Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 393 Posts

·
I love Piotrkowska ;*
2,309 Posts

·
Pilanin
3,874 Posts
Coś wiedzą ześ sie nie popisał. W woli ścisłości - barokowe, a w sumie przez niektórych uważane nawet jako rokokowe jest tylko jedno skrzydło. Cały zamek jest gotycką siedzibą Piastów Mazowicekich o ile się nie mylę, przebudowaną przez Zygmunta III Wazę, który do Warszawy przeniósł stolicę w stylu renesansowym.

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
Coś wiedzą ześ sie nie popisał. W woli ścisłości - barokowe, a w sumie przez niektórych uważane nawet jako rokokowe jest tylko jedno skrzydło. Cały zamek jest gotycką siedzibą Piastów Mazowicekich o ile się nie mylę, przebudowaną przez Zygmunta III Wazę, który do Warszawy przeniósł stolicę w stylu renesansowym.
Gwoli ścisłości, gotyckie w murach to jest właśnie jedno skrzydło, z dawnym pałacem książąt mazowieckich w zasadzie najbardziej chyba oryginalne, jeśli chodzi o substancję - piwnice są zachowane, nie są odbudową, jak reszta. Właściwy pięciobok wraz z wieżą jest faktycznie wczesnobarokowy, to dzieło bardzo aktualne stylowo na pocz. XVII w., budował wybitny włoski architekt Matteo Castello - można poczytać o tym wszystkim w wielu publikacjach, z książką prof. Jerzego Lileyki na czele.
Rokokowe jest skrzydło od strony Wisły, projektował Gaetano Chiaveri w czasach Augusta III.
Zygmunt III Waza nie budował renesansowych budowli - jego mecenat jest już wczesnobarokowy (najwcześniej w Europie poza Włochami) - to tak w skrócie, bo o zamku warszawskim można by dłuuugo.

·
Pilanin
3,874 Posts
Gwoli ścisłości, gotyckie w murach to jest właśnie jedno skrzydło, z dawnym pałacem książąt mazowieckich w zasadzie najbardziej chyba oryginalne, jeśli chodzi o substancję - piwnice są zachowane, nie są odbudową, jak reszta. Właściwy pięciobok wraz z wieżą jest faktycznie wczesnobarokowy, to dzieło bardzo aktualne stylowo na pocz. XVII w., budował wybitny włoski architekt Matteo Castello - można poczytać o tym wszystkim w wielu publikacjach, z książką prof. Jerzego Lileyki na czele.
Rokokowe jest skrzydło od strony Wisły, projektował Gaetano Chiaveri w czasach Augusta III.
Zygmunt III Waza nie budował renesansowych budowli - jego mecenat jest już wczesnobarokowy (najwcześniej w Europie poza Włochami) - to tak w skrócie, bo o zamku warszawskim można by dłuuugo.
Zgadzam się, piwnice pozostały, razem z jedną wieżą z kawałkiem muru. Od trasy W-Z jest to fragment z odsłoniętą cegłą. W zamku jak się chodzi z przewodnikiem pani pokazuje nawet dziury wywiercone na dynamit które nie zostały wypełnione.
Co do wczesnego baroku bym się ciutkę spierał. Faktem jest że król żył na przełomie tych dwóch epok historycznych - mam na mysli barok i renesans. Aczkolwiek elewacja od placu Zamkowego wydaje się być renesansowa, a jedynie cebulaste hełmy są na pewno dziełem już barokowym. Takie jest moje zdanie mogę sie mylić jednak formy nie wskazują na barok, moim zdaniem to późny renesans.

·
Registered
235 Posts
to ja przedstawie dwa zamki z Piotrkowa Trybunalskiego:
1. Piotrkowskie zamczysko a uszczególniając wieża pałacowa zbudowana w latach 1512-1519 na polecenie Zygmunta I Starego. Częściowo zniszczony w czasie potopu szwedzkiego a odbudowny w 1670 rooku. Podczas zaborów zamek został przerobiony na cerkiew wojskową. Pod koniec XIX wieku Rosjanie rozebrali ostatnią kondygnację, w latach 1963-69 zniszczoną 3 kondygnację odbudowano oraz odrestaurowano zamek.

zamek w 1950 roku:

2. Zamek w Bykach, obecnie przedmieście Piotrkowa,

wszystkie zdjęcia zanalezione w sieci

·
PublicSpace&Chardonnay
1,539 Posts
Mnie ostatnio podczas wycieczki rowerowej zauroczył Zamek w Wiśniczu Nowym!!! Jest wielki, monumentalny!! Niestety pędziłem dalej do Lipnicy Murowanej, a na wstęp trzeba było czekać prawie godzinę...

Widok z trasy

tak się zaś prezentuje z bliska :cheers:

Dzień był gorący, ja już nieco zmęczony. Na szczęście udało mi się wejść na 2 minutki na, zaskakująco mały, dziedziniec - cudowny chłodek i wnętrze!! Jedną fotkę strzeliłem, wyrwany z medytacyjnego nastroju przez wypraszającego mnie ochroniarza

·
Registered
932 Posts
to ja przedstawie dwa zamki z Piotrkowa Trybunalskiego:
1. Piotrkowskie zamczysko a uszczególniając wieża pałacowa zbudowana w latach 1512-1519 na polecenie Zygmunta I Starego. Częściowo zniszczony w czasie potopu szwedzkiego a odbudowny w 1670 rooku. Podczas zaborów zamek został przerobiony na cerkiew wojskową. Pod koniec XIX wieku Rosjanie rozebrali ostatnią kondygnację, w latach 1963-69 zniszczoną 3 kondygnację odbudowano oraz odrestaurowano zamek.
uwaga terminologiczna: zamczysko to relikt zamku (najczęściej w postaci ukształtowania terenu ew. pozostałości w postaci fundamentów) podobnie jak grodzisko to relikt grodu. Co do Piotrkowa raczej nadal bym stosował pojęcie "zamek"

·
Registered
6,089 Posts
Zamek Kapituły Warmińskiej w OLSZTYNIE.
Był jedną z rezydencji biskupów warmińskich (normalnie zasiadających w Lidzbarku i Fromborku). Warmia, otoczona z trzech stron przez Państwo Krzyżackie stanowiła autonomiczne państewko kościelne, podlegajace papieżowi (ze względów oczywistych była związana militarnymi umowami z Zakonem). Przez 13 lat rezydował na tym zamku jako Administrator Mikołaj Koprenik, który to wsławił się także jego słynną obroną przed krzyżakami.

·
Centuś
3,382 Posts
Czy to się tyczy także fasady ? Bo z zewnąrz zamek wygląda bardzo jednolicie.

Ja bardzo lubie zamek w Pieskowej Skale. Jest pięknie wręcz baśniowo położony.

Podobnie sprawa ma się z zamkiem w Niedzicy

a po drugiej stronie jeziora majaczą resztki zamku Czorsztyńskiego

Równie genialny zamek w Chojniku

·
Pilanin
3,874 Posts
Czy to się tyczy także fasady ? Bo z zewnąrz zamek wygląda bardzo jednolicie.
Zamek miał długie dzieje. Hubert twierdzi że cały zamek jest barokowy, a jedno skrzydło od srony Wisły jest rokokowe. Ja jednak uważam, że fasada od placu Zamkowego ma - poza hełmami wież, które są rzeczywiście barokowe - formy późnego renesansu. Zygmunt III Waza przeniósłyszy stolicę do W-wy zmuszony był najprawdopodobniej przebudować zamek, wtedy w dość zaniedbanej Warszawie. Żył na przełomie epok. Wiec sądzę, że zamek ogólnie jest renesansowy, z resztą niektórzy także to potwierdzają poza hełmami wież, może dodanymi ciut później. A rokokowe skrzydło od Wisły to inna historia i znacznie późniejsza. Oczywiście zamek posiada także z 2 czy 3 getyckie relikty. Zagmatwane :D

W każdym razie taka jest moja teoria.

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
Zgadzam się, piwnice pozostały, razem z jedną wieżą z kawałkiem muru. Od trasy W-Z jest to fragment z odsłoniętą cegłą. W zamku jak się chodzi z przewodnikiem pani pokazuje nawet dziury wywiercone na dynamit które nie zostały wypełnione.
Co do wczesnego baroku bym się ciutkę spierał. Faktem jest że król żył na przełomie tych dwóch epok historycznych - mam na mysli barok i renesans. Aczkolwiek elewacja od placu Zamkowego wydaje się być renesansowa, a jedynie cebulaste hełmy są na pewno dziełem już barokowym. Takie jest moje zdanie mogę sie mylić jednak formy nie wskazują na barok, moim zdaniem to późny renesans.
Poczytaj np. Miłobędzkiego "Biblię" - Architektura polska XVII w., Lileyki "Zamek warszawski" i na dodatek Karpowicza książkę o Matteo Castello.

·
Registered
1,998 Posts
1. Piotrkowskie zamczysko
to nie jest "zamczysko", tylko zamek.
bo:
"grodzisko" - to miejsce, gdzie kiedyś był gród
"zamczysko", to miejsce, gdzie kiedyś był zamek,
i żebyś lepiej zapamiętał :
powyższy wywód dość jasno wskazuje również na etymologię słowa "babsko"

1 - 20 of 393 Posts