SkyscraperCity banner

13161 - 13180 of 13185 Posts

·
Registered
4,477 Posts
Nieprawda. Słyszałeś o korytarzu życia?
Poniżej kilka moich fotek z takiego korytarza z wypadku na A1 między węzłami Włocławek Północ i Ciechocinek, 22.08.2020:

Co jest nieprawdą? Każdy rozumny wie, jak wygląda korytarz życia, ale ustawodawca sformułował to inaczej.

·
Registered
915 Posts
Ewentualnie można by to uzasadnić tym punktem
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
Ale stricte do korytarza odnoszą się punkt 2 gdzie mowa o krawędzi pasa ruchu.
Wiem jak wygląda korytarz życia ale ustawodawca jest dupa i nie odróżnia pasa ruchu od jezdni i na załączonym zdjęciu nie jest to korytarz życia w rozumieniu ustawy 🤷‍♂️

·
zjadacz chleba
1,070 Posts
Uprzywilejowanie pojazdów uprzywilejowanych wyartykułowano w ustawie, zaś zgodnie z art. 5 ust. 1 mamy się stosować do znaków drogowych NAWET WÓWCZAS, gdy z przepisów ustawy wynika inny algorytm postępowania niż reguły odnoszące się do znaków (poleceń, sygnałów). Ustawa mówi o korytarzu życia a znak drogowy poziomy o zakazie najeżdżania lub przejeżdżania linii ciągłej (P-2) wyznaczającej pas ruchu.

Jest jednak wyjście z tego paradoksu. Należy w ustawie, albo nawet lepiej w rozporządzeniu ws. znaków i sygnałów, wliczyć sygnały świetlne pojazdu uprzywilejowanego w poczet poleceń / sygnałów nadawanych przez osoby (nie pojazdy) – poleceń / sygnałów usunięcia się uczestników ruchu z drogi pojazdu uprzywilejowanego.

·
Registered
420 Posts
Uprzywilejowanie pojazdów uprzywilejowanych wyartykułowano w ustawie
Ciebie kolego ciężko się czyta a co dopiero zrozumieć.. Tak jest zresztą wszędzie gdzie się udzielasz (mniej lub więcej).
To gdzie w ustawie, albo w której jest "wyartykułowane pierwszeństwo..." ?? Bo jak dotąd wszyscy wiedzą, że jest tylko obowiazek ułatwienia przejazdu.. i nic poza tym.

·
zjadacz chleba
1,070 Posts

Czy znak ostrzegawczy A-29 umieszczono prawidłowo. W kółku zaznaczyłem sygnalizator "wzbudzany" jednokomorowy (wyjazd straży pożarnej).

·
Registered
Użytkownik chory na głowę
6,171 Posts
Wytłumaczcie mi jedną rzecz której dzisiaj stałem się hehe ofiarą a dawniej mnie bardzo interesowała.
Znaki zakazu dotyczące kwestii "parkowania" i postoju dotyczą strony drogi po której zostały ustawione. Tutaj przykładowo mamy znak zakazu po prawej stronie drogi

Na drugim końcu ulicy też mamy znak informujący o prawej stronie

No właśnie, jadąc od tej strony wiem że po prawej stronie nie mogę się zatrzymać, czy w takim razie jadąc od tej strony mogę zatrzymać pojazd po lewej stronie drogi? Czy wysiadając z pojazdu mam obowiązek przejścia cały odcinek drogi pomiędzy skrzyżowaniami żeby upewnić się czy nie ma gdzieś zakazu?

A sam się kiedyś na to nadziałem bo pewnego razu "awaryjnie" skręciłem tutaj z myślą żeby stanąć i w samochodzie ogarnąć na szybko

Znak zakazu po prawej to postanowiłem zatrzymać się po lewej stronie. O znaku zakazującym mi tego dowiedziałem się dopiero jak po jakimś czasie ruszyłem dalej by zawrócić na trzy na najbliższym skrzyżowaniu.

To tak ma działać?

Druga sprawa która mnie po prostu ciekawi, czy istnieje przepis który w tym miejscu zakazuje mi się zatrzymać przy torowisku tramwajowym?

Znaku zakazu po tej stronie nie ma, stoi tylko z przeciwka "przy drzewach"

·
Registered
420 Posts

·
Registered
420 Posts
To tak ma działać?
Zdarza sie, ze pod znakiem B-36 jest tabliczka "dotyczy także lewej strony" (abstrahując od jej poprawnosci przepisowej).
A twoje watpliwości wg mnie rozwiewa art. 49/1/7
"1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
(...)
7. na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu;"
Oczywiście definicji "małego ruchu" nie ma.. W obecnych czasach raczej cięzko o "mały ruch" więc bym raczej nie starał się tym argumentem posługiwać przy konfrontacji z SM choćby.
Czy wysiadając z pojazdu mam obowiązek przejścia cały odcinek drogi pomiędzy skrzyżowaniami żeby upewnić się czy nie ma gdzieś zakazu?
Trzeba zacząć od tego, że jest zakaz zatrzymania się. Czyli "stanę i pójdę sprawdzić" nie jest chyba dobrym rozwiązaniem. Lepiej by było pojechac dalej i sprawdzić z auta, zawrócić i zaparkować po prawej jeśli nie ma zakazu.

• Like
Reactions: elot360

·
Registered
420 Posts
w tym miejscu
Jeśli będzie to miejsce 10m od x, i tak daleko od końca P-4 żeby nie zmuszać innych do najeżdżania na nią przy omijaniu, to nie ma ( malo co tego miejsca zostaje)..
Chyba zapomnieli postawić znak.

• Like

·
Registered
4,477 Posts
czy w takim razie jadąc od tej strony mogę zatrzymać pojazd po lewej stronie drogi?
Art. 49.
1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
7. na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu;

·
Registered
420 Posts
🔺 🔺 Budzimy się ..

·
Registered
159 Posts
Z miejsc przytoczonych w poscie spokojnie w dwoch moznaby spokojnie argumentowac zatrzymanie po lewej stronie "malym ruchem" - oczywiscie gdyby nie bylo tam zakazu.

Przyznaje, nie znalem tej czesci przepisu - czy to oznacza, ze mozna dostac mandat tylko dlatego, ze auto stoi "w druga strone", co sugeruje parkowanie przy lewej krawedzi, mimo braku zakazu i ciagle linii (ktora w domysle trzebaby przekroczyc)?

·
Registered
420 Posts

·
Registered
Użytkownik chory na głowę
6,171 Posts
Przecież jest zakaz - art.49/1/7
Ale zakaz ten, jak sam słusznie zauważyłeś, ma wyjątki. Wyjątki których treść nie jest zdefiniowana i przez naszą błędną interpretacje otoczenia możemy się naciąć

·
Registered
420 Posts
🔺 🔺 Ma dwa wyjątki zdefiniowane. Droga jednokierunkowa i dwukierunkowa o małym ruchu. Interpretacja drogi jednokierunkowej chyba nikomu problemu nie robi. Drugi wyjątek dopiero w "małym ruchu" może nas zastanowić - fakt, mozna sie naciąć. Jest wiele przepisów pisanych w czasach gdy w bloku było max 5 aut. Teraz w mieszkaniu jest średnio 2.. Niestety nikt tego nie ma ochoty dopasować do rzeczywistości a skreślenie lub dodanie mądrego zapisu rozwiązałoby wiele nieścisłości. Tylko o czym byśmy wtedy tutaj pisali ???

• Like

·
Registered
159 Posts
Oczywiście.. 100 i 1 pkt.

Nie sugeruje tylko "jest zaparkowane" ..

Przecież jest zakaz - art.49/1/7
Co do brak zakazu - za bardzo skrocilem, chodzilo mi o znak. Co do sugeruje vs jest - no nie, bo teoretycznie mozna bylo wjechac tylem, stad sam fakt widoku takiego auta nie jest w 100% dowodem na czyn zakazany (choc to dosc akademicka dyskusja).

·
Registered
420 Posts
teoretycznie mozna bylo wjechac tylem
Nie ma pojęcia "jazda tyłem" - jest cofanie. Dla popelnienia wykroczenia nie ma znaczenia sposób, liczy sie efekt.
Akademicką dyskusję ty zacząłeś, to może skończ. Na rozprawie w sądzie też tak byś gadał?? Prawo jest surowe, nie ma za bardzo w nim miejsca na filozofowanie, tego się trzymajmy.. 👍 👍 👍

·
Registered
414 Posts
Nie ma pojęcia "jazda tyłem" - jest cofanie. Dla popelnienia wykroczenia nie ma znaczenia sposób, liczy sie efekt.
Akademicką dyskusję ty zacząłeś, to może skończ. Na rozprawie w sądzie też tak byś gadał?? Prawo jest surowe, nie ma za bardzo w nim miejsca na filozofowanie, tego się trzymajmy.. 👍 👍 👍
Prawo prawem, a policja swoje.
Zakaz przechodzenia przez drogę dwujezdniową -> mandat za przechodzenie przez drogę z trzema jezdniami.
Definicja i wymagania motoroweru -> niezauważanie, że hulajnogi się łapią pod definicję i brak mandatów, pomimo podstawy.

13161 - 13180 of 13185 Posts