SkyscraperCity banner

1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
Joined
·
13,643 Posts
Discussion Starter · #1 ·
http://pomorskie.eu/-/rowery-na-pom...pomysly-na-nowe-miedzynarodowe-trasy-rowerowe

Rowery na Pomorzu mają się świetnie. Są pomysły na nowe, międzynarodowe trasy rowerowe

A gdyby tak pojechać rowerem aż do Kłajpedy? Samorządowcy debatują nad nowymi pomysłami na ścieżki rowerowe o europejskim standardzie. Mają być wygodne, bezpieczne i z miejscami postojowymi, które ochronią rowerzystów przed wiatrem i deszczem. Będą też punkty obsługi rowerzystów na trasie.

W Kościerzynie, 25 lipca 2017 r. odbyła się konferencja „Jeziorna Trasa Rowerowa – szansa na wzmocnienie atrakcyjności turystycznej regionu".

Nowość na szlaku – Jeziorna Trasa Rowerowa

Środkowa część Pomorza zyska trasy rowerowe o międzynarodowym znaczeniu. – Powstał pomysł, by poza Pomorskimi Trasami Rowerowymi wytyczyć nowe trasy, przebiegające równoleżnikowo przez nasze województwo. To nawiązanie do tego, co w tej chwili dzieje się na Pomorzu Zachodnim – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Cała proponowana trasa łączyłaby Berlin z np. Kłajpedą lub Tallinem. To około 1200 km – wyjaśnia.


Jedna z proponowanych tras – z Berlina do Kłajpedy

W czasie konferencji w Kościerzynie koncepcja Jeziornej Trasy Rowerowej została przedstawiona włodarzom miejscowości, które znajdują się na jej trasie. Uruchomienie szlaku to koszt około 80 mln zł, a jego długość na Pomorzu to 170 km. W gestii samorządowców leży zdobycie środków na ten cel. Sprawę tę znacznie ułatwia międzynarodowy charakter szlaku, wpisujący się w format Euro Velo, czyli certyfikatu bezpiecznych i komfortowych tras rowerowych. – Trasa zbudowana zgodnie z wytycznymi Euro Velo pozwala zyskać środki z Komisji Europejskiej oraz różnych, innych międzynarodowych źródeł – wyjaśnia Chełkowska.


Przebieg główny trasy z dodatkowymi trasami łączącymi szlak główny z drogami lokalnymi

Jeziorna Trasa Rowerowa wpisuje się w tematykę pokazywania atrakcyjności regionu z perspektywy roweru. Nie przejeżdżamy szybko jak samochodem czy pociągiem, nie zatrzymujemy się tylko w dużych miejscowościach, a mamy szansę na zobaczenie ciekawych i unikatowych szczegółów. Bardzo dokładnie zwiedzamy region. A międzynarodowy charakter trasy powoduje, że Pomorze przyciąga również turystów z zagranicy.

To już się dzieje. Pomorskie Trasy Rowerowe

W województwie pomorskim mamy w tej chwili trzy duże trasy: trasę wiślaną nr 9 z Gdańska przez Żuławy Wiślane aż do Kwidzyna, trasę nadbałtycką nr 10 i trasę Żelaznej Kurtyny nr 13. Ta ostatnia biegnie pomiędzy Wschodem a Zachodem, między dawnymi państwami komunistycznymi a niekomunistycznymi. Trasa rowerowa nr 13 w naszym województwie pokrywa się z trasą nr 10 – od Ustki do Krynicy Morskiej, a potem aż do Kępek na granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Wzdłuż szlaków ma stanąć ponad 80 nowoczesnych miejsc postojowych, przystosowanych do potrzeb rowerzystów i jednocześnie związanych z danym subregionem. Trasy te świetnie zwracają uwagę turystów, również zagranicznych, na turystkę rowerową i infrastrukturę w naszym kraju. Ponadto, są poprowadzone w taki sposób, by móc poznać w pigułce koloryt Pomorza.

Trasy nr 9 i 10 finansowane są ze środków samorządowych i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W tej chwili jest 41 partnerów, a samorząd województwa jest inspiratorem działań, koordynatorem oraz doradcą. – To świetny przykład na to, że samorządy potrafią współpracować i tworzyć partnerstwa w działaniu – mówi Marta Chełkowska. – Z naszą pomocą złożyły wnioski o dofinansowanie. Dobrze to wróży na przyszłość i liczymy na to, że samorządy na trasie Jeziornej Trasy Rowerowej również połączą siły we wspólnym działaniu.


Mapa schematyczna Pomorskich Tras Rowerowych
 

·
Registered
Joined
·
222 Posts
Czy to tylko wstępny projekt dotyczący tras międzynarodowych przecinających woj. pomorskie? A główne trasy "wojewódzkie"? Bo oglądam koncepcje głównych tras rowerowych woj. zachodniopomorskiego (http://www.rowery.rbgp.pl) i ich sieć oplata cały obszar województwa...
 

·
Registered
Joined
·
13,643 Posts
Discussion Starter · #3 ·
http://pomorskie.eu/-/tysiace-kilom...zewodniki-rowerowe-po-wojewodztwie-pomorskim-

Tysiące kilometrów ścieżek rowerowych, ciekawych miejsc i atrakcji. Co oferują nam mapy i przewodniki rowerowe po województwie pomorskim?

Jak zaplanować wycieczkę na dwóch kółkach i znaleźć nowe trasy? Przejrzeliśmy wydawnictwa Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego i Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Jest w czym wybierać.Dobrze zaplanowana wycieczka rowerową opiera się m.in. na przemyślanym wyborze trasy. Pomóc mogą nam w tym zadaniu przewodniki i mapy rowerowe, które poprowadzą nas przez gąszcz pomorskich traktów.

Super dokładne i solidne mapy

Mapy wydane w Departamencie Turystyki Urzędu Marszałkowskiego obejmują całe Pomorskie wzdłuż i wszerz. Od Helu po Ustkę, przez Kociewie i Powiśle. To w sumie 8 map przedstawiających każdy region województwa. Z dokładanymi mapami zaplanujemy wycieczkę rodzinną oraz przeznaczoną dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Ich uniwersalność to duża zaleta, a szczegółowość pozwala precyzyjnie planować rowerowe wypady. Część map zawiera też opisy krajoznawcze kilku szlaków rowerowych.

– Mapy są bardzo solidnie i atrakcyjnie wydane. Hitem jest m.in. materiał, z jakiego je przygotowaliśmy – mówi Michał Bieliński z Departamentu Turystki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Laminowany papier sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych i posłuży bardzo długo.

Województwo pomorskie na rowerze w pigułce

Z kolei przewodnik „Rowerowe Inspiracje", który powstał we współpracy z PROT, to zbiór pomysłów wycieczek rowerowych po całym województwie, ujętych w jednej poręcznej książeczce na spirali. W przewodniku znajdziemy propozycje 31 tras wraz z mapami, które przybliżają najciekawsze i najbardziej malownicze miejsca w województwie pomorskim. Najkrótsza z nich ma jedynie 5 km (Pętla Reja po Sopocie), a najdłuższa to prawie 230 km z Rytla, przez Bytów, Słupsk, Ustkę aż po Łebę. Każda z tych tras jest dokładnie opisana. Podstawowe informacje to długość, trudność, dominująca nawierzchnia, czas potrzebny do jej pokonania czy rekomendowany rodzaj roweru. Dzięki temu łatwiej jest planować wyjazd i zdecydować się na konkretny szlak.

Znajdziemy tu także kilka zdań o tym, jak dobrze przygotować się do wycieczki rowerowej. A ciekawym dodatkiem są też informacje o dwóch trasach rowerowych o znaczeniu międzynarodowym – R10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki, który w Pomorskiem zaczyna się w Ustce a kończy w Kępkach na granicy z województwem warmińsko-mazurskim) oraz R9 (Wiślana Trasa Rowerowa, która w naszym województwie biegnie od Gdańska do Kwidzyna). Docelowo będą one częścią europejskiej sieci szlaków rowerowych Euro Velo.

– Przewodnik „Rowerowe inspiracje" można nabyć w Informacji Turystycznej PROT w Bramie Wyżynnej w Gdańsku – mówi Piotr Książek z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Z kolei poszczególne mapy można dostać w czasie imprez rowerowych, na których województwo pomorskie promuje turystykę rowerową oraz w czasie targów turystycznych.

Przewodnik oraz mapy dostępne są również na stronie internetowej pomorskie.travel. Można je bezpłatnie pobrać na swój komputer w formacie pdf.
 

·
Registered
Joined
·
13,643 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Ruszyła budowa pierwszego fragmentu Wiślanej Trasy Rowerowej

13.10.2017

Ruszyła budowa pierwszego fragmentu Wiślanej Trasy Rowerowej na terenie Tczewa. Na pierwszy ogień poszedł fragment połączenia w ciągu ulicy Czatkowskiej.


Zakład Usług Komunalnych jeszcze wiosną ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy pierwszego etapu inwestycji na terenie Tczewa. Prace już trwsają. W tym roku powstanie blisko 600 metrów nowej trasy dla miłośników dwóch kółek.


Budowa Wiślanej Trasy Rowerowej ruszyła (fot. facebook.com/Zakład Usług Komunalnych)

- Szlak powstaje wzdłuż ulicy Czatkowskiej od strony osiedla Staszica. Inwestycja ma potrwać do 9 listopada. - informuje ZUK na swoim facebookowym profilu.

W granicach miasta przebiegnie łącznie około 5,5 km rowerowej drogi, która zostanie przeprowadzona brzegami Wisły przez całą Polskę. Zgodnie z wytycznymi część ma zostać zagospodarowana w ramach istniejącej infrastruktury. Na terenie Tczewa droga zakończy się przy mostku nad Drybokiem i dalej będzie biegła na południe. Zadanie jest planowane do realizacji na lata 2017-2019. Liderem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski, który będzie spinał zadanie na terenie całego województwa. Według zapowiedzi Wiślana Trasa Rowerowa ma powstać do 2020 roku.
Źródło:
https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47...pierwszego-fragmentu-Wislanej-Trasy-Rowerowej
 

·
Registered
Joined
·
4,111 Posts
Pomorskie - 17 km nowych dróg rowerowych

W Gołubiu (Pomorskie) otwarto pierwszy w powiecie kartuskim węzeł integracyjny. Aby zapewnić dojazd do węzła wybudowano 17 km dróg rowerowych. Na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot mają powstać 24 węzły o łącznej wartości ok. 418 mln zł, pozwalające na integrację różnych systemów transportu zbiorowego.
http://infobike.pl/pomorskie-17-km-nowych-drog-rowerowych_more_99853.html
 

·
Registered
Joined
·
13,643 Posts
Discussion Starter · #7 ·
^^ Niestety dobrze.

Ścieżki rowerowe to gigantyczne przedsięwzięcie

Podczas konferencji prasowej w Chojnie 3 października wicemarszałka województwa Tomasza Sobieraja, dyrektora Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michała Żubera i radnej Sejmiku Województwa Ewy Dudar (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze) była mowa także o planowanej sieci ścieżek rowerowych.
- Zaczynamy Trasę Zielonego Pogranicza od granicy państwa w Gryfinie przez Banie do Trzcińska, a potem Trasą Pojezierną z Trzcińska do mostu w Siekierkach. Są też kolejne przetargi w kierunku wschodnim, a także Myśla - Tywa - Zalew do Bałtyku, priorytetowa trasa nadmorska oraz trasa z Kołobrzegu, Koszalina przez Białogard, Połczyn, Złocieniec do Szczecinka - poinformował wicemarszałek. - To będzie licząca docelowo 1100 km pętla wkoło województwa - główny komunikacyjny kręgosłup rowerowy w województwie, jakby sieć autostrad rowerowych. Mamy na to przeznaczonych ok. 140 mln zł. Będzie to uzupełnione o 7,5-procentowy wkład województwa oraz kolejne 7,5 proc. wkładu leżących na trasie gmin. Potem ten główny kręgosłup będzie uzupełniany mniejszymi pętlami, realizowanymi już przez lokalne samorządy i wzbogacany np. przez przeznaczone na postój i odpoczynek miejsca obsługi podróżnych - wyjaśnia T. Sobieraj. Odcinek Zielonego Pogranicza to 44 km, z czego budowanych będzie 11 km, które zostaną połączone z istniejącymi trasami. Ten projekt już jest realizowany, natomiast na 37 km od mostu w Siekierkach do Trzcińska w najbliższym czasie też ma być ogłoszony przetarg.

Zapytaliśmy o czasowy poślizg w realizacji ścieżek. - Ciężko to nazwać poślizgiem. Projektant robiący ten najdłuższy odcinek musiał uzyskać pięć decyzji lokalizacyjnych, pięć różnych pozwoleń. Przejmowaliśmy tereny od PKP - odpowiedział dyrektor Żuber. A wicemarszałek Sobieraj zaznacza: - To gigantyczne przedsięwzięcie nie ma precedensu w Polsce. Green Velo na wschodzie Polski kilometrowo jest zbliżone, ale tam w bardzo wielu miejscach trasy poprowadzone są drogą krajową. A jazda np. z dziećmi rowerami drogą krajową do najbezpieczniejszych nie należy i my u nas staramy się omijać nie tylko drogi krajowe, ale nawet wojewódzkie. Tam, gdzie to możliwe, wchodzimy na stare nasypy kolejowe, drogi gminne albo do lasu, generalnie w miejsca superbezpieczne i urocze. Dzisiaj jesteśmy w trakcie realizacji 30 przetargów, a jeszcze daleko nawet do połowy. To jest podzielone na bardzo wiele małych zadań. Jedne idą od ręki, a inne wolniej, z wielu powodów, np. jakaś gmina miała przejąć grunt od PKP i jeszcze tego nie uczyniła. To główny powód opóźnień. Pozyskiwanie gruntów to zadanie gmin. Ale i projektanci wybierają sobie lepsze kąski, czyli odcinki wymagające mniejszej ilości uzgodnień. Np. na odcinek biegnący przez Woliński Park Narodowy dopiero w czwartym przetargu udało się wybrać wykonawcę projektu - mówi Sobieraj. - Technicznie nie ma problemów, natomiast partnerzy, czyli gminy, które miały pozyskać grunty, nie wszystkie się z tego wywiązały. Jako Zarząd Województwa i ZZDW musieliśmy się włączyć w coś, czego pierwotnie nie planowaliśmy. Załatwianie tych gruntów trwa, a bez tego nie uzyskamy pozwolenia na budowę - tłumaczy dyr. Żuber.
Źródło:
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 17.10.2017
http://gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=17-42&temat=1
 

·
Registered
Joined
·
13,643 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Krynica Morska. Pojedziemy rowerem przez Mierzeję
Autor: red
2017-11-20, Aktualizacja: 2017-11-20 16:26

Krynica Morska. Kolejny etap budowy ścieżki rowerowej, która połączy cały polski odcinek Mierzei Wiślanej został potwierdzony. Wartość projektu to blisko 11 mln zł.

Krynica Morska. Inwestycja to kontunuacja zeszłorocznego projektu budowy „ Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa rowerowa R-9 - partnerstwo Gminy Miasta Krynica Morska”. Projekt jest realizowany jest przez Krynicę Morską w partnerstwie z Gminą Sztutowo, Gminą Stegna

Największa cześć potwierdzonego właśnie projektu zrealizowana zostanie w Krynicy Morskiej. Tu w ramach inwestycji powstanie w sumie, blisko 7 kilometrowa ścieżka rowerowa. Pierwsza trasa będzie biegnąć z Przebrna, od ulicy Marynarzy w kierunku Krynicy Morskiej (odcinek 5,62 km). Druga, ponad kilometrowa powstanie na krynickiej Promenadzie Nadmorskiej. Dodatkowo wykonane zostanie oznakowanie już istniejących tras rowerowych. Zaplanowana jest również budowa trzech miejsc postojowych dla rowerzystów w lokalizacjach: Przebrno Siekierki, Leśniczówka Piaski oraz Piaski przy ulicy Bursztynowej. Całkowity koszt inwestycji to prawie 7,5 mln złotych.

W ramach inwestycji w gminie Stegna powstanie ponad kilometrowy odcinek ścieżki rowerowej i również wykonane zostanie oznakowanie istniejących trasy. Ponadto zaplanowana została budowa 2 miejsc postojowych dla rowerzystów w Mikoszewie oraz w Stegnie. Całkowity koszt inwestycji to ponad 1,6 mln złotych.

Zakres prac w gminie Sztutowo obejmie budowę ścieżki rowerowej o długości blisko 3 kilometrów. Tu również wykonane zostanie oznakowanie istniejących tras oraz budowa jednego miejsca postojowego dla rowerzystów w na granicy Sztutowa i Kątów Rybackich. Całkowity koszt inwestycji 1,8 mln złotych.

Całkowita wartość tej cześci projektu to blisko 11 mln złotych. Co ważne inwestycja uzyskała dofinansowanie, które pokryje ponad 63 proc. całkowitej wartości zadania czyli prawie 6,5 mln złotych.

Dodajmy, dzięki tej inwestycji Mierzeja Wiślana zostanie włączona do międzynarodowego systemu tras rowerowych.


Krynica Morska. Kolejny etap budowy ścieżki rowerowej, która połączy cały polski odcinek Mierzei Wiślanej został potwierdzony. Wartość projektu to blisko 11 mln zł. (© krynicamorska.tv)
Źródło:
http://krynicamorska.naszemiasto.pl...werem-przez-mierzeje,4318442,art,t,id,tm.html
 

·
Registered
Joined
·
4,111 Posts

·
Registered
Joined
·
13,643 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Pomorskie Trasy Rowerowe

07.12.2017 Tomasz Legutko

Różnorodność krajobrazu oraz rzeźby terenu sprawia, że Pomorskie to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Samorząd województwa pomorskiego wyszedł naprzeciw oczekiwaniom turystów oraz uczestników ruchu rowerowego i przystąpił do prac nad przedsięwzięciem strategicznym, którego celem jest wybudowanie dwóch rowerowych tras międzynarodowych. Trasa R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki) oraz Wiślana Trasa Rowerowa (będąca częścią R-9) położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo.Stworzone w ramach przedsięwzięcia trasy stanowić będą unikalny produkt turystyczny łączący turystykę aktywną z turystyką kulturową i przyrodniczą. Turysta przemierzający szlaki otrzyma pakiet unikalnych w skali kraju, walorów krajobrazowych (pas nadmorski, Delta i Dolina Wisły, równinny obszar Żuław), przyrodniczych (m.in. Nadmorski Park Krajobrazowy, Słowiński Park Narodowy) i kulturowych (Kaszuby, Kociewie, Żuławy, Powiśle, Trójmiasto).

Projekt zakłada budowę nowych dróg rowerowych, wykorzystanie dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu, wykorzystanie utwardzonych dróg leśnych i wałów przeciwpowodziowych Wisły, budowę infrastruktury dla rowerzystów, a także oznakowanie całości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z uwagi na realizację przez samorząd województwa pomorskiego drugiego turystycznego przedsięwzięcia „Kajakiem przez Pomorze", oba projekty prowadzone będą równocześnie i wzajemnie będą się uzupełniały.

Wykorzystane zostaną m.in. drogi publiczne o niskim natężeniu ruchu, drogi gruntowe, wały przeciwpowodziowe, drogi leśne, drogi miejskie, zapewniając bezpieczny i wygodny przejazd rowerem dla rodzin z dziećmi jak i doświadczonych turystów rowerowych.

Na samych wałach wiślanych planowana jest trasa o długości około 30 km. Nawierzchnia zostanie dostosowana do panujących warunków terenowych na danym odcinku, uwzględniając uwarunkowania prawne i środowiskowe.

Dla obu tras dedykowana zostanie infrastruktura towarzysząca w postaci miejsc postojowych dla rowerzystów. Architektura tej infrastruktury będzie wykorzystywać nowoczesny design oraz nawiązywać do dziedzictwa kulturowego danego obszaru poprzez odpowiednią kolorystykę czy elementy dekoracyjne.
Punkty postojowe w dużej części aranżowane będą na istniejących miejscach, które zostaną doposażone w odpowiednie elementy ( np. tablica informacyjna, wiata, ławki, stoły, pawilon turystyczny).

Kontakt:
Michał Bieliński - Kierownik Przedsięwzięcia Strategicznego
Piotr Książek
Tomasz Legutko

Departament Turystyki

Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

tel. 58 32 68 360
e-mail: [email protected]
Źródło:
https://dt.pomorskie.eu/pomorskie-trasy-rowerowe1
 

·
znajkraj
Joined
·
184 Posts
Podczas weekendu na Kaszubach zajrzeliśmy w kilka miejsc, między innymi do Gołubia na słynny węzeł:Zarówno w sobotę gdy tam byliśmy, jak i w kolejny czwartek w środku dnia, gdy zajrzałem tam z ciekawości przy okazji innych obowiązków, na parkingu był jeden rower (na 96 uchwytów). Ciekawe, dlaczego? :/


Nie wspominaliście wyżej, że cały projekt za unijne pieniądze to też drogi rowerowe z okolicznych wsi do owego węzła. I te są całkiem fajne, asfaltowe, szerokie, chociaż:

- nie pomyślano o wykończeniu estetycznym całości i na wszystkich odcinkach pomiędzy szosą a drogą rowerową jest brzydkie, zaniedbane pobocze zamiast zielonej trawy, która przyjemnie wyróżniłaby inwestycję, oraz:

- ktoś kompletnie bez wyobraźni projektował, a potem drugi podobny ktoś zatwierdzał wygląd drogowskazów, które położeniem piktogramów po prostu mylą, sugerując oddzielność dróg dla pieszych i rowerów.Ale gdyby nie takie niedoróbki, to chyba pierwszy w Pomorskiem taki projekt, który można pozytywnie widzieć i lokalnie, i turystycznie. W dodatku jedna z dróg ma początek na parkingu pod Wieżycą - fajna opcja na kaszubskie rowerowanie.


Dużo dzieje się także na szosie Kartuzy-Miechucino-Mojusz, także na bocznej Łapalice-Sianowo. W okolicach Łapalic droga rowerowa właśnie powstała, dalej przed Sianowem właśnie się buduje, podobnie za Miechucinem.


Mojusz, Miechucino:


Łapalice, w stronę Sianowa:
A w Sznurkach, w totalnym kaszubskim zakamarku, miejscu gdzie tylko jeziora, lasy, niewielkie wsie, pojedyncze wybudowania, nagle natknąć można się na takie coś, co jest zakończeniem kolejnej nowej drogi rowerowej Sznurki-Maks. Znowu... jakiś brak wyobraźni, gdy nagle, gdzieś na lokalnym końcu świata, atakuje Cię infrastrukturalna scena żywcem skopiowana z miasta.
Więcej z rowerów na Kaszubach jak zawsze na blogu.

:)

Szy.
 

·
znajkraj
Joined
·
184 Posts
"Koncepcja Rozwoju Tras Rowerowych w Centralnej Strefie Województwa Pomorskiego - uzupełnienie sieci Pomorskich Tras Rowerowych" to dokument mający na celu zainicjowanie prac nad budową nowej trasy rowerowej przebiegającej w środkowej części województwa pomorskiego. W zamyśle ma być to trasa o charakterze ponadregionalnym a w przyszłości nawet międzynarodowym wchodzącym w sieć Euro Velo."

https://dt.pomorskie.eu/-/subregionalna-trasa-rowerowa-koncepcja-2018Szy.
 

·
A1, A6-berlinka muszą być
muszą być
Joined
·
3,932 Posts
a unijne pieniądze to też drogi rowerowe z okolicznych wsi do owego węzła. I te są całkiem fajne, asfaltowe, szerokie, chociaż:
Chociaż tak naprawdę są to chodniki z dopuszczeniem ruchu rowerowego.

Ale projekt fajny, korzystałem w poprzednim roku podjeżdżając z działki głównie do kościoła. Jako dziecko nie miałem żadnego problemu z poruszaniem się szosą. Ostatnimi laty, jako dorosłemu jeżdżącemu po gdańskich ulicach rowerem, było tam coraz mniej przyjemnie i bezpiecznie.
 

·
znajkraj
Joined
·
184 Posts
Jako dziecko nie miałem żadnego problemu z poruszaniem się szosą. Ostatnimi laty, jako dorosłemu jeżdżącemu po gdańskich ulicach rowerem, było tam coraz mniej przyjemnie i bezpiecznie.
Niestety, to niekorzystny trend który ma miejsce w każdym cywilizowanym kraju. W bardzo niewielu miejscach drogi publiczne nadają się jeszcze do turystyki rowerowej w bezpiecznym, rodzinnym, relaksującym wydaniu.

I dlatego tak ważna jest budowa tras rowerowych w wydaniu jak wyżej. Lub takich jak na Pomorzu Zachodnim (jeśli ktoś nie zagląda w inne regionalne wątki):

https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=155245510#post155245510

Szy.
 

·
Registered
Joined
·
64 Posts
Planuję udać się niebawem rowerem z Bydgoszczy do Gdańska. Interesuje mnie kierunek pomorski z Borzechowa do Gdańska, szczególnie tam gdzie już bliżej miasta i jest większy ruch. Czy poniższa trasa jest optymalna biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i komfort jazdy?

Borzechowo-Kleszczewo Kościerskie-Skarszewy-Kamierowo-Gołębiowo Wielkie-Trąbki Małe-Rusocin-Pruszcz Gdański-Gdańsk
 

·
znajkraj
Joined
·
184 Posts
Planuję udać się niebawem rowerem z Bydgoszczy do Gdańska. Interesuje mnie kierunek pomorski z Borzechowa do Gdańska, szczególnie tam gdzie już bliżej miasta i jest większy ruch. Czy poniższa trasa jest optymalna biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i komfort jazdy?

Borzechowo-Kleszczewo Kościerskie-Skarszewy-Kamierowo-Gołębiowo Wielkie-Trąbki Małe-Rusocin-Pruszcz Gdański-Gdańsk
Droga 222 do niedawna była jednym z najgorszych pomysłów w okolicach 3M, ale własnie trwa solidny remont i zdaje się że aż do Trąbek powstanie równoległa droga rowerowa. I to nie idąca 30 cm od szosy, ale czasem z powodów terenowych nawet o dobre kilka metrów odsunięta od drogi. Kilka tygodni temu wyglądało to bardzo zachęcająco.

Szy.
 

·
znajkraj
Joined
·
184 Posts
Aż niemożliwe że tego na SSC nie było? Nowe (kilkumiesięczne?) odcinki na Helu:

pas rowerowy na promenadzie w Juracie...... i droga rowerowa w Chałupach - za... nowymi barierami oddzielającymi ją od wody:Zapyta ktoś, dlaczego tych barier nie postawiono w Juracie? :)

Więcej z Helu w znajkrajowym wątku.

Szy.
 

·
Registered
Joined
·
4,111 Posts

·
Registered
Joined
·
4,524 Posts
Jeszcze tylko przez 2 dni można przedstawić opinię na temat korzystania z roweru - Badania Klimatu Rowerowego 2020

W badaniu bierze udział 90 miast i gmin, w województwie pomorskim: Cedry Wielkie, Chmielno, Człuchów, Gdańsk, Gdynia, Kartuzy, Kosakowo, Krynica Morska, Malbork, Nowy Dwór Gdański, Pelplin, Pruszcz Gdański, Przywidz, Pszczółki, Rumia, Skarszewy, Somonino, Sopot, Starogard Gdański, Suchy Dąb, Szemud, Sztum, Sztutowo, Świerczów, Tczew, Trąbki Wielkie, Wejherowo, Władysławowo.
 
1 - 20 of 20 Posts
Top