SkyscraperCity banner

13161 - 13167 of 13167 Posts

·
Registered
Joined
·
4,465 Posts
Nieprawda. Słyszałeś o korytarzu życia?
Poniżej kilka moich fotek z takiego korytarza z wypadku na A1 między węzłami Włocławek Północ i Ciechocinek, 22.08.2020:

Co jest nieprawdą? Każdy rozumny wie, jak wygląda korytarz życia, ale ustawodawca sformułował to inaczej.
 

·
Registered
Joined
·
877 Posts
Ewentualnie można by to uzasadnić tym punktem
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
Ale stricte do korytarza odnoszą się punkt 2 gdzie mowa o krawędzi pasa ruchu.
Wiem jak wygląda korytarz życia ale ustawodawca jest dupa i nie odróżnia pasa ruchu od jezdni i na załączonym zdjęciu nie jest to korytarz życia w rozumieniu ustawy 🤷‍♂️
 

·
zjadacz chleba
Joined
·
1,070 Posts
Uprzywilejowanie pojazdów uprzywilejowanych wyartykułowano w ustawie, zaś zgodnie z art. 5 ust. 1 mamy się stosować do znaków drogowych NAWET WÓWCZAS, gdy z przepisów ustawy wynika inny algorytm postępowania niż reguły odnoszące się do znaków (poleceń, sygnałów). Ustawa mówi o korytarzu życia a znak drogowy poziomy o zakazie najeżdżania lub przejeżdżania linii ciągłej (P-2) wyznaczającej pas ruchu.

Jest jednak wyjście z tego paradoksu. Należy w ustawie, albo nawet lepiej w rozporządzeniu ws. znaków i sygnałów, wliczyć sygnały świetlne pojazdu uprzywilejowanego w poczet poleceń / sygnałów nadawanych przez osoby (nie pojazdy) – poleceń / sygnałów usunięcia się uczestników ruchu z drogi pojazdu uprzywilejowanego.
 

·
Registered
Joined
·
292 Posts
Uprzywilejowanie pojazdów uprzywilejowanych wyartykułowano w ustawie
Ciebie kolego ciężko się czyta a co dopiero zrozumieć.. Tak jest zresztą wszędzie gdzie się udzielasz (mniej lub więcej).
To gdzie w ustawie, albo w której jest "wyartykułowane pierwszeństwo..." ?? Bo jak dotąd wszyscy wiedzą, że jest tylko obowiazek ułatwienia przejazdu.. i nic poza tym.
 

·
zjadacz chleba
Joined
·
1,070 Posts


Czy znak ostrzegawczy A-29 umieszczono prawidłowo. W kółku zaznaczyłem sygnalizator "wzbudzany" jednokomorowy (wyjazd straży pożarnej).
 
13161 - 13167 of 13167 Posts
Top