SkyscraperCity banner

4241 - 4260 of 4305 Posts

·
Registered
1,717 Posts
Tylko hybrydowy pojazd w relacji Poznań-Ustaka byłby w stanie wykręcić dobry czas przez Miastko, ale takie pojazdy będzie miał marszałek zachodniopomorski a nie wielkopolski ani pomorski :D A z PKP IC byłoby tak, jak kolega wyżej napisał i na razie tego nie przeskoczymy. Choć przy zastanawianiu się nad taborem piętrowym Chraniuk coś tam baknął o hybrydach, więc w przyszłości hybryda pod banderą IC mogłaby robić takie wakacyjne połączenie. Chętni na przejazd na pewno by się znaleźli.

·
Registered
591 Posts
Ależ ja po prostu nie wierzę, ze PKP uda się osiągnąć czas przejazdu na poziomie 3,5h na tej trasie. Ze zmianą lokomotywy na spalinową po drodze, mającą Vmax 90 km/h. Licząc baaardzo optymistycznie wychodzi mi 4h15. Realnie 4h30-4h45. Czyli oszczędzamy pół godziny, obcinając dużą część pasażerów z odcinka Białogard - Słupsk.
Najszybciej handlowo teraz: 2:07 (Poznań-Szczecinek) +1:39 (Szczecinek - osobowy realnie bez zatrzymań 1:30) +14 to wciąż poniżej 4h. Przy hybrydzie (którą jako pierwsze kupiło Zachodniopomorskie, ale chyba na tym nie koniec w zakupach województw;) zmiana loka odpada. Połączenie łatwiej byłoby wypromować LOT-om z przełączeniem w Słupsku na Łebę, i w takim wariancie można myśleć o PIC-u. To naprawdę inna część wybrzeża niż Mielno. Próbujesz mnie przekonać - jako najbardziej zainteresowanego, żebym jechał ze Słupska do Szczecinka 2h przez Białogard zamiast 1,5h przez Miastko - czyli dalej i drożej - to irracjonalne :) Odległościowo to 338 i 284 km, a cenowo wg obecnego cennika PKP IC: 63 zł i 59 zł (nota bene ładne na reklamę połączenia). Ze Słonecznym się udało, to i tym razem też może ;)

A żeby nam się milej dyskutowało :) kilka ujęć ze Słupska Północnego z dzisiejszego popołudnia:

435414

435419

435422

·
Expat
Delegacja
7,622 Posts
Dla połączenia sezonowego na linii jednotorowej bierz do obliczeń najwolniejsze połączenie, nie najszybsze. Taki pociąg będzie musiał być wciśnięty pomiędzy regularne połączenia i nie będzie uprzywilejowany na mijankach. A LK354 jest i będzie coraz bardziej obciążona ruchem regionalnym.

I jako dodatkowe połączenie samorządowe na ich taborze taki pociąg jak najbardziej miałby sens. Ale jako pociąg IC - nie. Z powodów, które wymieniłem.

·
Registered
591 Posts
Dla połączenia sezonowego na linii jednotorowej bierz do obliczeń najwolniejsze połączenie, nie najszybsze. Taki pociąg będzie musiał być wciśnięty pomiędzy regularne połączenia i nie będzie uprzywilejowany na mijankach. A LK354 jest i będzie coraz bardziej obciążona ruchem regionalnym.

I jako dodatkowe połączenie samorządowe na ich taborze taki pociąg jak najbardziej miałby sens. Ale jako pociąg IC - nie. Z powodów, które wymieniłem.
Zapomniałeś dodać "moim zdaniem", bo moim dla PIC (z opcją Łeby) jest tu pole do działania, być może także weekendowo, a nie tylko sezonowo. Nie musi to też oznaczać pogorszenia oferty dla Kołobrzegu, choć może to się tak skończyć, ale "wszak myślmy o sobie", jak przy porcie w Kołobrzegu :). Tak jak pisałem: nie przekonuje mnie podróż wydłużona o 1/6 na tak krótkim odcinku, jeśli mówimy o połączeniu, które ma zwiększyć liczbę turystów z Poznania w Ustce. To są realne tysiące ludzi i warto się o nie bić, nie zważając na głosy życzliwych zza miedzy :) Swoją drogą: to ciekawa trasa na testową eksploatację Plusa we współpracy z pomorskimi LOT i PROT (np. noclegi dla ekpi z FPS).

·
Registered
1,319 Posts
Próbujesz mnie przekonać - jako najbardziej zainteresowanego, żebym jechał ze Słupska do Szczecinka 2h przez Białogard zamiast 1,5h przez Miastko - czyli dalej i drożej - to irracjonalne :) Odległościowo to 338 i 284 km, a cenowo wg obecnego cennika PKP IC: 63 zł i 59 zł (nota bene ładne na reklamę połączenia). Ze Słonecznym się udało, to i tym razem też może ;)
Te ceny liczone bezwzględnie od kilometra to pekapowski kretynizm, który dawno powinien iść do likwidacji. W końcu klient (co do zasady) płaci nie za przyjemność przejażdżki pociągiem, tylko za dowiezienie do celu, więc jeśli kolej dla swojej (jakkolwiek definiowanej) wygody trasuje przejazd dłuższą drogą, to jest (w pewnym sensie) jej sprawa, lecz niech klient płaci według trasy najkrótszej, a już na pewno w połączeniach bezpośrednich.

Zresztą obowiązuje (a przynajmniej kiedyś obowiązywało) pojęcie odległości w kilometrach taryfowych, niekoniecznie równej faktycznej, więc jako klient oczekuję jednej stawki taryfowej za podróż Słupsk↔Szczecinek, a kolej niech sobie ten pociąg trasuje jak chce, bylebym dojechał do celu w akceptowalnym przeze mnie czasie.

·
Registered
7,412 Posts
A dlaczego zakładasz (racjonalnie zresztą) zmianę loka w Szczecinku? Ja znając PKP IC ( i obieg lokomotyw) zakładałbym zmianę na diesla w .... Pile. A to kolejne "uciekające" minuty

·
Registered
2,991 Posts
Już nie przesadzajmy z tymi Intercity na każdej linii (pospieszne nie istnieją od wielu lat przypominam) w ilościach śmiesznych (rzędu para na dobę). Tam po prostu potrzeba dobrego połączenia regionalnego w takcie godzinnym i tyle.
Ale czy ta linia nadaje się na pociągi regionalne i to w takcie godzinnym? Wydaje mi się że będzie bardzo trudno je zapełnić. Między Słupskiem, a Szczecinkiem jest 100 kilometrów i mało generatorów ruchu. Te kilka przystanków to jest robota dla pociągów IC lub REX, o takcie co najwyżej 2h.

Dobrym rozwiązaniem na tą linie będą REXy EZT+HZT czy to z Poznania, a nawet Wrocławia dzielone w Szczecinku.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
9,278 Posts
Czy ja wiem? W sensie, takt godzinny uważam za pewien standard, ale takt dwugodzinny też ujdzie.
Dla przystanków IC na pewno nie, RExy jeszcze ujdą, ale na pewno nie żadne dziwactwa na całą Polskę, tylko np. RExy z Gdańska/Tczewa przez Chojnice, Człuchów i Szczecinek, następnie odbijające na LK405.

·
Lefebvrysta
14,124 Posts
Tylko na tej linii może być problem z przepustowością - brak mijanki Gwda Mała/Drzonowo między Szczecinkiem a Białym Borem, Słosinko między Białym Borem a Miastkiem, Biesowice między Miastkiem a Kępicami oraz brak wpięcia Kobylnicy w szlak 202 zrobi swoje (można było to zrobić tak, jak wpięto LK216 w szlak 353 w Olsztynie). Do tego sypie się odcinek Szczecinek - Biały Bór (ograniczenia prędkości w stacjach, kilka lat temu wymieniono kilkaset metrów nawierzchni za Szczecinkiem w związku z osuwiskiem).

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
9,278 Posts
No ale nie przesadzajmy, że to przeszkadza puszczać pociągi regionalne w odpowiednim takcie, Oczywiście, jak zaraz ktoś wymyśli bezsensowne ICki jadące przez całą Polskę rozwalające całą możliwość zrobienia taktu to pojawi się problem, ale w chwili obecnej raczej nie.

·
Lefebvrysta
14,124 Posts
@naruciakk Parę rozkładów wstecz "święta przepustowość" tej linii, spowodowana wyłączeniem Kapscha była pretekstem do puszczania na bodaj dwóch parach KKS. Jedna para do Szczecinka i jedna bodaj do Kępic/Miastka była obsługiwana "na gumie" - więc coś jest na rzeczy. Na dowód podrzucam ci rozkład 2011/2012:
Z kolei w rozkładzie 2010/2011 jedna para była obsługiwana "gumą":
A w rozkładzie 2009/2010 KKS nie ma:

·
Registered
7,412 Posts
Proponuję nie pisać farmazanów o braku przepustowości (kolejny slogan wyczytany w necie) tylko spojrzeć w r.j. na czasy jazdy/ilość pociągów/ godziny ich kursowania obecnie. Gdy montowano Kapscha na tej linii nie jeździły już pociągi pośpieszne. Podrzuć r.j. z 1986 roku.
Ponad 4 godzinny "takt", ostatni pociąg w dobie ze Szczecinka o 17. I co nic już więcej tam nie przejedzie (np. 2 pary pośpiesznych). Tylko w jakim celu maja jeździć? Chyba by jeździć. w latach 80 jeździły tam 2 sezonowe pospieszne. Jeździły dlatego, że linia p. Białogard została zelektryfikowana w latach '90. Brak było przepustowości linii na odc. Białogard - Koszalin - Słupsk mimo istnienia 2 razy wiekszej ilosci post. niż obecnie. W Słupsku była potęzna szopa z zapleczem spalinowym i nie było kłopotu czy pojedzie SU46 czy ST44.
Dzisiaj są zupełnie inne realia i innych rodzaj ruchu.

·
Lefebvrysta
14,124 Posts
@PrzeZ I znowu nie zauważył Pan cudzysłowu (choć fakt faktem mijanka między Szczecinkiem a Białym Borem by się przydała najbardziej). Tylko nie zauważa Pan, że w czasach najnowszych, które podałem "wyłączenie Kapscha" stało się pretekstem do krojenia oferty i tak ubogiej oferty PR (najpierw KKS, potem zawieszenie tych 2 par).

·
Registered
591 Posts

·
Registered
733 Posts
(...)
Na marginesie, ale a propos decyzji politycznych: zgadzam się z opinią, że dużą przeszkodą w rozwoju zachodniej części woj. pomorskiego jest brak osobnego okręgu wyborczego, co przy istnieniu takiego okręgu we wschodniej części woj. zachodniopomorskiego powoduje, że rozwiązania infrastrukturalne na Pomorzu Środkowym wyglądają, jak wyglądają.
Tak szczerze mówiąc, to nie ma co się dziwić, że od czasu do czasu jest rozważane województwo środkowo-pomorskie. Między Trójmiastem a Szczecinem jest 350 km pustki, braku ośrodków przemysłowych no i są to tereny generalnie post PGR przez te tereny co mogą być marginalizowane jako "biedne rubieże" (szczególnie widać to w pomorskim - układ drogowy i stan części dróg to lata '90 XX w.); a np między Trójmiastem a Warszawą jest 365 km, z miastami położonymi tuż obok głównego szlaku takimi jak Bydgoszcz z Toruniem czy Olsztyn, które są na tyle silne że same oddziałują na otoczenie. Nie rozważam tu ekonomi takiego rozwiązania (osobne województwo przez czynniki wymienione na początku niekoniecznie musi się bronić finansowo - temat na inną dyskusję) ale obecne pogranicze województw jest sztucznie podzielone co powoduje absurdy jak nie wykorzystywanie Szczecinka jako węzła spinającego w jeden system dla ruchu lokalnego trzech województw, z tego co widzę na google to dwa perony wyspowe i trzeci z jednym torem ślepym - w sumie 6 krawędzi w tym 5 przelotowych. Nie wiem, czy wpływ na tą sytuację ma taki a nie inny podział okręgów wyborczych. Ciekawe jak to wygląda w innych częściach kraju

·
Registered
2,991 Posts
Czy ja wiem? W sensie, takt godzinny uważam za pewien standard, ale takt dwugodzinny też ujdzie.
Dla przystanków IC na pewno nie, RExy jeszcze ujdą, ale na pewno nie żadne dziwactwa na całą Polskę, tylko np. RExy z Gdańska/Tczewa przez Chojnice, Człuchów i Szczecinek, następnie odbijające na LK405.
Takt godziny to jest standard*, ale to też musi być odpowiednia ilość pasażerów. Tutaj sprawa jest trudna i kosztowna, bo kilometrów dużo, a generatorów ruchu mało.
*od jakiegoś czasu standard to takt godzinny z wzmacniaczami w godzinach szczytu
Oczywiście, jak zaraz ktoś wymyśli bezsensowne ICki jadące przez całą Polskę rozwalające całą możliwość zrobienia taktu to pojawi się problem, ale w chwili obecnej raczej nie.
Przeszkodą w budowaniu taktownej kolei jest rozdział ruchu dalekobieżnego i regionalnego, zamiast wspólnego budowania oferty. W Austrii pięknie to działa, w Szwajcarii w sumie też.
A co jest złego w EZT+HZT dzielonym w Szczecinku na Kołobrzeg/Ustka jako REX z Poznania?

·
Registered
7,412 Posts
@PrzeZ To, że mimo modernizacji nadal tych par nie przywrócono. A mamy ponoć zmodernizowane mijanki
No to stań z "transparentem" pod siedzibą UMWP w Gdańsku.
Skoro nie przywrócono to może obecna oferta wystarcza?
No i co tego znowu ma infrastruktura

4241 - 4260 of 4305 Posts