Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 30 Posts

·
Я.
6,308 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W dlugi weekend na jeden dzien postanowilismy sie z moja dziewczyna i naszym znajomym wybrac do Drezna na 1 dzien- zaowocowalo to wieloma zdjeciami:)
Drezno jest oddalone o 250km od Wroclawia i jest jednym z najbardziej interesujacych miast, znajdujacych sie w poblizu- z jednej strony monumentalne, barokowe stare miasto, ktore jest wciaz odbudowywane (Frauenkirche to tylko wierzcholek gory lodowej!), z drugiej strony wielkie zniszczenia i blokowiska z wielkiej plyty- ktore jednak po pierwsze juz w momencie wybudowania byly "referencyjnymi budynkami socjalizmu", a po drugie sa pieknie teraz remontowane (lub wyburzane). Z trzeciej strony Drezno to miasto, ktore dosc mocno sie wyludnilo przez ostatnie lata, a z czwartej- wlasnie w Dreznie znajduja sie najnowoczesniejsze fabryki, np VW. Tak wiec Drezno to miasto kontrastow, a to najbardzije lubie na zdjeciach:)

Zaczniemy wycieczke od Starego Miasta, ktorego jednak zbyt duzo nie ma na zdjeciach.

Na ponizszym zdjeciu widac barokowy budynek w czasie remontu. Zakryty zostal tak zaprojektowana plachta, ze teraz z daleka do zludzenia przypomina to elewacje jakiegos nowego budynku:) Bardzo podobalo mi sie to, ze nawet w czasie remontu dba sie o wyglad..

To ten sam budynek widziany z innej perspektywy;)

Na skraju starego miasta powstał nowy budynek Synagogi. Jest to bardzo interesujący obiekt architektoniczny tutaj troche wiecej na temat synagogi:

Znow kontrasty- do XIXwiecznego budynku Landtagu dobudowano nową klatke schodowa- nie wiem czy mi sie to podoba, ale.. jest ciekawe;)

Stare i nowe w Dreznie- troche mozna sie pogubic- budynek z tyłu to Frauenkirche, odbudowa skonczona została rok temu;) A na pierwszym planie odchodzący w przeszłosc blok z wielkiej płyty..

Na ponizszym zdjeciu niewiele widac, bo to taki foto-eksperyment;) ale to jest taki soc-bloczek widziany z rynku

Z rynku idziemy w kierunku dworca. przed dworcem komunisci wybudowali monumentalny plac z wielkiej płyty. Całe to załozenie jest olbrzymie i przerazające:) ale zostało wyretuszowane obecnie- tzn jest nowoczesna mała architektura, fontanny, niektore budynki zostały juz wyremontowane, inne nie.
Zdjęcie superjednostki i nowego elementu:

No i sama super-mega-jednostka-marsylsko-drezdeńska

Tak to wygląda pod spodem..

Teraz moj ulubiony temat- czyli jak remontuje sie bloki z wielkiej płyty. Wyglądają conajmniej dobrze..

Nastepne zdjecie to budynek KINA- ufa palast (wiecej na ten temat tutaj). Kino jest niesamowicie ekspresyjne- i przez kontrast pasuje do otaczających je bloków

Widok z kina;)

Teraz przechodzimy dalej do dzielnicy Neustadt- została ona takze zabudowana bloczkami z wielkiej płyty, jednak dzieki remontom, małej architekturze, drzewom- wygląda to GENIALNIE. Ten sam model bloku stoi m.in. we Wrocławiu na pl. Legionów, wiec ponizsze zdjecie przedstawia, jak mógłby wyglądac pl. Legionów, gdyby kiedys mądrze w niego zainwestowac!

Jeszcze mały kontrascik troche dalej;) Niestety te bloki są juz brzydkie (moim zdaniem)- tzn od momentu wybudowania były zbyt niskie i juz nie dało sie ich uratowac remontem:/

Na koniec przejdziemy sie jeszcze na Hauptbahnhof, ktory remontuje wlasnie foster i koledzy. Na mnie olbrzymie wrazenie zrobił dach- taki mógłby kiedyyys, po remoncie zostac zrobiony we Wrocławiu...

I ostatnie zdjęcie- zdjecie z budowy Hauptbahnhof..

Dziekuje za uwage i zycze miłego oglądania:)

·
3D
7,286 Posts
Świetny wypad. Bardzo ładne zdjęcia. Bloki z wielkiej płyty rzeczywiście trzymają się elegancko :_) u nas mogliby tak poremontowac. Dworzec Fostera jest wspaniały. Ogólnie tylko pogratulować wyceczki ;)

Aha i ta Synagoga sie wybija jak narazie razem z Hauptbahnhof na czołowke.

·
Registered
2,519 Posts
Drezno niezle sie rozwija. Powstalo tu mnostwo firm z branzy elektronicznej i informatycznej. Nawet zaczyna sie nazywac to miasto "Tajwanem Europy". Niedawno otwarto tam fabryke mikroprocesorow AMD. T

·
心在臺灣
9,895 Posts
Wow, mowisz "Taiwanem Europy", myslalem ze to tylko Azjaci maja kompleks Zachodu (Taiwan to "Silicon Island" ;) )

·
.........................
1,147 Posts
Patrząc na bloki jestem w szoku, zamiast ochydnych styropianów i pasteli, bardzo przyzwoite renowacje, przydałoby się tak u nas. Kilka razy byłem w Drexnie, bardzo lubie to miasto, ale i tak Wrocław wolę ;D

·
Я.
6,308 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Rafis said:
jakos z tych zdjec nie przekonuje mnie to miasto chociaz jest to miasto braterskie Wrocka ;)
przekonałoby cie na zywo- specjalnie nie cykałem najbardziej znanych fragmentów czyli starówki, rynku i srodmiescia- a one są na o wiele wyzszym poziomie niz wrocław niestety

·
Registered
16,092 Posts
kotbehemot said:
przekonałoby cie na zywo- specjalnie nie cykałem najbardziej znanych fragmentów czyli starówki, rynku i srodmiescia- a one są na o wiele wyzszym poziomie niz wrocław niestety
napewno nie :)

·
Registered
4,360 Posts
Ciekawe ! Drezno to najbardziej polskie niemieckie miasto ;). Btw Kocie mam taka uwage, jak robisz zdjęcia na forum to postaraj sie by były bardziej reporterskie niz artystyczne :)

·
Registered
2,519 Posts
Wroclaw sie chwali inwestycja Siemensa a do Drezna naplynelo w ciagu ostatnich 10 lat wiecej takich inwestycji niz do calej Europy postkomunistycznej. Obecnie to miasto znowy przyciaga pracownikow, tyle ze jest to juz sila robocza o duze lepszej jakosci;)

·
Registered
16,092 Posts
miglanc said:
Wroclaw sie chwali inwestycja Siemensa a do Drezna naplynelo w ciagu ostatnich 10 lat wiecej takich inwestycji niz do calej Europy postkomunistycznej(i wiecej niz do tak zachwalenj Irlandii). Obecnie to miasto znowy przyciaga pracownikow, tyle ze jest to juz sila robocza o duze lepszej jakosci;)
chyba pomyliło Ci sie z Jeną :)

·
Я.
6,308 Posts
Discussion Starter · #16 ·
@Rafis- to Tobie sie pomyliło. To nie z Drezna wypłyneło 100tys mieszkanców, tylko z Lipska, poszukaj w rocznikach statystycznych. Z Drezna nie ubyło prawie nic. To teraz najprezniej rozwijające sie miasto byłych DDR, w sumie jedyne ktore z ekonomicznego pktu widzenia mozna stawiac za przykład (bo Berlin to w sumie dotacje, inwestycje na siłe itp).
I na pewno podobałoby Ci sie:)

·
Я.
6,308 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Koniaczeq said:
Ciekawe ! Drezno to najbardziej polskie niemieckie miasto ;). Btw Kocie mam taka uwage, jak robisz zdjęcia na forum to postaraj sie by były bardziej reporterskie niz artystyczne :)
nie robiłem tych zdjęc na forum, tylko dla własnej przyjemnosci, a na forum znalazły sie, w drugiej kolejnosci.

·
Registered
16,092 Posts
no z Lipska to jestem pewien ale byłem pewien ze z Drezna też. Własnie sciągam jakis raport gospodarczy ze strony miasta Drezna i rzeczywisacie w ostatnim czasie duzo tam inwestycji nowych technologii.
Co mnie bardzo cieszy gdyz lezy blisko Wrocka i łączy nas coraz więcej ;)
Żeby nasze lotnisko tez sie tak rozwinęło :)

·
Я.
6,308 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Rafis said:
no z Lipska to jestem pewien ale byłem pewien ze z Drezna też. Własnie sciągam jakis raport gospodarczy ze strony miasta Drezna i rzeczywisacie w ostatnim czasie duzo tam inwestycji nowych technologii.
Co mnie bardzo cieszy gdyz lezy blisko Wrocka i łączy nas coraz więcej ;)
Żeby nasze lotnisko tez sie tak rozwinęło :)
Rafis, badzmy rozsadni:) Gdyby Drezno bylo taką zapadłą dziurą jak Lipsk na przykład, albo te miasta NE Niemiec to nikomu by nie zalezalo na tak szybkim wybudowaniu A4;)

1 - 20 of 30 Posts