SkyscraperCity Forum banner
581 - 600 of 638 Posts

·
Registered
Joined
·
15,220 Posts
Durres Container Terminal (DCT) in Albania has achieved a world first.
Under the management of Hili Company’s Mariner Adriatic, DCT at the Port of Durres is the first container terminal in the world to go live with the Navis N4Saas terminal operating system (TOS), Navis’s cloud-based solution.
 

·
bitte spiel mir etwas
Joined
·
13,037 Posts
Po e lexoj une gabim projektin, apo vertete thote aty kalata 5 km e gjate dhe 1.1 km e gjere? I bie qe te dale port gjigand.
me duken shembujt e porteve qe jane zhvillue nga keta qe konkurjone per DR
 

·
Registered
Joined
·
73 Posts
Po e lexoj une gabim projektin, apo vertete thote aty kalata 5 km e gjate dhe 1.1 km e gjere? I bie qe te dale port gjigand.
po te jete kjo 5 km, edhe pak e porti mbaron ne mes te kanalit te Otrantos e behet porti me i madh ne Mesdhe :D ndoshta jane 5 km linear kalata ne total (dhe kjo nuk do te ishte aspat keq!)
ja kane keput kot aty dhe kjo tregon seriozitet e mbase si do bitiset edhe ky projekt
 

·
Registered
Joined
·
1,897 Posts
ky port me keto permasa do 20 vjet te behet dhe mbi 1 miliarde dollare. Mbase e bejne pjese pjese. Ajo pjesa 5 km me habit dhe mua qe kam punuar ne port, me logjike eshte 3km Kurse gjeresia e kalatave nuk me habit se jane te domosdoshme per ta bere port kontenjeresh. Porti i ri duhet te kete mbi 5km kalate me thellesi 20 m qe tte hyjne anijet kontenjere dhe mbase dhe aeroplanmbajtset per furnizim
 

·
Registered
Joined
·
20,167 Posts
^^ Kompanite pjesmarrese me perfaqesuesit e tyre po tregonin se cfare projektesh kane realizuar por ndonje maket ose render per portin asgje. As se si dolen ato 5 kompani finaliste kur nuk pame se cfare propozuan keta dhe ata qe u skualifikuan. Mbledhje bajate vetem per show pa asnje permbajtje.
 

·
Semi-Retired
Joined
·
7,498 Posts
Nuk ka kompani fituese dhe as projekt, ka kompani qe kane kaluar fazen e kualifikimit per te hyre ne konkurs. Nga 14 kompani 5 (plus partnere) jane ato qe potesojne kushtet per te qene ndertuese. Duhet me qene 5 vjec me e kuptu sesi funksjonojne projekte te tilla.

Aty thuhet e sterthuhet, qe nga sot per 6 muaj do punohet me propozimet nga secila kompani. 2 muaj do behet vleresimi, fut edhe afatet e ankesave po marr ekstremin 1 vit... nese fiton kush ne 22' fillojne punimet. Parate i ka autoriteti portual Durres, e ka thene vete drejtori disa here, nese do duhen me shume ky autoritet do marre te tjera nga bankat dhe do ti paguaj vete.

Une jam marr me te tilla projekte dhe njoh njerez edhe tek nje prej kompanive partnere aty. Jo me kot kam qene une qe e kam thene qe ky port nuk ka lidhje me Porto Romanon. Kthehuni shifni komentet. Me te beshem se ky projekt nuk ka ne shqiperi, ky eshte me i thjeshti se ka interes, ka para, por ka dhe mbeshtetje nga disa faktor nderkombetar.
 

·
Registered
Joined
·
20,167 Posts
Tipike justifikime banale. Askush nuk tha se ka fitues dhe qe duhej te paraqitej nje projekt perfundimtar.

Kompanite pjesmarrese kane pasur 1 vit kohe per ta studiuar zonen dhe per te paraqitur nje projekt-ide se si ata e konceptojne ndertimin e portit dhe zhvillimin e zones ne vija te trasha. Projekti i detajuar me vone natyrisht. Por jo, ishte nje show bajat pa asnje permbajtje si ato daljet e zakonshme ne kantiere per te thene se ka pasur 4 ose 5% ecuri me shume se viziten e fundit.

Te pakten e morem vesh se do te jepet me koncesion, detaji i vetem qe doli ne drite nga kjo mbledhje e pakuptimte.

Projekti do të përfshijë ndërtimin në zonën ku ndodhet sot porti energjetik të katër terminaleve. Në total dizejnimi i projektit të portit të ri tregtar do të kushtojë 9.5 milion Euro ndërsa ndërtimi i portit të ri tregtar do të kushtojë 500 milion Euro dhe mendohet të jepet me koncesion për t’u ndërtuar me burimet financiare private, ndërsa mbikëqyrja e tij do të bëhet nga Autoriteti Portual.
 
  • Like
Reactions: New123456789

·
Carpe Diem
Joined
·
11,397 Posts 

·
Carpe Diem
Joined
·
11,397 Posts

 

·
Registered
Joined
·
389 Posts

 
581 - 600 of 638 Posts
Top