SkyscraperCity banner

1 - 20 of 222 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #1
Zdjęcia pochodzą z jednego dnia - 9 sierpnia 2012. Początkowo w planach oprócz Elbląga i Olsztyna był jeszcze Frombork, jednak wyszło jak zwykle - zabrakło już czasu. Osobną sprawą jest wypad do Królewca - coś, na co mam wielką ochotę już od dłuższego czasu, jednak cały czas na drodze stoi jedna przeszkoda - konieczność załatwienia wizy do Rosji, która nie jest tania. Niestety, 35 euro jak za jeden dzień zwiedzania (bo dłużej raczej nie ma co w dzisiejszym Królewcu robić), to jednak za dużo. Cóż, może innym razem.

Pierwsze z miast - Elbląg - zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. O ile obawiałem się nieco słynnego retrowersjowanego Starego Miasta, o tyle muszę z przyjemnością przyznać, że w realu, wszystkie te kamienice w jednej masie nie robią wcale takiego złego wrażenia. Oczywiście, najlepsze wrażenie robią jednak rekonstrukcje (szkoda, że nie ma ich więcej), ale i retrowersje jakoś dają radę - przynajmniej te ładniejsze. W dodatku elbląskie SM jest bardzo czyste i zadbane. Wszystko to sprawia, że pomimo kontrowersyjnej architektury, miejsce to wydało mi się całkiem przyjemne, mam z niego raczej pozytywne wrażenia i z pewnością - za kilka lat, gdy mam nadzieję większość Starego Miasta będzie już odbudowane - jeszcze tam wrócę :eek:kay:

Niestety, wrażenia z drugiego miasta - Olsztyna - były już zupełnie odwrotne. O ile Stare Miasto mnie nie zaskoczyło - całkiem w sumie miły socrealizm, choć przydałoby się go trochę wyremontować, o tyle dzielnice XIX-wieczne między SM, a dworcem głównym wywarły już na mnie większe wrażenie - in minus, niestety. Krzywe chodniki, dziurawe ulice i niewyremontowane kamienice budują bardzo negatywny odbiór. Oczywiście, taki obrazek znajdziemy w większości polskich miast, jednak w Olsztynie jakby to bardziej skumulowane - choć może to tylko moje subiektywne wrażenie. Reasumując, z przykrością stwierdzić muszę, że ducha Prus Wschodnich się tu w za wielu miejscach nie uświadczy. Raczej zastąpił go duch Warmii - swojskiej, ale i bardziej przaśnej, nieuporządkowanej, chaotycznej.

Na koniec jeszcze tradycyjnie mapka i zaczynamy :cheers:

·
Registered
18,481 Posts
Kurcze. Byłeś w Elblągu i nie powiedziałeś :D
Tak czy tak czekam na zdjęcia i jakieś komentarze :)

·
Moderator
17,872 Posts
O, widzę nowy wątek m.in o swoim mieście.
Może byc fajne porównanie, dwóch niby podobnych, a jakże innych miast.:nuts:

Akurat wczoraj wróciłem z Olsztyna, z weselnego pobytu. W drodze z/do koscioła/hotelu trochę po mieście (i samym centrum) pojeździłem. Wiosna też byłem tylko przejazdem.
Musze przyznać, że ciekawego wrażenia Olsztyn na mnie nie zrobił. Tak jak piszesz, nawet w centrum wiele budynków jest zaniedbanych, ulice w złym stanie, chodniki podobnie. Architektura "aż nadto wyniosła i wielkomiejska" też nie jest. Chyba tylko Nowy Ratusz i dosłownie 2-3 urzędy robia jakieś wrażenie. Reszta, to małe kamieniczki, jakies wille i pałacyki. Taka troszkę prowincja. No ale nie ma co się dziwić, w końcu Olsztyn nigdy wielkim i ważnym miastem nie był. Tak na prawdę jego rozwój nastąpił gdzieś tak w XXw, kiedy wybudowano Stomil...i chyba tyle.

Pozytywnie na pewno wpłwa położenie. Lasy, jeziora. Nie ma nic lepszego jak siedzieć sobie w hotelu, czy restauracji i patrzeć jak sobie żaglówki pływają:)

*Oczywiście powyższa opinia ma charakter obiektywny. Jak wiadomo Olsztyn i Elbląg nigdy "się nie lubiły", ale piszę to jako zwykły turysta, który zobaczył to miasto.;)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)
Kurcze. Byłeś w Elblągu i nie powiedziałeś :D
Tak czy tak czekam na zdjęcia i jakieś komentarze :)
Niestety byłem raptem nieco ponad godzinę, także naprawdę krótko. Ale wystarczyło, żeby szybko oblecieć Stare i Nowe Miasto :)

Jak wiadomo Olsztyn i Elbląg nigdy "się nie lubiły", ale piszę to jako zwykły turysta, który zobaczył to miasto.;)
:D

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts

·
Banned
2,201 Posts
Elblag! Watek na zawolanie! Spedzalem urlop 40 km dalej w Sztutowie nad morzem:) W Elblagu bylem z rodzinka w niedzielę 26 sierpnia. Pogoda była na poczatku nie za dobra, nawet trochę padalo, ale po 13.30 zrobilo sie piękne slońce:) Poczekajmy na zdjęcia MrAmerica, potem dodam coś od siebie, moje wrażenie i przemyslenia:) Generalnie miasto bardzo w pożądku, ale ma swoje mankamenty.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts

·
Moderator
17,872 Posts
Czy bruk na poszczególnych staromiejskich ulicach jest oryginalny (ew. przełożony)?

A sam wątek - będę zaglądał.
Bruk jest nowy, kilka ulic zostało w ostatnich latach wyremontowanych, więc jest zupełnie nowy, w innych przypadkach nieco starszy, ale powojenny;)

·
Registered
462 Posts
^^Nie galerię handlową, a galerię sztuki nowoczesnej, która obchodziła niedawno swoje 50-cio lecie:

Obchodzące w 2011 roku 50-lecie Centrum Sztuki Galeria EL, początkowo jako Laboratorium Sztuki jest ważnym i trwałym ogniwem sieci placówek tego typu w Polsce. Dzięki swemu niepowtarzalnemu i oryginalnemu budynkowi, w jakim się mieści, a także dzięki swym dokonaniom – szeroko znanym gronu miłośników sztuki współczesnej jest jednym z ważniejszych i bardziej aktywnych miejsc popularyzujących kulturę i sztukę.
http://www.galeria-el.pl/historia-galerii-el.html

1 - 20 of 222 Posts