Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 99 Posts

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witajcie, właśnie wróciłem z podróży po Półwyspie Iberyjskim. Był to czas finału ligii mistrzów, więc mam również zdjęcia związane z tym wydarzeniem. Niestety nie miałem możliwości zobaczenia samego meczu na żywo. Aczkolwiek atmosfera(głównie chodzi o Lizbonę) bardzo radosna i nie byłem świadkiem żadnych nieprzyjemnych sytuacji związanych z kibicami przeciwnych drużyn. Moje zdjęcia nie są jakieś świetne, jestem typowym amatorem jeśli chodzi o fotografię, ale mam nadzieję, że kogoś ten wątek zainteresuje. Nie będę bawił się w żadne obrabianie zdjęć.
Bonusem będą zdjęcia z Cabo da Roca, czyli najdalej na zachód wysuniętej części Europy kontynentalnej.

·
Registered
650 Posts
Wybieram się w przyszłym roku z rodziną do Lizbony. Proszę o garść praktycznych informacji, np. dotyczących cen.

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Witajcie, na początek krótka zapowiedź tego co się będzie działo w wątku:
Zaczynamy od Portugalii:
1.

Więc tak, w Porto rozejrzymy się dokładnie po nabrzeżu rzeki Duero:
2.

3.

Zobaczymy również Serowy Zamek, który położony jest nad Oceanem Atlantyckim:
4.

Po intensywnym zwiedzaniu miasta udamy się pociągiem Alfa Pendular na południe:
5.

Po dotarciu na piękny dworzec Oriente, czeka nas kilka przesiadek, aby dotrzeć na:
6.

Niestety nie widać stamtąd Ameryki...
7.

"Jednak nie ma tutaj przejścia na drugą stronę..."
8.

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
Tego samego dnia wracamy do Lizbony, gdzie na jakiś czas zostaniemy.
Zobaczymy tutaj kilka znanych, lub mniej znanych osób:
9.

Udzielimy wywiadu:
10.

Oraz będziemy cieszyć się wraz z kibicami nadchodzącym meczem:
11.

12.

Nie zabraknie również kibiców płci pięknej:
13.

Tuż przed meczem zajrzymy oczywiście w okolice stadionu:
14.
Będzie też chwila zadumy i nostalgii nad wielką Portugalią...
15.

Wkrótce zacznę wrzucać dalej. Pozdrawiam. :cheers:
Trochę małe zdjęcia, ale wraz z kolejną wrzutką postaram się powiększyć.

·
Registered
5,456 Posts
Wybieram się w przyszłym roku z rodziną do Lizbony. Proszę o garść praktycznych informacji, np. dotyczących cen.
Masz juz wybraną lokalizacje noclegu? jesli nie to postaram sie podpowiedzieć plus podesle jakies inne przydatne info

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
... ale mam nadzieję, że kogoś ten wątek zainteresuje.
Mnie... bardzo :D Kocham Lizbonę i Portugalię. W dodatku ten finał LM w postaci Derby Madrytu rozgrywanych na lizbońskim Estadio da Luz :cheers:
Jakie połączenie wybrałeś i jakie koszty?

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Właśnie nie mam. Jestem na etapie zbierania informacji. Wszelka pomoc mile widziana.
Jeśli chodzi o noclegi, to proponuję przejrzeć strony typu booking .com. Są tam opinie, zdjęcia i ceny.

Jakie połączenie wybrałeś i jakie koszty?
Leciałem FRancą z WRO z przesiadką na STN. Koszt obu biletów to jakieś 270 zł za jedną osobę. Dla mnie w sam raz. :)

Wkrótce kolejne zdjęcia.

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
Tak jakoś wyszło że z samej podróży do Portugalii nie mam żadnych zdjęć. Po przylocie udałem się do metra, którym pojechałem na dworzec Campanhã, jako, że praktycznie po przeciwnej stronie obiektu miałem swój hostel. Zaczynamy więc od tamtych okolic.
16.

17. Po prawej widać budynek dworca.

18.

19.

20. Widok z hostelowego okna. Widać cukiernie w której panował ciągły ruch, oraz perony stacji.

Muszę dodać, że jak dla mnie system zakupu biletów na metro jest niesamowicie nieczytelny i niejasny. Nigdzie (nawet w Lizbonie) nie miałem takich problemów z zakupem pojedynczego biletu jak w Porto. Za pierwszym razem kupiłem w maszynie bilet na 6 stref, który okazał się być zły, mimo, że mój punkt docelowy znajdował się w strefie czwartej. Po konsultacjach z obsługą kupiłem kolejny bilet wraz z kartą "Andante". Z kupnem biletu dobowego nie miałem już takich problemów.
Jeśli chodzi o autobusy, to pojedynczy bilet kosztuje tyle samo niezależnie od strefy do której się jedzie, czyli 1,85€ i kupuje się go u kierowcy.

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Kieruję się w stronę głównych atrakcji turystycznych, zdjęcia będą więc bez opisu.
17.

18.

19.

20.

21.

22.

Znowu muszę dodać, że na lotnisku miła pani rozdawała plan miasta wszystkim, którzy wychodzą ze strefy przylotów. Bardzo miły akcent na początek podróży.

·
Polska wielonarodowa!!
801 Posts
Super wątek, nie ma to tamto:cheers:

Tak przy okazji nasunęło mi się parę pytań, czyli jak wygląda stan portugalskiej infry (chodzi mi o kolej i drogi), jak ludzie odczuli kryzys w Europie zachodniej i jak jest z imigrantami, bo swego czasu Portugalia była dla nas konkurentką w przyciąganiu Ukrainców?

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #17 ·
@up
Dzięki za komentarz.
Jeśli chodzi o stan infrastruktury to jedynie mogę się wypowiedzieć na temat tej kolejowej, ponieważ tylko tym środkiem transportu się poruszałem. Nie licząc autobusów miejskich.
Z czasem zamieszczę zdjęcia o tematyce kolejowej. Aczkolwiek infrastruktura na głównych szlakach (jechałem jedynie z Porto do Liz, dalej z Liz do granicy i dalej Madryt) jest wg mnie w bardzo dobrym stanie. Mają pociągi z wychylnym pudłem (pendolino) i jedzie się nimi naprawdę wygodnie, a w środku jest bardzo cicho, więc tory chyba są dobre! :D
Imigrantów dużo więcej zaobserwowałem w Barcelonie, niż w obu portugalskich miastach. (Głównie chodzi mi o przybyszów z Afryki, którzy handlują różnymi rupieciami) Także w Portugalii chyba nie jest tak źle, aczkolwiek widać biedę. głównie jeśli chodzi o renowacje budynków.

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
...jak jest z imigrantami, bo swego czasu Portugalia była dla nas konkurentką w przyciąganiu Ukrainców?
Rywalizował głuchy ze ślepym o względy kulawego. Sorki za taką metaforę, ale kraje w słabej sytuacji ekonomicznej i z tak poważnym bezrobociem powinny konkurować kto ma lepszy pomysł na aktywizację zawodową bezrobotnych.
Jaki sens mają śmieciówki i praca za minimalną krajową? Taki pracownik wyda wszystko na mieszkanie i jedzenie (jak mu wystarczy), więc za co rozkręci koniunkturę, napędzi gospodarkę? Podtrzymywanie wegetacji i jeszcze Ukraińców chcą w to mieszać, żeby zapychać nimi dziury na rynku :eek:hno:
Przepraszam za OT.
Z czasem zamieszczę zdjęcia o tematyce kolejowej. Aczkolwiek infrastruktura na głównych szlakach (jechałem jedynie z Porto do Liz, dalej z Liz do granicy i dalej Madryt) jest wg mnie w bardzo dobrym stanie.
Super :) Bardzo lubię tematykę kolejową. Będą zdjęcia z trasy do Madrytu?Planuję podróż (może w przyszłym roku wypali) pociągiem na linii Madryt - Lizbona, więc zapytam od razu o cenę biletu na tym odcinku :colgate:

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Super :) Bardzo lubię tematykę kolejową. Będą zdjęcia z trasy do Madrytu?Planuję podróż (może w przyszłym roku wypali) pociągiem na linii Madryt - Lizbona, więc zapytam od razu o cenę biletu na tym odcinku :colgate:
Zdjęć z trasy nie mam, bo po pierwsze było już ciemno, a po drugie w trasie nagrywałem jedynie filmiki, więc zdjęć brak. Będą za to fotki pociągów, dworców i wagonu w którym jechałem.

Ja płaciłem za podróż z Liz do Madrytu w najtańszej opcji, czyli w wagonie z miejscami do siedzenia dokładnie 24.20€, aczkolwiek cena za ten sam wagon może wynosić nawet i 60€ za osobę. Bilety najlepiej kupować przynajmniej miesiąc wcześniej, ponieważ cena wzrasta wraz z zainteresowaniem na dane połączenie. Bilety trzeba kupować na stronie kolei hiszpańskich Renfe.

Jak byś miał jakieś dodatkowe pytania dot. tego tematu to pisz śmiało. :cheers:

Wkrótce kolejne zdjęcia.

·
Registered
669 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Czas na kolejną wrzutkę. Ogólnie na zdjęciach starałem się ukazać miasto takie jakie jest. Może nie wygląda ono miejscami zachęcająco, ale mimo to ma klimat, który sprawia, że chce się tam zostać.
34.
Ponte Dom Luís I, czyli główna atrakcja miasta.

35.
Pięknie zielono:)

Na nabrzeże wkrótce wrócimy.

36.
Teraz się oddalam i idę w stronę Katedry (Sé do Porto)

37.

38.

39.

1 - 20 of 99 Posts