SkyscraperCity banner

1 - 20 of 31 Posts

·
d. marian1989
2,236 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Witam

Postanowiłem podzielić się z Wami zdjęciami z mojego ubiegłorocznego wyjazdu na południe Polski. Byłem w kilku miejscowościach, z każdego miejsca będzie trochę zdjęć. Nie będą to jakieś dokładne fotorelacje, tylko coś na zasadzie "wszystkiego po trochu", okiem przeciętnego turysty spędzającego dwa tygodnie urlopu w Polsce. Zobaczymy, czy spodoba Wam się taka formuła wątku, mam jeszcze w zanadrzu zdjęcia z innego wyjazdu, z kolei na północ kraju w rejon Kujaw, ale to już może w innym wątku.
Tak więc zapraszam! :)

Wycieczkę zaczęliśmy od Krakowa, udając się dalej do Zakopanego, a z Zakopanego przez Stary Sącz pojechaliśmy na Zamojszczyznę.

Ilość zdjęć z Krakowa jest wyjątkowo skromna, ale nie martwcie się, w ubiegłym roku byłem w tym mieście dwukrotnie, za drugim razem zatrzymałem się wracając z wyprawy na Ukrainę (który nota bene relacjonuję w innym wątku, do którego również zapraszam). Więc jeszcze Was zdążę zanudzić tym miastem :).

1. Wawel

Uploaded with ImageShack.us

2. ul. Grodzka, łącząca Wawel z rynkiem Starego Miasta (tylko broń Boże nie starówki, bo krakusy zabijają za to określenie :D)

3. Kościół Mariacki

4. Rynek

5.

I to by było na tyle z Krakowa :D. Zawiedzeni? Pewnie tak :) ale mówię, więcej będzie w innym wątku :) niebawem

A tymczasem teleportujemy się do Zakopanego, a dokładniej na Gubałówkę z której podziwiamy panoramę Tatr

6.

7. Kolejka linowo-terenowa na mijance

8.

9. W oddali widać "śpiącego rycerza", czyli masyw Giewontu :)

Teraz natomiast przenosimy się do Niedzicy nad zalew (a właściwie zbiornik retencyjny na Dunajcu), aby podziwiać tamtejszy Zamek, wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek (artykuł na wikipedii). Ciekawostką jest, że ponoć na tym zamku przez pewien czas rezydowali Inkowie (tak, ci z Ameryki :D) uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami. Na terenie zamku inkascy zbiegowie mieli też ukryć część skarbu przeznaczonego - prawdopodobnie - na sfinansowanie powstania przeciw Hiszpanii. Skarbu oczywiście do dziś nie odnaleziono :).

Po drugiej stronie zalewu majaczą się ruiny drugiego zamku, w Czorsztynie.
Sam zaś zalew został oddany do użytku dopiero w 1997 roku po blisko 30 latach budowy.
Trzeba zaznaczyć, że poza oczywistymi korzyściami z istnienia zbiornika retencyjnego (zarówno jeśli chodzi o prewencję przeciwpowodziową jak i korzyści ze wzrostu ruchu turystycznego), to wpłynął on bardzo korzystnie na krajobraz, ponieważ jest bardzo malowniczo położony.

10.

11.

12.

13.

14. Widok z zamku na zbiornik...

15. ...i z zamku na zamek :)

16.

17.

18. :)

Na razie starczy :)

Pozdrawiam! :cheers:

·
Registered
67,044 Posts
Może być (jest już właściwie) ciekawie :| - od sasa do lasa na południu Polski - taki wakacyjny wątek...

·
d. marian1989
2,236 Posts
Discussion Starter #3
Teraz zapraszam na krótką wycieczkę w Tatry. Będziemy wchodzić z Kuźnic na Kasprowy Wierch :). Myślę, że daruję sobie dokładne opisywanie miejsc w których były robione zdjęcia, bo raz myślę, że lepiej jest rozkoszować się widokami niż wyszukiwać tych miejsc na mapie, a dwa (i chyba to przeważyło :D) jestem patentowanym leniem i nie chce mi się sprawdzać :D. Mam nadzieję, że mi to wybaczycie :p. Zresztą, jak to już zauważył Pawelski, ten wątek ma charakter wakacyjny, więc nie warto zawracać sobie głowę zbytnimi szczegółami :p.

19. A więc po opłaceniu biletu wstępu, ruszamy na szlak!

20. Straszne mrowie ludzi...

21.

22.

23.

24. Widok w kierunku na Giewont...

25. ...i na Podhale

Teraz trochę flory:)
Botanikiem nie jestem, więc nie chcę popełnić jakichś głupich błędów w nazewnictwie tych roślin :) (tak, nie chciało mi się sprawdzać, przejrzeliście mnie :p)

26.

27. No, tym razem mam akurat przypuszczenie graniczące z pewnością, że mamy tu do czynienia z jakąś szyszką :D

28.

29.

30.

31. Na koniec taki ogólny widoczek w kierunku w którym zmierzamy :)

Myślę, że na dzisiaj to by było na tyle :)

Pozdrawiam :cheers:

·
d. marian1989
2,236 Posts
Discussion Starter #6
Ilość turystów jest po prostu przerażająca... Trudno jest poczuć klimat gór, momentami człowiek czuje się jak na Krupówkach, no ale niestety niewiele można z tym zrobić...

Dobrze, ale my tymczasem kontynuujemy nasze wchodzenie na Kasprowy Wierch :)

32.

33.

34. Hala Gąsienicowa

35.

36.

37. Udajemy się nad Czarny Staw Gąsienicowy

38.

39. A oto i sam staw :cheers:

40.

41.

42.

43.

44.

45.

46.

47.

48.

49.

Wchodząc na górę śmiałem się, że jest tak dużo ludzi, że pewnie niedługo zaczną budować McDonaldy przy szlakach...

50. ...no i wiele się nie pomyliłem... przyznam, że troszkę mnie to zdemotywowało...

51. Zjazd kolejką :cheers:

No i to by było na tyle z tej części Tatr. Następnego dnia udałem się nad Morskie Oko :) z którego zdjęcia niebawem się pojawią.

·
hræddur köttur
4,227 Posts
@MarcinK
Gliczarów. ;) Wkradła się literówka. Poza tym potwierdzam, z Gliczarowa rozłożył mnie Lodowy. Wygląda stamtąd jakby miał z pięć tysięcy metrów wysokości!

·
d. marian1989
2,236 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
Witam po długiej nieobecności, ale wiecie, są wakacje, dużo wyjazdów i niezbyt dużo czasu na siedzenie przed komputerem :). W te wakacje również obfotografowałem wiele miejsc, głównie na Bałkanach, gdzie spędziłem trzy tygodnie, więc jeszcze pewnie niejeden serwer obciążę moimi fotografiami :D. Jednak na nie przyjdzie jeszcze czas, nie chcę rozpoczynać zbyt wielu wątków naraz i je potem porzucać :).

Tymczasem kontynuujemy tytułową fotorelację :)

Udajemy się nad Morskie oko i podziwiamy widoczki z trasy :cheers:

52.

53.

54. Wodogrzmoty Mickiewicza (jeśli coś pokręciłem, to mnie poprawcie :))

55.

56. cel wycieczki :)

57.

Powrót

58.

59.

60. Jak widać droga na Morskie oko jest obecnie w remoncie :), którego od dawna potrzebowała

61.

·
d. marian1989
2,236 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)

·
d. marian1989
2,236 Posts
Discussion Starter #17 (Edited)
Witam po baaaardzo długiej przerwie, ale jako, że mam teraz przerwę świąteczną i jakoś niespecjalną chęć do nauki :D, to postanowiłem odświeżyć mocno zakurzony już przecież wątek i wrzucić parę zdjęć z poprzednich wakacji :). Myślę, że jakoś strasznie nie zdążyły się zdezaktualizować :).

Enjoy :cheers:

Stary Sącz

Kolejne zdjęcia pochodzą z przepięknej małopolskiej mieścinki, jaką jest Stary Sącz. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, a prawa miejskie dostał w XIII wieku. Miasto to jednak przez wieki zaczęło tracić na znaczeniu wskutek licznych pożarów, z których największy miał miejsce w 1795 roku, kiedy to spaleniu uległo niemal całe miasto wraz z ratuszem, którego rekonstrukcję można podziwiać w Sądeckim Parku Etnograficznym (link).
Ze względu na zachowaną średniowieczną zabudowę miasta, w 1954 Stary Sącz uznano za rezerwat urbanistyczny.
Na największą uwagę w tym mieście zasługuje klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę, żonę Bolesław Wstydliwego, która to po śmierci męża sama wstąpiła do zakonu. W klasztorze tym mieszkała również inna królowa, mianowicie królowa Jadwiga, tyle że nie Andegaweńska, tylko Bolesławówna, żona Władysława Łokietka i matka Kazimierza Wielkiego. Dalej, za Wikipedią: W zbiorach bibliotecznych klasztoru zachowały się cenne rękopisy muzyczne z XIII w., świadczące o niezwykle wysokim poziomie ówczesnej kultury muzycznej regionu. Na jednym z manuskryptów znajduje się czterogłosowy conductus Omnia Beneficia, dzieło uważane za najstarszy zabytek polskiej muzyki wielogłosowej. W 1683 Jan III Sobieski podarował klaryskom zdobyty na Turkach sztandar, który jest do dziś przechowywany w klasztorze. Przy klasztorze funkcjonuje gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary. Wnętrze świątyni udekorowane jest barokowymi polichromiami przedstawiającymi życie fundatorki. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest ambona z 1671 w kształcie drzewa Jessego. Organy kościelne mają dwie klawiatury: jedną w części dla osób świeckich i przeznaczoną dla świeckiego organisty, drugą w części zamkniętej i przeznaczoną dla siostry zakonnej.

W tej chwili Stary Sącz jest zamieszkiwany przez niewiele ponad 9000 osób i jest niezwykle urokliwym miasteczkiem położonym w widłach Dunajca i Popradu. Przez wieki tracił na znaczeniu na rzecz niewiele młodszego pobliskiego brata, Nowego Sącza, który również jest bardzo urokliwy, ale jest miastem o zupełnie innym charakterze. Stary Sącz pozostał małym, cichym, położonym na uboczu, nieco idyllicznym miasteczkiem, które myślę że z roku na rok będzie co raz częściej odwiedzane przez turystów, zwłaszcza że jest wyjątkowo zadbane.

W Starym Sączu byłem dwukrotnie, za pierwszym razem jeszcze w czasie kolonii, gdy byłem małym gnojkiem. Zwiedziłem wtedy muzeum w klasztorze i pochodziłem po mieście, ale niestety byłem wówczas na tyle mało zainteresowany kulturą, sztuką, urbanistyką, historią etc., że nie chciało mi się zbytnio zajmować fotografowaniem tego, co widziałem. Drugi raz byłem właśnie podczas wakacji rok temu, jednak tym razem nie mieliśmy zbyt dużo czau i zatrzymaliśmy się tylko na chwilę. Tym razem jednak zrobiłem już nieco więcej zdjęć :).

76. widok z rynku na klasztor

77.

78. niedawno wyremontowany rynek :)

79.

80.

81. Jak widać panuje tutaj bardzo błoga atmosfera :).

·
d. marian1989
2,236 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
82. Uwagę zwraca wysoka jakość materiałów wykorzystana przy remoncie nawierzchni.

83.

84.

85.

86.

87.

88.

I to by było chyba było niestety na tyle :(.

Następne zdjęcia będą ze Szczebrzeszyna, który chyba nie pojawia się na tym forum zbyt często ;).

Tylko komentujcie trochę, bo jednym z powodów (zaraz po lenistwie no i oczywiście braku czasu :p) dla którego tak długo nie wrzucałem zdjęć jest to, że nie chcę za bardzo obciążać jednej strony, a tymczasem jest już prawie 90 zdjęć i boję się, że co poniektóre starsze komputery mogą mieć już kłopoty ;).

·
Let's go digging
7,968 Posts
^^ Dobra, dobra, brak komentarzy nie oznacza braku ogladaczy, ale to jedna z bolączek forum. Co do przeciążania strony: jakimś pomysłem jest wrzucanie mniejszej ilości zdjęć na posta.

Ja natychmiast zauważam reaktywację wątku, do której zresztą sam niedawno namawiałem, więc pospieszę z komentarzem, choćby bylejakim.

Bardzo ładnie ten Stary Sącz wygląda, od czasu jak tam byłem zdecydowanie się zmienił na korzyść. To obok Lipnicy i Lanckorony chyba najurokliwsze ze znanych mi galicyjskich miasteczek z zachowaną starą zabudową.

No i rzecz jasna z dużą niecierpliwością oczekuję Szczebrzeszyna, więc nie każ czekać na niego kolejne pół roku :nono:

1 - 20 of 31 Posts