SkyscraperCity banner

1 - 20 of 101 Posts

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #1
Zauroczyła mnie w zeszłym roku. Taka miłość od pierwszego wejrzenia, taka niespodziewana letnia kochanka (bo Szkocja jest jednak jak pierwsza i jedyna żona i taką pozostanie), do której co jakiś czas trzeba wrócić.

Zaczęło się na WebSummit w 2017r. W Polsce jesień, zimno, deszcz. Taka Szkocja. Po 3,5h lotu - 25 stopni, słonecznie, ciepło.

Do tego zaczęło się w finezyjnie tylnosklepowej Lizbonie, która zauroczyła, wciągnęła na 4 dni i pozostawiła myśl: koniecznie do mnie wróć za niebawem.

No to wróciłem. Tym razem nie sam. Wakacyjnie. I nie tylko do Lizbony.
I już wiem, że nie po raz ostatni. Portugalia wciąga. Im dłużej się tam jest, im więcej vinho verde i ginja się wypije tym lepiej smakuje. Zagryziona suszonym dorszem, sardynkami z grila i sałatką z pomidorów z kolendrą.

Zaczynamy!
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #2
01. Z lotami jest prosto. My mamy najbliżej z Katowic do Lizbony. 3m5h lotu wizzair, przelot nad Alpami, Francją i Hiszpanią i lądujemy. Zdjęcia z lądowania będą jak zawsze na koniec w appendixie, bo robione były komórkowo.


02. Lądujemy po 21:30. 20min czekania na bagaż, kurs uberem i lądujemy w samym sercu Alfamy!


03. Zmęczeni podróżą idziemy na szybką kolację w jednej z okolicznych knajpek, popijamy słodką sangrią, a rano budzi nas taki widok z okna:


04.


cdn. ;)
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #3
05. Tag. Rzeka symbol. Rozlewająca się u ujścia do Atlantyku. Rzeka, na której zawsze coś się dzieje.


06.


07.


08. Po szybkim śniadaniu nieopodal naszej miejscówki idziemy w miasto. Później okaże się, że nasza trasa po Lizbonie pierwszego dnia wyglądała tak:
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #4
09. Alfama. Dzielnica symbol Lizbony. Najstarsza, zbudowana na pochyłym zboczu. Dzięki swojemu położeniu jako jedyna przetrwała niemal niedotknięta wielkim trzęsieniem ziemi w 1755r., które zmiotło z powierzchni większą część ówczesnej Lizbony. Zamieszkała przez rybaków, uboga krewna luksusowej Chiado. Plan ulic jest tutaj niemal jak z dzielnic Maghrebu. Wąsko, ciasno, kręto, labirynt schodów, przejść i zaułków.


10.


11.


12. Czyżby deszcz niosło?
 

·
Registered
Joined
·
7,669 Posts
Zauroczyła mnie w zeszłym roku. Taka miłość od pierwszego wejrzenia, taka niespodziewana letnia kochanka (bo Szkocja jest jednak jak pierwsza i jedyna żona i taką pozostanie), do której co jakiś czas trzeba wrócić.
W tym kraju byłem tylko w Porto i okolicach, zauroczyłem się od pierwszego! Chętnie obejrzę trochę południa, :)
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #7
^^ Porto zostawiliśmy sobie na kolejny raz.

Podczas tej wycieczki będzie Lizbona i okolice, oczywiście zawitamy na najdalej na zachód wysunięty kawałek lądowej Europy, zjedziemy na południe do Lagos i pokręcimy się tam wśród pięknego, skalistego wybrzeża.
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #8
17. Skoro Portugalia to i azulejos. Piękne, stare, nowe, kolorowe, zniszczone, wykradzione przez pospolitych złodziei i turystów. Symbol Portugalii.

Tak wiki pisze o tych ceramicznych arcydziełach:

cienkie ceramiczne płytki, najczęściej kwadratowe, pokryte nieprzepuszczalnym i błyszczącym szkliwem. Powierzchnia azulejo jest jedno lub wielokolorowa, gładka lub z fakturą. Płytek azulejo używano jako elementów mozaik składających się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywających całe ściany, oraz jako oddzielnych kompozycji dekoracyjnych.

Motywy wykonywane z azulejo miały postać scen historycznych, mitologicznych, ikonografii religijnej, oraz całej gamy elementów dekoracyjnych zarówno geometrycznych, jak i roślinnych. Mozaiki bardzo często pokrywały całe ściany i podłogi w pałacach, ogrodach, kościołach, klasztorach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej[1].

Płytki azulejo o bardzo różnych kształtach i kolorystyce stały się najbardziej charakterystycznym środkiem wyrazu i najbardziej ekspresyjnym rodzajem sztuki, głównie portugalskiej, rozwijanym i używanym przez ponad pięćset lat, ale także sztuki hiszpańskiej, choć w mniejszym stopniu. Azulejo stały się czymś więcej niż tylko atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Wykonane z taniego materiału płytki stanowiły najlepszy sposób na podniesienie estetyki budynków, a także nadanie im niepowtarzalnego wyglądu, a przede wszystkim zapewnienia higieny wnętrz.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Azulejo18. Nie pytajcie o nazwy ulic. W tym gąszczu wąskich przejść nieraz lokalni mają problem z nazwaniem tej, na której się aktualnie znajdują.


19.


20.
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #9
21.


22. Gdzieś w tej okolicy, w sercu Alfamy, ma swoje miejsce Anna Maria Jopek. Skąd jej zamiłowanie do Lizbony i Portugalii? Jedno słowo tłumaczy to wszystko: fado...


23. O fado jeszcze w tym wątku będzie. Łącznie z odwiedzinami w muzeum poświęconym tej przepięknej formie wyrażania emocji.


24. Na razie spokojnym krokiem zmierzamy w stronę Se, lizbońskiej katedry.
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #10
25.


26. Ładnie. W moich klimatach.


27. Cudownie wyremontowane kamienice przy 31 R. de São João da Praça. W tym miejscu w 1755r. po trzęsieniu ziemi znajdowała się jedna z nielicznych czynnych studni w mieście (widoczny krąg w centralnej części zdjęcia). Oblegana przez pół ówczesnej Lizbony. Aby zaprowadzić porządek wprowadzono wtedy zmiany i tak po kolei mogli pobierać wodę rybacy, kobiety, starsi, marynarze, etc. etc. Podzielono wg grup społecznych, wytypowano pilnowaczy i zaprowadzono porządek.


28.
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #13
33. R. de São João da Praça - zbliżamy się powoli do katedry.


34.


35.


36. Jeden z remontów nieopodal katedry.
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #14
37. Taki korytarz to rozumiem ;)


38.

Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie (port. Sé de Lisboa) – katedra rzymskokatolicka w Lizbonie, stolicy Portugalii zbudowana w 1150 roku w stylu romańskim upamiętnia wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Budowla zajmuje miejsce, na którym w dawnej Lizbonie wznosił się główny mauretański meczet. Katedra posiada portal, ogromne rozetowe okna i dwie wieżyczki. Wnętrze świątyni w XVIII wieku z rozkazu króla Jana V wykończono w stylu rokokowym.
- wiki.39.


40.


Przy okazji - trzymamy kciuki aby huragan Leslie nie poczynił spustoszeń w Lizbonie. W nocy na uderzyć z siłą dochodzącą do 150km/h...
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #18
49. ^^ to prawda, majestatycznie tam.


50.


51. Wyszliśmy z katedry i... zaczęło padać. W Lizbonie, w sierpniu. Niezły początek urlopu, pomyślałem...


52. Ujęcie bez turystów - przez przypadek.
 

·
Visionmonger
Joined
·
20,147 Posts
Discussion Starter #20
57. Alfama pod stopami :)


58. Po lewej na drugim planie widoczna kopuła panteonu narodowego. Tam też dojdziemy ;) Centralnie - budynek nowego terminala pasażerskiego obsługujący te wszystkie wielkie promy pasażerskie wpływające co rusz do Lizbony.


59.


60. Poniżej Igreja de São Miguel.
 
1 - 20 of 101 Posts
Top