwiazany z TRISTARem... prezydenci Trojmiasta podpisali juz chyba jakies papiery z tym zwiazane. Bedzie to pierwszy ITS na terenie calej aglomeracji w Polsce.
 

·
Administrator
Joined
·
38,077 Posts

Zielona fala - Andrzej PająkPoruszanie się samochodem w dużym mieście raczej nie należy do przyjemności. Korki w godzinach szczytu, ciągle spóźnione i zatłoczone autobusy to chleb powszedni nie tylko dla warszawiaków. Zmianę tego stanu rzeczy mogą przynieść m.in. dobrze zaprojektowane systemy skomputeryzowanej sygnalizacji świetlnej.
Problemy komunikacyjne polskich miast związane są przede wszystkim ze zbyt dużym udziałem samochodów osobowych w ruchu miejskim. Według danych Worldwatch Institute do przewiezienia samochodem jednej osoby potrzeba 5 razy więcej miejsca niż autobusem, 10 razy więcej niż rowerem, 20 razy więcej niż szybkim tramwajem.

W przeciętnym autobusie jedzie średnio 80 osób (ekolodzy mogą do tego dodać jeszcze, że samochód emituje 8 razy większe ilości zanieczyszczeń, zużywa 3,5 raza więcej energii i jest narażony ponad 20 razy bardziej na ryzyko wypadku). Patrząc na te dane łatwo sobie wyobrazić sznur 80 samochodów, które korkują skrzyżowanie. Dlatego polityka zarządów dróg miejskich dąży raczej w kierunku ułatwienia ruchu transportowi publicznemu i zniechęcania indywidualnych użytkowników czterech kółek.

Zwężanie ulic

Wydawałoby się, że najprostszym rozwiązaniem, które załatwi cały problem jest poszerzenie jezdni. Jednak, jak pokazuje przykład Los Angeles, gdzie drogi i parkingi zajmują 70% powierzchni miasta (5 razy więcej niż w Warszawie), korki tam są również powszechne.

W Berlinie posunięto się krok dalej i w projekcie centrum „Planwerk Innenstadt” miejscy urbaniści zaproponowali likwidację trzech wielkich arterii. Jedna z nich ma zostać zwężona z 8 pasów ruchu do 4 przez wprowadzenie nowej zabudowy, nawiązującej do układu przedwojennego. To absurdalne dla nas postępowanie ma na celu przejęcie ruchu indywidualnego przez transport publiczny (celem polityki Berlina jest podział zadań transportowych między komunikację publiczną i indywidualną w centrum w stosunku 80:20). Jednak żeby można było np. w Warszawie zastosować berliński projekt, trzeba sięgnąć po najnowsze rozwiązania w sterowaniu sygnalizacją świetlną.

Stare i nowe

Do dziś wiele funkcjonujących skrzyżowań wykorzystuje tzw. sterowniki stałoczasowe, które oparte są na jednoprocesorowym układzie i pozwalają tylko na wprowadzenie programu, który przydziela zielone światło poszczególnym pasom, dbając, by ruch odbywał się bezkolizyjnie (np. żeby nie zaświeciło się równocześnie zielone światło na przecinających się ulicach).

Czasem w tego typu sterownikach zamiast jednego programu może być załączany inny program, który np. będzie sterował ruchem w nocy lub uwzględni podczas następnej zmiany świateł tramwaj wyjeżdżający z zajezdni (o pojawieniu się tramwaju sterownik informuje czujnik).

Lecz wciąż są to rozwiązania raz zaprogramowane i nie modyfikują swoich działań w stosunku do tego, co dzieje się na drodze. Takie możliwości mają dopiero nowoczesne systemy sterowania – nazywane są akomodacyjnymi, czyli takimi, które potrafią dostosować sterowanie ruchem do zaistniałej na drodze sytuacji. Najprostsze rozwiązanie sterowania akomodacyjnego, jakie możemy spotkać w wielu miastach, to przyciski dla pieszych. Naciśnięcie któregokolwiek z nich powoduje dostosowanie się skrzyżowania do nowej sytuacji – pieszy chce przejść – i odpowiednią zmianę świateł. Rozwiązanie idące o krok dalej to zastosowanie detektorów pojazdów (indukcyjnych lub wideo), które zbierają dane o natężeniu ruchu na poszczególnych wlotach skrzyżowania i na tej podstawie znajdują optymalny układ czasu pracy poszczególnych świateł (ze względu na poziom skomplikowania zadań stosuje się sterowniki o dużej mocy obliczeniowej).

Zastosowanie detektorów pozwala jednak przede wszystkim na uprzywilejowanie pojazdów komunikacji miejskiej, które po przejechaniu czujnika powodują zmianę światła na swoim torze jazdy na zielone. Zresztą reakcja tego typu sterownika może wpływać nie tylko bezpośrednio na kolor świateł na skrzyżowaniu, ale przez sieć informować o ruchu pozostałe skrzyżowania i komputer centralny.

Droga wolna

Działającym przykładem takiego zaawansowanego systemu sterowania akomodacyjnego może być zastosowane w Malborku rozwiązanie UTOPIA-SPOT firmy Peek Traffic. UTOPIA to system nadzorczy, który dostarcza danych o warunkach ruchu do poszczególnych sterowników, prowadząc równocześnie ciągły monitoring sytuacji na drogach i diagnostykę poszczególnych urządzeń systemu. SPOT jest modułem podrzędnym, który koordynuje sygnalizację na poziomie pojedynczego skrzyżowania.

Za dostosowanie pracy systemu do potrzeb transportu publicznego (autobusy, karetki itp.) odpowiedzialny jest moduł PT Locator, który pozwala nadać priorytety poszczególnym pojazdom i na tej podstawie przydzielić im zielone światło. Żeby to wszystko miało sens, autobus musi przejeżdżać bez czekania przez większość skrzyżowań, jakie napotka na swojej trasie. Dlatego zastosowane w tym rozwiązaniu systemy detekcji pozwalają nie tylko na stwierdzenie przejazdu pojazdu, ale także na jego pełną identyfikację (numer linii, numer kursu, opóźnienie, numer kierowcy itp.). W ten sposób UTOPIA jest w stanie zlokalizować autobus w czasie i przestrzeni i na podstawie zebranych danych tak pokierować ruchem (wysyłając odpowiednie modyfikacje do poszczególnych skrzyżowań) na całej jego trasie, żeby dotarł do celu na czas.

Przez ciągłe zbieranie danych o sytuacji na drogach moduł Observer optymalizuje algorytm sterowania ruchem w poszczególne dni tygodnia czy też w poszczególnych miesiącach (np. wakacje, zima). Dzięki łączności modemowej lub TCP/IP możliwe jest zdalne sterowanie i diagnostyka całego systemu. Co ciekawe, centrum sterowania i diagnostyki dla Malborka znajduje się w odległym o 70 km Gdańsku.

Bądź ostrożny

Oprócz systemów sterujących ruchem, komputeryzacja na drogach pojawia się także w urządzeniach informujących i monitorujących drogi.

ImageMaster firmy Mitronic to detektor ruchu wideo sprawdzający, czy w newralgicznych odcinkach trasy (np. tunel, pas ucieczki na autostradzie) nie stoi popsuty pojazd, który może korkować przejazd. Jeżeli takie zdarzenie zostanie stwierdzone, to odpowiednie informacje kierowane są do systemu sterującego sygnalizacją, a przede wszystkim do służb miejskich, w celu odholowania popsutego samochodu.

Innym przykładem zastosowania komputera na drodze są znaki światłowodowe, których treść może być dowolnie modyfikowana. Na znaku można umieścić do kilkunastu sygnałów informacyjnych (różnych treści): o panujących warunkach drogowych, ostrzeżenia o wypadkach, ograniczeniach prędkości czy nawet dane o prędkości naszego pojazdu pochodzące z wbudowanego w znak radaru. Użycie do wyświetlania technologii światłowodowej powoduje, że są one doskonale widoczne w każdych warunkach pogodowych. W Niemczech tego typu znaki programowane są zdalnie przez łącza GSM.

W Warszawie bez zmian

Mimo pierwszych „jaskółek”, stosowane w Polsce metody sterowania ruchem w zbyt małym stopniu wykorzystują priorytety dla pojazdów komunikacji zbiorowej. Przykładem, który wciąż domaga się rozwiązania jest Warszawa. Owszem, działa kilka skrzyżowań, gdzie zastosowano „na próbę” czujniki indukcyjne autobusów, jest też ciąg kilku skrzyżowań, których sterowniki zostały spięte w sieć, dzięki czemu przy zachowaniu odpowiedniej prędkości możemy się włączyć w zieloną falę, jednak wciąż brak bardziej rozbudowanego przestrzennie (i sterowanego centralnie) systemu sterowania.
 

·
Administrator
Joined
·
38,077 Posts

·
Moderator
Joined
·
80,171 Posts
W Rudzie Śląskiej w ciągu DW925 na ul. 1 Maja jest zastosowany system synchronizacji świateł, dzięki której mamy "zieloną falę". Jadąc non stop 50km/h mamy pewność że będzie zielone światło, rozwiązanie bardzo przydatne, mimo dużego ruchu korki praktycznie się nie tworzą:)
 

·
Registered
Joined
·
1,285 Posts
W Olsztynie również istnieje tego typu rozwiązanie ,jadąc od Warszawy w kierunku centrum podobno jest zielona fala ( ok. 15 skrzyżowań) i wszystkim steruje komputer nie wiem czy to działa bo rzadko tam się poruszam ale przy samym ratuszu jakby trochę luźniej. W obecnej chwili wprowadzany jest drugi etap od centrum w kierunku Ostrołęki Ok. 10 skrzyżowań teraz jest masakra (chyba system się nie dostosował) tam gdzie nie był korków teraz się tworzą i odwrotnie. I jeszcze jedna kwestia na wszystkich lewoskrętach ustawione są teraz strzałki kierunkowe to oznacza zakaz zawracania i tu się robi problem ,
zapomniałem owe pętle indukcyjne tak są ustawione ,że reagują na pojazdy(samochody) a jak ktoś jedzie motorem albo skuterem to robi się problem!!:lol:
 

·
przyczajony odkurzacz
Joined
·
2,121 Posts
W Szczecinie działa "zielona fala" na Wojska Polskiego od czasu gruntownego remontu tej ulicy (początek stulecia). Wszystko było fajnie bo faktycznie trzymając 50km/h idealnie trafiało się na zmianę świateł na następnym skrzyżowaniu (fala obejmuje ich bodajże aż 5).
Problem zrobił się, gdy zwiększył się ruch i samochody wjeżdżają z bocznych uliczek stając na czerwonym świetle na WP. Wtedy czas reakcji kierowców na zmianę świateł jest tak długi, że płynną jazdę można zachować jadąc, powiedzmy 30km/h co już mija się z celem.

Wniosek: potrzebny czynnik ludzki w sterowaniu, bądź nowoczesny system który "ma świadomość" natężenia ruchu.
 

·
OoOoo
Joined
·
1,279 Posts
Parę słów komentarza związanego z tematem. Obecnie pracuje ze mną dwóch kolegów, którzy wcześniej pracowali w jednej z polskich firm zajmujących się sygnalizacją świetlną i dużo na ten temat z nimi rozmawiałem. Wszystko co przeczytacie poniżej to odczucia programistów, którzy pracowali w branży kilka lat i rozstali się z nią 3-4 lata temu.

Generalnie w Polsce istnieje niepisana zmowa firm instalujących sygnalizacje świetlne. Każda firma wygrywa przetargi na "swoim" terenie i stara się nie wchodzić na teren konkurencji. Jeżeli przez przypadek wygra przetarg nie na swoim terenie wówczas jest bardzo dokładnie monitorowana przez wszystkie możliwe związane z tematem służby i każdy czeka tylko na to żeby znaleźć jakiegoś haka. Po takiej inwestycji później odchodzi ochota na składanie dobrych ofert nie na swoim terenie. Oczywiście wszyscy prezesi wspomnianych firm doskonale się znają i są w dobrych stosunkach towarzyskich. Tyle jeżeli chodzi o układy.

Generalnie nasze firmy są w stanie budować bardzo skomplikowane i wydajne systemy sterowania ruchem. To, że takie systemy są rzadkością w naszych miastach to wina zamawiających. W większości dużych miast w urzędach odpowiedzialnych za sterowanie ruchem ulicznym rządzą ludzie starsi z "doświadczeniem", którzy boją sie nowoczesnych rozwiązań. Od dziesiątek lat decydują jak ma działać sygnalizacja na skrzyżowaniach i generalnie są daleko z tyłu za możliwościami jakie daje im współczesna technologia. Boja się podjąć ryzyko zamówienia większego, nowoczesnego systemu bo może się nie sprawdzić i będą narzekania a przecież emerytura już blisko... Jeżeli pojawi sie w takim urzędzie jakiś młody człowiek, chcący tchnąć trochę nowoczesności szybko pokazuje się mu gdzie jest jego miejsce - smutna rzeczywistość. "Na szczęście" coraz gorsza sytuacja na miejskich drogach a tym samym coraz większa presja opinii publicznej domagającej sie usprawniania ruchu wymusza poszukiwanie nowocześniejszych rozwiązań. Idzie to jednak bardzo powoli i opornie.

Wiele firm w Polsce jest w stanie wykonać złożone systemy sterowania ruchem - myślą techniczna nie odstajemy od firm zachodnich. Problemem jest to, że nasi urzędnicy zazwyczaj boją się powierzyć rodzimym wykonawcom opracowanie kompleksowych systemów sterowania ruchem a przez to firmy te nie mogą pochwalić się zbyt wielkimi sukcesami. Brak wydajnych systemów powoduje z kolei brak presji w ich poszukiwaniu i tak koło sie zamyka. Oczywiście miasta poszukują rozwiązań ale np. w Krakowie warunki przetargu na projekt zintegrowanego systemu starowania ruchem dla szybkiego tramwaju i centrum miasta, obejmującego sterowanie światłami na bardzo wielu skrzyżowaniach były tak sformułowane, że mógł wygrać tylko Siemens (w warunkach przetargu było wymaganie, które nakazywało systemowi obsługę protokołu transmisyjnego, którego właścicielem jest Siemens a inne firmy go praktycznie nie używają). Oczywiście Siemens stworzył już trochę takich systemów w Niemczech więc może pochwalić się już odpowiednim doświadczeniem ale każe sobie za to słono płacić. Dlatego w tej dziedzinie jesteśmy daleko w tyle za rozwiązaniami jakie funkcjonują na świecie.

Na koniec chciałbym się jeszcze odnieść do samej sensowności stosowania sygnalizacji świetlnych. Otóż istnieją teorie potwierdzone praktyką, że często sygnalizacja świetlna powoduje wzrost liczby wypadków i korków. Dzieje się tak dlatego, że zielone światło "zwalnia" kierowców z myślenia przez co przejeżdżając przez skrzyżowanie nie są przygotowani na "niespodzianki". Brak świateł wymusza koncentrację i kulturę jazdy. Doskonałym przykładem jest moje miasto Kraków. Od dłuższego czasu na żądanie policji wyłączono światła przy poczcie głównej i wszyscy sobie to chwalą. Nie tak dawno uruchomiano światła przy lotnisku Balice. W miejscu, w którym ruch był w miarę płynny zaczęły tworzyć się olbrzymie korki. Po miesiącu, znowu na żądanie policji, światła wyłączono - korki znikły. Inny przykład, niestety nie pamiętam państwa ani nazwy miasta (na pewno jest to gdzieś w Skandynawii) w każdym razie w niewielkim miasteczku wyłączono wszystkie sygnalizatory. Efekt przerósł oczekiwania - znacząco zmniejszyła się liczba wypadków i korków. Oczywiście nie oznacza to, że światła są w ogóle niepotrzebne jednak nie ma co ich stawiać na siłę...
 

·
Poor Leno
Joined
·
7,462 Posts
Na koniec chciałbym się jeszcze odnieść do samej sensowności stosowania sygnalizacji świetlnych. Otóż istnieją teorie potwierdzone praktyką, że często sygnalizacja świetlna powoduje wzrost liczby wypadków i korków. Dzieje się tak dlatego, że zielone światło "zwalnia" kierowców z myślenia przez co przejeżdżając przez skrzyżowanie nie są przygotowani na "niespodzianki". Brak świateł wymusza koncentrację i kulturę jazdy. Doskonałym przykładem jest moje miasto Kraków. Od dłuższego czasu na żądanie policji wyłączono światła przy poczcie głównej i wszyscy sobie to chwalą. Nie tak dawno uruchomiano światła przy lotnisku Balice. W miejscu, w którym ruch był w miarę płynny zaczęły tworzyć się olbrzymie korki. Po miesiącu, znowu na żądanie policji, światła wyłączono - korki znikły.
Sure. Sama prawda. Tylko, że dla niższych prędkości. No i bez świateł nie da się wprowadzić priorytetów (np. dla KM).
Choć w miejscach gdzie priorytetu nie ma (np. pl. Zbawiciela w W-wie) brak świateł doskonale się sprawdza.

Inny przykład, niestety nie pamiętam państwa ani nazwy miasta (na pewno jest to gdzieś w Skandynawii) w każdym razie w niewielkim miasteczku wyłączono wszystkie sygnalizatory. Efekt przerósł oczekiwania - znacząco zmniejszyła się liczba wypadków i korków. Oczywiście nie oznacza to, że światła są w ogóle niepotrzebne jednak nie ma co ich stawiać na siłę...
Drachten - nie takie niewielkie - 47tyś ludzi. Wywalono WSZYSTKIE światła i oznakowanie, a większe skrzyżowania zamieniono na ronda lub miejsce, w których w ogóle nie ma wydzielonej jezdni! Skutek ponad 50% mniej wypadków.

W Norrkopping w Szwecji zrobiono podobnie na jednym skrzyżowaniu (mój avatar).
http://en.wikipedia.org/wiki/Shared_space
http://www.shared-space.org/

I mniej świateł tym lepiej.
 

·
Administrator
Joined
·
38,077 Posts
Przetarg nieograniczony (poniżej 206.000 euro) na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla budowy Inteligentnego Systemu Transportu we Wrocławiu oraz wniosku o dofinansowanie w ramach P.O.I.iŚ. wraz z załącznikami. Znak postępowania ZP/PN/1/2008/WTR
data publikacji: 16 lipca 2008 r. Ogłoszenie o zamówieniu - plik do pobrania w formacie .pdf
Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia z załącznikiem nr 2 - plik do pobrania w formacie .pdf
Załącznik nr 1 - plik do pobrania w formacie .pdf
Załącznik nr 3 - plik do pobrania w formacie .pdf
 

·
Registered
Joined
·
2,179 Posts
W Warszawie system ruszył, ale działa tylko na Wisłostradzie przynajmniej do czasu zakończenia remontu Mostu Poniatowskiego wtedy będzie działało w tzw pierwszym obszarze tj krzyż Aleje Jerozolimskie-Wisłostrada plus skrzyżowania przyległe na dojazdach - w sumie 37 skrzyżowań
 

·
Administrator
Joined
·
38,077 Posts
 
1 - 20 of 181 Posts
Top