SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 167 Posts

·
.......
Joined
·
7,788 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Old news from 2 years ago:

Kosovo Asks To Use Albania’s Shëngjini Port

The government of Kosovo has officially asked Albania permission to use its port of Shëngjini in the north western part of the country, saying it is taking up Tirana's earlier offer to provide the landlocked new state with Adriatic sea access for free, boosting its trade and growth chances.
The request was approved by Kosovo’s assembly in a special session on February 17, the one year anniversary of its declaration of independence from Serbia.

“On this one-year anniversary, by my authority as Prime Minister and within the setting of previous discussions with the Republic of Albania, I have sent a letter to Prime Minister Berisha concerning the offer of the Port of Shëngjini,” said Kosovo PM Hashim Thaçi.

"I believe that this offer will seal our development perspective between two states – the Republic of Albania and the Republic of Kosovo."

Shëngjini is a hub for passenger traffc and goods transport for companies operating in Albania and Montenegro, with a lot of traffic also going to other Balkan states.

Thaçi said that the use of Shëngjini will give landlocked Kosovo a huge economic boost. The project will be supervised by the Ministry of Transport and Communications, the Ministry of Energy and Minerals, the Ministry of Trade and Industry and the Ministry of Economy and Finances.

“This will give Kosovo a large boost directly towards its development and economic independence. It will bring in multilateral profits for Kosovo, for the Albanian state and for the whole region”, he said.

The port is currently undergoing major reconstruction, financed by both the Albanian government and the European Commission. The revival of the port is one of the items on Albania’s checklist on the way towards European Union membership.
http://www.balkaninsight.com/en/main/news/16836/

 

·
Banned
Joined
·
6,765 Posts
^^e ka dhene premtimin berisha dhe duhet ta mbaje vetem a kane fuqi qeveria e kosoves ta vere ne pune import-eksport duhet nje shpenzim pak a shume i madh per ta vene ne pune
Nuk te jep askush nje port per perdorim falas. Qeveria shqiptare mund te krijoje lehtesira per tregtaret kosovare, ama ta jape falas per perdorim, s'ka shanc. Mbase me koncesion, ama edhe ky opsion nuk eshte falas.
 

·
Banned
Joined
·
10,837 Posts
^^Ku eshte problemi?.

Nese Kosova ka para te hedhi per portin dhe kamionet qe do hyjne e dalin aty ti paguajne nje takse Shqiperise...ath çdo gje eshte ne rregull.Porti i Kosoves eshte.Shqiperise i dalin dhe i mjaftojne Durresi dhe Vlora.

Puna eshte per cfare do ti sherbej Kosoves ky port?Per ça do e shfrytezoj?
 

·
Banned
Joined
·
6,765 Posts
^^Ku eshte problemi?.

Nese Kosova ka para te hedhi per portin dhe kamionet qe do hyjne e dalin aty ti paguajne nje takse Shqiperise...ath çdo gje eshte ne rregull.Porti i Kosoves eshte.Shqiperise i dalin dhe i mjaftojne Durresi dhe Vlora.

Puna eshte per cfare do ti sherbej Kosoves ky port?Per ça do e shfrytezoj?
Ne rradhe te pare, Kosova nuk ka para te investoje ne Portin e Shengjinit. Ne rradhe te dyte investimet jane duke u bere nga qeveria shqiptare. Ne rradhe te trete, ashtu siç e kishte "premtuar" (kot se kot) Berisha atehere, flitej qe Porti i Shengjinit do ishte territor i shtetit te Kosoves, dhe taksat do paguheshin ne arken e shtetit te Kosoves. Dhe ne rradhe te katert, nuk jepet prona publike falas nje shteti tjeter. Sic thash, me koncesion po, ama jo falas. Dhe ashtu sic e kishte paralajmeruar Berisha atehere kur "premtoj" Portin, do i jepej Kosoves falas (qe eshte nje prej budalliqeve me te medhaja te qeverise se Berishes).
Prandaj une them, qe aj vetem ishte nje premtim kot se koti. Marreveshje mund te kete per perdorim ose sic thua ti, qe taksat te hyne ne arken e shtetit shqiptar, ama jo ashtu sic thoshte Berisha asokohe.
 

·
Banned
Joined
·
10,837 Posts
Ne rradhe te pare, Kosova nuk ka para te investoje ne Portin e Shengjinit.
Nuk do shume para ta besh te funksionoje ate port te vogel.

Ne rradhe te dyte investimet jane duke u bere nga qeveria shqiptare.
?

Ne rradhe te trete, ashtu siç e kishte "premtuar" (kot se kot) Berisha atehere, flitej qe Porti i Shengjinit do ishte territor i shtetit te Kosoves, dhe taksat do paguheshin ne arken e shtetit te Kosoves.
Berisha eshte hipokrit dhe ilaci i shqiptareve nacionaliste te Kosoves.Ai e di mire se cfare duan shqipot ne trojet etnike te degjojne.;)

Gjysmen e atyre qe thote i ka genjeshtra.Nuk di te kete thene se Shengjini do jete territori i Kosoves,por edhe nese ka thene..s'ka ndonje gje te keqe se ne nje popull jemi,ne te ardhmen mund te jemi dhe nje shtet...S'eshte se po jua jep ndonje sllavi verdalle Ballkanit qe indinjohesh ti.

Sic thash, me koncesion po, ama jo falas. Dhe ashtu sic e kishte paralajmeruar Berisha atehere kur "premtoj" Portin, do i jepej Kosoves falas (qe eshte nje prej budalliqeve me te medhaja te qeverise se Berishes).
Prandaj une them, qe aj vetem ishte nje premtim kot se koti. Marreveshje mund te kete per perdorim ose sic thua ti, qe taksat te hyne ne arken e shtetit shqiptar, ama jo ashtu sic thoshte Berisha asokohe.
Shengjini,embargoja ndaj Serbise,rruga Durres-Morine nuk u menduan sot dhe as pavaresia e Kosoves nuk lindi per dy minuta.Jane plane te vjetra per te dale nga cfaredolloj situate e veshtire qe mund te gjendej Kosova e post 17 shkurtit te 2008-es.(Apo cfaredolloj date tjeter do ishte dita e pavaresise).

Nese Kosova do e shihte vehten te izoluar ekonomikisht nga ndikimi serb mbi satelitet "Mali I Zi" apo "IRMJ" si fqinj te Kosoves...Shengjini do te sherbente si tip "lirimi" per Kosoven dhe Shqiperia e ka per detyre ta ndihmoje Kosoven me sa te mund.
 

·
Banned
Joined
·
6,765 Posts
Nuk do shume para ta besh te funksionoje ate port te vogel.?Berisha eshte hipokrit dhe ilaci i shqiptareve nacionaliste te Kosoves.Ai e di mire se cfare duan shqipot ne trojet etnike te degjojne.;)

Gjysmen e atyre qe thote i ka genjeshtra.Nuk di te kete thene se Shengjini do jete territori i Kosoves,por edhe nese ka thene..s'ka ndonje gje te keqe se ne nje popull jemi,ne te ardhmen mund te jemi dhe nje shtet...S'eshte se po jua jep ndonje sllavi verdalle Ballkanit qe indinjohesh ti.Shengjini,embargoja ndaj Serbise,rruga Durres-Morine nuk u menduan sot dhe as pavaresia e Kosoves nuk lindi per dy minuta.Jane plane te vjetra per te dale nga cfaredolloj situate e veshtire qe mund te gjendej Kosova e post 17 shkurtit te 2008-es.(Apo cfaredolloj date tjeter do ishte dita e pavaresise).

Nese Kosova do e shihte vehten te izoluar ekonomikisht nga ndikimi serb mbi satelitet "Mali I Zi" apo "IRMJ" si fqinj te Kosoves...Shengjini do te sherbente si tip "lirimi" per Kosoven dhe Shqiperia e ka per detyre ta ndihmoje Kosoven me sa te mund.
Une nuk jam kunder, qe te jepet per perdorim porti i Shengjinit, por une jam kunder te jepet falas. Duhet te ruhen edhe interesat tona, sepse nuk kemi resurce per ti falur dikujt. Nese do jepej me koncesion per nje periudhe te caktuar dhe nje pjese e taksave te kalonte ne arken e shtetit shqiptar, kjo do ishte zgjidhje e mire.
 

·
Registered
Joined
·
9,317 Posts
^^Ku eshte problemi?.

Nese Kosova ka para te hedhi per portin dhe kamionet qe do hyjne e dalin aty ti paguajne nje takse Shqiperise...ath çdo gje eshte ne rregull.Porti i Kosoves eshte.Shqiperise i dalin dhe i mjaftojne Durresi dhe Vlora.

Puna eshte per cfare do ti sherbej Kosoves ky port?Per ça do e shfrytezoj?
Per importe dhe eksporte me Italine apo shtetet e tjera europiane domosdo . Keshtu s'do te kete nevojen e Serbise apo ndonje fqinji tjeter sllav.
Perderisa e ka permendur shpesh kete gje , ska se si te tallet Berisha , pra eshte dicka e vertete qe ka per te ndodhur se shpejti.
Me koncesion apo pa koncesion kjo eshte pune tjeter , po me mire t'ja japim vellezerve tane se sa mos ta shfrytezojme ashtu si duhet .
 

·
Banned
Joined
·
6,765 Posts
^^apsotishte te lumte goja mos fol me se vetem e prish me mire vellezerve tane nga kosova se sa te rrije boshe ska nevoje fare dhe per asnje takse biles mos ta vonojne fare
Vellerzer kendej apo andej, ne rradhe te pare shteti shqiptar duhet te ruaj interesat e veta. Dhe falas nuk jepet asgje.

PS: Ky port nuk eshte bosh, por ka aktivitet.
 

·
Banned
Joined
·
6,133 Posts
S'eshte se po jua jep ndonje sllavi verdalle Ballkanit qe indinjohesh ti.
O Rolex, po t'i jepej Serbise apo Greqise ky s'do te kundershtonte, do te gjente nje mije argumente pse eshte mire ("do blejne greket shalqinin e gjithe Shengjinit, do marrin serbet jogurtin e gjithe Lezhes"), po ky po indinjohet mu per faktin qe ka plane t'i jipet Kosoves.

Ketij i djeg Kosova, se per sllave nuk e ka problem ky.
 

·
Banned
Joined
·
1,373 Posts
Tartazan dhe GCF meritojne Ban te perjetshem per urrejtjen ndaj njeri tjetrit ne baze te treva qe nga vijne. Tartazan shohe nje gjelozi te madhe qe ka ndaj Kosoves dhe Shqipetareve ne pergjithsi jasht kufijve te Shqiperise kurse GFC nuk pranon kombesine Shqipetare e Shqipetareve nga Kosova. Te dyt jetojne ne ulizione te pergaditura nga Serbet ne njeren ane dhe Greket ne anen tjeter.
 

·
Banned
Joined
·
10,837 Posts
Une nuk jam kunder, qe te jepet per perdorim porti i Shengjinit, por une jam kunder te jepet falas.
Porti per Kosoven eshte.Qeveria e Kosoves do investoje ne ate port dhe normalisht qe do e shfrytezoje per interesat e saja.Shqiperia s'humb asgje ne kete mes,jo vetem qe investohet per Shengjinin por edhe krah Kosoves i behet.

Duhet te ruhen edhe interesat tona, sepse nuk kemi resurce per ti falur dikujt. Nese do jepej me koncesion per nje periudhe te caktuar dhe nje pjese e taksave te kalonte ne arken e shtetit shqiptar, kjo do ishte zgjidhje e mire.
Interesat e Shqiperise jane te lidhura me interesat e Kosoves.Vetem njeri tjetrin kemi ne Ballkan dhe bashkepunimi duhet te shtrihet ne çdo fushe(jo vetem ekonomike).Se si do i ndajne muhabetet politikanet ketu e atje eshte tjeter gje,por si ide eshte teper e mire..si per Kosoven ashtu edhe per Shqiperine.
 

·
Registered
Joined
·
9,317 Posts
Mos harroni se i gjithe importi eksporti qe vjen dhe kthehet ne Kosove permes Shqiperise paguhet tatim permes pageses se autostrades A1.
Po pra mire do te ishte te hiqeshin te gjitha tarifat apo barrierat fiskale midis Kosoves dhe Shqiperise ose keto te jene por te jene modeste.
Shqiperia dhe Kosova duhet te bashkepunojne ne te gjitha fushat,sidomos ne ate ekonomike.

Kunder do te kete njerez dhe opinione perhere,sepse demokracia e ka mendimin ndryshe por e rendesishmja eshte qe shumica e shqiptareve deshiron bashkim kombetar te gjithanshem.
 
1 - 20 of 167 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top