SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 2062 Posts
G

·
Discussion Starter · #1 · (Edited)Podjęliśmy męską decyzję, w przyszłym roku zaczynamy modernizować istniejącą drogę numer 8. Pewnie znowu powstanie awantura, że wytniemy parę krzaków. Ale nie mamy już innego wyjścia - powiedział Tadeusz Topczewski, dyrektor białostockiego oddziału GDDKiAKrajowa "ósemka" to najniebezpieczniejsza droga w województwie. Winny jest zwiększony ruch kołowy, szczególnie ciężarowy. Codziennie z Białegostoku do Warszawy podróżuje od 9 tys. do 15 tys. samochodów, 30 proc. to ciężarówki. Ich ruch się nasilił po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Pierwszy etap modernizacji to przebudowa 18,5 km dróg pomiędzy Białymstokiem a Przewalanką oraz Białymstokiem a Dobrzyniewem (koszt 100 mln zł ). Powstaną tam dwujezdniowe drogi. Następna będzie ok. 5-kilometrowa obwodnica dla Wasilkowa (wstępne koszty - 60 mln zł ).

Po 15 latach oczekiwania ruszy też budowa obwodnicy Augustowa.

- To miasto ma status uzdrowiskowego - komentuje jego burmistrz Leszek Cieślik. - A 50 metrów od sanatorium przejeżdża codziennie 3 tys. tirów. Dziś do Białegostoku jechałem 1,5 godziny. To jak my chcemy dogonić Europę?

Za budową obwodnicy są władze miejskie i mieszkańcy Augustowa. Przeciwko ekolodzy. Nie podoba się im, że droga wiedzie przez fragment cennej przyrodniczo rzeki Rospuda.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już wszystkie niezbędne pozwolenia. Wielkość zgromadzonej dokumentacji i raportów nie liczy się już w stronach, a już w metrach (w sumie kilkanaście). Koszt budowy kilometra obwodnicy, także z uwagi na ochronę środowiska, oblicza się na 10 mln zł.

- Stan całej drogi krajowej nr 8, która stanowi polski fragment pierwszego europejskiego korytarza transportowego Via Bialtica jest tak zły, że modernizacja musi się rozpocząć w 2005 roku - dodał dyrektor Topczewski.

Modernizacja "ósemki" rozpocznie się bez względu na decyzje centrali GDDKiA w Warszawie odnośnie ogłoszenia przetargu na sporządzenie oceny oddziaływania Via Baltiki na podlaskie środowisko. Przygotowanie tej nakazała Unia, po protestach ekologów. Ci wolą, żeby droga na północ Europy wiodła nie przez Białystok, a przez Łomżę, obecną drogą nr 61.

Krajowa "ósemka", która ma być modernizowana, to fragment europejskiej trasy Via Baltica: Warszawa - Białystok - Augustów - Suwałki - Budzisko (polsko- litewskie przejście graniczne).
 

·
Inwestor
Joined
·
2,627 Posts
Bia³ostoczanin said:
Podjęliśmy męską decyzję, w przyszłym roku zaczynamy modernizować istniejącą drogę numer 8. Pewnie znowu powstanie awantura, że wytniemy parę krzaków. Ale nie mamy już innego wyjścia - powiedział Tadeusz Topczewski, dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
I ta męską decyzję popieram !!!!!!Było ją już wczęśniej podjąć !
 

·
Banned
Joined
·
1,014 Posts
Bardzo dobra wiadomosc bo droga nr. 8 to droga smierci. Jest jednopasmowa a ruch tirow jest niesamowity. W woj. podlaskim jest w bardzo dobrym stanie natomiast w woj. mazowieckim jest tragicznie, takie koleiny ze nie da sie normalnie jechac.

W zeszlym roku otworzyli na tej drodze jakas obwodnice (nie pamietam jakiego miasta) okolo 5 kilometrow i to zapowiedz jak sie bedzie ta droga kiedys jezdzilo. Niesamowita roznica.
 

·
Registered
Joined
·
304 Posts
Chodzi Ci zapewne o Ostrów Mazowiecką. Obwodnica rzeczywiście jest super. Sama droga Warszawa - Białystok nie jest najgorsza, są szerokie pobocza, da się wyprzedać. Ale zaznaczam, że nie jechałem tamtędy po wstąpieniu do UE, być może jest znacznie gorzej
 

·
Inwestor
Joined
·
2,627 Posts
Białostoczanin said:
Pierwszy etap modernizacji to przebudowa 18,5 km dróg pomiędzy Białymstokiem a Przewalanką oraz Białymstokiem a Dobrzyniewem (koszt 100 mln zł). Powstaną tam dwujezdniowe drogi. Następna będzie ok. 5-kilometrowa obwodnica dla Wasilkowa (wstępne koszty - 60 mln zł).
Tu chodzi o wybudowanie całkowicie nowej drogi i obejścia Białegostoku od północy ? Wybudowanie obwodnicy Wasilkowa równa się z poprowadzeniem drogi DK 19 do DK 8 i dalej przez Dobrzyniewo do wylotówki na Warszawę ? Dobrze kumam ? Nie moge odnaleźć na mapie miejscowości Przewalanka ?
 

·
Registered
Joined
·
4,773 Posts
Czy "ósemka" to jest ta droga z Wawy przez Wyszków na Białystok, czy ta na Ostrołękę? Jeśli to ta na Ostrołękę to absolutnie podpisuję się pod słowami Jacka, tamtędy jeździ się przedramatycznie. Ale jesli to ta na Białystok - no to muszę powiedzieć że ta druga jest znacznie gorsza, przynajmniej na odcinku bliższym Warszawie.
 
G

·
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Masstah said:
Czy "ósemka" to jest ta droga z Wawy przez Wyszków na Białystok, czy ta na Ostrołękę?

Chodzi o trasę do Białegostoku.


cudak said:
Tu chodzi o wybudowanie całkowicie nowej drogi i obejścia Białegostoku od północy ? Wybudowanie obwodnicy Wasilkowa równa się z poprowadzeniem drogi DK 19 do DK 8 i dalej przez Dobrzyniewo do wylotówki na Warszawę ? Dobrze kumam ? Nie moge odnaleźć na mapie miejscowości Przewalanka ?
Dobrze kumasz :) Chodzi o nową trasę wokół Białegostoku, z której można będzie zjechać na Ełk, Augustów i Kuźnicę Białostocką do przejścia granicznego z Białorusią. Pierwotnie Via Baltica miała biec dziesiejszą obwodnicą miasta, która miała być bardzo rozbudowana: 2 lub 3 pasy ruchu i 8 skrzyżowań wielopoziomowych, a teraz pewnie jeszcze przez długi okres czasu nic nie będzie na niej rozbudowywane bo kasa pójdzie na nową trasę. A Przewalanka jest 18 km od Białegostoku na trasie do Augustowa.
 
G

·
Discussion Starter · #8 ·
W przyszłym roku, bez względu na protesty organizacji ekologicznych, rozpoczną się pierwsze prace przy modernizacji drogi krajowej nr 8, nazywanej Via Baltica - poinformował w czwartek na konferencji prasowej dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDKiA), Tadeusz Topczewski.

W pierwszym etapie rozpocznie się przebudowa 18,5-km odcinka Białystok-Przewalanka na trasie Białystok-Augustów oraz budowa obwodnicy Wasilkowa i obwodnicy Augustowa. "Stan całej drogi krajowej nr 8, która stanowi polski fragment pierwszego europejskiego korytarza transportowego Via Bialtica (Warszawa - Białystok - Augustów - Suwałki - polsko-litewskie przejście graniczne w Budzisku - PAP) jest tak zły, że modernizacja musi się rozpocząć w 2005 roku" - argumentował Topczewski.

Dodał, że dłużej nie można też czekać z rozpoczęciem przygotowywanej od 15 lat, budowy obwodnicy Augustowa. Projekt budowy obwodnicy jest gotowy, wszystkie pozwolenia prawomocne.Mimo zatwierdzonych planów i dokumentów, przebieg obwodnicy Augustowa, wciąż oprotestowują organizacje ekologiczne, które nie zgadzają się na przebieg tej drogi przez fragment cennej przyrodniczo rzeki Rospudy.(PAP)(jb)
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
Witam ponownie, po dosc dlugiej nieobecnosci :) Od jakiegos czasu przygladam sie tylko dyskusjom na Forum, ale z racji ze tym tematem jestem mocno zainteresowany to postanowilem sie wypowiedziec.
Ciesze sie bardzo ze w 2005r. ma to wszystko ruszyc. Wierze tez mocno ze budowy nie uda sie zatrzymac ani opoznic Zielonym :bash: W biuletynie zamowien publicznych wyczytalem ze planowany koniec inwestycji to luty 2007r. czyli spieszyc sie chyba nie zamierzaja... W zeszlym roku w wakacje bialostocki oddzial GDDKiA podawal informacje ze w tym roku ruszy byc moze przebudowa odcinka Białystok - Jeżewo, i moim zdaniem ten odcinek jesli chodzi o natezenie ruchu bardziej potrzebuje budowy drugiej nitki. Byloby super gdyby ta inwestycja takze w najblizszej przyszlosci ruszyla. W chwili obecnej prowadzone sa roboty w dwoch miejscach w okolicach Babina i Porosłów, jednak polegaja one tylko na modernizacji istniejacej jezdni. Wjazd do Bstoku od strony Warszawy w ciagu ostatnich 2-3 lat bardzo sie zmienil, teren zabudowuje sie jak na podlaskie warunki bardzo szybko, w chwili obecnej np. powstaje jakies dwie hale jedna w Porosłach , druga na wysokosci Choroszczy. Tym bardziej wiec temu fragmetowi potrzebna jest rozbudowa by ulatwic rozwoj wszystkim tym nowym inwestycjom.
Z tego co kiedys slyszalem to na terenie woj. podlaskiego Via Baltica ma miec dwie jezdnie tylko na odcinku Jeżewo - Bstok i obejscia tegoz miasta ( nie licze tu obwodnic z ktorych czesc pewnie takze bedzie miala 2 nitki ) tym bardziej cieszy ze odcinek ten bedzie dluzszy. Osobiscie mam nadzieje ze fragment Choroszcz - Białystok ( bo przypomne ze wg. najnowszych zalozen Via Baltica ma na wysokosci Choroszczy skrecic ze starej trasy na polnoc w strone Dobrzyniewa ) takze zmodernizuja do dwoch jezni i zrobia cos z tym przejazdem kolejowym , bo to wstyd zeby podrozni wjezdzajacy do 300tys miasta, mieli stac przed szlabanem czekajac az przejedzie pociag !! :bash: :bash: :bash:
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
pitq said:
To bedzie ekspresowka? bo jesli tak to chyba problemy z przejazdem kolejowym znikna

Tak, Via Baltica to bedzie droga szybkiego ruchu, ale tak jak napisalem wyzej na wysokosci Choroszczy skreci ona na polnoc ( wg. najnowszych planow ) w strone Dobrzyniewa i na wysokosci Sochoń polaczy sie z obecna trasa Białystok - Augustów , a mi chodzi o odcinek z Choroszczy bezposrednio do Białegostoku, ktore juz tego statusu ekspresowki najpewniej miec nie bedzie, jest to droga wjazdowa do miasta od strony Wawy a samochody musza tam czekac przed szlabanem az przejedzie pociag, z tym trzeba cos koniecznie zrobic.
 

·
Registered
Joined
·
249 Posts
Janusz said:
Tak, Via Baltica to bedzie droga szybkiego ruchu, ale tak jak napisalem wyzej na wysokosci Choroszczy skreci ona na polnoc ( wg. najnowszych planow ) w strone Dobrzyniewa i na wysokosci Sochoń polaczy sie z obecna trasa Białystok - Augustów , a mi chodzi o odcinek z Choroszczy bezposrednio do Białegostoku, ktore juz tego statusu ekspresowki najpewniej miec nie bedzie, jest to droga wjazdowa do miasta od strony Wawy a samochody musza tam czekac przed szlabanem az przejedzie pociag, z tym trzeba cos koniecznie zrobic.
U nas w Toruniu przy drodze wylotowej do Warszawy jest to samo :bash:
 
G

·
Discussion Starter · #13 ·
Janusz said:
( bo przypomne ze wg. najnowszych zalozen Via Baltica ma na wysokosci Choroszczy skrecic ze starej trasy na polnoc w strone Dobrzyniewa ) takze zmodernizuja do dwoch jezni i zrobia cos z tym przejazdem kolejowym , bo to wstyd zeby podrozni wjezdzajacy do 300tys miasta, mieli stac przed szlabanem czekajac az przejedzie pociag !! :bash: :bash: :bash:

Witaj Januszu. :) Myślałem, że już zapomniałeś o tym forum. Jeśli chodzi o przejazd kolejowy na al. Jana Pawła II potrzebny jest tam po prostu wiadukt taki sam jak na obwodnicy rozbudowany do 2 lub 3 pasów ruchu. Potem wystarczy wyremontować aleje do ronda przy Hotelu Turkus , który ma być modernizowany z pieniędzy Carrefoura i problem z głowy. :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
Bia³ostoczanin said:
Witaj Januszu. :) Myślałem, że już zapomniałeś o tym forum. Jeśli chodzi o przejazd kolejowy na al. Jana Pawła II potrzebny jest tam po prostu wiadukt taki sam jak na obwodnicy rozbudowany do 2 lub 3 pasów ruchu. Potem wystarczy wyremontować aleje do ronda przy Hotelu Turkus , który ma być modernizowany z pieniędzy Carrefoura i problem z głowy. :cheers:
Czesc :) , nie , nie zapomnialem o tym forum, po prostu przez dlugi czas sledzilem co tu sie dzieje, nie piszac nic samemu.
Ale wracajac do tematu: dokladnie, chodzi mi o wiadukt, taki jak np pare lat temu zbudowano przy wyjezdzie na Augustów, dwujezdniowy, bezkolizyjny. Co do Carrefoura to z tego co ja sie orientuje to ma on zmodernizowac al. JP II ale tylko od ronda przy Turkusie do 'ronda' przy Biawarze, a nie az do okolic Makro, ale chcialbym sie mylic :) , byloby super :cheers:

PS: Fajnie by bylo jakbys podal swoje imie, byloby latwiej zwracac sie do Ciebie, bo tak Białostoczaninie to troche dlugo i smiesznie :)
 
G

·
Discussion Starter · #15 ·
Janusz said:
Co do Carrefoura to z tego co ja sie orientuje to ma on zmodernizowac al. JP II ale tylko od ronda przy Turkusie do 'ronda' przy Biawarze, a nie az do okolic Makro, ale chcialbym sie mylic :) , byloby super :cheers:

Źle mnie zrozumiałeś. Carrefour ma robić rondo przy Turkusie, ale Jana Pawła II do Biawiaru już chyba nie. Dalszej części do Makro tym bardziej nie. To już domena władz miasta, które powinny zająć się tą ulicą jak najszybciej, bo to wstyd, aby na głównej wjazdówce do wojewódzkiej metroplii były dziury i koleiny.


Janusz said:
PS: Fajnie by bylo jakbys podal swoje imie, byloby latwiej zwracac sie do Ciebie, bo tak Białostoczaninie to troche dlugo i smiesznie :)

Mam na imię Piotrek.
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
A wiec Drogi Piotrze :) poczytalem troche swoich archiwalnych artykułów i teraz juz z pewnoscia moge powiedziec ze Carrefour zbuduje fragment al. JP II od Turkusu do Biawaru, na potwierdzenie tego wspomniane artykuly ( troche sporo tego sorry ... ) :

Gazeta Wyborcza

iwo 13-03-2004, ostatnia aktualizacja 12-03-2004 18:11

Nie ma juz zadnych przeszkód, zeby u zbiegu ulicy Hetmanskiej i al. Jana Pawla II powstal drugi w Bialymstoku hipermarket. Wczoraj inwestor, firma Inter Commerce dogadal sie wreszcie z prezydentem Bialegostoku w tej sprawie

Podczas wczorajszego spotkania u prezydenta Ryszarda Tura uzgodniono, ze inwestor przebuduje czesc al. Jana Pawla II i Hetmanskiej oraz skrzyzowanie laczace te ulice z Wierzbowa, Zwyciestwa i al. Solidarnosci wedlug wymagan wladz miejskich. Gmina od dwóch lata domagala sie, zeby Inter Commerce sfinansowal jak najwiekszy zakres robót, na co firma nie chciala sie zgodzic. Dlatego rozmowy trwaly tak dlugo.

Hetmanska ma byc przebudowana do skrzyzowania z ul. Marczukowska. Inwestor bedzie musial poszerzyc jezdnie i wzmocnic ich konstrukcje, wybudowac wieksze zatoki autobusowe, a takze sciezke rowerowa i nowe chodniki. Taki sam zakres robót obejmuje kawalek al. Jana Pawla II. Natomiast srednica skrzyzowania al. Jana Pawla i Hetmanskiej zostanie poszerzona do 40 metrów. Jest to potrzebne do tego, zeby w przyszlosci gmina mogla wybudowac w tym miejscu dwupoziomowe bezkolizyjne polaczenie tych dróg. Poza tym na tym skrzyzowaniu zostanie wybudowana nowa sygnalizacja swietlna.

Oczywiscie w zakres tych inwestycji wchodzi takze budowa drogi dojazdowej do hipermarketu (od al. Jana Pawla II) i wyjazdowej (od strony ul. Hetmanskiej). Przebudowa ukladu drogowego ma kosztowac inwestora ok. 15 mln zl.

Hipermarket po wybudowaniu zostanie sprzedany któremus z koncernów zachodnich.

prezes firmy Inter Commerce

Nareszcie dogadalismy sie z wladzami miasta. Trwalo to dlugo, ale mam nadzieje, ze i wladze Bialegostoku, i sami bialostoczanie beda zadowoleni. Z robotami chcemy ruszyc w ciagu najblizszych miesiecy i zakonczyc je pod koniec tego roku, a najpózniej na wiosne przyszlego.

Hipermarket u zbiegu ulicy Hetmanskiej i al. Jana Pawla II, na terenie bylych zakladów drobiarskich, ma miec ponad 23 tys. mkw. powierzchni. Oprócz glównej hali targowej maja tam byc lokale (galerie) dla prywatnych przedsiebiorców.Poranny
Hipermarket bis
Juz wiosna ruszy przebudowa Hetmanskiej, alei Jana Pawla II i ronda przy Turkusie
Az 15 milionów zlotych! Tyle bedzie musiala wydac na bialostockie drogi warszawska firma InterCoimmerce. To jeden z warunków, by mogla wybudowac hipermarket przy ul. Hetmanskiej.


Carrefour, Tesco ...
Umowa przygotowywana byla od stycznia. Wczoraj podpisali ja prezes InterCommerce Rudolf Skowronski i prezydent miasta Ryszard Tur. Oznacza ona zgode na budowe hipermarketu u zbiegu Jana Pawla II i Hetmanskiej. InterCommerce juz w grudniu 2001 roku wystapil o pozwolenie na budowe, miasto postanowilo jednak warunek - najpierw zadeklarujcie, które drogi przebudujecie i ile na to wydacie. Poniewaz nie bylo jasnej deklaracji, postepowanie o wydanie pozwolenia przez ponad dwa lata bylo zawieszone.

Teraz zgoda jest. Umowa mówi o okolo 15 milionach zlotych.
- Ciesze sie z tego porozumienia. Mialem czasami wrazenie, ze bedzie jak w tym opowiadaniu "Jas nie doczekal". Teraz wszystko powinno nabrac tempa. Mysle, ze juz za kilka tygodni otrzymamy pozwolenie na budowe, bedziemy starali sie narzucic takie tempo, zeby otworzyc hipermarket jeszcze przed swietami Bozego Narodzenia. Nie wiem, czy sie uda, ale mam nadzieje, ze tak - mówi Rudolf Skowronski. Dla jakiej sieci hipermarketów wybuduje sklep jego firma? Skowronski nie chce podac nazwy. InterCommerce byl jednak przez dlugie lata zwiazany z francuskim koncernem Carrefour, dopiero kilka miesiecy temu drogi firm sie rozeszly i pojawila sie ewentualnosc, ze przy Hetmanskiej powstanie hipermarket Tesco. A moze jakas inna siec?
- Na razie nie odpowiem na to pytanie - mówi Skowronski.

Zbuduja lokalne firmy
InterCommerce spelnil wlasciwie wszystkie warunki jakie postawilo miasto w czasie dwuletnich negocjacji. W miejscu dzisiejszego ronda przy hotelu Turkus powstanie 40-metrowe skrzyzowanie z wyspa centralna. Bedzie wymagana przez miasto 3,5 metrowa szerokosc kazdego pasa ruchu. Urzad Miejski wytargowal jeszcze jedna, wazna deklaracje inwestora.
Paragraf 5 umowy zaklada, ze w przetargach na budowe dróg - przypomnijmy, wartych w sumie ponad 15 milionów zlotych - beda mogly startowac tylko nasze lokalne firmy!
I kolejny warunek - drogi musza byc gotowe zanim centrum handlowe zostanie oddane do uzytku. To oznacza, ze nie powtórzy sie sytuacja z czasów budowy hali Makro, gdzie inwestor najpierw obiecal duzo, a potem wybudowal hale i nie wywiazal sie ze swoich zobowiazan wobec gminy.

Dlugie rozmowy
Tereny u zbiegu Hetmanskiej i Jana Pawla II kupil w latach 90. InterCommerce. Wystapil o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu i otrzymal je. W grudniu 2001 roku InterCommerce poprosil o wydanie pozwolenia na budowe hipermarketu Carrefour. Otrzymalby je zapewnie w polowie roku 2002, gdyby nie spór z Urzedem Miejskim o przebudowe dróg w poblizu sklepu. Inwestor chcial dac pieniadze i uwazal, ze powinno sie tym zajac miasto. Miasto chcialo by prace wykonal inwestor. Róznica miedzy kosztami przebudowy szacowanymi przez miasto i InterCommerce siegala kilku milionów zlotych.


Tomasz ZUKOWSKI
12. Marca 2004 22:52


:cheers:
 
G

·
Discussion Starter · #17 ·
Moje informacje się na szczęście nie sprawdziły.Janusz said:
Natomiast srednica skrzyzowania al. Jana Pawla i Hetmanskiej zostanie poszerzona do 40 metrów. Jest to potrzebne do tego, zeby w przyszlosci gmina mogla wybudowac w tym miejscu dwupoziomowe bezkolizyjne polaczenie tych dróg.

O takich planach nie słyszałem. Pewnie powstaną estakady w ciągu Jana Pawła II - al. Solidarności oraz rónież bezkolizyjne skręty w Hetmańską, która będzie w całości poszerzona i wyremontowna, aby klienci hipermarketu podczas wielkich promocji nie stali w korkach jak to się zdarzało na dojazdach do Auchanu. :lol:
 

·
Registered
Joined
·
28 Posts
Bia³ostoczanin said:
Moje informacje się na szczęście nie sprawdziły.


O takich planach nie słyszałem. Pewnie powstaną estakady w ciągu Jana Pawła II - al. Solidarności oraz rónież bezkolizyjne skręty w Hetmańską, która będzie w całości poszerzona i wyremontowna, aby klienci hipermarketu podczas wielkich promocji nie stali w korkach jak to się zdarzało na dojazdach do Auchanu. :lol:
Pewnie kiedys tak wlasnie bedzie, ale trzeba powtorzyc - KIEDYS :) , oj bo to dalekie plany.
 
G

·
Discussion Starter · #19 ·

Niewykluczone, że dojdzie do blokady drogi z dwóch stron Wasilkowa, jeśli nie będzie decyzji o budowie obwodnicy - ostrzega burmistrz miasta. - Inwestycja powinna ruszyć w terminie - uspokaja Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych w Białymstoku


O tym, że Wasilków potrzebuje obwodnicy jak kania dżdżu, najlepiej wiedzą jego mieszkańcy, którzy dzień i noc muszą znosić hałas przejeżdżających przez miasto tirów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wzięła pod uwagę ich protesty i postanowiła inwestycję zrealizować. By problem załatwić całościowo, zaplanowała także przebudowę drogi nr 8 na odcinku Białystok - Sochonie - Katrynka (część obwodnicy pokrywa się z tą trasą ).

Budowa ma kosztować ok. 60 mln zł, planowana jest na przyszły rok. W marcu powstał raport o oddziaływaniu na środowisko projektowanej przebudowy. Szkopuł w tym, że raport ów - i to już po raz drugi - nie spodobał się Ministerstwu Ochrony Środowiska. Ekologom brakuje w nim m.in. szczegółowego określenia wpływu inwestycji na przyrodę Puszczy Knyszyńskiej (ze szczególnym uwzględnieniem bytujących tam ptaków), dokładniejszych map przedstawiających przebieg obwodnicy i analiz alternatywnych rozwiązań.

- Ekologów interesuje, gdzie mają przenieść się ptaki, nie obchodzi ich natomiast, gdzie przeniesie się 8 tys. ludzi, którzy nie mają normalnych warunków do życia - komentuje Antoni Pełkowski, burmistrz Wasilkowa. - Ale przypominamy urzędnikom, że organy państwowe mają konstytucyjny obowiązek ludziom te warunki zapewnić.

Problem w tym, że ponowne uzupełnienie raportu i kolejne spotkania z ministerialną komisją sprawią, że znów o kilka miesięcy opóźni się początek inwestycji. Pesymiści twierdzą, że o parę lat.

- Cierpliwość mieszkańców kończy się - ostrzega Pełkowski. - Są gotowi na ostateczność - blokadę drogi przez Wasilków, bo jak dotąd okazało się to najskuteczniejszym środkiem na opieszałość urzędników. Nie wiem, czy uda mi się nadal stopować zapędy mieszkańców.

Być może jednak blokady uda się uniknąć.

- Jestem tuż po rozmowach z ministerstwem - powiedział nam wczoraj Tadeusz Topczewski, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. - Ustaliliśmy, że nie będzie kolejnego posiedzenia komisji, a my w ciągu dnia-dwóch uzupełnimy raport. Procedury na tym szczeblu powinny się więc zamknąć w ciągu mniej więcej miesiąca. Jedno jest pewne - budowa obwodnicy wasilkowskiej musi ruszyć w przyszłym roku.

Obwodnica wasilkowska na początku będzie przebiegała równolegle z istniejącą drogą wylotową z Białegostoku na Augustów (która ma być przebudowana), dalej obie nitki pójdą przez Jurowce aż do Sochoń, położonych na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Tam powstanie dwupoziomowy węzeł z rozgałęzieniem - droga nr 19, czyli obwodnica, pobiegnie w kierunku na Świętą Wodę i dalej na Kuźnicę Białostocką, a droga nr 8, tak jak obecnie, do Augustowa. Problem w tym, że trzeba wyciąć ok. 15 ha lasów na skraju puszczy.

W ciągu godziny trasę z Białegostoku w kierunku Kuźnicy przejeżdża ok. 150 tirów.
 

·
d. marian1989
Joined
·
2,240 Posts
A wiadomo kiedy ruszy modernizacja w części mazowieckiej? chodzi mi głównie o część od wyszkowa do ostrowii, bo tam są taie koleiny, że aż szkoda mówić... Zresztą termin rozpoczęcia budowy obwodnicy Wyszkowa też mnie interesuje.
 
1 - 20 of 2062 Posts
Status
Not open for further replies.
Top