SkyscraperCity banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Banned
116 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Warszawa - tereny najbardziej narażone na powódź

Na stronie http://www.um.warszawa.pl/wydarzenia/studium/2.php pokazały się załączniki dot. "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy".

Z wielu PDFów jakie tam załączono jest jedna rzecz na którą chcialem zwrócić uwagę - potencjalne zagrożenie powodzią. Widać na nim, które rejony są najbardziej narazone - czyi Powiśle, Dolny Mokotów (Stegny, Sadyba, Czerniaków), Wilanów, Grochów, Gocław, część Pragi, zoo, Wawer, Tarchomin, Żerań.

Ciekawe czy przyszli mieszkańcy np. Miasteczka Wilanów zdają sobie sprawę z zagrożen? Oczywiście - dawno powodzi nie było, ale np. we Wrocławiu też nie było powodzi. Aż nastąpiła w 1997.

·
Registered
1,075 Posts
Jest to zagrozenie wodą 100 letnią a wały w warszawie zbudowane sa dla wody 500 letniej, no oczywiście może system obwałowań może nie być szczelny.

·
Registered
4,773 Posts
Wygląda to na mapie faktycznie nieciekawie. Fakt jest faktem że rzeczywiście wszystkie tereny zaznaczone na niebiesko to historycznie tereny zalewowe, często osuszone nie dalej jak sto lat temu i w przeszłości wielokrotnie zalewane (Gocław choćby). Ale w dzisiejszych czasach to raczej mało realne.

·
Registered
3,982 Posts
Ja tam sie nie boje..... ;) Podczas ostatniej wielkiej wody (a mielismy w PL dwie wielkie powodzie w ostatnich 10 latach) wisla bardzo blisko byla korony goclawskich walow :) Tylko ze z nami byl premier i cala swita :) Wszyscy wokol mieli krotkofale (tzn. ekipa ratunkowa) i miala dac znac komus tam poza Warszawa czy wysadzac waly by popuscic :) Nie ma bata, dopoki Wawka jest 100lica szefostwo zaleje chocby Plock i inne miasta byle kropelka sie nie dostala na teren zamieszkaly w 100licy. Swoja droga o stan walow sie nie obawiam, zostaly dodatkowo wzmocnione i teraz tez stanowia czesc poszerzonej trasy - lacznie 6 pasow :)

·
Registered
4,773 Posts
Podczas ostatniej większej wody (nie tej w tym roku tylko tak ze 3 lata temu) najbardziej ciekło na Tarchominie. Ale to głownie dlatego że tam pare metrów od wałów stoją bloki i wał jest traktowany jako ścieżka rowerowa i sralnik dla psów. Więc nie dziwne że zaczyna ciec. A w 97 roku prawie że ciekły wały na Gocławiu, na wysokości Marokańskiej (i na Tarchominie zdaje sie też ). Kumpel mieszkający wtedy na Marokańskiej już się szykował do robienia worków z piaskiem. Ale koniec końców nic sie nie stało. No a potem wały w tym rejonie jednak remontowali.

Natomiast przed wojną, zanim ukończono wał miedzeszyński to Wisła regularnie zalewała cały Gocław aż po okolice Ostrobramskiej. Teren osuszono dopiero w latach 30tych. A na północy podobno statki z portu praskiego mogły przy wysokiej wodzie podpływać aż do Grochowskiej na wysokości Międzynarodowej. To aż trudno sobie dziś wyobrazić...

·
Registered
3,982 Posts
Masstah said:
Podczas ostatniej większej wody (nie tej w tym roku tylko tak ze 3 lata temu) najbardziej ciekło na Tarchominie. Ale to głownie dlatego że tam pare metrów od wałów stoją bloki i wał jest traktowany jako ścieżka rowerowa i sralnik dla psów. Więc nie dziwne że zaczyna ciec. A w 97 roku prawie że ciekły wały na Gocławiu, na wysokości Marokańskiej (i na Tarchominie zdaje sie też ). Kumpel mieszkający wtedy na Marokańskiej już się szykował do robienia worków z piaskiem. Ale koniec końców nic sie nie stało. No a potem wały w tym rejonie jednak remontowali.

Jestes pewien ze w 97 ? Przeciez wtedy wielka woda byla na Odrze. A na Goclawiu wizytowal Buzek :D I to bylo podczas wielkiej wody na Wisle iles tam lat pozniej (nie pamietam ile)

·
ex Leshchoo
3,530 Posts
Z calym szacunkiem, ale cos takiego jak powodz w warszawie to jeden wielki bullshit, jezeli w modlinie nie zbuduja wielkiej tamy, to nic nam nie grozi :), to mowie wam ja w '97 roku wroclawianin ;).

ps. moj dom na tej mapie jest podwoda :).

·
Registered
4,773 Posts
rcube said:
Jestes pewien ze w 97 ? Przeciez wtedy wielka woda byla na Odrze. A na Goclawiu wizytowal Buzek :D I to bylo podczas wielkiej wody na Wisle iles tam lat pozniej (nie pamietam ile)
Jestem bardzo pewien ze to byl 97my bo obaj z tym kumplem byliśmy wtedy na Mazurach i ojciec do niego dzwonił (i to na moją komóre bo jako jedyny juz wtedy miałem, to był wtedy jeszcze niezły luksus ;) ) żeby wracał do domu zanim ich zaleje ;) No i wracał, po 2 czy 3 dniach od wyjazdu, a myśmy tam potem siedzieli jeszcze chyba ze 3 tygodnie. A mnie się też utrwaliło ze to było wtedy bo całą spektakularną powódź śląską przesiedziałem wtedy na tych Mazurach, bez dostępu do mediów i potem pamiętam moje zdziwko jak wróciłem do cywilizacji, ze to aż taka ta powódź była. Bo jak wróciłem to już w zasadzie było po powodzi. W 97 roku na Wiśle także też była wysoka woda, choć fakt że pare lat później byla jeszcze wyższa. I wtedy nikt nie straszył że Gocław zaleje, może remontowali wał miedzeszyńśki w miedzyczasie, nie wiem

Nawiasem mówiąc moja chata na tej mapie też jest pod wodą. Choć myślę ze do szóstego piętra by woda raczej nie doszła ;)

·
ex Leshchoo
3,530 Posts
Masstah said:
Podczas ostatniej większej wody (nie tej w tym roku tylko tak ze 3 lata temu) najbardziej ciekło na Tarchominie. Ale to głownie dlatego że tam pare metrów od wałów stoją bloki i wał jest traktowany jako ścieżka rowerowa i sralnik dla psów.
Nie bloki,a jakis palac koscielnny i ichniejsze centrum indoktrynacji księży :). A ciekło owszem z jakiegos przepustu pod wałem czy czegos w tym stylu, tak to woda doszla ledwie do podnóża walu, robienie wielkiego halo z niczego. Troche staz pozarna pojezdzila, potem przestala.

·
Registered
524 Posts
Wisła na południe ma chyba bardzo duże tereny gdzie może spokojnie wylać i obniżyć swój poziom przed Warszawą. Gdyby nie to, to sądze że Powiśle, Wilanów ,Sadyba itd mogłyby zostać zalane podczas jakiejś powodzi "100-lecia".

·
Registered
929 Posts
Mam problem wyjechałem z Warszawy a na terenach zalewowych zostawiłem samochód. Wiecie może, czy standardowo AC obejmuje zalanie powodzią.

·
dawniej siskom-tak
773 Posts
Tyle Wisły w Wiśle było w roku 1999:

W 1997 nawet nie zalało wszystkich schodków. Większa woda była w 2001 (ok. 0,5 m powyżej betonowego nabrzeża). Potem Wał Miedzeszyński poszerzono i przy okazji wyremontowano wał przeciwpowodziowy.

·
Registered cat
10,273 Posts
W 1997 nawet nie zalało wszystkich schodków.
Tu nie zalało. Ale w Porcie Czerniakowskim brakowało jakiegoś metra-półtora do wylania się na Czerniakowską (przy Straży Miejskiej).

Dopiero po powodzi w 1997 zbudowano zaporę u wylotu kanału (z kładką dla pieszych i rowerzystów) i obecnie w razie wysokiej wody zamyka się wrota. Dzięki temu poziom wody w Porcie jest obecnie znośny - chociaż i tak dużo wyższy niż normalnie.

Podobnie po 1997 - w ciągu jakiegoś roku, dwóch - wzmocniono wały między Trasą Łazienkowską a Ludną i zaślepiono otwory w socrealistycznych kamiennych ogrodzeniach dookoła płyty desantu.

Coś niecoś jednak zmądrzeliśmy.

W 1997 uratowała nas zapora w Czorsztynie oddana bodaj 4 lipca, tydzień przed głównym uderzeniem fali na Dunajcu (ocenia się, że Czorsztyn obniżył falę mierzoną w W-wie o jakieś 80 cm). Ponoć też - ale to już są informacje z ulicy, niepotwierdzone - wysadzono wały gdzieś pod Górą Kalwarią.

·
dawniej siskom-tak
773 Posts
Dopiero po powodzi w 1997 zbudowano zaporę u wylotu kanału (z kładką dla pieszych i rowerzystów) i obecnie w razie wysokiej wody zamyka się wrota. Dzięki temu poziom wody w Porcie jest obecnie znośny - chociaż i tak dużo wyższy niż normalnie.

Podobnie po 1997 - w ciągu jakiegoś roku, dwóch - wzmocniono wały między Trasą Łazienkowską a Ludną i zaślepiono otwory w socrealistycznych kamiennych ogrodzeniach dookoła płyty desantu.

Coś niecoś jednak zmądrzeliśmy.
Tak - wyrównano poziom wałów, aby nie okazało się, że wrota do portu Czerniakowskiego, woda może obejść jakąś "boczną drogą". W niektórych miejscach to betonowy murek, w innych dosypany wał ziemny.

1 - 17 of 17 Posts