SkyscraperCity Forum banner
601 - 620 of 638 Posts

·
Registered
Joined
·
23,502 Posts
MCN ka mësuar gjithashtu se Alabar sot ndodhet në Tiranë. Ditën e Vitit të Ri, ai do të jetë së bashku me kryeministrin Edi Rama ku përmes një shfaqje me fishekzjarre do të inaugurohet fillimi i projektit të Portit.
 

·
Registered
Joined
·
765 Posts
MCN ka mësuar gjithashtu se Alabar sot ndodhet në Tiranë. Ditën e Vitit të Ri, ai do të jetë së bashku me kryeministrin Edi Rama ku përmes një shfaqje me fishekzjarre do të inaugurohet fillimi i projektit të Portit.
Arabët kërkojnë që shteti shqiptar të hyjë si aksioner në koncesion. Kjo nënkupton se qeveria, veç faljes së tokës duhet të financojë edhe investimin në proporcion me përqindjen e aksioneve që do të ketë në projekt. Por qeveria shqiptare preferon një tjetër pjesmarrje, atë të pronares përfituese. Pra arabët të financojnë të gjithë projektin, ndërsa qeveria të përfitojë një përqindje të caktuar nga të ardhurat e shitjes së apartamenteve që do të ndërtohen në zonën e portit.
Pak nga pak po shkon drejt te njejtes menyre sic investuan ne Beograd keta. Dashkan qe qeveria shqiptare te behet aksionere dhe te investoje. Mire qe toka e portit eshte falas, mire qe portin e ri po e ndertojme ne po u dashka edhe te investoje qeveria ne ndertimin e pallateve.
Pyetja ime eshte, per cfare dreqin duhet ai investitori i huaj ashtu?
Kjo qe kisha me shume frike se do te ndodhte, mesa duket po ndodh vertete. Te pakten me keto lajme.
 

·
Registered
Joined
·
778 Posts
Pak nga pak po shkon drejt te njejtes menyre sic investuan ne Beograd keta. Dashkan qe qeveria shqiptare te behet aksionere dhe te investoje. Mire qe toka e portit eshte falas, mire qe portin e ri po e ndertojme ne po u dashka edhe te investoje qeveria ne ndertimin e pallateve.
Pyetja ime eshte, per cfare dreqin duhet ai investitori i huaj ashtu?
Kjo qe kisha me shume frike se do te ndodhte, mesa duket po ndodh vertete. Te pakten me keto lajme.
Nje lajm qe nis me "Ditën që Sali Berisha mbante kuvendin e Partisë Demokratike në stadiumin Air Albania dhe e gjithë vëmendja e opinionit publik ishte e mbërthyer aty" vetem lajm nuk eshte.
Megjithate, sic lexohet ne "lajm", qeveria shqiptare thjesht po kerkon te marre benefitet nga ky investim ne shkembim te tokes dhe vendit qe po i jep investitorit.
Para se te kemi nje mendim, mire eshte te marrim vesh faktet. Pra, si eshte bere marreveshja? Pastaj gjithesecili mund te kete opinionin e vet.

Gjithesesi, paraprakisht, nuk mendoj se do humbasim ndonje gje, vetem fitim do kemi:
1. Porti zhvendoset ne nje zone me larg qytetit, duke marre me vete dhe ndotjen normale qe sjell nje port.
2. Investimi ne nivel miliardash (i ngjashem me TAP psh) do hape vende pune dhe do sjelle te ardhura ne Shqiperi
3. Ajo qe do ndertohet do jete nje vlere e shtuar per Durresin dhe Shqiperine, e pakrahasueshme me ndonje gje qe kemi ndertuar deri tani.

Persa i perket qarjes per token qe po "i falim" privatit, ne Shqiperi kane ndodhur masakra pa fund me token shteterore, qe e kane zaptuar "te fortet", "pushtetaret" (shih Fazllic me shoke), te cilet me "letra" jane bere pronare te tokave ne bregdet qe vlejne ku e ku me shume se kjo toke qe, nen driten e diellit (kur e lejojne kuvendet e Berishes) po i jepet nje nder kompanive me te medha ne bote per ta zhvilluar, sipas nje vizioni qe e ktheu shkretetiren e Dubait ne nje vend qe vizitohet nga miliona turiste.
 

·
Registered
Joined
·
765 Posts
Nje lajm qe nis me "Ditën që Sali Berisha mbante kuvendin e Partisë Demokratike në stadiumin Air Albania dhe e gjithë vëmendja e opinionit publik ishte e mbërthyer aty" vetem lajm nuk eshte.
Megjithate, sic lexohet ne "lajm", qeveria shqiptare thjesht po kerkon te marre benefitet nga ky investim ne shkembim te tokes dhe vendit qe po i jep investitorit.
Para se te kemi nje mendim, mire eshte te marrim vesh faktet. Pra, si eshte bere marreveshja? Pastaj gjithesecili mund te kete opinionin e vet.

Gjithesesi, paraprakisht, nuk mendoj se do humbasim ndonje gje, vetem fitim do kemi:
1. Porti zhvendoset ne nje zone me larg qytetit, duke marre me vete dhe ndotjen normale qe sjell nje port.
2. Investimi ne nivel miliardash (i ngjashem me TAP psh) do hape vende pune dhe do sjelle te ardhura ne Shqiperi
3. Ajo qe do ndertohet do jete nje vlere e shtuar per Durresin dhe Shqiperine, e pakrahasueshme me ndonje gje qe kemi ndertuar deri tani.

Persa i perket qarjes per token qe po "i falim" privatit, ne Shqiperi kane ndodhur masakra pa fund me token shteterore, qe e kane zaptuar "te fortet", "pushtetaret" (shih Fazllic me shoke), te cilet me "letra" jane bere pronare te tokave ne bregdet qe vlejne ku e ku me shume se kjo toke qe, nen driten e diellit (kur e lejojne kuvendet e Berishes) po i jepet nje nder kompanive me te medha ne bote per ta zhvilluar, sipas nje vizioni qe e ktheu shkretetiren e Dubait ne nje vend qe vizitohet nga miliona turiste.
E para njehere po i referohem lajmit, dhe lajmi po thote qe s'eshte bere marrveshje por po tregon dy qendrimet si te shtetit shqiptar si te pales investitore.
Une po them qe nqs behet ajo qe do investitori (qe eshte e njejta gje qe ka bere ne Beograd), mua s'me duket investim i zgjuar nga ana e qeverise.
Per ceshtjen e tokes mesa duket po justifikohesh per faktin qe paska pas zaptime tokash pafund edhe le ta mbyllim nje sy per kete. Kjo eshte logjike te nenshtruarish.
Sa per vizionin e Dubait, jam shume dakord, ashtu jane bere ne Dubai, me leke borxh nga bankat. I vetmi ndryshim eshte se nuk eshte bere me borxhet qe merr shteti, por me borxhet qe marrin investitoret. Imponimi per te marr borxh shteti per mendimin tim eshte loje e piste e investitorit qe kerkon ta beje ne shtete te mbaruara si ne apo si serbia.
Shpresoj shume qe qeveria shqiptare mos te bjere pre e ketyre pislliqeve.
 

·
Registered
Joined
·
778 Posts
Per ceshtjen e tokes mesa duket po justifikohesh per faktin qe paska pas zaptime tokash pafund edhe le ta mbyllim nje sy per kete. Kjo eshte logjike te nenshtruarish.
Nuk e kuptove idene: ideja ishte per te krahasuar menyrat e berjes se gjerave.
Per mua kjo eshte nje menyre transparente, pavaresisht qe korrupsion dhe vjedhje mund te kete dhe me transparence.

Pra une nuk "justifikoj" asgje, pasi, njesoj si ne rastin e stadiumit te ri ne Tirane, apo dhe ne raste te tjera si Kulla Book Building (per fat te keq jo Teatri Kombetar) eshte nje nga zgjidhjet me te mira ku shteti perfiton si "pronar toke", jo vetem siperfaqe te tera publike ndertimi, por dhe te ardhmen e ketyre zonave.

I njejti shqetesim ishte dhe per "faljen" e tokes se stadiumit privatit, por, ne realitet, ajo ishte zgjidhja me e mire e mundshme.
Sot (si publik) kemi nje stadium me disa standarte te krahasueshme me Evropen(finalja e Conference League e provon kete) dhe zona ku u ndertua stadiumi eshte nje nga me modernet dhe me te kerkuarat per momentin ne Tirane.

Te shpresojme qe e njejta gje do ndodhe edhe ne Durres.
 

·
Registered
Joined
·
1,130 Posts
E para njehere po i referohem lajmit, dhe lajmi po thote qe s'eshte bere marrveshje por po tregon dy qendrimet si te shtetit shqiptar si te pales investitore.
Une po them qe nqs behet ajo qe do investitori (qe eshte e njejta gje qe ka bere ne Beograd), mua s'me duket investim i zgjuar nga ana e qeverise.
Per ceshtjen e tokes mesa duket po justifikohesh per faktin qe paska pas zaptime tokash pafund edhe le ta mbyllim nje sy per kete. Kjo eshte logjike te nenshtruarish.
Sa per vizionin e Dubait, jam shume dakord, ashtu jane bere ne Dubai, me leke borxh nga bankat. I vetmi ndryshim eshte se nuk eshte bere me borxhet qe merr shteti, por me borxhet qe marrin investitoret. Imponimi per te marr borxh shteti per mendimin tim eshte loje e piste e investitorit qe kerkon ta beje ne shtete te mbaruara si ne apo si serbia.
Shpresoj shume qe qeveria shqiptare mos te bjere pre e ketyre pislliqeve.
nuk te duket e logjikshme tuaj qe kju investitori te doje te shikoj qe shteti e ka me te vertet me kte investim? per investitorin nese shteti ka aksione eshte nje sigurin qe sdo kete probleme nga nderimi i politikave ose i qeveris.
 
  • Like
Reactions: Huti

·
bitte spiel mir etwas
Joined
·
13,037 Posts
nuk te duket e logjikshme tuaj qe kju investitori te doje te shikoj qe shteti e ka me te vertet me kte investim? per investitorin nese shteti ka aksione eshte nje sigurin qe sdo kete probleme nga nderimi i politikave ose i qeveris.
edhe asht mire per neve (ne shum nivelete te ndryshme) nese nuk jemi nje vezhgues nga e jashta
 
  • Like
Reactions: drino-drin

·
Registered
Joined
·
765 Posts
nuk te duket e logjikshme tuaj qe kju investitori te doje te shikoj qe shteti e ka me te vertet me kte investim? per investitorin nese shteti ka aksione eshte nje sigurin qe sdo kete probleme nga nderimi i politikave ose i qeveris.
Investitori sigurine e merr me kontrata. S'ka shans te prishen se perndryshe fiton nje qerre me para ne arbitrazh.
E vetmja arsye qe shoh une ne perfshirjen e shtetit eshte se investitorit i duhen para, edhe detyron shtetin ti gjeje.
Po flasim per nje investim privat, qe ne fund te fundit eshte biznes. Se ashtu i binte te futej shteti si aksioner ne cdo biznes te madh ne shqiperi.
 

·
Registered
Joined
·
765 Posts

·
Registered
Joined
·
15,220 Posts
Porti i Durrësit “kapërcen” pandeminë, rriten volumet dhe të ardhurat gjatë vitit 2021 Janar-Dhjetor 2021

Përpunimi i mallrave në Portin e Durrësit gjatë vitit 2021 ka njohur rritje të ndjeshme, duke arritur pothuajse në kufijtë e shfrytëzimit maksimal të kapaciteteve përpunuese që ky port ofron në kushtet aktuale, atë të 5 milionë tonë/vit.

Referuar të dhënave zyrtare nga Autoriteti Portual Durrës, gjatë periudhës janar- dhjetor 2021 në Portin më të madh në vend janë përpunuar 4,438,611 tonë mallra, 9% më shumë se në vitin 2019, përpara pandemisë.

Sipas të dhënave statistikore të APD-së, aktiviteti përpunues në të 4 terminalet portuale është rritur krahasimisht me vitin 2020, kur ishin prezente masat kufizuese anti-Covid, por edhe me të njëjtën periudhë të vitit 2019-të dhe atë 2018-ës, që respektivisht kanë rezultuar në bilance vjetore me : 3,881,976 tonë (2020), 4,072,543 tonë (2019), 3,614,606 tonë (2018).

Rritja e volumeve tregtare është pasqyruar dhe në rritjen e të ardhurave të APD-së, që për vitin kalendarik 2021 kanë arritur në 2,794,828,618 lekë ose 48 % më shumë se 2019 dhe 12 % më shumë se ne 2020.

Ndërsa fitimi para tatimit është rritur me 26.55 %, po krahasuar me vitin 2020. Divizioni Financës, konfirmon dhe rritjen e të ardhurave për metër katror me 434 lek/m2 më shumë, duke nxjerrë në pah dhe mirë-administrimin e sipërfaqeve portuale.

Mirëadministrimi i të ardhurave, likuiditeteve dhe shërbimeve janë disa prej indikatorëve që kanë ndikuar në këtë performancë financiare të një prej kompanive shtetërore më të mëdha në vend. Divizioni i Financës dhe Administrimit në Autoritetin Portual Durrës bën të ditur se ndër faktorët kryesorë që kanë ndikuar në këtë performancë ekonomiko-financiare janë :
  • Politika tarifore të adaptuara me tregun rajonal dhe Europian;
  • Mirëadministrimi i shërbimeve në Terminalin e Konteinerëve;
  • Mirëmenaxhimi i likuiditeteve ndërthurur dhe me menaxhimin rigoroz të debitorëve duke siguruar një rritje të arkëtimeve;
  • Ulja e nivelit të humbjeve për shpenzime në ujë dhe energji për subjektet të cilët operojnë në territorin e APD-së;
  • Mirëadministrimi i të ardhurave përkundrejt shpenzimeve në lekë dhe valutë.
 

·
Carpe Diem
Joined
·
11,397 Posts
601 - 620 of 638 Posts
Top