SkyscraperCity banner

4261 - 4280 of 4305 Posts

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
9,278 Posts
Przecież rozkład dla wszystkich i tak układa PLK, więc gdyby chciało, toby wręcz wymusiło takt.
O to to. Większa liczba przewoźników nie jest ŻADNYM problemem w tworzeniu taktu

·
Registered
2,991 Posts
O to to. Większa liczba przewoźników nie jest ŻADNYM problemem w tworzeniu taktu
Proponuje żebyś zatrudnił się w DB, bo mają problem z tym, żeby np wytrasować nową linie IC numer 34 bez integracji ruchu lokalnego z dalekobieżnym. W SBB też możesz, bo biedacy nie potrafią wytrasować pociągów EC z Zurychu do Monachium bez wchodzenia w sloty pociągów IR, regionalnych a w przyszłości nawet Sbahn.

·
Registered
1,319 Posts
Jak przepustowość wyczerpana, to nie ma rady: trzeba albo zmodernizować istniejącą trasę poprzez dobudowanie torów, likwidację kolizji, zmiany w SRK, itd., albo zbudować trasę alternatywną.

·
Lefebvrysta
14,124 Posts
Nowa Taryfa Pomorska ułatwia podróżowanie po województwie pociągami regionalnymi, w tym również na linii PKM. Ujednolica też cenę biletów. Bilety można kupować w kasach, automatach na stacjach, u kierowników pociągów oraz przez specjalne aplikacje. Taryfa Pomorska obowiązuje od 1 lipca 2020 roku. Ta sama cena u różnych przewoźników Dzięki jednolitej taryfie opłat za bilety kolejowe w Pomorskiem, pasażerowie w tej samej cenie mogą odbywać podróż zarówno w pociągach SKM, jak i Regio na wybranej trasie (również na linii PKM). Dostępne są m.in. bilety odcinkowe, których cena zależna jest od długości przejazdu, bilety aglomeracyjne, obowiązujące na obszarze konkretnych miast, bilety specjalne, czyli np. dobowe i trzydobowe oraz opłaty za rezerwację miejsca na rower. Ponadto pasażerowie mogą kupować bilety miesięczne, które obowiązują i w pociągach SKM i Regio. Nowością jest wprowadzenie na obszarze aglomeracji biletów miejskich – mówi Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury UMWP. Jednorazowy kosztuje 4,40 zł, a miesięczny 92 zł. Pasażerowie mogą korzystać z dwóch rodzajów takich biletów: jeden pozwala na przejazd na obszarze Gdańska i Sopotu pomiędzy stacjami Gdańsk Lipce–Gdańsk Osowa–Sopot Kamienny Potok. Drugi jest ważny w granicach Gdyni i Sopotu, a więc pomiędzy stacjami Gdynia Cisowa–Gdynia Karwiny–Sopot Wyścigi. Co ważne, to pasażer samodzielnie wybiera, czy chce jechać pociągiem SKM, czy PolRegio, a cena i bilet pozostają bez zmian – informuje dyrektor Manikowski. Dla osób, które chcą przejechać dowolną trasę w obszarze całego Trójmiasta (pomiędzy stacjami Gdańsk Lipce–Gdańsk Osowa–Gdynia Cisowa), powstał bilet trójmiejski. Kosztuje 6,50 zł za bilet jednorazowy lub 136 zł za miesięczny. Jest to korzystniejsza cena w porównaniu do biletu odcinkowego na tej trasie. Ponadto w Taryfie Pomorskiej na obszarze ograniczonym stacjami Gdańsk Lipce–Żukowo–Wejherowo obowiązuje nowy bilet dobowy strefowy w cenie 15 zł oraz bilet trzydobowy w cenie 30 zł. Bilety te pozwalają na wielokrotne przejazdy w wyznaczonym obszarze. Od lipca 2020 roku wprowadzona została jedna cena za przewóz roweru. Wynosi 3 zł, za wyjątkiem odcinka pomiędzy przystankami Wejherowo i Gdańsk Śródmieście, gdzie przewóz jest bezpłatny (dotyczy to tylko pociągów o napędzie elektrycznym)
Czytaj więcej: Taryfa Pomorska w pigułce. Jak kupować bilety kolejowe?
Województwo Pomorskie przygotowało dwa projekty zakupu pasażerskiego taboru kolejowego. Jak poinformował nas Eugeniusz Manikowski, dyrektor departamentu infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim jeden obejmuje zakup 30 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do obsługi przewozów aglomeracyjnych. Planowany on jest do dofinansowania w ramach Krajowego Programu Odbudowy i zgodnie z założeniami dostawy pojazdów nastąpiły by w latach 2024-2025. Drugi projekt zakłada zakup 14 pojazdów kolejowych w tym 6 hybrydowych (spalinowo-elektrycznych) oraz 8 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które przeznaczone będą do obsługi przewozów kolejowych na terenie województwa pomorskiego. Ten projekt planowanych jest do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Wsparcia Inwestycji Lokalnych, a dostawy pojazdów planowane są do końca 2022 roku.
Czytaj więcej: Pomorskie planuje zakup 44 pociągów. W tym hybryd

·
Registered
1,717 Posts
Przy okazji taryfy pomorskiej skasowano stosowanie oferty Ty i 1, 2, 3 na terenie województwa (działa tylko w relacjach poza województwo), a że taryfa pomorska jest tylko nieznacznie niższa od kilometrowej w PR, to na wielu dłuższych relacjach podróż w 2-4 os. wychodzi drożej niż wcześniej... W innych woj. jak w małopolskim czy podkarpackim ceny w taryfach wojewódzkich są o tyle niższe, że taryfa RAZEM korzystniej nie wychodzi. Czyli taka niby obniżka a jednak podwyżka...

·
Inżynier Beton
1,835 Posts
Przy okazji taryfy pomorskiej skasowano stosowanie oferty Ty i 1, 2, 3 na terenie województwa (działa tylko w relacjach poza województwo), a że taryfa pomorska jest tylko nieznacznie niższa od kilometrowej w PR, to na wielu dłuższych relacjach podróż w 2-4 os. wychodzi drożej niż wcześniej... W innych woj. jak w małopolskim czy podkarpackim ceny w taryfach wojewódzkich są o tyle niższe, że taryfa RAZEM korzystniej nie wychodzi. Czyli taka niby obniżka a jednak podwyżka...
To fakt, w ogóle teraz jak wcześniej za bilet normalny ze Słupska do Gdańska płaciłem 19,50, tak teraz płacę 24,60. Miała być obniżka, a u dla mnie wyszła podwyżka.

·
Registered
4,411 Posts
Coś trochę nie wiedzą na co się zdecydować, czy to na hybrydy czy to na wodorowce. Moje zdanie jest takie, że od dawna popierałem pojawienie się hybryd zaś choć nie jestem przeciwny wodorowcom to jednak zbyt mocno bym się nie zapędzał gdyż nadal nie jest to powszechnie stosowana technologia.

·
Registered
216 Posts
Odnośnie wodoru - na przedwczorajszej debacie Gazety Wyborczej Trójmiasto, poświęconej PKM oraz szeroko pojętej kolei w województwie, padła zapowiedź marszałka Bonny odnośnie pilotażu z taborem wodorowym od PESY, który ma jeździć na linii helskiej :LOL: Fragment do odsłuchania - klik

·
Registered
21 Posts
To fakt, w ogóle teraz jak wcześniej za bilet normalny ze Słupska do Gdańska płaciłem 19,50, tak teraz płacę 24,60. Miała być obniżka, a u dla mnie wyszła podwyżka.
Ciesz się, że udało się odeprzeć niektóre zakusy Pomorskiego w zakresie Taryfy Pomorskiej, czyli na przykład wyłączenie obowiązywania biletów turystycznych i regiokarnetów z obszaru Taryfy Pomorskiej. Osobiście uważam, że wymuszenie przez UMWP likwidacji PwDC i Ty i 1, 2, 3 to po prostu plucie w twarz sporej części mieszkańców województwa.

·
Registered
284 Posts
Oreintujecie się, czy Marszałek lub inny podmiot, złożył jakiś wniosek na dofinansowanie modernizacji wybranej linii kolejowej w programie Kolej Plus w pomorskim? Na stronie raportkolejowy.pl podano, że dwa wnioski zostały przygotowane, ale na portalu rynek-kolejowy.pl nie znalazłem żadnej informacji na ten temat.

·
Registered
470 Posts
Oreintujecie się, czy Marszałek lub inny podmiot, złożył jakiś wniosek na dofinansowanie modernizacji wybranej linii kolejowej w programie Kolej Plus w pomorskim? Na stronie raportkolejowy.pl podano, że dwa wnioski zostały przygotowane, ale na portalu rynek-kolejowy.pl nie znalazłem żadnej informacji na ten temat.
Zaszaleli:

Gmina Korzybie Likwidacja największego na Pomorzu obszaru wykluczenia transportowego przez rewitalizację nieczynnej linii kolejowej nr 212 Bytów-KorzybiePomorskie
Gmina Wejherowo Rewitalizacja linii kolejowej nr 230 na odcinku Wejherowo-Bolszewo-Orle-GóraPomorskie

Źródło: https://www.rynek-kolejowy.pl/file/20200902161246ZGLOSZENIADOPROGRAMUKOLEJPLUS02092020r.pdf

·
Registered
154 Posts
Przy okazji taryfy pomorskiej skasowano stosowanie oferty Ty i 1, 2, 3 na terenie województwa
Nie wiem, gdzie sprawdzaliście, ale spokojnie przy zakupie przez SkyCash są dwie opcje do wyboru - Taryfa Pomorska i Ty i 1, 2, 3

Na dowód poniżej screen z relacji Słupsk - Gdynia główna
473632

·
Registered
591 Posts
474388

Podwyżka jednak jest czarno na białym

·
Registered
1,717 Posts
Sprawdzone w kasie i biletomatach w Gdańsku Głównym, a w skycashu jest niby widoczne Ty i 1,2,3, ale dalej nie przechodzi - jest zablokowane, próbowaliśmy kupić dla 2 osób...

·
Registered
154 Posts
Sprawdzone w kasie i biletomatach w Gdańsku Głównym, a w skycashu jest niby widoczne Ty i 1,2,3, ale dalej nie przechodzi - jest zablokowane, próbowaliśmy kupić dla 2 osób...
Mi się w weekend udało kupić na trasę Słupsk - Ustka właśnie w tej ofercie. Konduktor też nic nie mówił, że coś nie tak jest. Może błąd SkyCash, że pozwala na jej wybór, bo na stronie PolRegio już się nie da wybrać.

·
Stolzenberg Danzig
1,481 Posts
Też mnie ciekawi czy to już pewna decyzja i powstanie 4 tor na odcinku Pruszcz Gdański - Pszczółki, a jeśli tak, to podajcie proszę w jakim czasie mogą rozpocząć się pracę? Jeśli chodzi o miejsce pod nowymi wiaduktami, to nie będzie z tym najmniejszego problemu. Sam sprawdziłem - wszystkie obiekty posiadają rezerwę na tor od strony prawej patrząc w stronę Tczewa. Pozostaje jedynie pytanie co z zabytkowym i odnowionym dworcem w Różynach i czy tunele piesze nie będą wymagały poważnych przesunięć. Nie wyobrażam sobie też sytuacji, aby 4 tor powstał bez ekranów na tym odcinku. Już teraz jest to jedna z najbardziej obciążonych linii w Polsce, a ekrany powstały nie wiedzieć czemu tylko w okolicach Oruni. Od Pruszcza po Pszczółki jest sporo domów oddalonych zaledwie kilkanaście metrów od torów. Dodatkowe towary to będzie sporo więcej decybeli przez całą dobę.

Chciałem się też z Wami podzielić moimi podróżami koleją po Pomorzu. Miałem okazję przejechać się pociągiem relacji Słupsk - Ustka. Niestety jak dla mnie porażka po tak szerokiej modernizacji. Bardzo częsta ilość przystanków sprawia, że czas przejazdu jest mało atrakcyjny. Zaskoczyła mnie natomiast na plus linia Słupsk - Szczecinek. W godzinach popołudniowych bardzo dobra frekwencja w jednowagonowym spaliniaku, do Korzybia wszystkie miejsca siedzące zajęte i sporo ludzi stało. Potem trochę luźniej, ale przejazd bardzo płynny. Nie wiem jaką Vmax ma ta linia i kiedy była modernizowana, ale zagadką pozostaje dla mnie fakt, że tak mało pociągów (i zero pospiesznych) aktualnie ją jeździ. Poznań, Wrocław, czy nawet Górny Śląsk, to potencjalnie w okresie wakacyjnym tysiące pasażerów do zdobycia, którzy mogliby korzystać z tej linii i szybciej, a na pewno krócej dotrzeć bezpośrednimi pociągami TLK do Ustki czy Łeby, omijając przeciążoną linię nr 9 i Trójmiasto z licznymi postojami. Dodatkowo ożywiłaby biedniejsze i zaniedbane regiony środkowego Pomorza. To moja najbardziej niewykorzystana linia w naszym regionie. Czy planuje się jej elektryfikację i dodanie drugiego toru? Zaraz po niej jeśli chodzi o zmarnowany potencjał to dla mnie linia Tczew - Chojnice, gdzie przejazd również był bardzo płynny i jakiś nowoczesny spaliniak spokojnie dawał 120km/h. Niestety linia Szczecinek - Człuchów - Chojnice to kompletna porażka. Pociągiem bujało prawie cały czas na wszystkie strony, ale zaskoczyła mnie jej dwutorowość! Aż żal patrzeć jak niszczeje. Wiem, że nie da się odnowić wszystkich linii po taki długim okresie zaniedbań i zwijania kolei, ale mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie pomysł aby ją zaorać i że nadal aktualna jest jej modernizacja w przyszłości.
Tak, formalnie zostaje przedluzona linia 260 i 265 do portu (Zaspa Towarowa)

·
Registered
23,304 Posts
Jak poinformował Manikowski, województwo pomorskie przygotowało dwa projekty zakupu pasażerskiego taboru kolejowego. Jeden obejmuje zakup 30 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do obsługi przewozów aglomeracyjnych. Planowany on jest do dofinansowania w ramach Krajowego Programu Odbudowy i zgodnie z założeniami dostawy pojazdów nastąpiły by w latach 2024-2025.

Drugi projekt zakłada zakup 14 pojazdów kolejowych w tym 6 hybrydowych (spalinowo-elektrycznych) oraz 8 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które przeznaczone będą do obsługi przewozów kolejowych na terenie województwa pomorskiego. Ten projekt planowanych jest do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Wsparcia Inwestycji Lokalnych, a dostawy pojazdów planowane są do końca 2022 roku. Oznacza to przyspieszenie planów zakupowych, o których pisaliśmy w lipcu.

·
Registered
470 Posts
Czyli 30 składów na linię PKM, 8 składów do zastąpienia wysłużonych EN57, 6 składów do obsługi połączeń Hel - Chojnice oaz Słupsk Szczecinek.
Chociaż marzy się takie trzy pary push-pulli hybrydowych :)

4261 - 4280 of 4305 Posts