SkyscraperCity Forum banner
21 - 40 of 40 Posts

·
Registered
Joined
·
7,074 Posts
  • Like
Reactions: rene1234

·
Registered
Joined
·
7,074 Posts
Porti Detar i Sarandes


Ne kete video mund te shihen edhe pamje nga punimet ne portin e Sarandes.
 

·
Registered
Joined
·
5,473 Posts
Sali Berisha - Facebook

Inaugurohet terminali i ri per krocerat ne portin e Sarandes

Te dashur miq, sot u inaugurua terminali i ri dhe thellimi i portit te Sarandes, investim ky prej rreth 490 milone leke. Me terminalin e ri dhe thellimin e portit ne 9 m behet e mundur ardhja dhe ankorimi ne portin e Sarandes te krocerave te medha me gjatesi deri ne 200 m. Saranda sot e tutje hyn ne harten e qyteteve mikpritese, destinacioneve turistike te agjensive me te medha te krocerave dhe pritet te kete rritje shume te madhe te turisteve kete vere. Perpara drejt zhvillimit! sb


 

·
Registered
Joined
·
7,074 Posts

·
Registered
Joined
·
937 Posts
:bash:Edhe une kam pritur me shume se 2, 5 ore per te shkuar ne Corfuz. Sjellja e autoriteteve skandaloze . Me thote nje drejtues i portit nese une flas anglisht tja hiqja qafe turisten hollandeze se e kishte bezdisur ate me pyetje qe ai nuk mund ti jepte zgjidhje sepse ishte i paafte. Dhe pyetja e saj ishte se kur mund te nisej anija per ne Corfuz!
 

·
Registered
Senàtor ad vitam
Joined
·
6,823 Posts
Pastrohet Porti i Sarandës, gati për të pritur Jahtet | 4 Gusht 2014

Në Portin e Sarandës vazhdon puna edhe tani për të pastruar molin nga mbetjet urbane.
Mbas skanimit nga ekspedita amerikane dhe AKB dhe gjetjes së materialeve, moli po pastrohet për yahtet, të cilët këtë verë kanë qenë të shumtë në bregdetin e Sarandës.
Drejtori i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, Auron Tare ka postuar disa foto në rrjetin social Facebook ku tregohet puna për pastrim nga ana e ekspertëve dhe AKB.


 

·
Registered
Joined
·
168 Posts
Saranda e papërgatitur për lulëzimin e papritur të turizmit nga kruazierët në 2017

Porti i Sarandës pritet të kthehet këtë vit në një destinacion të rëndësishëm për linjat e kruazierëve në Mesdhe, të cilat po braktisin Turqinë për arsye sigurie, por porti dhe operatorët vendorë turistikë janë të keqpërgatitur për fluksin e pritshëm të turistëve.

Mungesa e stabilitetit pas grushtit të dështuar ushtarak dhe sulmet terroriste në Turqi kanë shtyrë një numër kompanish ndërkombëtare që ofrojnë udhëtime turistike në Mesdhe nëpërmjet kruazierëve, t’i heqin portet turke si destinacione në vitin 2017, duke i zëvëndësuar ato me ishujt grekë dhe portin e Sarandës.

Në 6 dhjetor, kompanitë turistike të kruazierëve Cunard, P&O Crusises dhe Holland America – të treja në pronësi të Carnival Corp, njoftuan se do t’i shmangnin portet turke gjatë vitit 2017.

“Mbas një vlerësimi të kujdesshëm, ne kemi vendosur ta heqim Turqinë nga destinacionet tona për vitin 2017 për Cunard dhe P&O Cruises, bazuar në disa burime dhe këshillat e dhëna nga Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar,” thanë tre kompanitë nëpërmjet një njoftimi të përbashkët për shtyp.

“Portet turke janë zëvendësuar me porte greke dhe Sarandën, e cila është në Shqipëri,” shtoi njoftimi.

Njoftimi i tre kompanive në pronësi të Carnival Corp vjen pas vendimit të disa linjave të tjera të kruazierëve, për të anashkaluar Turqinë si destinacion në vitin 2016. Një prej tyre, “MSC Cruises” njoftoi në tetor se do ta bënte Sarandën destinacion të përjavshëm në udhëtimet e saj në Mesdhe, duke filluar nga prilli i viti 2017.

Shtimi i datave gjatë së cilës Saranda do të shërbejë si destinacion për kruazierët pritet t’i sjellë qytetit një bum në këtë segment të tregut turistik gjatë këtij viti, duke shtuar të ardhurat për operatorët dhe bizneset vendore.

Megjithatë, ky lulëzim i paprituar i kruazierëve i ka gjetur disa operatorë vendorë të shqetësuar, pasi portit dhe qytetit i mungon infrastruktura dhe burimet njerëzore për të mirëpritur me standarde fluksin e shtuar të turistëve.

Që nga viti 2005, Saranda është kthyer në një destinacion të rëndësishëm për linjat e kruazierëve në Mesdhe. Nga viti 2006 deri në vitin 2016, numri i ndalesave në Sarandë është rritur nga 6 anije në vit deri në afro 50 anije turistike.

Sipas itinerarëve të publikuar online nga MSC Cruises, Holland American dhe Cunard, të paktën 75 kruazierë pritet ta vizitojnë Sarandën gjatë 2017-ës, ndërkohë që anijet pritet të jenë më të mëdha si “MS Westerdam” nga Holland American dhe “MS Poesia” që akomodon deri në 3600 pasagjerë nga MSC Cruises.

MSC Cruises njofton në faqen e saj zyrtare, se nga porti i Sarandës planifikon t’i ofrojë pasagjerëve që do të zbresin nga MSC Poesia eksursione në sitet arkeologjike të Butrintit, Finiqit, në kalanë e Ali Pashës, në Manastirin e Mesopotamit dhe në burimin Syri i Kaltër.

Megjithatë, ofrimi i këtyre shërbimeve për një numër të madh pasagjerësh përbën një sfidë për portin e Sarandës dhe për operatorët turistikë të qytetit, i cili është transformuar tashmë në portën hyrëse të rivierës shqiptare.

Sipas drejtorit të Autoritetit Portual Sarandë, Sotir Davella, edhe pse kalata e portit është zgjeruar me 100 metra linear pak vite më parë, tashmë rilind nevoja për një zmadhim të ri, në mënyrë që të ankorohen kruazierët e tonazheve të mëdha.

“Qysh tani lind nevoja e dyfishimit të saj me 100 m linear të tjera,” tha Davella. “Kjo pasi kalata përpunon në të njëjtën kohë edhe tragetet e linjës ditore Sarandë-Korfuz e kthim,” shpjegoi ai.

Fatos Demiri, administrator i agjencisë turistike “Terini” në Sarandë, i tha BIRN se qyteti, ndonëse i fokusuar te industria e turizmit, mund të mos i ketë kapacitetet të presë një fluks në rritje.

“Flota e autobusëve është e amortizuar në cilësi shërbimi dhe e pamjaftueshme në numër ,” i tha ai BIRN, duke përmendur një prej problemeve, ndërsa theksoi edhe mungesën e guidave turistike. Demiri shtoi se deri tani, agjencitë turistike kishin përdorur mësuesit apo studentët e gjuhëve të huaja, por tha se nëse do kishte një fluks, nuk do kishin mundësi për të gjetur as guida.

Sipas Demirit, në një situatë kur pritet një fluks i lartë turistësh që do të shoqërohet me të ardhura shtesë si për banorët, ashtu edhe për zyrën e taksave, është e nevojshme një ndërhyrje emergjente nga ana e qeverisë për të rritur kapacitetet njerëzore dhe për të përmirësuar infrastrukturën e shërbimeve turistike.

“Është emergjente që Ministria e Arsimit dhe ajo e Turizmit të çelin degën e turizmit në filialin universitar të Tiranës në Sarandë, degë që do të duhej të ishte e dedikuar për përgatitjen e guidave turistike,” tha Demiri.

Sipas tij, ndërhyrja nga qeveria duhet të jetë edhe në infrastrukturë, pasi agjencitë nuk mund të investojnë të vetme në një flotë të re autobusësh, që do ishte e nevojshme në rast fluksi.

Me nevojën për angazhimin e institucioneve të arsimit të lartë dhe trashëgimisë në trajnimin e guidave turistike, bie dakord dhe Gjergji Mano, Drejtori i Zyrës së Administrimit dhe Koordinimit të Parkut Arkeologjik të Butrintit. Madje Mano shton se gama e institucioneve të përfshira nuk duhet të lërë jashtë edhe privatin.

“Është i nevojshëm organizimi i kurseve trajnuese për guida turistike dhe përfshirja në këtë proces të një sërë institucionesh; përfshi Parkun Arkeologjik të Butrintit, filialin universitar të Tiranës në Sarandë, operatorët turistikë, qeverinë qendrore, Institutin e Monumenteve, e të ngjashme,” tha ai.

“Kjo do të jepte më shumë produkt në përgatitjen e këtyre guidave, jo vetëm në numër por edhe në kualitet e profesionalizëm,” përfundoi Mano.
 
21 - 40 of 40 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top