SkyscraperCity banner

581 - 598 of 598 Posts

·
Registered
Joined
·
126 Posts
MS 20-ročných sú plné do roku 2021, tam tak skoro k ďalšiemu výberu nedôjde. MS 18-ročných zas máme pridelné pre rok 2017.
 

·
Bystander
Joined
·
1,356 Posts
O začiatkoch a koncoch olympijského šialenstva

Článok je zamknutý pod PIJANOM, tak ho sem postnem celý. Keby s tým bol problém, admin, pls, vymaž.


Zhrnutie poľsko-slovenskej olympijskej kandidatúry? Klamstvá, podplácanie, porušovanie zákona. Podvodné kampane. A na oboch stranách hraníc – J&T.
Okolo spoločnej kandidatúry na olympiádu 2022 sa deje toľko zvláštnych vecí a na Slovensku je o nich tak prekvapivo ticho, až nevedno, kde začať.
No najlepšie bude asi po poriadku, teda od konca: celý projekt sa možno už onedlho zmení na úplné fiasko.
Poľské referendum
Na začiatku apríla ohlásil krakovský primátor lokálne referendum ohľadne olympijskej kandidatúry. Chcelo byť triumfom stúpencov olympijského projektu, ale čo čert nechcel, už o týždeň sa verejnosť dozvedela, že predreferendové masírovanie verejnej mienky mali realizovať podplatení novinári lokálnych médií. Jeden z nich zaznamenal svoje negociácie o odmene, za akú bude pozitívne písať o olympijskej kandidatúre mesta (predal sa dosť lacno).
Peniaze mu neponúkal nikto iný ako manžel samotnej šéfky prípravného olympijského výboru, inak poľskej majsterky v snoubordingu a poslankyne poľského Sejmu za vládnu stranu. Po takomto zemetrasení bol preto pôvodný prípravný výbor rozpustený a jeho aktivity vyšetruje antikorupčná polícia.
Pre úplnosť dodajme, že krakovské referendum sa má konať už o mesiac a zlé jazyky tvrdia, že s postojom verejnosti to vôbec nevyzerá dobre. Nový prípravný výbor sa však možno ešte stihne udrieť po vrecku a podplatiť spoľahlivejších, i keď drahších novinárov.
Slovenský prieskum
U nás sa žiadne referendum nekoná; názory Slovákov sú vraj známe vďaka decembrovému prieskumu verejnej mienky, z ktorého vyplýva, že 79 percent respondentov s kandidatúrou súhlasí. Podpora vskutku impozantná; akurát že všetkých 500 respondentov bolo vybratých výlučne z niekoľkých podtatranských obcí a Liptovského Mikuláša, ktoré budú mať z olympiády najväčší úžitok.
To, že pár dedín bude mať nové cesty a Liptovskomikulášania lepšiu nemocnicu, je síce pekné, škoda len, že sponzormi projektu za stovky miliónov eur sú všetci ostatní Slováci, ktorých sa nikto na názor nepýtal.
Na druhej strane, ak prieskum ani nemal zisťovať nálady daňových poplatníkov, ale výlučne beneficientov olympiády, jeho zadávatelia sa dopustili obrovskej chyby. Do vzorky respondentov mali zahrnúť najmä akcionárov spoločnosti Tatra Mountain Resorts, čítaj majiteľov J&T. Oproti ich výnosom z olympiády budú výhody pre podtatranské dediny úplne zanedbateľné.
Olympiáda sme my
Čitateľ však možno netuší, že slovenská časť olympijského projektu tak trochu pripomína podnikateľský projekt J&T, avšak platený z verejných peňazí. Drvivá väčšina verejných investícií sa totiž buď nepriamo týka strediska Jasná – Nízke Tatry (vlajková loď Tatra Mountain Resorts), alebo dopravy doň.
Úlohy sa rozdelia takto: štát a samospráva vybudujú alebo zlepšia prístupové cesty od poľských hraníc až do Jasnej, ale aj železnice, podpornú infraštruktúru a pristávaciu plochu popradského letiska. TMR vybuduje na svoje náklady novú zjazdovku a štát sa zrejme postará o environmentálne povolenia, keďže sa to bude diať na území Národného parku Nízke Tatry.
Vďaka tomu si slovenská vláda užije dva týždne slávy počas olympiády a TMR získa na ďalšie desiatky rokov perfektné prístupové komunikácie do svojho strediska až z Poľska, príjazdový areál a dokonca nástupné stanice na kyvadlovú dopravu pre lyžiarov. Všetko úplne zadarmo (čítaj z peňazí daňových poplatníkov). Nová zjazdovka navyše významne rozšíri možnosti strediska Jasná.
Malý pohraničný styk
Aktivity TMR majú zaujímavú epizódu aj v Poľsku. Píše sa rok 2011; o projekte spoločnej olympiády Krakov 2022 zatiaľ vie len zopár zasvätených ľudí, no už sa rozbieha privatizácia PKL. Táto štátna spoločnosť vlastní vyše dvadsať tatranských lanoviek, vlekov a lyžiarskych trás, vrátane veľkej atrakcie poľských Tatier – lanovky na Kasprov vrch.
Ako prvý sa o kúpu ešte pred privatizáciou zaujíma slovenský investor Tatra Mountain Resorts v konzorciu s poľskými obcami v Tatrách. Robí silný dojem plánmi na rozvoj regiónu a zrealizovanými investičnými projektmi na Slovensku.
Stretáva sa však s odporom miestnych goralov, ktorí majú evidentne dobrý prehľad o aktivitách TMR na slovenskej strane Tatier. Obávajú sa bezohľadného ničenia konkurencie, životného prostredia a iných praktík. Úplne náhodou nasleduje dezinformačná kampaň, ktorá očierňuje protivníkov TMR a vyzdvihuje jej blížiace sa investície.
V októbri 2012 debutuje TMR na varšavskej burze, v rovnakom čase sa poľsko-slovenská kandidatúra dostáva naplno na verejnosť. Predaj PKL však získava pozornosť poľskej vlády a do hry vstupuje tajná služba, ktorá skúma okolnosti verejnej súťaže i jej aktérov. Čo presne zistila, nevieme, vo februári 2013 však zrazu organizátori „vyliali“ zo súťaže tri menšie subjekty a najmä konzorcium TMR. Slováci neskrývali sklamanie; nedávno však kúpili veľké lyžiarske stredisko v mestečku Szczyrk v poľských Beskydách.
Čo smrdí na ekológii
Ďalšou zaujímavou témou okolo olympijskej kandidatúry je životné prostredie. Poliaci už poslali Medzinárodnému olympijskému výboru environmentálne podklady k svojim potenciálnym športoviskám. Ochranári ich hneď nato podrobili analýze, ktorú zverejnila Gazeta Wyborcza s takýmito podtitulmi: Úplná nepravda, Prekrucovanie, Manipulácia, Klamstvo, Zbožné želania.
Ekológovia vo svojej zdrvujúcej kritike odhalili okrem iného podvádzanie pri údajoch o škodlivých emisiách v ovzduší. Krakov je jedným z najznečistenejších poľských miest pre masové vykurovanie uhlím a obyvatelia sa vôbec nehrnú do drahých ekologickejších alternatív.
Podobný problém má Zakopané, v ktorom panuje počas zimných mesiacov permanentný smog. V dôsledku teplých zím navyše hrozí výrazné zvýšenie nákladov na umelé zasnežovanie a organizátori zatajili skutočný rozmer celého problému.
Slovensko to má pod kontrolou
U nás sa zatiaľ nikto nemusí báť útoku fanatických ochranárov. Žiadne environmentálne analýzy o vplyve olympijského projektu totiž nie sú k dispozícii. Autor tohto článku strávil ich hľadaním a vypisovaním úradníkom niekoľko týždňov – bezvýsledne.
Možno preto zariskovať tvrdenie, že podobné dokumenty na Slovensku vôbec neexistujú. Je to dosť odvážna a nepríjemná predstava, pretože by to znamenalo, že slovenská vláda vydala súhlas na celé megalomanské podujatie na území národného parku bez poňatia o reálnych vplyvoch na chránenú prírodu a o nákladoch na jej ochranu.
K identickým záverom však dospeli už skôr slovenskí právnici, ktorí analyzovali právny stav vládnych ustanovení o podpore olympijskej kandidatúry a domnievajú sa, že rozhodovaním vlády bez posúdenia vplyvov na životné prostredie došlo k porušeniu zákona, a to pri návrhu hneď niekoľkých investičných projektov spojených s olympiádou.
Niektoré z nich označili ekológovia priamo za rizikové. Aj oni považujú za najväčší problém absenciu podrobnejších údajov, no ochranár Marián Jasík spochybňuje už teraz napríklad plány na dobudovanie lesnej protipožiarnej cesty v Demänovskej doline, ktorá prechádza chráneným územím a ochranným pásmom.
Podľa vládnej prípravnej správy k olympiáde sa má rozšíriť a zmeniť na účelovú cestu, hoci akékoľvek jej zväčšenie alebo otvorenie pre verejnú dopravu bude mať výrazne negatívny dopad na okolité chránené územia.
Rovnaká je situácia s podpornými objektmi a infraštruktúrou, ktorých výstavba v okolí areálu Jasná priamo ohrozí unikátny demänovský jaskynný systém či ďalšie chránené územia. Nevyhnutné bude aj vyrúbanie bližšie neurčenej plochy lesa na území NAPANT-u, čo vládne materiály ani nespomínajú.
Všimla si to však štátna ochrana prírody na poľskej strane Tatier. Zástupca riaditeľa poľského Tatranského národného parku Zbigniew Krzan pomenoval prebiehajúce i plánované investície na Chopku, ako aj v Tatranskej Lomnici pomerne diplomaticky: „Vyzerá to strašne, otrasné. (Slovensko) je iná krajina, iná legislatíva, iné zásady riadenia a iné možnosti. To hovorí za všetko.“
Štipkaj svojho Poliaka
Napokon nám teda nezostáva nič iné ako vrátiť sa na začiatok, teda na koniec: 25. mája rozhodnú Krakovčania v referende o celom projekte aj za nás. Pokiaľ prejde, v júli získajú záujemcovia oficiálny status kandidátskych miest, spustia sa veľké PR kampane a podpíšu prvé mastnejšie šeky.
Ešte na jún však slovenskí úradníci sľubujú dlho očakávanú environmentálnu analýzu. Verejnosť bude mať ledva mesiac, aby zistila, koľko holorubov sa zabetónuje do parkovísk a konferenčných centier a koľko zaplatíme za predstieranie, že Nízke Tatry budú mať po olympiáde ešte niečo spoločné s prírodou.
Poliaci sú v odlišnej situácii – olympiáda by zasiahla do ich národných parkov len minimálne. Tatranský turistický priemysel tu navyše nie je koncentrovaný v rukách cynických developerov, ale samospráv a miestnych podnikateľov-goralov, pre ktorých sú hory a príroda nielen biznis, ale aj súčasť ich kultúrnej identity.
Čo je takisto dôležité, poľská časť kandidatúry prebieha i napriek spomínaným aféram transparentnejšie, je otvorená verejnosti a celá diskusia i obavy ochranárov majú konštruktívny vplyv na rozhodnutia organizátorov. Je potrebné, aby slovenskí úradníci pochopili, že sa to dá aj takto.
Naopak, poľská strana by sa mala viac dozvedieť o špecifikách slovenskej časti. Poľskí Tatranci už šípia, že plány Bohuša Hlavatého z TMR, prezentované v lámanej poľštine, majú rovnaký význam ako oficiálne návštevy slovenských „olympijských“ úradníkov. Treba to však vysvetliť aj Krakovčanom. Ak nejakého spoznáte trebárs na túre, priateľsky ho štipkajte po líčkach a ponúknite naším pivom s horalkami. Nech pocíti, že je ako doma aj v slovenských Tatrách a nech pri hlasovaní myslí aj na ne.


http://komentare.sme.sk/c/7181184/o-zaciatkoch-a-koncoch-olympijskeho-sialenstva.html?ref=cl
 

·
Registered
Joined
·
2,798 Posts
Ale veď tu nejde o olympiádu. Tu ide o to, aby si prišli na svoje "športoví kamaráti" SMERu. Aj také prezentácie a výlety do sveta čosi stoja.
 

·
Registered
Joined
·
2,740 Posts
Krakov stiahol kandidatúru na olympiádu, s ním aj Jasná

Krakov vycúval z kandidatúry po výsledkoch nedeľňajšieho referenda, v ktorom sa až 69,72 percenta obyvateľov tohto mesta vyjadrilo proti usporiadaniu zimných olympijských hier v regióne.

Na referende sa podľa údajov Gazety zúčastnilo 35,96 percenta obyvateľov Krakova, kvóta potrebná na jeho platnosť bola 30 percent
Esteze aspon v Polsku ta (priama) demokracia ako tak funguje a v Krakove sa najde dost osvietenych ludi, ktori aj nas usetrili od tohto tunelu...
 

·
Registered
Joined
·
1,633 Posts
V globále nevidím problém v organizácii takéhoto prestížneho svetového podujatia akými sú ZOH na našom území. Možno v ďalekej budúcnosti, alebo vo veľmi ďalekej budúcnosti. Na strane druhej, načo bola o tú kandidatúru vôbec snaha, keď je ohľadom toho toľko kritiky.
 

·
Banned
Joined
·
239 Posts
I'm not trying anything, I'm just writing its name in english. (btw English dictionary doesn't know "ó")

Krakow is also in English. Cracow looks awful.


Anyway- The People have spoken.
 

·
lost in the supermarket
Joined
·
6,919 Posts
The Bidding For The 2022 Olympics Is A Disaster Because Everyone Figured Out That Hosting Is A Total Waste

Researchers have known for years that hosting large sporting events like the Olympics always costs more than expected and always yields less revenue and useful long-term infrastructure than estimated. Now voters and politicians in countries with democratically elected governments are starting to realize the same thing.
.
.
.
Bidding on the Olympics has been justified for years by one big economic lie: investing in hosting Olympic Games will lead to long-term economic growth.

It doesn't.
.
.
.
Countries, at least democracies, are no longer buying the economic benefit argument. As a result, we could be headed into an era in which only non-democratic governments will want to host the Olympics.
Zda sa ze aspon v tejto oblasti zacal vitazit zdravy rozum.
 

·
Registered
Joined
·
1,091 Posts
Riešenia by mohli byť dve:
Buď
1. Organizovať OH tam, kde už infraštruktúra je. Teda by sa striedalo pár krajín, ktoré si to môžu dovoliť. Ale takých nie je veľa.,

alebo (a to sa mi pozdáva oveľa viac)

2. Organizovať súťaže v jednotlivých športoch v rôznych krajinách. Každá športová federácia by si zvolila, kde chce mať v danom olympijskom roku svoje súťaže. Zároveň by nemusela byť olympiáda natlačená do 2, či 3 týždňov, ale kľudne roztiahnutá aj na pol roka. Proste by bol olympijský rok a priebežne by bežali olympijské súťaže. Každý šport v ideálnych podmienkach a v ideálnom období.
Mnohé športy trpia tým, že daná krajina nemá pre ne vybudované športoviská.
A v dnešnej dobe globalizácie nie je problém vysielať priame prenosy odkiaľkoľvek kamkoľvek kedykoľvek.
Odpadli by zbytočné investície do infraštruktúry, ubytovania a neviem čoho...

V takom prípade by sme mohli bez problémov v lete organizovať Olympijský vodný slalom a v zime hokej. Mali by sme olympiádu a v podstate by nás to nestálo skoro nič.

:cheers:
 
581 - 598 of 598 Posts
Top