Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 98 Posts

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na początku chciałabym zaznaczyć, że to mój pierwszy wątek i proszę o wyrozumiałość- choć rzetelna krytyka jest mile widziana.

Trasa wycieczki (obrazek ze strony biura podróży)

Żeby dobrze wczuć się w portugalskie klimaty warto posłuchać muzyki fado w wykonaniu Marizy

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Barcelos

No to lecimy. Zaczynam od Barcelos, ponieważ z tego właśnie miasta wywodzi się symbol Portugalii- kogut. Jest z nim związana legenda- pielgrzym zmierzający do Santiago de Compostela został w Barcelos oskarżony o kradzież srebra. Gdy stanął przed sędzią, który akurat zasiadł do stołu, powiedział iż jego niewinność jest tak oczywista, że pieczony kogut może wstać i zapiać. Naturalnie wstał i zapiał ;)
1. Kogut tradycyjnie malowany (i przeze mnie ujeżdżany)

2. Inna wersja koguta

3.

4. Ruiny kościoła, który powstał w tym miejscu po tym, jak na polu oranym przez rolnika pojawił się krzyż.

5. Centrum miasteczka- w tle widać bramy, które wykonywane są przez mieszkańców poszczególnych parafii (dzielnic) na organizowany co roku konkurs.

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Silves

Silves usytuowane jest na wzgórzu wchodzącym w skład pasma Serra de Monchique, na którego szczycie znajdują się ruiny mauretańskiego zamku.
6.

7.

8.

9.

10.

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Lisboa

Lizbona jest największym miastem Portugalii- aglomeracja liczy sobie ok. 2 600 000 mieszkańców. Miasto położone na siedmiu wzgórzach przy ujściu rzeki Tag.
21. Do Lizbony wjeżdżamy mostem 25 kwietnia, a w porcie zacumowała Queen Mary 2

22. Torre de Belém- wzniesiona w latach 1515- 1521 w stylu manuelińskim

23.

24. Port przy Pomniku Odkrywców

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Lisboa

Padrão dos Descobrimentos (Pomnik Odkrywców)- pomnik w kształcie karaweli odsłonięty w 1960 w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza (stoi na czele ze statkiem w ręku)
25.

26.

27.

28. W tle most 25-go kwietnia.

29.

·
Neen, man!
3,440 Posts
^^ Od znajomego, który jest Portugalczykiem, zasłyszałem, iż w Portugalii zjawisko sjesty właściwie nie istnieje... Co nie zmienia faktu, iż mieszkańcy unikają największych upałów przesiadując w domach. ;)

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Lisboa

Cieszę się, że zdjęcia się podobają.
Co do ludzi to większość tubylców było w tym czasie w pracy lub, jak powiedział Dzwonsson, chronili się przed upałem w domach. Jeśli chodzi o turystów, to Portugalia nie jest aż tak obleganym kierunkiem jak inne europejskie kraje (jak Włochy czy Hiszpania). Oczywiście w wielkich miastach takich jak Lizbona czy Porto było ich dużo, ale nawet na plaży zdecydowanie przeważali Portugalczycy.
40. Widok w kierunku Avenida da Liberdade

41.

42. Aleja Wolności kończy się na placu Markiza de Pombal

43. Tramwaje :)

44.

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Lisboa

45. Zamek św. Jerzego- siedziba królów w XIV i XV wieku.

46.

47.

48. Widok ze wzgórza, na którym mieści się zamek. Widoczny jest plac Dom Pedro IV.

49. W tle most 25-go kwietnia i pomnik Chrystusa Króla.

50. W głębi widać kopułę Panteonu.

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Lisboa

Pora na małą próbkę azulejos na budynkach.
51.

52.

53.

54. Poniżej znajdują się cztery ujęcia wody pitnej (uliczki Alfami są tak wąskie, że nie udało mi się uchwycić całego budynku).

55. Azulejos są ciągle popularne w Portugalii- na zdjęciu kafelki przy wyjeździe z tunelu.

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Lisboa

61.

62. Teraz namiastka nowoczesnej lizbońskiej architektury.

63.

64.

65. Gare do Oriente- dworzec w dzielnicy Park Narodów.

To na tyle zdjęć z Lizbony, bo w tym momencie padła mi bateria w aparacie, więc mam tylko jedno zdjęcie z Parku Narodów i żadnego z mostu Vasco da Gamy.

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Coimbra

Coimbra jest czwartym co do wielkości miastem Portugalii (ok. 150 000 mieszkańców). Znana jest przede wszystkim z najlepszego i najstarszego (1290r.) portugalskiego uniwersytetu. Studenci do dzisiejszego dnia chodzą w czarnych togach, a kierunek na jakim studiują można poznać po kolorze wstążek (np. prawo- czerwona, literatura portugalska- niebieska).
66.

67. Widok ze wzgórza, na którym znajduje się klasztor klarysek.

68. Ociekający złotem kościół przyklasztorny.

69. Pomnik jakiegoś poety. Czarne postacie wokół to sylwetki studentów, na balonach są wypisane ich żądania względem uniwersytetu.

70.

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Coimbra

71. Brama wejściowa uniwersytetu.

72. Rektorat.

73. Wydział prawa.

74. Dzwonek ;)

75. Radosna twórczość studentów- to w koszu to podobizna rektora, a sens napisu jest mniej więcej taki, żeby pomóc utrzymać porządek.

·
sweet cherry
215 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Coimbra

Na terenie uniwersytetu znajduje się barokowa Biblioteka Joanina. Zajmuje ona trzy sale, które mieszczą ok. 300 000 książek. W bibliotece żyje klika nietoperzy (9 albo 10), które zjadają jakieś owady mogące uszkodzić zbiory.
76. Wejście do biblioteki.

77.

78.

79.

80.

1 - 20 of 98 Posts