Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 234 Posts

·
Silesia Inferior
Joined
·
918 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Wiec zaczynamy od... ;) Świdnicy. Niestety wieza ratuszowa w S-cy, która powstała w 1757r, zawalila sie w 1967 roku, poprzez zle wyburzenie malych zabudowan (kamieniczek) w ratuszu (chciano odslonic wieze :bash: aby byl lepszy widok na nią).
Dizs pozostalo nam po niej troche fotek. Są plany jej odbudowania, ale cos to się przeciąga i dokładnie nei wiadomo czy coś z tego wyjdzie.

1902:


1914:


1910:


1936:


1967:


(te fotke widze pierwszy raz, jest z roku w ktorym zawalila sie wieza, i chyba nawet niedlugo po tym, co widac po kamienicach):


a to juz obecne czasy, i resztki wieży:

- - - - - -
troche smutny poczatek ;) ale mysle ze inne miasta pokaza to nadrobia ;)
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Krotoszyn i Sulmierzyce

Ratusz z fundacji burmistrza J. Dobrowolskiego i dziedzica Krotoszyna P. Z. Gałeckiego z około 1689 roku, po przebudowie w latach 1898 - 1899, neorenesansowy z ośmioboczną barokową wieżą.Sam ratusz jest bardzo ciekawy jednak rynek to już istna tragedia. Władze miasta zrobiły z niego po prostu parking. Można zapomnieć o jakiś ogródkach piwnych itp., wszędzie tylko samochody i autobusy...

Jako ciekawostkę zapostuję jeszcze Sulmierzyce. Unikatowy, niewielki dwukondygnacyjny ratusz z 1743 roku - jedyna drewniana budowla tego rodzaju w Wielkopolsce, z podcieniem na dębowych słupach i czterospadowym dachem gontowym. Obecnie Muzeum Ziemi Sulmierzyckiej. W centralnej jego części znajduje się wieżyczka kryta dachem w postaci spłaszczonej cebulki, zwieńczona blaszaną chorągiewką. Wieża co prawda nie jest duża ale zawsze ;) Dla zaciekawionych artykuł w Wikipedii i moje zdjęcie:

 

·
arm aber sexy
Joined
·
1,317 Posts
Poznański ratusz ma dość długą historię. Najpierw zbudowany w stylu gotyckim <ok.1310> wpierw niski budynek, pozniej dopiero dobudowano wieze. Przy przebudowie w renesansie <architekt wloski Jan Baptista Quadro> rajcy miejscy zazyczyli sobie, aby ratusz zostal przebudowany, ale nei chcieli, zeby burzono wierze. Tak wiec architekt mial jak na tamte czasy dosc trudne zadanie, bo musial jakby obudowac wieze, dlatego nie stoi ona w centralnym miejscu. Ogolnie ratusz poznanski jest idealnym przykladem architektury renesansowej, co potwierdzaja wszyscy ;)
co do dalszej historii:
"W 1675 r.wieżę ratuszową zniszczył piorun. Odbudowana w 1690 r., niezbyt długo górowała nad dachami miasta - w 1725 r.powalił ją huragan. Nowy, klasycystyczny hełm wieży z orłem na szczycie założono dopiero podczas gruntownej renowacji gmachu dokonanej staraniem Komisji Dobrego Porządku w l. 1781-84. W czasie następnego remontu w l. 1910-13 nadbudowano jedną kondygnację. W 1945 r. ratusz został poważnie zniszczony: runął hełm wieży, doszczętnie spaliły się dwa górne piętra. Najcenniejsze wnętrza pierwszego piętra ocalił prze pożarem woźny miejski, Józef Jóźwiak. Podczas odbudowy, trwającej do 1954 r., rozebrano nadbudowaną na początku wieku kondygnację. W 1994 r. rozpoczęto kompleksową konserwację ratusza."
http://www.city.poznan.pl/mim/strony/turystyka/pages.html?co=list&id=37&ch=51&instance=1017&lang=pl

zdjecia:
by PB z tutej.plwziete z tutej.pli dawniej tez z tuteja:

z poznanczyk.plpo 2 WSa tak dla ciekawostki w Poznaniu Prusacy wybudowali tzw. Nowy Ratusz<taka wiezyczke mial ze hoho! :p >, ktory po wojnie zostal zburzony a na jego miejsce odbudowana waga miejska:

 

·
przestrze&#324;-ludzie-miasto
Joined
·
25,033 Posts

·
Cz&#322;owiek Wschodu:-)
Joined
·
5,613 Posts
Jako ciekawostkę zapostuję jeszcze Sulmierzyce. Unikatowy, niewielki dwukondygnacyjny ratusz z 1743 roku - jedyna drewniana budowla tego rodzaju w Wielkopolsce, z podcieniem na dębowych słupach i czterospadowym dachem gontowym. Obecnie Muzeum Ziemi Sulmierzyckiej. W centralnej jego części znajduje się wieżyczka kryta dachem w postaci spłaszczonej cebulki, zwieńczona blaszaną chorągiewką. Wieża co prawda nie jest duża ale zawsze ;) Dla zaciekawionych artykuł w Wikipedii i moje zdjęcie:

Jest po prostu śliczniutki! Muszę go wreszcie zobaczyć na żywo!
A co do tematu: jest tendencyjny! Są regiony, gdzie dzięki usilnej pracy komisji dobrego porządku i architektów z czasów Kongresówki ratusze nie mają wież, bo są przebudowane w XIX wieku...
W Lublinie na 4 ratusze tylko jeden ma wieżę, nowy ratusz, przebudowany przez Aleksandra Groffe z dawnego koscioła Karmelitów Bosych w l. 20tych XIX wieku (wbrew pozorom sporo z kościola zostało w tym budynku)A to stary lubelski ratusz, od 1579 roku Trybunał Koronny, symbol niezależnosci sądowniczej szlachty polskiej, obecnie w szacie klasycystycznej, przebudowanuy przez Dominika Merliniego.Kiedyś miał wieżę, tutaj rekonstrukcja:Może równoległy wątek o ratuszach bezwieżowych? :D
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Jest po prostu śliczniutki! Muszę go wreszcie zobaczyć na żywo!
Nic nie stoi na przeszkodzie, zapraszam do Wielkopolski :) Wiesz może gdzie znajduje się inny drewniany ratusz? Zbyt wiele takich konstrukcji na pewno nie ma...
Cieszę się, że Ci się podoba, mój kolega zobaczywszy to cudeńko parsknął śmiechem :lol: Czy ratusz zawsze musi być znacznych rozmiarów? Ja właśnie lubię taką małomiasteczkową architekturę. W Sulmierzycach jest jej pod dostatkiem.
 

·
Registered
Joined
·
2,838 Posts
KALISZ

Budynek dzisiejszego Ratusza, stojącego w sercu kaliskiego Rynku, pochodzi z lat 1920-24 i jest trzecią z kolei budowlą w tym miejscu, chociaż nie trzecią siedzibą władz miejskich. Pierwsze wzmianki o kaliskiej radzie miejskiej pochodzą w wprawdzie z 1426 r. lecz wiadomo, że rada powstała już w połowie XIII w. Według ostatnich badań, kaliscy rajcy urzędowali w budynku, dobudowanym do kaliskiej katedry.

We wspomnianym już roku 1426 r. oddano do użytku pierwszy kaliski ratusz (prace rozpoczęto pod koniec XIV w.). Pierwsze gruntowne przebudowy gotyckiego ratusza, miały miejsce w latach 30-tych XVI w. Efektem tychże prac było zaopatrzenie wieży w przybudówkę, zwieńczoną renesansową attyką (dzieło Albina Fontany), natomiast w 1542 r. po raz pierwszy założono na wieży zegar. Przez wieki, kaliski ratusz był jednym z najbardziej okazałych budynków w mieście (co ciekawe, był to jeden z najwyższych ratuszy w ówczesnej Europie), jednak liczne pożary i wojny spowodowały, że popadł w ruinę. Kres jego, nastąpił w 1792 r. w czasie największego w historii Kalisza pożaru. Ruiny monumentalnej budowli przez lata "straszyły", mimo stopniowego usuwania gruzu. Przez wiele lat, kaliska rada miejska urzędowała w różnych budynkach zastępczych, m.in. w dawnym kolegium i bursach jezuickich, hotelach i reprezentacyjnych kamienicach. Po latach starań, w 1888 r. rozpoczęto budowę nowego ratusza i ukończono dwa lata później. W budynku, oprócz pomieszczeń magistratu, mieściło się mieszkanie prezydenta, gabinet sekretarza policji, resursa z biblioteką i czytelnią oraz, na parterze, sklepy. Od 1900 r. zorganizowano tam pierwsze w historii miasta muzeum. Piękny, monumentalny, secesyjny ratusz, wybudowany wg projektu Józefa Chrzanowskiego, stał się jednym z pierwszych celów ataku, dokonujących barbarzyńskich zniszczeń Kalisza Niemców. Po licznych perturbacjach, 17 października 1920 r., w obecności premiera Wincentego Witosa, wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego ratusza. Autorem projektu, służącego do dziś kaliskiej radzie miejskiej budynku był Sylwester Pajzderski. Główne prace zakończono w 1924, chociaż prace wykończeniowe trwały jeszcze trzy lata. W 1925 r. na wieży ratuszowej umieszczono zegar. Do dziś informuje przechodniów o aktualnej godzinie...foty własne :)

więcej zdjęć:
http://www.kalisz.9o.pl/ratusz.html
 

·
przestrze&#324;-ludzie-miasto
Joined
·
25,033 Posts
Biecz:
56 m, XVI w, obecny ratusz z XIX w


 

·
Registered
Joined
·
2,559 Posts
Ząbkowice Śląskie
Pierwotnie średniowieczny ratusz został w renesansie rozbudowany w latach 1533-1534. W 1858 r po pozarze został rozebrany z wyjątkiem wieży. Obecny ratusz został zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1862-1864 wg. projektu Aleksisa Langera z Wrocławia. Ratusz był remontowany w latach 1992-1996 r i obecnie mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy.

 

·
Registered
Joined
·
2,559 Posts
Czy to też można uznać za wieże ratuszową?? ;)
http://jpg
Wiem co powie hubert, ale postuje to jako ciekawostkę. ;) Bo jest to wieża dawnego Kolegium Jezuickiego, w którym obecnie mieści się Urząd Miasta.
Jak widac, odpowiedz znasz. Obiekt ten nie byl orginalnie budowany jako wieza ratuszowa, pozatym sam wyglad ja dyskwalifikuje, to typowa wieza koscielna.
Tak z ciekawosci, w jakim miescie stoi ta wieza? Domyslam sie, ze to Poznan, ale przeciez wy macie pekna wieze z koziolkami....wiec o co chodzi?
 
1 - 20 of 234 Posts
Top