SkyscraperCity banner

1 - 20 of 8351 Posts

·
Registered
1,570 Posts
Discussion Starter #1
Ten watek przeznaczony jest do wymiany informacji dzwiazanych ze sprzetem fotograficznym

Wiec jezeli masz jakies nurtujace Cie pytanie mozesz je tutaj zadac!!!

·
Registered
1,570 Posts
Discussion Starter #2
Ja mam takie male pytanko wiec zaczne(moze raczej jest zwiazane z softwarem niz ze sprzetem , ale coz:

Czy moze znacie jakis program ktory pomagalby w kompresowaniu Jpg-ow , co z kolei nie przekladalo by sie na utrate jakosci zdjecia???

·
Miszcz Ortografi
3,502 Posts
OlekD said:
Ja mam takie male pytanko wiec zaczne(moze raczej jest zwiazane z softwarem niz ze sprzetem , ale coz:

Czy moze znacie jakis program ktory pomagalby w kompresowaniu Jpg-ow , co z kolei nie przekladalo by sie na utrate jakosci zdjecia???
Sa tu lepsi znawcy obrobki cyfrowej, ale wydaje mi sie ze kompresja bez utraty jakosci jest niemozliwa - czym wieksza kompresja tym wieksza utrata. A wszystko co z zdjeciami to najlepiej chyba robic w Photoshopie (Adobe).

Pzdr.

·
Registered
1,570 Posts
Discussion Starter #4
MARCIN said:
Sa tu lepsi znawcy obrobki cyfrowej, ale wydaje mi sie ze kompresja bez utraty jakosci jest niemozliwa - czym wieksza kompresja tym wieksza utrata. A wszystko co z zdjeciami to najlepiej chyba robic w Photoshopie (Adobe).

Pzdr.
nie to jest oczywiste, ale chodzi mi o informacje ktory program najlepiej kompresuje,(czyli tak , aby utrata jakosci byla jak najmniejsza). No i jeszcze pojawia sie pytanie jak kompresowac???

·
Inwestor
2,610 Posts
Ależ Olku - Photshop . Duzo jest takich programów na rynku . Pomimo , że posiadam Photoshopa ja sam używam takie programiku dołączonego do aparatów Minolta . Nazywa się to Minolta Dimage Viewer Utility i pozwala na super precyzyjne kompresowanie plików . Nie tam żadne High , Medium , Soft - tylko zadaje konkretny stopień kompresji 1/2 , 1/12 albo 1/21 . Jednak każdy stopien kompresji jest możliwy i nie ma tu żadnych ograniczeń .

Trzeba pamiętać , że kompresja jest procesem dynamicznym i nigdy nie jest tak , że zdjęcia poddane takowej - tej samej kompresji - zdjęcia będą tej samej wielkości - to najczęściej zależy od : min. motywu na zdjęciu . Im więcej dużych płaszczyzn jednobrawnych tym kompresja jest silniejsza - co nie znaczy , ze ze stratą dla jakości . Im więcej szczegółów na zdjęciu tym kompresja jest słabsza .

·
Registered
1,570 Posts
Discussion Starter #7
cudak said:
Ależ Olku - Photshop . Duzo jest takich programów na rynku . Pomimo , że posiadam Photoshopa ja sam używam takie programiku dołączonego do aparatów Minolta . Nazywa się to Minolta Dimage Viewer Utility i pozwala na super precyzyjne kompresowanie plików . Nie tam żadne High , Medium , Soft - tylko zadaje konkretny stopień kompresji 1/2 , 1/12 albo 1/21 . Jednak każdy stopien kompresji jest możliwy i nie ma tu żadnych ograniczeń .

Trzeba pamiętać , że kompresja jest procesem dynamicznym i nigdy nie jest tak , że zdjęcia poddane takowej - tej samej kompresji - zdjęcia będą tej samej wielkości - to najczęściej zależy od : min. motywu na zdjęciu . Im więcej dużych płaszczyzn jednobrawnych tym kompresja jest silniejsza - co nie znaczy , ze ze stratą dla jakości . Im więcej szczegółów na zdjęciu tym kompresja jest słabsza .
akurat mam ten program i go zaraz wyprubuje!!!!

·
Administrator
38,940 Posts
algorytm kompresji nie ma nic wspolnego z programem, no tytlko tyle, ze photoshop umozliwia uzywanie wszystkich opcji dostepnych dla jpeg, takich jak dynamiczne dobieranie wspolczynnikow, ale to juz szczegoly, ktore nie sa wazne dla fotografa, bo musialby poczytac o calkowaniu, dyskretnej transformacie Fouriera i bardziej skomplkowanych rzeczach, ktore tak naprawde nie sa wam do niczego potrzebne. powiem tak - nalezy samemu sprawdzac, jak zdjecie sie zachowuje po zapisaniu z danymi parametrami, no i pamietac, ze po zapisaniu z uzyciem tych wszystkich dodatkowych opcji moze sie okazac, ze stary soft nie wyswietla jak nalezy. a swoja droga, to w nowych wersjach PS jest format JPEG2000, ktory ma lepsza jakosc i mniej wazy (jak powiedzieliby jabluszkowcy). jezeli potrzebujecie dokladnych informacji, to sluze, tylko ostrezgam - wiaze sie to z matematyka!

·
Pan od przyrody
3,245 Posts
Photoshop. olku, mam Podręcznik użytkownika do tego programu, size około 14 mega, ale duzo informacji.

·
Future expert
1,016 Posts
Jak to wkoncu jest z tym ISO bo juz zapomnialem. Moj aparat ma do wyboru opcje Auto, 100, 200, 400! Kiedy i jak z tego korzystac?

·
Registered
800 Posts
@ bb78 - nie pomagasz kubsterowi ;)

Im mniejsze ISO tym mniejsza światłoczułość matrycy a co za tym idzie mniejsze zaszumienie zdjęcia (drobne różnice czułości poszczególnych pixeli stają się coraz większe gdy czułość rośnie). Najlepiej unikac jak ognia wysokich ISO i korzystac z nich tylko w ostateczności chyba, że zamierzasz osiągnąć efekt ziarna, który pewnie lubi bb78 z tym, że to lepiej zrobić nawet w Photoshopie albo innym hadziajstwie do grafiki rastrowej.

·
szellem
521 Posts
no tak. oczywiscie photoshop. oraz kazdy inny zaawansowany program do edycji jak corel photopain, jasc paintshop, macromedia fireworks czy gimp.

ale do zwyklej kompresji wystarczy tez irfanview - przy save as wybierasz jpeg i ustawiasz wartosci od 1-100. 100 oznacza prawie bezzstratna.

zdrv
maciek

·
Registered
800 Posts
bb78 said:
Jak to nie? W ciemnosci przy ISO 400 wychodzi kaszana :)
No tak - przy długich czasach w zdjęciach nocnych - patrz wątek "zdjęcia nocne". Matryca szumi na skutek długiego czasunaswietlania i dodatkowo podwyższona czułość daje nam kolejny bonus w postaci szumów. Ale rozumiem, że w tym wątku myślimy nie o całkowitych ciemnościach tylko niesłonecznych miejscach, dniach, wnętrzach itp ;)

·
Silesia Inferior
918 Posts
mam zamiar kupic minolte Z10. Czy moze mi ktos poradzic czy ta minolta wypada dobrze w porownaniu z aparatami swojej klasy? Glownie chodzi mi o ten aprat gdyz ma duzy zoom (8x), wiec jakby porownywac to z takimi co maja podobny zoom.
Dobry byl by to wybor?

·
Registered
1,570 Posts
Discussion Starter #20
piter89 said:
mam zamiar kupic minolte Z10. Czy moze mi ktos poradzic czy ta minolta wypada dobrze w porownaniu z aparatami swojej klasy? Glownie chodzi mi o ten aprat gdyz ma duzy zoom (8x), wiec jakby porownywac to z takimi co maja podobny zoom.
Dobry byl by to wybor?

z10 to mniejszy brat z1/z2 rozni sie tylko paroma detalami a jest sporo tanszy. Ja osobiscie ma z2 i bardzo sobie chwale , co prawda nigdy nie uzywalem z10 , ale podejzewam ,ze jest to podbny aparat!!

1 - 20 of 8351 Posts