SkyscraperCity banner

1 - 16 of 16 Posts

·
Registered
73 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Mamy liczne przykłady postmodernizmu w architekturze. Czy ktoś zetknął się z przykładami tego stylu w tzw. małej architekturze?

·
o mój Śląsku
6,009 Posts
Ten deptak z drugiego zdjęcia to gdzie?

·
Redsigert User
11,951 Posts
^^I słusznie, choć są na swój sposób ciekawe. Trochę jak z gry komputerowej albo kreskówki, coś czego nie spodziewałbyś się zobaczyć w prawdziwym mieście i właściwie bez historyzowania, tylko czemu akurat jajka, bałwanki, grzybki i szachowe pionki :dunno:

·
Registered
3,072 Posts
Moim zdaniem właśnie trzeba mieć jaja i wizję rozwoju swojego miasta, by nie ciepać innym stylem nawierzchni i małej architektury gdzie popadnie. Amsterdam ma pięknie dopieszczone ulice gdzie nie spojrzeć, ale są one na tyle nieagresywne, że można skupić się tylko i wyłącznie na architekturze wokół. Patrząc po polskich miastach spójność nawierzchni ulic w Ams to niewiarygodny atut. Wrocław wyremontował ulice, zmieniając elementy małej architektury każdorazowo, gdy odbywał się remont i dziwnym trafem jakość estetyczna od czasów 97 roku i pięknych latarni z Rynku spada w przepaść.

·
hipp-E
11,113 Posts
Wszyscy macie rację.

Moja osobista opinia jest taka, że Damrak, który teraz przechodzi transformację, jakiej nie widział od czasu częściowego zasypania drogi wodnej w 1845, zasługuje na coś znacznie bardziej spektakularnego, niż dopasowanie stylistyczne do profilu pobliskich kanałów. W biednej Hiszpanii byle dziura ma przestrzeń publiczną wyłożoną lepszym materiałem, niż ten holenderski klinkier. Cieszy natomiast to, że rewitalizacja nie skończy się na Damraku, ani nawet na Vijzelgracht, ale najnowsze njusy donoszą o wyłączeniu z ruchu kołowego Ferdinand Bolstraat w De Pijp - będzie przedłużenie tego "czerwonego dywanu" aż do dzielnic południowych. Oprócz tego na Damrak ma wrocić funkcja mieszkalna i będą rewitalizowane całe budynki (betonowy box C&A otrzyma elewację w stylu Szkoły Amsterdamskiej), ale to już odmienny temat.

Odnośnie postmodernistycznych latarni, miasto chciało je podarować którejś z przedmiejskich dzielnic, ale żadna nie była zainteresowana. Nawet park rozrywki Efteling nie chciał ich przyjąć. Jajka, bałwanki, grzybki i szachowe pionki, miały nawiązywać do form stosowanych w sztuce przez innych artystów, m. in. te nazwiska były wymienione: Brancusi, Jean Arp, Carel Visser. Według autorów te latarnie są historyzujące :| źródło.

·
Moderator
10,242 Posts
Ej tam, te amsterdamskie latarnie i słupki wcale takie złe nie są. Trochę błazeńskie, ale bez żenady. Bo czy wszystko musi być wszędzie śmiertelnie poważne? Rozumiem, że w Polsce inaczej się do tego podchodzi, bo u nas jest zboczenie w przeciwną stronę, jak chociażby z malowaniami bloków. Wiadomo, że nie wszędzie coś takiego "z jajem" pasuje, ale incydentalnie czemu nie. Chociaż mi ta mała architektura bardziej kojarzy się z takim retro science-fiction pokroju Star Treka niż z historią. ;)

·
hipp-E
11,113 Posts
Te latarnie, gdy pierwszy raz przyjechałem do Amsterdamu, wzbudzały we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony strasznie gryzły się z przestrzenią, którą zdominowały, z drugiej wyglądały ultranowocześnie, żeby nie powiedzieć kosmicznie. Był rok 1991, początek szalonej dekady i te latarnie zwiastowały nadejście nowej epoki. Trzeba wziąć pod uwagę, że Damrak w tamtym okresie był ściekiem komunikacyjnym, a elewacje budynków zasłonięte były krzykliwymi reklamami. Wyłączenie jednego pasa z ruchu i zrobienie w jego miejscu deptaka to był duży krok do przodu. Ludzie byli zadowoleni, że nie muszą przeciskać się między samochodami, estetyka latarni zeszła na dalszy plan. Zresztą połączenie tych lamp z ogólnym burdelem okolicy wydawało się nawet logiczne. Teraz, gdy ma być tam reprezentacyjny deptak, lepsze sklepy i lepsze lokale gastronomiczne, niż obecnie, latarnie nie pasują do nowego konceptu. Podobne latarnie, ale lepiej zintegrowane kolorystycznie, stały też na Rokinie, który jest przedłużeniem Damraku i tam przestrzeń wyglądała dużo lepiej.

1 - 16 of 16 Posts