SkyscraperCity banner

1 - 20 of 136 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #1
Słowem wstępu: od dawna już zbierałem się by taki wątek założyć, ale ciągle brakowało czasu, albo chęci. W końcu udało się zmobilizować :cheers: Zdjęcia są pozostałością końca lipca 2011 roku, kiedy to spędziłem kilka dni na obu tytułowych Pomorzach w poszukiwaniu backsteingotiku. Choć było to w środku lata, pogoda niestety nie rozpieszczała. Połowa wypadu przebiegła pod znakiem chmur, mgły i deszczu :eek:hno: Niemniej, choć nieraz nieco mokro i ponuro, było co zobaczyć i myślę, że będzie co tutaj pokazać:)

Odwiedziłem 4 miasta, były to kolejno: Stralsund, Greifswald, Szczecin i Stargard. Jak widać, dwa w Polsce, dwa w Niemczech, toteż miałem problem w jakim dziale umieścić ten wątek - "Miasta polskie", czy "Zagranica":nuts: Ostatecznie doszedłem do wniosku, że dwa ostatnie miasta polskie są dopiero do 1945, toteż cały wątek bardziej będzie pasował do "Zagranicy" :lol:

I jeszcze tytułem wstępu, mapka i kilka słów o historycznej granicy obu Pomorzy, która, zaskakująco, niemal pokrywa się z obecną granicą polsko-niemiecką - również przebiega na Odrze. Ciekawostką jest jedynie sam Szczecin, który jest po połowie na obu Pomorzach. Moje zdjęcia będą pochodziły jednak z szczecińskiego Starego Miasta - a więc już z Pomorza Przedniego.

No, dość gadania. Zaczynamy! :cheers:

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #3
Idziemy na Stare Miasto. Po dotarciu na Neuer Markt widzimy typowo polskie widoczki - wielki parking na środku placu:

Ale to, co nas tu interesuje jest za nami - kościół Mariacki:

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #4
Wysoko. Od 1625 do 1647 był to najwyższy budynek świata:

Jednak jedną z najciekawszych rzeczy tego kościoła jest niezwykły układ okien w kaplicach:

Detal:

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #8
...i kolejne gotyckie kościoły :cheers: - św. Mikołaja:

...i św. Jakuba:

W oddali widać most na Rugię:

PS. oczywiście zachęcam do komentowania :)

·
Polska wielonarodowa!!
4,356 Posts
Super ciekawy wątek i czekamy na więcej fotek:)

·
zdradziecka morda
4,110 Posts
Zapowiada się kolejny, świetny wątek, już zacieram łapska :). Skoro jednak interesuje Cię gotyk ceglany na Pomorzu, to w przyszłości zdało by się rozszerzyć wątek o inne miejscowości. Celowo nie piszę miasta a miejscowości, bo perełki gotyku można znaleźć nawet na wsiach. W każdym razie zasiadam z zimnym piwem i zakąską, czekając na kolejne zdjęcia. Twoje :cheers:

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #12
Cieszę się, że się podoba :)

Skoro jednak interesuje Cię gotyk ceglany na Pomorzu, to w przyszłości zdało by się rozszerzyć wątek o inne miejscowości.
Kiedyś może :) Ale raczej nie szybko - wszak mieszkam na drugim koncu Polski ;)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #13
Idziemy deptakiem do rynku...

Mijamy tyły ratusza...

I jesteśmy - pierzeja północna składa się częściowo z nowszego budownictwa...

...ale też z świetnych zabytkowych kamienic:

wśród nich wyróżnia się XIV-wieczny Dom Wulflama:

Jednak to co najlepsze jest za nami - najsłynniejszy stralsundzki landmark, czyli ratusz wraz z kościołem św. Mikołaja:

Niestety trudno zrobić dobre zdjęcie pod słońce...:nuts:

Detale:

·
Semper Invicta
25,957 Posts
Będę zaglądał Panie Mr. America. Widzę, że i Ty zarażony zostałeś gotycką chorobą:)

Mimo wielu przykładów, iż budynki sakralne prezentują się doskonale niemal w każdym stylu architektonicznym - to jednak gotyk i wszelkie jego późniejsze odmiany to jest co "tygryski lubią najbardziej"...

Czekam na dalszy rozwój wypadków - choć mam nadzieję, że i Twój krakowski wątek będzie regularnie uzupełniany:)

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #17
DavidPL, Tomek 2008 - jeszcze dziś się coś z pewnością pojawi :)

Będę zaglądał Panie Mr. America. Widzę, że i Ty zarażony zostałeś gotycką chorobą:)
Ano, obok modernizmu to mój ulubiony styl :)

Mimo wielu przykładów, iż budynki sakralne prezentują się doskonale niemal w każdym stylu architektonicznym - to jednak gotyk i wszelkie jego późniejsze odmiany to jest co "tygryski lubią najbardziej"...
Zdecydowanie :D

Czekam na dalszy rozwój wypadków - choć mam nadzieję, że i Twój krakowski wątek będzie regularnie uzupełniany:)
Będzie z pewnością - krakowski wątek to oczywiście mój priorytet - choć fakt, że ostatnio go nieco zaniedbałem, ale jeszcze tylko tydzień, miną matury i ruszy z kopyta od nowa :cheers:

·
przestrzeń-ludzie-miasto
7,939 Posts
Discussion Starter #20
...i wracamy pod kościół św. Mikołaja:

łuki przyporowe:

wnętrza:

obracamy się do tyłu...

...i do góry:

a tak wygląda tamtejszy ambit:

1 - 20 of 136 Posts