SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 198 Posts

·
Silesia Inferior
917 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Po romanskich, renesansie i baroku trzeba uzupelnic luke z gotykiem.
Wiec wstawiamy fotki i opisy zabytkow gotyckich w Polsce.
No to zaczynamy - Swidnica ;)
Katedra pw. Św. Św. Stanislawa i Waclawa zostala wybudowana do 1613 r. tzn. do 1516 r. zostala wybudowana nawa głowna, a od tego roku do 1613 r. wznoszono wieze.
Katedra jest monumentalna budowla, wznosi sie na 103 m (trzecia co do wielkosci w Polsce), goruje nad calym miastem, jest widoczna z kazdego miejsca w miescie. We wnatrz jest w stylu barokowym.

widok z poludniowych krancow miasta:

rzezby obok portali:

Wieza:

calosc:

- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Swidnica - Kosciol pw. Sw. barbary i Basteja bramy strzegomskiej:
[opis i fotki z www.swidnica.risp.pl]
Ok. 1500 r. postawiona została kaplica bramna pw. św. Barbary. Po zniszczeniu przez wichurę w 1599 i odbudowie w 1691 obiekt przekształcono w 1741 na ewangelicki kościół garnizonowy. W 1818 wyłączona ze służby sakralnej i przekształcona w magazyn. Kaplica jest budowlą jednonawową, ceglaną na podmurówce kamiennej przedzieloną na trzy kondygnacje.

- - - - - - - - - - -
Poza tym na swidnickim starym miescie duzo kamienic ma gotyckie portale i partery, na wyzszych pietrach sa juz inne epoki. Te dwie budowle wyzej przedstawione to najlepsze gotyckie w miescie.

·
Registered
2,041 Posts
talkinghead said:
Wewnatrz nigdy nie beda tak piekne - w wielu brak wystroju - elementy zaginely podczas wojny i po wojnie... (ten tego ten...)

pzdr
No i patrzcie Państwo, nawet to wredna Warsiawka Wam, bidaki podpieprzyła....
Poza ołtarzem św. Barbary z kościoła pod tym wezwaniem (dziś katedra prawosławna) i kilkunastoma w sumie gotyckimi rzeźbami i ich fragmentami w warszawskim Muzeum Narodowym z kościołów z samego Wrocławia nic nie ma. Warto za to poszukać we wrocławskim Muzeum Narodowym (sarkofag Henryka IV Probusa), a zwłaszcza w Waszym Muzeum Archidiecezjalnym u księdza dyrektora Patera. Jeśliście już tacy puryści, to oddajcie do prowincjonalnych, wiejskich, śląskich kościółków ołtarze gotyckie, które teraz, jako depozyt wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego, stoją w kościele NMP na Piasku, a także epitafia i płyty nagrobne zgromadzone w katedrze św. Marii Magdaleny i jeszcze z kilku innych miejsc.

·
Я.
6,311 Posts
wonsbelfer said:
Poza ołtarzem św. Barbary z kościoła pod tym wezwaniem (dziś katedra prawosławna) i kilkunastoma w sumie gotyckimi rzeźbami i ich fragmentami w warszawskim Muzeum Narodowym z kościołów z samego Wrocławia nic nie ma.
bagatela:D 100% warszawiak z Pana wyszedl widze:D

Gdyby nie wrocławski support, to Muzeum Narodowe w Warszawie nie mialoby stalej ekspozycji;)

·
Registered
2,041 Posts
kotbehemot said:
bagatela:D 100% warszawiak z Pana wyszedl widze:D

Gdyby nie wrocławski support, to Muzeum Narodowe w Warszawie nie mialoby stalej ekspozycji;)
Właśnie o to chodzi, że nie "wrocławski" w sensie miejskim, a "ślaski" i pomorski.
Jakoś Kiciusiu zgrabnie pominąłeś milczeniem moje złośliwości wobec muzealników (świeckich i duchownych) we Wrocławiu. a zresztą ; jesli już o sw. Barbarze mowa to na początku lat 1970tych, małoletnim pętakiem będąc na własne oczy widziałem jak skuwano niemieckie napisy na kamiennych tablicach epitafijnych z XVII i XVIII wieku umieszczonych w elewacjach budynku dawnej plebanii tego kościoła - ślady widać do dziś. Przejdź się tam i popatrz - to już Wasza - suwerenna "wrocławska" robota. A młyny sw. Klary to Wam wredni warszawscy komunisci w powietrze wysadzili....w 1975 (chyba) roku. Aj, aj jakie te warsiawiaki pazerne a wredne.... :D

·
Я.
6,311 Posts
wonsbelfer said:
Właśnie o to chodzi, że nie "wrocławski" w sensie miejskim, a "ślaski" i pomorski.
Jakoś Kiciusiu zgrabnie pominąłeś milczeniem moje złośliwości wobec muzealników (świeckich i duchownych) we Wrocławiu. a zresztą ; jesli już o sw. Barbarze mowa to na początku lat 1970tych, małoletnim pętakiem będąc na własne oczy widziałem jak skuwano niemieckie napisy na kamiennych tablicach epitafijnych z XVII i XVIII wieku umieszczonych w elewacjach budynku dawnej plebanii tego kościoła - ślady widać do dziś. Przejdź się tam i popatrz - to już Wasza - suwerenna "wrocławska" robota. A młyny sw. Klary to Wam wredni warszawscy komunisci w powietrze wysadzili....w 1975 (chyba) roku. Aj, aj jakie te warsiawiaki pazerne a wredne.... :D
oj, trzy buzki były, na znak ze to ironia, ale skoros sie waćpan tak oburzył, to cos musi byc na rzeczy;)
A teraz powaznie- moje zdanie na forum wygłaszałem juz wiele razy- uwazam, ze okradanie swojego regionu jest takim "stolicowaniem dla ubogich"- robi to Warszawa w makroskali i Wroclaw w skali mikro- jestem za tym, aby wszystkie zabytki, ktore jeszcze nie pojechały za Bug wrocily na swoje miejsce.
Co do skuwania niemieckich napisów i wysadzania młynów (a takze innych zabytków, ktore zostały wyburzone przed i po '89) to nie bede komentował, bo musiałbym kląc!

pozdrawiam:)

·
Registered
2,041 Posts
Kiciusiu: zlituj się - do oburzenia u mnie daleko, a kwestia przewiezienia do Warszawy (i w lokalnej skali do np. : Wrocławia) ruchomych zabytków była po wojnie sensownym pomysłem . Ratowano przed szabrem - sowieckim i rodzimym, zniszczeniem i "zabezpieczano się" na niepewną przyszłość tych ziem - co będzie w Warszawie to trudno będzie (ewentualnie ) Niemcom odzyskać. W domyśle: dopóki nie oddadzą tego, co nakradli w czasie wojny w Polsce. Potem był komunizm w wersji nieco mniej zoologicznej niż w pozostałych demoludach, ale "walka z kościołem" trwała w najlepsze. Oddawać kościołowi cokolwiek? A wreszcie minęło pół wieku i rozwiązania dobrego nie widzę. Bo jakoś średnio wierzę w to, że kościółku w Pierdziszewie można bezpiecznie umieścić rzeźbę klasy madonny z Krużlowej (oryginał jest w Krakowie - na miejscu jest kopia - i tak chyba powinno być!). Bo w tym Pierdziszewie może trafić się proboszcz humanista, a może trafić tam kmiot nad kmioty, burak, pijak i nieuk. Jeden z takich odsiedział trzy lata za inspirowanie miejscowego głupiego Jasia do podpalenia starego drewnianego kościółka (XVI wiecznego....) Bo obok postawił ów katabas nowiutki, z pustaków a na utrzymanie tej "zagrzybionej rudery" nie miał dość kasy - ale na nowego mercedesa miał... Nazwę wioski i nazwisko tego łajdaka zmilczę, ale swego czasu było o tym głośno, kto będzie chciał ten się dogrzebie.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
29,298 Posts
@kotbehemot
Zabytkow "ruchomych" nie sa w stanie zabezpieczyc nawet wielkomiejskie koscioly, nie mowiac o prowincjonalnych. Nawet w kosciele w Lipnicy Murowanej (lista UNECSO) jest kopia gotyckiego tryptyku (po tym jak skradziono a potem odnaleziono oryginal proboszcz przekazal go do muzeum w Tarnowie). Inna sprawa, ze dziela sztuki powinny w takim wypadku znalezc sie w regionalnym a nie stolecznym muzeum.

Apropos gotyku-wystawa Wokol Wita Stwosza w krakowskim Muzeum Nardowym:
http://www.muzeum.krakow.pl/prawe/wystawyf.htm

·
Registered
2,041 Posts
behemot said:
@kotbehemot
Zabytkow "ruchomych" nie sa w stanie zabezpieczyc nawet wielkomiejskie koscioly, nie mowiac o prowincjonalnych. Nawet w kosciele w Lipnicy Murowanej (lista UNECSO) jest kopia gotyckiego tryptyku (po tym jak skradziono a potem odnaleziono oryginal proboszcz przekazal go do muzeum w Tarnowie). Inna sprawa, ze dziela sztuki powinny w takim wypadku znalezc sie w regionalnym a nie stolecznym muzeum.Apropos gotyku-wystawa Wokol Wita Stwosza w krakowskim Muzeum Nardowym:
http://www.muzeum.krakow.pl/prawe/wystawyf.htm
I dlatego trafił ów tryptyk do Tarnowa - skądinąd świetnego muzeum diecezjalnego w ledwie trzech salkach mieści się druga/ trzecia co do wartości kolekcja średniowiecznej rzeźby i malarstwa w Polsce.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
29,298 Posts
wonsbelfer said:
I dlatego trafił ów tryptyk do Tarnowa - skądinąd świetnego muzeum diecezjalnego w ledwie trzech salkach mieści się druga/ trzecia co do wartości kolekcja średniowiecznej rzeźby i malarstwa w Polsce.
.....(po tym jak skradziono a potem odnaleziono oryginal proboszcz przekazal go do muzeum w Tarnowie)....;)

Jakosc kolekcji Muzeum w Tarnowie po czesci wynika chyba z przeniesienia tam diecezji tynieckiej (wraz ze spora czescia zbiorow opactwa)

BTW-a gdzie te 2 pozostale?

·
Moderator
6,426 Posts
wonsbelfer said:
No i patrzcie Państwo, nawet to wredna Warsiawka Wam, bidaki podpieprzyła....
Poza ołtarzem św. Barbary z kościoła pod tym wezwaniem (dziś katedra prawosławna) i kilkunastoma w sumie gotyckimi rzeźbami i ich fragmentami w warszawskim Muzeum Narodowym z kościołów z samego Wrocławia nic nie ma. Warto za to poszukać we wrocławskim Muzeum Narodowym (sarkofag Henryka IV Probusa), a zwłaszcza w Waszym Muzeum Archidiecezjalnym u księdza dyrektora Patera. Jeśliście już tacy puryści, to oddajcie do prowincjonalnych, wiejskich, śląskich kościółków ołtarze gotyckie, które teraz, jako depozyt wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego, stoją w kościele NMP na Piasku, a także epitafia i płyty nagrobne zgromadzone w katedrze św. Marii Magdaleny i jeszcze z kilku innych miejsc.
Oj. To byla nadinterpretacja z Twojej strony. To cale ten tego ten oznaczalo caloksztalt. Mam troche zalu o to ale bez przesady... Nie jestem az takim rewizjonista na jakiego wygladam (nie te latka.... hie hei)

pzdr

1 - 20 of 198 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.