SkyscraperCity banner

4221 - 4240 of 4289 Posts

·
Lefebvrysta
13,579 Posts

·
Registered
284 Posts
Podajcie link do dokumentacji gdzie znajdują się schematy układów torowych co zamierzają wykonać lub chociaż SiWZ gdzie to będzie opisane.
Też mnie ciekawi czy to już pewna decyzja i powstanie 4 tor na odcinku Pruszcz Gdański - Pszczółki, a jeśli tak, to podajcie proszę w jakim czasie mogą rozpocząć się pracę? Jeśli chodzi o miejsce pod nowymi wiaduktami, to nie będzie z tym najmniejszego problemu. Sam sprawdziłem - wszystkie obiekty posiadają rezerwę na tor od strony prawej patrząc w stronę Tczewa. Pozostaje jedynie pytanie co z zabytkowym i odnowionym dworcem w Różynach i czy tunele piesze nie będą wymagały poważnych przesunięć. Nie wyobrażam sobie też sytuacji, aby 4 tor powstał bez ekranów na tym odcinku. Już teraz jest to jedna z najbardziej obciążonych linii w Polsce, a ekrany powstały nie wiedzieć czemu tylko w okolicach Oruni. Od Pruszcza po Pszczółki jest sporo domów oddalonych zaledwie kilkanaście metrów od torów. Dodatkowe towary to będzie sporo więcej decybeli przez całą dobę.

Chciałem się też z Wami podzielić moimi podróżami koleją po Pomorzu. Miałem okazję przejechać się pociągiem relacji Słupsk - Ustka. Niestety jak dla mnie porażka po tak szerokiej modernizacji. Bardzo częsta ilość przystanków sprawia, że czas przejazdu jest mało atrakcyjny. Zaskoczyła mnie natomiast na plus linia Słupsk - Szczecinek. W godzinach popołudniowych bardzo dobra frekwencja w jednowagonowym spaliniaku, do Korzybia wszystkie miejsca siedzące zajęte i sporo ludzi stało. Potem trochę luźniej, ale przejazd bardzo płynny. Nie wiem jaką Vmax ma ta linia i kiedy była modernizowana, ale zagadką pozostaje dla mnie fakt, że tak mało pociągów (i zero pospiesznych) aktualnie ją jeździ. Poznań, Wrocław, czy nawet Górny Śląsk, to potencjalnie w okresie wakacyjnym tysiące pasażerów do zdobycia, którzy mogliby korzystać z tej linii i szybciej, a na pewno krócej dotrzeć bezpośrednimi pociągami TLK do Ustki czy Łeby, omijając przeciążoną linię nr 9 i Trójmiasto z licznymi postojami. Dodatkowo ożywiłaby biedniejsze i zaniedbane regiony środkowego Pomorza. To moja najbardziej niewykorzystana linia w naszym regionie. Czy planuje się jej elektryfikację i dodanie drugiego toru? Zaraz po niej jeśli chodzi o zmarnowany potencjał to dla mnie linia Tczew - Chojnice, gdzie przejazd również był bardzo płynny i jakiś nowoczesny spaliniak spokojnie dawał 120km/h. Niestety linia Szczecinek - Człuchów - Chojnice to kompletna porażka. Pociągiem bujało prawie cały czas na wszystkie strony, ale zaskoczyła mnie jej dwutorowość! Aż żal patrzeć jak niszczeje. Wiem, że nie da się odnowić wszystkich linii po taki długim okresie zaniedbań i zwijania kolei, ale mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie pomysł aby ją zaorać i że nadal aktualna jest jej modernizacja w przyszłości.

·
Registered
1,568 Posts
Odcinek Szczecinek-Słupsk to ta sama modernizacja (ten sam projekt) co Słupsk-Ustka, czyli całkiem świeża sprawa, choć długo to trwało. Dla mnie skandalem jest niedodanie po modernizacji za grube miliony większej ilości pociągów, jest ta sama bieda co przed pracami... Czyli znów marnowany potencjał przez sknerstwo urzędasów samorządowych... oczywiście rząd też powinien dorzucić do utrzymania takich linii międzywojewódzkich! Na razie nie ma planów na elektryfikację tego odcinka.
Ciekawe ile krócej by pojechał pośpiech po tej linii w stosunku do Białogardu, ale zmiana lokomotywy zapewne zniwelowałaby tą różnicę. Myślę, że jakieś pośpiechy mogą się na jej pojawić, jak na poważnie zabiorą się za modernizację linii Piła-Białogard (odcinek Szczecinek-Białogard), którą kiedyś będzie trzeba zrobić, bo ona już zaczyna się mocno sypać...

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
8,480 Posts
Już nie przesadzajmy z tymi Intercity na każdej linii (pospieszne nie istnieją od wielu lat przypominam) w ilościach śmiesznych (rzędu para na dobę). Tam po prostu potrzeba dobrego połączenia regionalnego w takcie godzinnym i tyle.

·
Registered
1,568 Posts
Na forum kolejowym chyba każdy wie o co chodzi :D A nazwa TLK jest tak głupia i w dodatku już zmieniona, bo już dawno odspoiła się od swoje pierwotnego znaczenia. To tylko wyprysk korporacyjnych pustogłowiów, kiedyś całkiem zniknie (wraz z modernami wagonów) :D

·
Registered
574 Posts
Już nie przesadzajmy z tymi Intercity na każdej linii (pospieszne nie istnieją od wielu lat przypominam) w ilościach śmiesznych (rzędu para na dobę). Tam po prostu potrzeba dobrego połączenia regionalnego w takcie godzinnym i tyle.
O odbudowanie połączeń sezonowych w kierunku Ustki i Łeby z Poznania tą linią zabiegają samorządy. Fakt, że 100-tka po remoncie za miliony nie pomaga...

·
Registered
574 Posts
Pytanie czy efektywną siatkę komunikacyjną buduje się tworząc połączenia „dlatego, że samorządy zabiegają” ;)
W tym przypadku realizują wolę swoich mieszańców, którzy żyją z turystów. O ile marszałkowie też wiedzą, jak ważna jest dobra komunikacja dla oferty turystycznej, o tyle na szczeblu krajowym jakoś już nie bardzo. Nie dziwi to skoro nawet tutaj (wśród znafcf;) neguje się potrzebę drugiego toru z Poznania do Piły (traktując linię jako lokalną, a nie tranzytową jak w drogach traktuje się DK11/S11) czy skrócenie czasu jazdy do Ustki i Łeby dla mieszkańców Poznania.

Tu czasy przejazdów pospiesznych w latach 80.: [LK 405] Piła - Szczecinek - Słupsk - Ustka

·
Expat
Delegacja
7,345 Posts
Dowcip polega na tym, że obecnie pociąg do Ustki nie obsługuje tylko tej miejscowości, ale zapewnia też dojazd do innych miejscowości turystycznych: Mielna (przesiadka w Koszalinie) oraz Darłowa (w Koszalinie lub Sławnie). Bez sensu byłoby tworzenie osobnego pociągu dla Ustki, a osobnego dla pozostałych miejscowości. Niestety, linia Szczecinek - Słupsk omija duże generatory ruchu i dlatego dla pociągów dalekobieżnych słabo się nadaje.

·
Registered
574 Posts
Dowcip polega na tym, że obecnie pociąg do Ustki nie obsługuje tylko tej miejscowości, ale zapewnia też dojazd do innych miejscowości turystycznych: Mielna (przesiadka w Koszalinie) oraz Darłowa (w Koszalinie lub Sławnie). Bez sensu byłoby tworzenie osobnego pociągu dla Ustki, a osobnego dla pozostałych miejscowości. Niestety, linia Szczecinek - Słupsk omija duże generatory ruchu i dlatego dla pociągów dalekobieżnych słabo się nadaje.
Dowcip ma wąsy, bo tak zawsze było, a przy tej argumentacji to wszystkie powinny jeździć dookoła przez Trzebiatów:) Przy połączeniu przez Miastko dojazd z Poznania Ustki i Łeby skraca się dość znacznie i nie bardzo przekonuje mnie, że pociąg z Poznania do Łeby musi jechać przez Białogard, równie dobrze mógłby jechać z Poznania do Kołobrzegu przez Słupsk.

Realnie patrząc, można myśleć o przywróceniu pary: poranny z Poznania, popołudniowy z Ustki, ale też niekoniecznie w oparciu o PIC, bo połączenie obiegów marszałkowskich na hybrydzie też mogłoby dać dobry efekt (czas i komfort).

·
Expat
Delegacja
7,345 Posts
Reductio ad absurdum.

Po pierwsze - przy puszczeniu pociągu przez Miastko i tak trzeba będzie zapewnić pociąg przez Koszalin i Sławno. A w sezonie IC i tak musi się posiłkować wynajmem taboru za granicą. W skrócie - przy tym wariancie trzeba zapewnić dodatkowy tabor, którego nie ma. Bo ze względów ekonomicznych nie masz co liczyć, ze IC zamieni tak po prostu największe miasto regionu oraz jedną z najpopularniejszych miejscowości na wybrzeżu na Miastko i Kępice.

Po drugie, trzeba zapewnić lokomotywę spalinową, z którymi IC ma permanentne problemy. Skończyłoby się zapewne na jakiejś SM42 z Vmax 90 km/h i fatalnym przyspieszeniem, czyli czas przejazdu byłby wydłużony.

Po trzecie, relacja Poznań - Słupsk - Kołobrzeg oznaczałaby wyraźnie większe wydłużenie czasu przejazdu, niż ma to miejsce przy porównaniu Poznań - Białogard - Słupsk i Poznań - Miastko - Słupsk.

Jak marszałkowie pomorski i wielkopolski się dogadają, to oczywiście taki pociąg może pojechać. Choć prawdopodobnie musieliby też opłacić koszty jego przejazdu na odcinku zachodniopomorskim.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
8,480 Posts
W praktyce powinno to wyglądać tak, że wszystkie pomorskie pociągi do Chojnic są przedłużone do Szczecinka, dodatkowo skomunikowane, w odpowiednim takcie połączenia Szczecinek–Słupsk(–Ustka) i oferta byłaby bardzo spoko na tej linii. Gdyby jeszcze linia regionalna, albo REx z województwa wielkopolskiego wtedy kończyłby również w Szczecinku (jako węzeł) to mielibyśmy piękne spięcie regionalnych linii z możliwym dojazdem właściwie wszędzie w tym regionie. Po niemiecku, można powiedzieć.

·
Registered
574 Posts
Reductio ad absurdum.

Po pierwsze - przy puszczeniu pociągu przez Miastko i tak trzeba będzie zapewnić pociąg przez Koszalin i Sławno. A w sezonie IC i tak musi się posiłkować wynajmem taboru za granicą. W skrócie - przy tym wariancie trzeba zapewnić dodatkowy tabor, którego nie ma. Bo ze względów ekonomicznych nie masz co liczyć, ze IC zamieni tak po prostu największe miasto regionu oraz jedną z najpopularniejszych miejscowości na wybrzeżu na Miastko i Kępice.

Po drugie, trzeba zapewnić lokomotywę spalinową, z którymi IC ma permanentne problemy. Skończyłoby się zapewne na jakiejś SM42 z Vmax 90 km/h i fatalnym przyspieszeniem, czyli czas przejazdu byłby wydłużony.

Po trzecie, relacja Poznań - Słupsk - Kołobrzeg oznaczałaby wyraźnie większe wydłużenie czasu przejazdu, niż ma to miejsce przy porównaniu Poznań - Białogard - Słupsk i Poznań - Miastko - Słupsk.

Jak marszałkowie pomorski i wielkopolski się dogadają, to oczywiście taki pociąg może pojechać. Choć prawdopodobnie musieliby też opłacić koszty jego przejazdu na odcinku zachodniopomorskim.
Zdaje się, że stoimy na innych pozycjach, stąd nie odczytujesz potrzeby pokazania skrajności. Piszę jako zainteresowany (zarabiający na turystach w Ustce) i wariant najbardziej optymalny dla turysty mnie interesuje. Tak, chodzi o nową ofertę sezonową dla Ustki i Łeby z Poznania (po części jej przywrócenie), a nie godzenie się na wydłużanie podróży o 1/4 z objazdem przez Białogard. 3,5 h z Poznania do Ustki oczekują moi turyści, tak jak połączeń bezpośrednich niestety, bo to im daje jakieś zabezpieczenie przy ogólnym postrzeganiu kolei jako niepewnego środka transportu. Teraz w 95 proc. wybierają samochód (i paradoksalnie trafiają na korki na DK11, bo tam, że przypomnę, ktoś nie chciał obsłużyć innych potoków i budujemy ekspresówkę starym śladem na północ od Szczecinka choć obok biegną DK25 i DK20 i aż się prosi o wspólny przebieg). Jako lokalny patriota :) wychodzę z założenia, że kiedy walczyć o nowe połączenia, jak nie za etatystów z PiS - lepiej na poprawę oferty przewozowej nad morze niż na pompowanie w państwowe molochy :) Liberały są od cięcia :) a w Twoim poście znajdą wszystkie potrzebne argumenty.

• Like
Reactions: karakachanow

·
Expat
Delegacja
7,345 Posts
Zdolności "etatystów z PiS" są takie, ze może faktycznie byliby zdolni do wprowadzenia takiego pociągu. Rzecz w tym, ze pewnie byłyby to 2 wagony w godzinach z tyłka, z rozkładem ułożonym tak, że skorzystaliby z tego pociągu tylko fanatycy jeżdżenia dziwnymi trasami.

A jak miałaby lecieć S11? Przypominam, że jest to trasa prowadząca do kołobrzeskiego portu.

·
Registered
574 Posts
Zdolności "etatystów z PiS" są takie, ze może faktycznie byliby zdolni do wprowadzenia takiego pociągu. Rzecz w tym, ze pewnie byłyby to 2 wagony w godzinach z tyłka, z rozkładem ułożonym tak, że skorzystaliby z tego pociągu tylko fanatycy jeżdżenia dziwnymi trasami.

A jak miałaby lecieć S11? Przypominam, że jest to trasa prowadząca do kołobrzeskiego portu.
Zdaje się, że nie potrafisz myśleć innym kategoriami niż tymi wynikającymi z potrzeb, które znasz z autopsji. Kogoś, kto wybierze dojazd z Poznania do Ustki w 3,5h (bo tylko wtedy można mówić o konkurencji dla auta, a nie przy 5 godzinach przez Białogard) trudno nazwać fanatykiem. Swoją drogą, gdybym myślał podobnie, stwierdziłbym, że S11 do portu w Kołobrzegu to fanaberia za miliony, biorąc pod uwagę skalę przeładunku i brak nadziei na jej zwiększenie.

Na marginesie, ale a propos decyzji politycznych: zgadzam się z opinią, że dużą przeszkodą w rozwoju zachodniej części woj. pomorskiego jest brak osobnego okręgu wyborczego, co przy istnieniu takiego okręgu we wschodniej części woj. zachodniopomorskiego powoduje, że rozwiązania infrastrukturalne na Pomorzu Środkowym wyglądają, jak wyglądają.

• Like
Reactions: bbartekgdynia

·
Expat
Delegacja
7,345 Posts
Kogoś, kto wybierze dojazd z Poznania do Ustki w 3,5h (bo tylko wtedy można mówić o konkurencji dla auta, a nie przy 5 godzinach przez Białogard) trudno nazwać fanatykiem.
Ależ ja po prostu nie wierzę, ze PKP uda się osiągnąć czas przejazdu na poziomie 3,5h na tej trasie. Ze zmianą lokomotywy na spalinową po drodze, mającą Vmax 90 km/h. Licząc baaardzo optymistycznie wychodzi mi 4h15. Realnie 4h30-4h45. Czyli oszczędzamy pół godziny, obcinając dużą część pasażerów z odcinka Białogard - Słupsk.

4221 - 4240 of 4289 Posts