SkyscraperCity banner

41 - 47 of 47 Posts

·
Registered
Joined
·
11,089 Posts
W gdyńskim porcie rozpoczął się kolejny etap prac, budowa nowych torów. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA zwiększy się sprawność kolejowych przewozów oraz ilość transportowanych ładunków. To korzyść dla gospodarki i środowiska. Projekt za ponad 1,5 mld zł współfinansowany jest ze środków unijnych instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest do końca 2021 r.

Efektem realizacji projektu „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” będzie szybszy przewóz większej ilości towarów. Do portu dojadą dłuższe, 740-metrowe pociągi o obciążeniu 221 kN na oś, co pozwoli na dowóz i wywóz większej ilości towarów.

Budowa sprawnego dojazdu do gdyńskiego portu długich, maksymalnie wypełnionych składów, wymagała przygotowania terenu. Wykonany został demontaż starych szyn i podkładów oraz wymiana gruntu i zabudowa betonowych pali. W listopadzie rozpoczęła się budowa nowych torów. Na dojazd do portu zostanie wykorzystane ponad 380 tys. podkładów oraz 230 km szyn. Montowane są konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej.
Sprawny i bezpieczny ruch pociągów do i z portu zapewnią nowe systemy i urządzenia. Budowane są dwie nastawnie oraz lokalne centrum sterowania. Ważnym zakresem inwestycji jest montaż 356 rozjazdów. Te ważne elementy układu torowego odpowiadają za obsługę wyjeżdzających i przyjeżdzających do portu pociągów.

Budowane są dwa wiadukty kolejowe, które usprawnią przejazd składów do portu. Na jednym obiekcie będą cztery tory, a pod nim dwa. Na drugim, dłuższym - z czterech przęseł, będzie jeden tor, ale pod wiaduktem aż siedem torów. Obecnie wykonawca prowadzi prace ziemne i szykuje fundamenty przyczółków i podpór. Wzdłuż linii przebudowywana jest sieć ciepłownicza, wodociągowa i kanalizacyjna. Układane są kable oraz stawiane oświetlenie.

Dla bezpieczeństwa, w ramach poprawy kolejowego dostępu do portu w Gdyni, zmodernizowane zostaną 2 przejazdy kolejowo-drogowe. Wymienione zostaną rogatki, sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, zamontowane zostaną urządzenia do rejestracji zdarzeń. Będzie nowa nawierzchnia na przejeździe i drogach dojazdowych oraz ciąg pieszo-rowerowy. Prace na przejazdach rozpoczną się w 2021 r.

więcej fotek na Gdynia Port - układane są nowe tory, zwiększy się przewóz towarów


 

·
Registered
Joined
·
240 Posts
Może ktoś mógłby odpowiedzieć mi na wątpliwość - czy nowy układ torowy do portu bieże pod uwagę bezkolizyjne przeprowadzenie linii z Gdyni Głównej do północnej Gdynii? Według mnie nic się w tej kwestii nie zmieniło i by coś takiego zrobić, w przyszłości trzeba będzie wybudować trochę obiektów nad nowymi torami, ale może na etapie realizacji jakieś poprawki były? Dopytuję się oczywiście w kontekście prestudium dla Północnek Kolei Aglomeracyjnej, gdzie jeden z wariantów dotyczy wlaśnie budowy torów z Gdyni Głównej, tak by pociągi nie musiały jechać przez Chylonię.
 

·
Registered
Joined
·
2,286 Posts
Nie, to zupełnie odrębne projekty.
Projekt kolei metropolitalnej do północnych dzielnic Gdyni dopiero będzie opracowywany (wcześniej oczywiście także studium wykonalności), więc dziś trudno nawet wyrokować gdzie nowa linia odgałęzi się od linii nr 250 (SKM) oraz którędy zostanie poprowadzona - przez port, czy może okrężnie przez Chylonię, itp.
Widziałem już np. koncepcję wariantu wychodzącego z linii nr 250 w rejonie lokomotywowni Grabówek i biegnącego do Obłuża wzdłuż estakady Kwiatkowskiego, a stamtąd przez Pogórze Dolne w kierunku Rumii, jako propozycja alternatywnego przebiegu linii komunikacyjnej Gdańsk - Wejherowo. Jak to się skończy zobaczymy pewnie za jakieś 2-3 lata.
 
41 - 47 of 47 Posts
Top