SkyscraperCity banner

221 - 236 of 236 Posts

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Basen


Gdzie wybudują basen? Dowiemy się w styczniuNa styczniowej sesji Rady Miasta dowiemy się gdzie dokładnie miasto będzie chciało wybudować nowy odkryty basen. Zakończono prace nad koncepcją tej wyczekiwanej przez wielu wałbrzyszan inwestycji.

Klimat niestety się ociepla a to oznacza dłuższe i gorętsze okresy letnie. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy naszego miasta domagają się miejsca, gdzie będzie można schłodzić się w upalne dni. Od zamknięcia obiektu w dzielnicy Rusinowa wałbrzyszanie wypoczynku nad wodą na świeżym powietrzu musieli szukać w sąsiednich gminach. Wkrótce ma się to zmienić.

- Na styczniowej sesji kierownictwo Aqua Zdroju przedstawi wyniki analizy. Trwała ona wiele miesięcy, zaangażowane były doświadczone firmy zewnętrzne. Wybrano rekomendowaną lokalizację i kształt tego obiektu. Mówimy o basenie zewnętrznym a właściwie o całym parku wypoczynkowo-rozrywkowo-wodnym - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Od początku pojawienia się tego pomysłu pod uwagę brane były głównie dwie lokalizacje - teren dawnego basenu przy stadionie sportowym na Nowym Mieście i bezpośrednie sąsiedztwo Aqua Zdroju. Z mniejszym prawdopodobieństwem wskazywano też zamknięty kilka lat temu obiekt w dzielnicy Rusinowa. Analiza miała wykazać który teren byłby najdogodniejszy pod względem dostępu do źródeł wody, wielkości planowanej inwestycji czy dostępności miejsc parkingowych.

W lipcu prezes Aqua Zdroju Piotr Rachwalski szacował, że koszt wybudowania obiektu może sięgać 15-20 milionów złotych. Inwestycja miałaby być realizowana w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego a prawdopodobny termin oddania do użytku to 2021 rok.
https://www.walbrzych24.com/artykul/24147/gdzie-wybuduja-basen-dowiemy-sie-w-styczniu

Prace przygotowawcze przy budowie osiedla domów jednorodzinnych
Nowa Piaskowa ul. Proletariacka

https://walbrzych.polska-org.pl/foto/8391/2019_Budowa_osiedla_Nowa_Piaskowa_ul_Proletariacka_Walbrzych_8391164.jpg

[RESIZE="900"][IMG]https://walbrzych.polska-org.pl/foto/8391/2019_Budowa_osiedla_Nowa_Piaskowa_ul_Proletariacka_Walbrzych_8391170.jpg


https://walbrzych.polska-org.pl/8391206,foto.html

Wałbrzych Centrum
Jak idą prace porzy budowie Przystanku Wałbrzych Centrum

Sprawdziliśmy jak idą prace przy budowie Przystanku Wałbrzych Centrum - zobacz zdjęcia.


/1228_cntrumprzystanek/1227_dworzec_srodmiescie09.jpg[/IMG]https://www.walbrzych24.com/artykul/24169/jak-ida-prace-orzy-budowie-przystanku-walbrzych-centrum
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Dworzec Wałbrzych Śródmieściehttps://walbrzych.polska-org.pl/8401677,foto.html

Wałbrzych Szczawienko remont peronów i torowiska


https://walbrzych.polska-org.pl/8396819,foto.html
https://walbrzych.polska-org.pl/8396819,foto.html?idEntity=6916623

Remont szklarni w Palmiarni


https://walbrzych.polska-org.pl/8403530,foto.html

Harcówka

Nowy dzierżawca Harcówki. Szykuje się także remont. Znamy też inne planyHarcówkę, jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Wałbrzychu wydzierżawili dwaj przewodnicy sudeccy, właściciele spółki Mountain Spirit. Wiosną działalność ma wznowić część gastronomiczna schroniska. Kolejne miesiące to planowane remonty, które mają doprowadzić do tego, że w Harcówce znów będzie można nocować.

Obiekt wydzierżawiła spółka Mountain Spirit, czyli Andrzej Sawicki i Kazimierz Mazik, dwaj pasjonaci gór i przewodnicy sudeccy. To właśnie w Wałbrzychu duet zaczynał swoją przygodę z przewodnictwem.

Andrzej Sawicki mieszka obecnie w Łodzi, ale zapowiada, że w najbliższym czasie przeprowadzi się do Wałbrzycha. Umowa dzierżawy podpisana została na pięć lat. Siódmego stycznia nowi dzierżawcy mają pojawić się w Harcówce by dokonać odbioru obiektu. Już dziś zapowiadają, że wiosną ruszy część gastronomiczna schroniska, z której można było korzystać do tej pory.

Docelowo jednak schronisko ma oferować ponad trzydzieści miejsc noclegowych. By tak się stało obiekt musi przejść remont. Ten, zgodnie z podpisaną umową dzierżawy, ma przeprowadzić właściciel obiektu, czyli PTTK. Prace mają obejmować wewnętrzne instalacje, elewację i wymianę dachu. Remont może ruszyć już na przełomie kwietnia i maja.

– Kiedyś działało tam około 50 miejsc. My docelowo chcemy zrobić coś w formie hostelu. Docelowo chcielibyśmy ponad 30 miejsc, tak aby się zmieścił mniejszy autobus lub dwa busy większe. To wszystko będzie zależało od projektu, możliwości i pozwoleń. Dziś zgodnie z decyzją Inspektora Nadzoru Budowlanego nie można tam spać – przyznaje Andrzej Sawicki.

Dlaczego Wałbrzych?


Mountain Spirit działa od dłuższego czasu. Jej założyciele od lat pasjonują się górami, a od niedawna szukali miejsca, w którym mogli by skupić i rozwijać swoją działalność. Ostateczny wybór padł na Harcówkę.

– Chcemy by Harcówka była bazą przewodnictwa górskiego i miejskiego. W Nowej Hucie można obwozić turystów, to my możemy robić podobne klimaty i zabierać turystów do ciekawych miejsc w Wałbrzychu czy po stronie czeskiej. Organizujemy też sporo imprez rajdowych, marsze górskie. Myślimy także o festiwalu podróżników – dodaje nowy dzierżawca Harcówki.

https://dziennik.walbrzych.pl/nowy-dzierzawca-harcowki-wiosna-schronisko-wznowi-dzialalnosc-szykuje-sie-takze-remont/
Rynek mieszkaniowy
Ożywienie na rynku deweloperskim w Wałbrzychu

Wiele wskazuje na to, że gmina Wałbrzych dała impuls do rozwoju mieszkalnictwa na terenie miasta, ponieważ po oddaniu do użytku kolejnych nowych mieszkań komunalnych w ostatnim czasie nasiliło się zainteresowanie ze strony prywatnych deweloperów.Miasto w ostatnich latach zrealizowało kilka dużych inwestycji mieszkaniowych, wśród których wymienić należy chociażby nowe budynki przy ul. Wiejskiej na Białym Kamieniu, Al. Jana Pawła II i ul. Husarskiej na Podzamczu czy ul. Staszica na Nowym Mieście. Za udany można uznać nawet rządowy program Mieszkanie Plus, co nie we wszystkich miastach jest tak oczywiste. To pokazuje jak wielkie były potrzeby mieszkalnictwa komunalnego ale jednocześnie zauważyć można ożywienie na rynku deweloperskim.

- Ten wątek jest dla nas szczególnie ważny bo pokazuje, że jest zapotrzebowanie na mieszkania w Wałbrzychu a to znaczy, że ludzie chcą tu mieszkać. Co więcej, jest to opłacalne bo inaczej deweloperzy by takich decyzji nie podejmowali. Takie inwestycje szykują się w ścisłym Śródmieściu, trwają już na Piaskowej Górze i Podzamczu. Mamy jeszcze niepotwierdzone informacje o planach deweloperskich dotyczących Białego Kamienia a więc ten rok będzie czasem rozpoczęcia kolejnych inwestycji mieszkaniowych - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić luksusowy apartamentowiec miałby stanąć w miejscu, gdzie do niedawna znajdował się tzw. Zielony Rynek. Podczas grudniowej konferencji zorganizowanej w Starej Kopalni przez Biuro Rewitalizacji jeden z deweloperów prezentował projekt niewielkiego osiedla w rejonie ul. Ludowej. Jak już wcześniej informowaliśmy Spółdzielnia Budowy Domów Jednorodzinnych, firma wałbrzyska stawia apartamentowiec przy ul. Palisadowej. Czy jest zatem szansa, że ożywienie na rynku deweloperskim ograniczy wyludnianie się naszego miasta?

- Jest nas mniej, rodzi się za mało dzieci. Aby odwrócić ten proces średnio w każdej rodzinie powinno być więcej niż dwoje dzieci a średnia jest znacznie niższa. Musimy robić wszystko by wałbrzyszanie decydowali się na większą liczbę dzieci. Praca już jest, warunki do życia są coraz lepsze, żłobki i przedszkola są dostępne, szkoły są nowoczesne. Potrzeba tylko decyzji, które są pochodną osobistych wyborów. Trzeba o tym mówić i zachęcać ludzi do pozostania i lokowania przyszłości w naszym mieście. Staramy się to robić a zmiany jak budowa nowych mieszkań i domów w Wałbrzychu i okolicach są dowodem na to, że takie decyzje są podejmowane - twierdzi Roman Szełemej.Prezydent przypomina również, że dzięki wsparciu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w tym roku rozpocznie się wielka przebudowa kamienic w starej części miasta. Będzie to skok cywilizacyjny bo na przykład pojawią się w nich toalety w każdym z mieszkań czy chociażby windy ułatwiające dostęp do każdego piętra osobom niepełnosprawnym. Na horyzoncie pojawia się również budowa dużego, nowego osiedla "Pod Chełmcem", również z mieszkaniami komunalnymi.
https://www.walbrzych24.com/artykul/24286/ozywienie-na-rynku-deweloperskim-w-walbrzychu
Gmina Czarny Bór

Czarny Bór: budowa domu, remont ulic i coś dla zwierzaków (FOTO)

W Czarnym Borze zbliża się do końca budowa budynku komunalnego, trwa remont dwóch ulic i akcja tworzenia siedlisk dla fruwających mieszkańców gminy.


Dom


Dzięki łagodnej jak dotąd zimie prace przy budowie budynku komunalnego w Czarnym Borze idą pełną parą. Przy ulicy Wesołej powstaje obiekt z 12 mieszkaniami jedno- i dwupokojowymi. Wykonawcą inwestycji jest firma Usługi Remontowo-Budowlane Mateusz Kapuła z Jaczkowa. - Prace przebiegają według wyznaczonego harmonogramu. Wartość inwestycji wyniesie ponad 2,8 mln zł, a termin jej zakończenia planowany jest w drugiej połowie 2020 r. Co ważne, udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie do 900 000 zł. Powstanie tego obiektu to bardzo istotny element realizacji gminnej polityki mieszkaniowej - podkreśla Adam Górecki, wójt gminy.Ulice


Brak zimowej aury pozwala też na realizację pozostałych gminnych inwestycji. Aktualnie trwa przebudowa ulic: Skalników i Sportowej w Czarnym Borze. Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Budowlano-Instalacyjne BIN-POL Spółka Jawna z siedzibą w Wałbrzychu. Wartość umowy to ponad 2,7 mln zł. Termin zakończenia prac planowany jest do końca 2020 roku. Gmina Czarny Bór na realizację zadania pozyskała dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na poziomie 80% wartości inwestycji.

- Przepraszamy za powstałe utrudnienia, które szczególnie w okresie świątecznym mogą dać się we znaki mieszkańcom Osiedla. Apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pracy sprzętu. Warto się jednak przemęczyć, bo już wkrótce będziemy korzystać z bezpiecznej i w pełni komfortowej przestrzeni publicznej - zapewnia Adam Górecki.I duża ilość budek

Gmina Czarny Bór sukcesywnie prowadzi też działania proekologiczne. Po wykonaniu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, montażu ogniw fotowoltaicznych oraz włączeniu się w akcję wspierającą pszczoły gmina zainwestowała w zakup 65 budek lęgowych dla ptaków, nietoperzy, trzmieli i pszczoły murarki. Budki zostały zamontowane na drzewach m.in. na Osiedlu Skalników w Czarnym Borze oraz w gminnych lasach wokół stadionu sportowego. - Działania mają na celu poprawę stanu zadrzewień i kwiatostanu na terenie gminy - podkreśla wójt gminy.https://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/czarny-bor-budowa-domu-remont-ulic-i-cos-dla-zwierzakow-foto/cid,23231,a
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Invest Park podsumowanie

Invest Park podsumował miniony rok


Wielomilionowe inwestycje w Wałbrzychu i okolicy, blisko pół miliona złotych na wsparcie finansowe i rzeczowe lokalnych inicjatyw, uruchomienie funduszu pożyczkowego dla gmin oraz decyzja o budowie nowych hal przemysłowych pod wynajem – to był pracowity i udany rok dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.


Rok 2019 przyniósł 19 nowych projektów inwestycyjnych na terenie południowo-zachodniej Polski, które opiewają na łączną kwotę 1,3 mld złotych. Największa inwestycja zostanie zrealizowana w Wałbrzychu. Toyota ogłosiła podwojenie linii produkcyjnych związanych z napędami hybrydowymi. W 2020 roku rozpocznie się rekrutacja co najmniej kilkudziesięciu nowych pracowników do wałbrzyskiej fabryki. Dzięki projektom związanym z technologią hybrydową poziom inwestycji Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do ponad 5,5 miliardów złotych a zatrudnienie do około 3000 osób. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii na czele przedsiębiorstwa stanął Polak. Dariusz Mikołajczak, wraz z nowym rokiem objął funkcję prezesa wałbrzyskiego i jelczańskiego zakładu.
Wśród dużych projektów inwestycyjnych na Dolnym Śląsku, które uzyskały wsparcie strefy w minionym roku znalazły się również dwa koreańskie koncerny: LG Electronics Wrocław oraz LS EV. Firma LG zainwestuje 128 mln zł w rozwój zakładu w Biskupicach Podgórnych, natomiast dzierżoniowski LS rozbuduje i wyposaży fabrykę za blisko 170 mln złotych.

- Cieszymy się, że wśród projektów, które zostaną zrealizowane, znalazły się zarówno duże inwestycje międzynarodowych koncernów, jak i średnich, małych a nawet mikro-przedsiębiorców. Widzimy również szczególne zainteresowanie lokowaniem na naszych terenach inwestycji związanych z sektorem elektro-mobilnym – mówi Piotr Sosiński, prezes WSSE.
Wałbrzyska strefa w 2019 roku wsparła finansowo i rzeczowo ponad 100 inicjatyw społecznych, sportowych, kulturalnych i edukacyjnych a także przeznaczyła środki na dofinansowanie hufców ZHP oraz Straży Pożarnej. WSSE była również organizatorem czterech wydarzeń sportowych: Treningów z Mistrzami Sumo, turniejów piłki nożnej i koszykówki dla firm strefowych oraz mikołajkowego biegu dla dzieci.

- Jesteśmy i chcemy dalej być aktywni w życiu społecznym całego regionu, dzielić się z innymi, tym co wypracowaliśmy. Łącznie na nasz program sponsorski oraz projekty Klastra Edukacyjnego INVEST in EDU przeznaczyliśmy w ubiegłym roku blisko pół miliona złotych – podkreśla Kamil Zieliński, wiceprezes strefy.Wśród nowych form wsparcia wprowadzonych przez wałbrzyską strefę w ubiegłym roku znalazł się m.in. Fundusz Pożyczkowy dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. Dzięki środkom z programu samorządy mogą przygotować grunty, uzbroić działki oraz odpowiednio skomunikować kompleksy inwestycyjne. WSSE ogłosiła również, że w 2020 roku rozpocznie się budowa 6 hal produkcyjno-magazynowych, z których 3 powstaną na Dolnym Śląsku (Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie oraz Jaworzyna Śląska). Na to przedsięwzięcie spółka przeznaczy 120 milionów złotych, co stanowi największą inwestycję własną Strefy od początku jej istnienia. Hale oferowane będą przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom. Dla sektora MŚP wałbrzyska strefa szykuje kolejne udogodnienia w postaci atrakcyjnych pożyczek na rozwój działalności.

- Cały czas poszerzamy naszą ofertę stawiając sobie za cel, aby świadczyć kompleksową ofertę dla biznesu. Wsparcie jednostek samorządu w rozwoju terenów inwestycyjnych oraz mniejszych firm poprzez program nisko-oprocentowanych pożyczek jest właśnie tego wyrazem – podkreśla Krzysztof Drynda, wiceprezes WSSE.
Atrakcyjność wałbrzyskiej strefy dla międzynarodowych koncernów została doceniona przez coroczny ranking fDi Magazine porównujący blisko 3000 stref ekonomicznych na świecie – „Global Free Zones of the Year”. Wałbrzyska strefa została wyróżniona jako miejsce szczególnie atrakcyjne na lokowanie dużych inwestycji w Europie. Po raz pierwszy w historii WSSE otrzymała także „Perłę Polskiej Gospodarki” – jedną z najbardziej prestiżowym krajowych nagród gospodarczych. Kapituła doceniła przede wszystkim innowacyjność prowadzonych w strefie projektów, sposób ich wdrażania oraz wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.
https://www.walbrzych24.com/artykul/24466
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Plan zagospodarowania zachodniej części śródmieścia

Zdecyduj o przyszłości Śródmieścia


Masz ciekawe pomysły dotyczące usprawnienia zachodniej części Śródmieścia? Wypowiedz się w ankiecie by urzędnicy wiedzieli jak dostosować nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego do potrzeb mieszkańców.Od wielu miesięcy trwa opracowywanie nowego planu i towarzyszą mu liczne dyskusje, spotkania z mieszkańcami a teraz urzędnicy zorganizowali ankietę, w której wypowiedzieć się może każdy wałbrzyszanin.

- Pytania, które postawiliśmy w ankiecie dopiero otwierają dyskusję a najważniejsze wśród nich jest ostatnie, otwarte, w którym każdy może wpisać swoje oczekiwania, wyobrażenia i uwagi dotyczące Śródmieścia. Jest to szczególny obszar, na którym mieszka wiele osób i mają swoje oczekiwania ale też korzystają z niego inni wałbrzyszanie i też powinni mieć coś do powiedzenia - mówi urbanista miejski Robert Szymala.

Do ankiety dołączony jest projekt planu jako punkt wyjścia do dyskusji. Widzimy na nim zaznaczone poszczególne obszary i planowaną dla nich funkcję, na przykład mieszkalną, usługową czy tereny zielone. To co rzuca się w oczy to przede wszystkim ogromny obszar stanowiący około 1/4 całego opracowania, który planowany jest na zabudowę mieszaniowo-usługową a obecnie mieści się tam fabryka porcelany.

- Rada Miejska podjęła decyzję, że Śródmieście ma być obszarem mieszkaniowo-usługowym a obecnie można powiedzieć, że proporcje są odwrócone i jest to obszar usługowo-mieszkaniowy. Ustaliliśmy też wspólnie z mieszkańcami, że wracamy do struktury mieszanej, w której udział struktury mieszkaniowej jest większy ale w tak zwartej zabudowie nie jest łatwe. To wymaga zmiany funkcji całych obszarów. Jest ku temu powód bo otrzymaliśmy oficjalny wniosek z Zakładu Porcelany Kristof, który chce się przenieść do innej części miasta, ponieważ tu ma za ciasno. Zostaje nam olbrzymi teren, który można przeznaczyć na nowe funkcje, stąd pytanie na ankiecie czy idziemy w kierunku rozwoju zabudowy mieszkaniowej i w jakim stopniu? - tłumaczy Robert Szymala.


Choć nie jest to bezpośrednio związane z Planem Zagospodarowania, urzędnicy pytają też mieszkańców jak ich zdaniem powinna wyglądać w przyszłości ul. Słowackiego.
- To, czy ulica jest terenem pieszym, drogowym czy trasą o charakterze uspokojonym to kwestia organizacji ruchu ale ma to potem bardzo poważne następstwa w zakresie zagospodarowania pozostałych terenów to uznaliśmy, że jest to dobry moment by do tej dyskusji wrócić. Gdybyśmy tego nie zrobili to i tak mieszkańcy na spotkaniach za każdym razem wracają do tej sprawy - mówi Szymala.Ankietę znajdziecie TUTAJ. Będzie ona aktywna do końca lutego. Jej wyniki będą omówione na kolejnych spotkaniach z mieszkańcami, prawdopodobnie już w marcu.

https://www.walbrzych24.com/artykul/25088/zdecyduj-o-przyszlosci-srodmiescia
Zakład Przyrodoleczniczy

Jak idzie odbudowa Zakładu Przyrodoleczniczego?
Prace nad odbudową zniszczonego w pożarze Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju trwają. Wykonano blisko 80% odbudowy i rekonstrukcji dachu.

Zakres odbudowy i rekonstrukcji dachu obejmuje odtworzenie więźby dachowej, pokrycie dachowe, wymianę rynien i rur spustowych oraz instalację odgromową.

Odtworzono i zrekonstruowano stolarkę okienną i drzwiową oraz naprawiono stropy piwnic, które uległy zniszczeniu podczas akcji gaśniczej.

Dotychczas na remont wydano prawie 3, 5 mln zł. Nie przekroczono zakładanych kosztów.

W chwili obecnej rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej odbudowy i modernizacji wnętrz Zakładu Przyrodoleczniczego. Dokumentacja ma powstać dop czerwca 2020.

Wtedy też będzie znana wartość kosztorysowa. Oprócz dokumentacji projektowo-kosztorysowej wnętrz, w tym roku zostanie wykonana również elewacja Zakładu Przyrodoleczniczego.

https://www.walbrzych24.com/artykul/25008/jak-idzie-odbudowa-zakladu-przyrodoleczniczego

Osiedle
Osiedle pod Chełmcem: Będą mieszkania komunalne? [WIZUALIZACJE]
Osiedle pod Chełmcem na Białym Kamieniu - największy od lat projekt mieszkaniowy w Wałbrzychu nabiera kształtów. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace dotyczące projektowanego osiedla, ile mieszkań i domów może powstać na tym terenie oraz czy mają to być lokale komunalne, czy raczej komercyjne.

Osiedle pod Chełmcem - co nowego?

Od lata 2018 roku wiele mówiono o rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Wałbrzychu. Wskazywano, że mimo wielkiej popularności mieszkań na Podzamczu konieczne jest też tworzenie nowych mieszkań w innych dzielnicach, m.in. "starego Wałbrzycha" ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic przeznaczonych do rewitalizacji. Jako największy projekt mieszkaniowy wskazywano Osiedle pod Chełmcem na Białym Kamieniu, przy ul. Piasta. - W grudniu radni miejscy uchwalili plan zagospodarowania dla tej przestrzeni. Ten plan wszedł już w życie i jest prawomocny i to uruchamia te przestrzenie do poszukiwania inwestorów - mówi Krzysztof Urbański, prezes InVałbrzych, spółki zajmującej się ożywieniem aktywności rynków lokalnych na terenie Wałbrzycha, Głuszycy oraz Jedliny-Zdroju, wspieraniem przedsiębiorczości i m.in. zarządzaniem nieruchomościami. - My od tego momentu dość intensywnie rozmawiamy z deweloperami chcąc zainteresować ich tą przestrzenią. Mamy projekt miejski, który wskazuje kierunki - jak ta zabudowa powinna wyglądać. My szacujemy, że jest to przestrzeń na około 1000 mieszkań i ponad 100 domków jednorodzinnych. Większość terenu jest we władaniu miasta, ale są też tam działki prywatne i z tego co wiem, na działkach prywatnych już pierwsze pozwolenia na budowę zostało wydane. Chcemy zachęcić inwestorów, by tam rozpoczęli budowę osiedla - nie tylko tego "Pod Chełmcem", które było wizualizowane i które obejmuje tylko część tych działek i jest pomyślane na ok. 560 mieszkań - wyjaśnia Urbański.

Ramy zabudowy ul. Piasta i Ratuszowej

Przypominamy, że przyjęty 19 grudnia 2019 roku plan zagospodarowania przestrzennego dla ul. Piasta i najbliższej okolicy przewiduje wyznaczenie obszaru pod zabudowę mieszkaniową - wielorodzinną i jednorodzinną, a także ogólnych ram tejże zabudowy. Wskazuje m.in., że budynki wielorodzinne na tym obszarze nie mogą być wyższe nić 18 m, a ich liczba kondygnacji nadziemnych nie może być większa niż 5, wysokość budynków, na części terenu budynku mieszkalne zaś nie powinny być wyższe niż niż 12 m, a ich liczba kondygnacji nadziemnych nie powinna być większa niż 3. Plan wskazuje też, że planowane na tym terenie budynki jednorodzinne wolnostojące oraz jednorodzinne bliźniacze nie powinny być wyższe niż 9 m i mieć nie więcej niż 2 kondygnacje. Plan ten wskazuje też granicę specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 PLH020057 „Masyw Chełmca” oraz granicę obszaru Chronionego Krajobrazu „Kopuły Chełmca”.
Natomiast w przypadku planu zagospodarowania okolicy ul. Ratuszowej tu również mamy wiele gruntów wyznaczonych pod zabudowę mieszkalną. Plan wskazuje, że na części terenu wysokość budynków, mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku do najwyższego punktu pokrycia dachu nie powinna być większa niż 12 m, a liczba kondygnacji nadziemnych budynków nie powinna przekraczać 3. Najwyższe budynki mogą powstawać w części przeznaczonej pod zabudowę wielorodzinną, usługową i mieszkaniowo - usługową, tu wysokość budynków powinna się zawierać w przedziale 8 - 21 metrów, a liczba kondygnacji budynków powinna liczyć 2 - 5.
Wyznaczono również teren, gdzie wysokość budynków, mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku do najwyższego punktu pokrycia dachu powinna być nie większa niż 15 m, a liczba kondygnacji nadziemnych tych budynków: nie większa niż 4.

Wedle tych prawideł może budować obecnie tak miasto, jak i podmioty komercyjne. W okolicy ul. Andersa mają to być budynki wielorodzinne o niezbyt intensywnej zabudowie, z dużą ilością przestrzeni zielonych, a im dalej od ul. Andersa, a im bliżej Chełmca, tym więcej zabudowy niższej, jednorodzinnej i szeregowej o jeszcze mniejszym zagęszczeniu, zaś przy samym obszarze leśnym działki pod zabudowę jednorodzinną mają być duże jak pod zabudowę rezydencjonalną. Drogi dojazdowe przygotowywane będą równolegle z zabudową.

Budowa komunalna, czy komercyjna?
- Patrząc na statystyki, Wałbrzych i tak ma bardzo duży zasób mieszkań komunalnych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, a dodatkowe kilkaset mieszkań w centrum pozwoli zapewnić konieczne zapotrzebowanie - zaznacza szef InVałbrzych. Wyjaśnia, że rozmowy dotyczące Osiedla pod Chełmcem trwają, spółka zaś prowadzi obecnie ok. 20 projektów inwestycyjnych będących na rożnym etapie zaawansowania. Pierwsze wyniki działań spółki mają być widoczne w najbliższych miesiącach, zaś pierwsze transakcje mają dotyczyć nieruchomości nie tylko o przeznaczeniu mieszkaniowym m.in. na Podzamczu, na Szczawienku.
W przypadku okolic ul. Piasta i Ratuszowej rozmowy dotyczą 16-hektarowego terenu, więc znalezienie inwestora może potrwać. - Zainteresowanie jest, bo w niewielu miejscach jest tak przygotowany teren z uchwalonym planem, położony w dość płaskim miejscu. Jestem optymistom, myślę że jeśli do pierwszych uzgodnień dojdzie jeśli nie w tym roku, to wkrótce i ten piękny teren znajdzie inwestorów - konkluduje Urbański.


Zobacz też historię projektu osiedla:


19 grudnia 2019 - przyjęto uchwały dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w rejonie ulicy Piasta w Wałbrzychu oraz uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w rejonie ulicy Ratuszowej w Wałbrzychu.

11 lutego 2019 - w Ratuszu wyłożono dokumentację tej inwestycji mieszkaniowej w związku z przygotowywanymi planami zagospodarowania przestrzennego dla ulic: Ratuszowej i Piasta - OSIEDLE POD CHEŁMCEM - RUSZYŁY PROCEDURY!.

27 września 2018 - na sesji Rady Miejskiej została podjęta uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Piasta oraz ul. Ratuszowej. Zaprezentowano też wizualizacje projektowanego osiedla - WAŁBRZYCH: TAKIE BĘDZIE OSIEDLE POD CHEŁMCEM [WIZUALIZACJE]

27 sierpnia 2018 - prezydent Wałbrzycha zapowiedział powstanie nowego osiedla na Białym Kamieniu - NA BIAŁYM KAMIENIU POWSTANIE OSIEDLE MIESZKANIOWE

- Na tym obszarze jesteśmy szczególnie zainteresowani budową komercyjną prowadzoną przez deweloperów zewnętrznych. Mieszkania komunalne powstają dzięki pozyskanym środkom rewitalizacyjnym w centrum miasta, gdzie po remontach zasób komunalny zwiększy się o kilkaset mieszkań. W związku z tym baza mieszkań komunalnych będzie w mieście już na tyle duża, że budowanie kolejnych specjalnie nie ma sensu - wyjaśnia Urbański. Przypominamy, że początkowo zakładano, że na nowym osiedlu powstaną lokale komunalne, jednak obecnie mówi się o zasobie komunalnym przede wszystkim w rewitalizowanych za środki EBI kamienicach (Wałbrzych: Nowe mieszkania po remoncie za środki unijne [ZDJĘCIA]), a także w kolejnych planowanych do przebudowy przez MZB budynkach m.in. przy ul. Osiedleńców, czy Szczecińskiej. W przebudowanych kamienicach w Śródmieściu, a także pojedynczych na Podgórzu i Starym Zdroju ma powstać ok. 300 mieszkań.https://walbrzych.dlawas.info/nieruchomosci/osiedle-pod-chelmcem-beda-mieszkania-komunalne-wizualizacje/cid,23725,a

Nowy budynek Entiryhttps://walbrzych.polska-org.pl/8506208,foto.html?idEntity=6020527


Przebudowa dworca Wałbrzych głownyhttps://walbrzych.polska-org.pl/8504583,foto.html?idEntity=8233844
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Początek budowy galerii handlowej przy nowym dworcu Wałbrzych Śródmieście

Wałbrzych Centrum: nareszcie ruszy budowa galerii handlowej
Od kilku lat czekamy na budowę zapowiadanego obiektu handlowego z centrum przesiadkowym przy ul. Lubelskiej, obok powstającego właśnie przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum. Właśnie ruszają procedury! Przypominamy wizualizacje planowanego obiektu.


Historia tej inwestycji...


...nie jest może tak długa jak obwodnicy zachodniej, ale ma już ładne kilka lat. Galeria Magnolia miała powstać przy ul. Lubelskiej już w latach 2008-2009. Na jej potrzeby wyburzono znajdujące się tam zabudowania, gdzie mieściły się hurtownie. Jednak szybciej powstała Galeria Victoria i spółka Octava zarzuciła ten plan. Wrócono do niego, kiedy miasto podjęło starania o budowę centrum komunikacyjnego przy ul. Lubelskiej, planowanego jeszcze w latach... siedemdziesiątych (WAŁBRZYCH: GDY DWORZEC PKS BYŁ KOMUNIKACYJNYM CENTRUM MIASTA). Miało ono być gotowe w 2013, ale długo nie można było uzyskać potrzebnych zezwoleń od kolei i porozumienie w tej sprawie podpisały dopiero 14 lipca 2017 (WAŁBRZYCH CENTRUM: POROZUMIENIE PODPISANE) samorząd

Wałbrzycha, Polskie Koleje Państwowe S. A. i spółka Octava, która miała tam wybudować mniejsze centrum handlowe z drogami dojazdowymi, parkingiem i peronami dworca autobusowego. Jednak pojawiły się opóźnienia w budowie przystanku wywołane trudnościami technicznymi i ostatecznie prace ruszyły dopiero w listopadzie 2018.

cześniej, 9 sierpnia 2017, Octava podzieliła się imponującym projektem nowego centrum handlowego: WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE). Galeria 7 miała zostać otwarta w ostatnim kwartale 2019 roku, jednak opóźnienia w budowie przystanku kolejowego sprawiły, że spółka czekała według zapowiedzi, aż ten projekt będzie zaawansowany (CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?).

- Wszystkie prace wokół centrum handlowego wykona inwestor. Gmina Wałbrzych ze swojej strony podczas budowy obwodnicy wyremontuje ulice Mazowiecką i Lubelską. Spółka Octava oprócz galerii ma wybudować dworzec autobusowy, parking, przystanek komunikacji miejskiej i dobudować drogi dojazdowe od ronda na ul. Wysockiego i od ulicy Lubelskiej, a także uporządkować tereny zielone - mówił rzecznik wałbrzyskiego urzędu miasta Edward Szewczak jeszcze w 2018 roku. Teraz wreszcie mamy oficjalne zawiadomienie, że procedury ruszyły.

Komunikat urzędu miasta

Prezydent Miasta Wałbrzycha zawiadamia, że na wniosek prezesa zarządu Galeria 7 Sp. z o.o. z/s w Warszawie przy ul. Siennej 39 prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: Budowa węzła komunikacyjnego zawierającego część komercyjno-handlową-usługową „Wałbrzych Centrum” wraz z niezbędną infrastrukturą w rejonie ul. Lubelskiej 11 i 21 i ul. Wysockiego 12 w Wałbrzychu na terenie pięciu działek w obrębie 21 Nowe Miasto.

Strony mogą brać czynny udział w każdym etapie postępowania, mogą zapoznawać się z aktami zgromadzonymi w przedmiotowej sprawie, w siedzibie Biura Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, ul. Matejki 2 w Wałbrzychu, pok. 10, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu. Uwagi i wnioski mogą być wnoszone w formie pisemnej pod tym adresem, ustnie do protokołu, a także drogą elektroniczną.
Teraz zacznie się papierologia

Organem właściwym w sprawie przeprowadzenia postępowania w przedmiocie
wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jest Prezydent Miasta Wałbrzycha, po zasięgnięciu opinii:
• Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu,
• Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wałbrzychu,
• Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Dane o wniosku zostały zamieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie, pod numerem: 32/2020.

Obwieszczenie udostępnia się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu od 18 lutego 2020. Procedury na pewno jeszcze potrwają, ale jest szansa, że budowa ruszy jeszcze w tym roku.
Wałbrzych Centrum Shopping Centre - Regionalna Stacja Przesiadkowa

Planowany obiekt ma dwie nazwy widoczne na wizualizacjach: obok Galerii 7 także Wałbrzych Centrum Shopping Centre. Widać na nich ostateczny plan dróg dojazdowych i ścieżek dla pieszych z przejściem pod drogą oraz rondem. Widać także, jak zostanie rozbudowana galeria, jeśli będzie miała dużo klientów. Dworzec autobusowy będzie miał charakter prywatny, więc będzie się tam zatrzymywać prawdopodobnie tylko część przewoźników, którzy zapłacą opłaty. Będzie się mieścił pod wysuniętym piętrem galerii. W projektach obiekt i teren jest określany jako Regionalna Stacja Przesiadkowa. Całość ma mieć powierzchnię 28 000 m2.

W środku, oprócz sklepów, znajdą się lokale gastronomiczne z ogródkami zewnętrznymi i kino. Otwarcie było wstępnie planowane na ostatni kwartał 2020 roku, ale zapewne się przesunie, projektowana powierzchnia najmu to około 15 000 metrów kwadratowych, przewidziano tu 70 sklepów i restauracji, obok ma być czterokondygnacyjny parking na 390 samochodów. Oprócz handlowej bierze się pod uwagę przestrzeń publiczną i wypoczynkową, ma zatem powstać niewielki park i promenada.

Jak ocenia inwestor, klientami Wałbrzych Centrum Shopping Centre mogą być dziesiątki tysięcy pasażerów kolei miesięcznie i około 2,5 mln pasażerów linii autobusowych rocznie.
https://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/walbrzych-centrum-nareszcie-ruszy-budowa-galerii-handlowej/cid,23767,a
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Wałbrzych Szczawienko

Wałbrzych Szczawienko: radykalna zmiana, będą zamknięcia (FOTO)Na stacji Wałbrzych Szczawienko kończą się prace przy przebudowie peronu nr 1. Można sobie już posiedzieć w nowej wiacie. Wiemy, kiedy na stacji wszystko się zmieni. Wiemy też, kiedy ponownie zostanie zamknięta ulica Stacyjna.Jak informuje Bohdan Ząbek z działu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, peron nr 1 jest już niemal gotów.

- Peron zyskał nową krawędź, nową nawierzchnię z zaznaczonym pasem bezpieczeństwa i ścieżką naprowadzającą dla osób niewidzących. Przebudowywany peron nr 1 ma długość 200 m i wysokość 76 cm, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie podróżnym z pociągów. Na peronie zamontowano dwie wiaty, są już oznakowania oraz zainstalowano tablice informacyjne. W trakcie realizacji jest montaż okablowania dla oświetlenia. Peron nr 1 zgodnie z przyjętym harmonogramem zostanie włączony do eksploatacji w czerwcu 2020 r. - mówi przedstawiciel kolei.

Jednak przebudowane sąsiednie tory nie mają jeszcze połączeń rozjazdowych. Odprawa podróżnych prowadzona jest zatem nadal z peronu nr 2, który również zostanie przebudowany. - Prace na tym peronie rozpoczną się w połowie roku, po udostępnieniu podróżnym peronu nr 1. W listopadzie 2020 r. wykonawca planuje zakończyć przebudowę peronu nr 2 - informuje Bohdan Ząbek.

ak dotąd zmodernizowano blisko 2 kilometry toru na terenie stacji. Obecnie trwają prace przy budowie sieci trakcyjnej i roboty związane z urządzeniami zabezpieczenia ruchu kolejowego. Na stacji po remoncie mają się pojawić udogodnienia dla pasażerów, takie jak nowoczesny system nagłośnieniowy, a pociągi pospieszne będą tamtędy przejeżdżać z prędkością około 100 km/h. W pierwszym etapie remontu przeprowadzono prace przy wiadukcie zachodnim nad ul. Stacyjną. Jego konstrukcja została odnowiona i wzmocniona.

- Wiadukt wschodni zostanie wyremontowany w drugim półroczu tego roku, w związku z tym ul. Stacyjna zostanie ponownie zamknięta dla ruchu 1 lipca i pozostanie zamknięta do końca roku - mówi przedstawiciel kolei. Naprawiono także most kolejowy nad Pełcznicą.
Przypominamy, że przebudowa stacji Wałbrzych Szczawienko jest częścią projektu, obejmującego również modernizację stacji w Świebodzicach (która została zakończona w ubiegłym roku) oraz budowę nowego przystanku Wałbrzych Centrum (WAŁBRZYCH CENTRUM JUŻ PRAKTYCZNIE JEST, A CO TAM SIĘ DZIEJE? (FOTO)). Wartość całej inwestycji - finansowanej ze środków budżetowych - wynosi ponad 84,2 mln zł (netto). Wykonuje ją konsorcjum INFRAKOL sp. z .o.o. i Track Tec Construction sp. z o.o. z. Wrocławia.Nastąpiła zatem kolejna zmiana w terminarzu prac. Początkowo przebudowa stacji na Szczawienku miała się rozpocząć po ukończeniu remontu stacji w Świebodzicach. W listopadzie 2018 miała ruszyć przebudowa wiaduktów nad Stacyjną. Prace miały być zakończone do 31 maja 2019. Potem wykonawca zawiadomił, że zmieniła się kolejność prowadzonych prac. Punkt ciężkości został przesunięty na Wałbrzych Centrum, a stacja Szczawienko miała zostać ukończona do końca grudnia 2019 roku. Teraz wiemy tyle, że zakończenie całego projektu planowane jest do końca 2020 roku - tyle zatem może potrwać, zanim stacja Wałbrzych Szczawienko będzie całkowicie gotowa.

https://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/walbrzych-szczawienko-radykalna-zmiana-beda-zamkniecia-foto/cid,23792,a
Zielony Rynek

Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]Podziemny parking, dach obsadzony zielenią - taki apartamentowiec może powstać w Śródmieściu na placu po targowisku Zielony Rynek w Wałbrzychu przy ul. 1 Maja 20. Koncepcja tej inwestycji będzie przedstawiana podczas sesji Rady Miasta.

Zielony Rynek jako teren pod budowę mieszkaniową


7 stycznia do Rady Miasta Wałbrzycha za pośrednictwem prezydenta Wałbrzycha trafił wniosek pełnomocnika wnioskodawcy o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod nazwą "budowa budynku mieszkalno-usługowego z parkingiem podziemnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przy ul. 1 Maja 22 w Wałbrzychu". 16 stycznia projekt ten uzupełniono i do początku lutego można się było z nim zapoznać w budynku urzędu miejskiego przy ul. Kopernika.
Jako że ta inwestycja mieszkaniowa ma być lokowana w trybie specustawy ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie uwzględnia w tym miejscu zabudowy mieszkaniowej, a przeznaczenie handlowe, to musi ona zostać przedłożona pod obrady Rady Miasta, co nastąpi na jednej z wiosennych sesji.
Jak wskazuje wnioskodawca, dla tego terenu przewidywane jest zgodnie z miejscowym planem zachowanie funkcji targowiska oraz wzniesienie jednokondygnacyjnej hali targowej w miejscu istniejących stoisk i kiosków handlowych. Niezgodność przedstawionej koncepcji z zapisami miejscowego planu dotyczy: funkcji terenu, przebiegu linii zabudowy, gabaryty zabudowy – miejscowy plan przewiduje realizację jednokondygnacyjne hali, planowany budynek będący przedmiotem wniosku ma 4 kondygnacje nadziemne, a także liczby miejsc postojowych i lokalizacja miejsc postojowych uzupełniających.

Przypominamy, że specustawa reguluje proces inwestycyjny obejmujący budowę, zmianę sposobu użytkowania lub przebudowę - mając za przedmiot inwestycję mieszkaniową lub inwestycję towarzyszącą. W tym przypadku chodzi o zmianę sposobu użytkowania. Przepisy specustawy wskazują, że do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji - inwestor dołącza koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Zapoznaliśmy się z jej treścią.


Co ma wedle wnioskodawcy powstać na byłym placu handlowym w Śródmieściu?

Inwestycja ma objąć 4099 m², czyli 100% terenu, powierzchnia zabudowy budynku mieszkalno-usługowego: 1415 m² (34,5%). a powierzchnia parkingów podziemnych poza obrysem budynku 1648,40m² (40,21%). Dodatkowo zaplanowana jest też zieleń przy budynku - 332,68 m² (8,1%), a także zieleń wkomponowana w dach zielony nad parkingiem 1203,73 m² (14% terenu) i dach zielony nad budynkiem mieszkalnym min. 656 m² (8% terenu).
Łącznie tereny zielone mają stanowić 30,1% powierzchni (minimum 25%)
Powstać ma nawierzchnia utwardzona dojazdów i dojść: 944,84 m² (22,9%) oraz utwardzenia na potrzeby placów zabaw.
W ramach inwestycji przewiduje się realizację budynku mieszkalnego wielorodzinnego czteroklatkowego (lub zwartej zabudowy składającej się z czterech przylegających do siebie oddzielnych budynków jednoklatkowych) o czterech kondygnacjach nadziemnych. Przewidziano możliwość realizacji lokali usługowych w parterach budynku mieszkalnego na powierzchni nie przekraczającej 20% powierzchni mieszkalnej.
Koncepcja wskazuje powstanie budynku wielorodzinnego, liczącego 5 kondygnacji, w tym parking podziemny. Piąta kondygnacja może zawierać mieszkania z antresolami, jednak liczba kondygnacji mieszkalnych to 4, najniższa kondygnacja nadziemna przewidywana jest jako częściowo usługowa i częściowo mieszkalna lub w całości mieszkalna. Dlatego też liczba mieszkań w całym czteroklatkowym budynku może liczyć 44 do 80 dla maksymalnie 162 mieszkańców. Średnia powierzchnia mieszkania: 56,59 - 81,65 m².
W proponowanej formie zabudowy naturalny spadek terenu w głąb ulicy Kasztanowej wykorzystano dla realizacji parkingu podziemnego na większości powierzchni terenu inwestycji. Zakładana powierzchnia użytkowa parkingu podziemnego to 2500 m² . Przybliżona liczba miejsc postojowych na parkingu podziemnym ok. 40-90, czyli 0,5 – 2,0 na mieszkanie w zależności od wybranej opcji lich liczby.

Ekologiczne rozwiązania

Zgodnie z koncepcją budynek lub budynki planuje się wyposażyć w instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii m.in.:
- instalację fotowoltaiczną na dachu zasilającą w dzień w energię elektryczną m.in. garaż podziemny, piwnice i inne pomieszczenia bez dostępu do światła dziennego;
- wyposażenie wybranych miejsc postojowych w garażu podziemnym w instalację ładowania samochodów elektrycznych;
- instalację ogrzewania ciepłej wody użytkowej poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych dachowych;
- zbiorniki podziemne do czasowego magazynowania wód deszczowych z ewentualną możliwością wykorzystania ich m. in. na cel podlewania zieleni lub do misek ustępowych wybranych lokali.


Pożegnanie Zielonego Rynku

Przypominamy, że od października 2016 PSS Społem w Wałbrzychu poszukiwało nabywcy dla najstarszego placu targowego w naszym mieście. Pierwszy przetarg na plac w kształcie trapezu o powierzchni użytkowej 0,4099 ha z przeznaczeniem na działalność handlowo-usługową znanego w mieście jako Zielony Rynek odbył się 19 października 2016 roku. Właściciel chciał za niego nieco ponad milion złotych.


Ostatni kupcy wyprowadzili się z placu w ostatnich dniach stycznia 2017, kiedy dzierżawiąca go Spółdzielnia Usługowa ODRA rozwiązała z nimi umowy. Dzierżawca nie był zainteresowany zakupem targowiska. Od tamtej pory plac był zamknięty i czekał na nowego właściciela.
Ostatni przetarg wyznaczono na 25 kwietnia 2018 roku. "Społem" wyceniło wtedy sprzedaż placu na 600 000 zł, a najem na 2500 zł miesięcznie z możliwością negocjacji. Następnie, w lipcu tego roku nastąpiły wyburzenia zabudowań murowanych pozostałych na placu, co wskazywało na zmianę właściciela nieruchomości.
Od tamtej pory czekaliśmy na propozycję zagospodarowania terenu przez nowego właściciela. Poznajemy ją właśnie teraz.

https://walbrzych.dlawas.info/nieruchomosci/zielony-rynek-bedzie-nowoczesny-budynek-mieszkalny-wizualizacje/cid,23798,a#s1
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Przyszły skwer Smoleński

Wałbrzych: Przyszły Skwer Smoleński - ruszyły prace [FOTO]rwa rewitalizacja skweru przy ul. Słowackiego w Wałbrzychu, który ma zostać nazwany Skwerem Smoleńskim. Jakie rośliny będą tutaj posadzone?

Prace ruszyły

W ostatnich dniach rozpoczęły się prace rozbiórkowe starych nasadzeń roślinności oraz małych elementów infrastruktury zdobiących od lat bezimienny skwer naprzeciwko Poczty Głównej przy ul. Słowackiego w Wałbrzychu. Zdemontowano już klomby z leciwymi różami, a także pozostałości po dawnym pawilonie gastronomicznym.

Miasto uporządkuje tę przestrzeń pod kątem zieleni miejskiej i małej architektury, a także zaplanowano podczas kwietniowych obchodów 10-lecia katastrofy smoleńskiej wraz z nadaniem temu miejscu miana Skweru Smoleńskiego przygotować tutaj formę upamiętnienia osób, które zginęły w tej pamiętnej katastrofie lotniczej.

Jakie rośliny to będą rosły?

Obecnie wiadomo jak zmieni się ten skwer dzięki nowym nasadzeniom. - Planowany jest centralny kolisty teren z zielenią, nawiązującą do aranżacji wcześniej rewitalizowanych placów miejskich jak Plac Magistracki i Teatralny. Już w marcu, jak działania skończą operatorzy koparki, naprzeciwko poczty nawiedziona będzie ziemia i posadzone będą drzewa wiśni 'Kanzan", krzewy - w tym róże płożące, a także tawuły. Jesienią dołączą do nich cebule kwiatów wiosennych - krokusów i tulipanów, a także sąsiednie budynki będziemy chcieli zacienić dzięki bluszczom - wylicza Michael Liguz, ogrodnik miejskie Wałbrzycha. Roślinność ma być stonowana, a jednocześnie cieszyć oczy przez cały rok. Obecnie wybierane są odmiany roślin, które trafią na tę rewitalizowaną przestrzeń. Wiadomo, że powstałe alejki będą przepuszczały wilgoć, a sam skwer ma wyglądać estetycznie przez cały rok.
Dawne nasadzenia róż znikają też z innych skwerów pomiędzy ul. Słowackiego a Konopnickiej, tam również mają się pojawić rośliny łatwe w utrzymaniu i estetyczne od wiosny do jesieni.
W najbliższych tygodniach poznamy też ustalenia zespołu przygotowującego miejskie obchody 10. rocznicy katastrofy, w tym sposób, w jaki upamiętniona będzie na przebudowywanym właśnie skwerze.


Skwer Smoleński - krok po kroku:


30 stycznia 2020 -podczas sesji zaprezentowany został skład zespołu pracującego nad koncepcją tego miejsca, pomnika i obchodów rocznicowych - Wałbrzych: Skwer poświęcony katastrofie smoleńskiej i obchody .

21 listopada 2019 prezydent Roman Szełemej zapowiedział organizację obchodów 10-lecia - Wałbrzych: Skwer poświęcony katastrofie smoleńskiej. Co na nim?

Przypominamy o inicjatywie z 29 marca 2018 roku: Wałbrzych: Trzy ronda z nazwami. Będzie skwer Lecha Kaczyńskiego?
https://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/walbrzych-przyszly-skwer-smolenski-ruszyly-prace-foto/cid,23848,a

Nowe mieszkania komunalne

Nowe mieszkania komunalne nad Nowym Miastem


Miejski Zarząd Budynków ogłosił lokalizację nowej inwestycji budowlanej. Budynek z mieszkaniami komunalnymi powstanie w okolicy tzw. Kolonii Trzech Róż.Informacje o nowej inwestycji podały równocześnie dwie spółki - Miejski Zarząd Budynków, InVałbrzych oraz Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Nowe budynki z mieszkaniami komunalnymi mają powstać przy ul. Różanej i Szczecińskiej. Górująca nad Nowym Miastem okolica nazywana jest Kolonią Trzech Róż.


Obecnie trwają procedury uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę. Efektów możemy spodziewać się w pierwszym kwartale 2021 roku. Jak podoba się wam wizualizacja inwestycji i co sądzicie o tej lokalizacji?https://www.walbrzych24.com/artykul/25361/nowe-mieszkania-komunalne-nad-nowym-miastem
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Dworzec Wałbrzych centrum

Postęp prac przy stacji Wałbrzych Centrum
Prace przy budowie centrum przesiadkowego trwają. Koszt inwestycji realizowanej przez PKP PLK to ponad 15mln zNa przyległym terenie prywatna spółka ma postawić niewielką galerię handlową a całość dopełnią przystanki autobusowe. Zakończenie prac planowane jest na koniec bieżącego roku.

Przystanek kolejowy ma składać się z dwóch zadaszonych peronów połączonych podziemnym przejściem. Zostanie on wyposażony w windę dla niepełnosprawnych.

https://www.walbrzych24.com/artykul/25464/postep-prac-przy-stacji-walbrzych-centrum
Stadiony

Jeden zniknie, a drugi się odrodzi. Co ze stadionami?

Miasto zapowiedziało remont stadionu przy ul. Chopina na Nowym Mieście, jednocześnie trwa zbiórka funduszy przez trzy wałbrzyskie kluby.


Obiekt przy ul. Ratuszowej zostanie przebudowany. W jego miejscu pojawi się basen. Cały proces „przeprowadzki" ma potrwać dwa lata.

- Nasze, inwestora i miasta działania na Nowym Mieście polegają na tym, by płynnie przejść z obiektu obecnego (który nie spełnia norm). Chcemy docelowo przesuwać te środki na Nowe Miasto. Chcemy, by stadion stał się nową wizytówką miasta. Chcemy, by był reprezentacyjnym stadionem, który pozwala na rozgrywki w wyższych klasach. - mówi prezes Centrum Aktywnego Wypoczynku, Aqua Zdrój, Piotr Rachwalski.

Trzy wałbrzyskie kluby sportowe(Górnik Wałbrzych, Górnik Nowe Miasto i Miners) porozumiały się z gminą Wałbrzych i wspólnie zabiegają o rewitalizację stadionu na Nowym Mieście.

Zakres niezbędnych inwestycji jest bardzo duży, dlatego kluby porozumiały się i wspólnie organizują społeczną zbiórkę na wkład własny do przyszłych projektów rewitalizacyjnych.

Stadion na Nowym Mieście ma być dopasowany do miejskich potrzeb.

- Musimy te modernizacje i planowane remonty dopasować do możliwości i realiów. Powiem z doświadczenia - przy planowaniu inwestycji na Nowym Mieście, sama kwestia ustalenia czy oświetlenie ma wystarczać do rozgrywek drugiej czy trzeciej ligi, różni się o kilka milionów złotych. Będąc tzw. dolnej strefie – wiemy, że przez kilka lat nie grozi nam granie w drugiej lidze. Musimy dostosować się, nie zamykając dróg. Musimy inwestować w sposób racjonalny. Nie zrobimy obiektu pod rozgrywki reprezentacji Polski, których tu nie będzie. Trzeba to robić z głową i w sposób ekonomiczny. - mówi prezes Centrum Aktywnego Wypoczynku, Aqua Zdrój, Piotr Rachwalski.

https://www.walbrzych24.com/artykul/25516/jeden-zniknie-a-drugi-sie-odrodzi-co-ze-stadionami
Budowa pawilonu

https://walbrzych.polska-org.pl/8539877,foto.html

Szczawno Zdrój
Szczawno-Zdrój: co wiadomo o planowanej tężni? (WIZUALIZACJA)Podczas sesji rady miejskiej w Szczawnie-Zdroju 28 lutego została dziś przedstawiona informacja na temat koncepcji planowanej w mieście tężni solankowej - wizualizacje i dalsze kroki prowadzące do tego, żeby oczekiwana przez mieszkańców tężnia pojawiła się niedługo.


O planowanej inwestycji pisaliśmy: SZCZAWNO-ZDRÓJ - DO TĘŻNI SOLANKOWEJ CORAZ BLIŻEJ, SZCZAWNO ZDRÓJ: CO MIESZKAŃCY MYŚLĄ O TĘŻNI SOLANKOWEJ? Wzbudziła ona wtedy duże zainteresowanie wśród naszych Czytelników. Podczas dzisiejszej sesji rady miasta burmistrz Marek Fedoruk zaprezentował opracowaną na zamówienie gminy koncepcję.

Gdzie tężnia powstanie?

Przedmiotem inwestycji ma być budowa tężni solankowej wraz z zagospodarowaniem terenu oraz niezbędną infrastrukturą techniczną na działce nr ewid. 160, obręb Szczawno-Zdrój, położonej na terenie Parku Szwedzkiego. Zakres projektu obejmuje wykonanie utwardzonych nawierzchni ciągów spacerowych wokół tężni, oświetlenia iluminacyjnego, oświetlenia typu parkowego, murów oporowych, montaż elementów małej architektury (ławki, kosz na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne). W opracowaniu podkreślono bliskość osiedla domków jednorodzinnych i parkingu oraz to, że według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój dla strefy „A” ochrony uzdrowiskowej ta działka jest przeznaczona pod fragment parku z urządzeniami sportowo-rekreacyjnymi, fontanną lub stawem czy obiektem gastronomicznym, a tężnia nie wykracza poza tego typu plany.

Teren wyznaczony pod inwestycję to niewielka polana, otoczona od strony południowej oraz wschodniej ścianą lasu, a od północnej granicząca z aleją Spacerową.
Obszar opracowania stanowi fragment dużego, historycznego założenia parkowego (Park Szwedzki). Inwestycja nie koliduje z istniejącym drzewostanem - nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia wycinek, ani przesadzeń, nie stwierdzono tam również występowania gatunków chronionych. Sąsiedztwo Alei Spacerowej zapewnia dostęp do sieci energetycznej czy wodociągowej oraz kanalizacji. Teren jest łatwo dostępny dla odwiedzających, ale oddalony od dużego ruchu kołowego. Jego powierzchnia to 452,4 m2.Jak ma wyglądać i do czego służyć?


Jak czytamy w opracowaniu: Obiekt zaprojektowany został w sposób umożliwiający elastyczne oraz stosunkowo neutralne wpisanie się w istniejące uwarunkowania terenowe, krajobrazowe i przyrodnicze. Tężnia solankowa należy do grupy obiektów rekreacyjnych o walorach uzdrowiskowych, stanowiącym naturalny leczniczy inhalator, przeznaczony do wytwarzania „mgły wodnej” - aerozolu o właściwościach leczniczych (zawierającego naturalne związki soli), wchłanianego podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergiach, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu. W przeszłości tężnie solankowe służyły jako obiekty przeznaczone do pozyskiwania soli kuchennej.

Obecnie stanowią one atrakcje turystyczne o leczniczych właściwościach, sprzyjające rozwojowi rekreacji i wypoczynku w skali lokalnej i regionalnej. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano ciągi komunikacyjne w postaci utwardzonego obejścia wokół tężni oraz dojścia do tężni od alei Spacerowej, wykonane z kostki granitowej łupanej, zgodnie z istniejącymi nawierzchniami w Parku Szwedzkim. Wokół projektowanego obiektu przewiduje się mury oporowe, obłożone kostką granitową. Forma i ukształtowanie muru jest dostosowane do topografii istniejącego terenu. Dla optymalnego i funkcjonalnego wykorzystania terenu inwestycji, dodatkowo wprowadzone zostały elementy małej architektury w postaci ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery oraz tablic informacyjnych. Projekt przewiduje również oświetlenie terenu wokół tężni, ciągów pieszych oraz oświetlenie dekoracyjne (iluminacyjne) obiektu.

Tężnia solankowa z tarniną została zaprojektowana na planie prostokąta o wymiarach: 12,3m x 3,6m i wysokości 4,1m. Od strony południowej do korpusu tężni przylega szkieletowa konstrukcja drewniana, tworząca pergolę stanowiącą strefę inhalacyjną, o długości równej długości tężni i szerokości 3,2m. Tężnia solankowa składa się z dwóch zasadniczych typów: monolitycznej niecki zbiornika na solankę oraz szkieletowej konstrukcji z drewna modrzewiowego w postaci ram, wypełnionych wiązankami z tarniny.

Wypełnienie konstrukcji szkieletowej stanowią wiązanki tarniny (śliwa tarnina – Prumus spinosa), po których grawitacyjnie spływająca solanka ulega rozbijaniu o poszczególne gałązki, tworząć tzw. „mgłę wodną”. Następnie spływająca grawitacyjnie woda solankowa trafia do niecki zbiornika solankowego, gdzie jest ponownie tłoczona (za pomocą agregatów pompowych oraz instalacji technologicznej), do znajdujących się na górnym poziomie drewnianych koryt (obieg zamknięty).

To fragment łąk, na których powstanie tężnia.
Dojdziemy, posiedzimy, zostawimy rower

Dojście do tężni zaplanowano od strony północnej (połączenie terenu z Aleją Spacerową), w postaci utwardzonego chodnika z kostki granitowej łupanej o wymiarach 10x10x6cm i o szerokości 2 m. Podłużny spadek ma być wygodny dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Do tężni będzie też można dojść przez schody terenowe. Nawierzchnię strefy inhalacyjnej, a zarazem obejścia wokół tężni zaprojektowano z takiej samej kostki. Zastosowane materiały nawiązują do istniejących ścieżek Parku Szwedzkiego.

Przy obiekcie mają się pojawić ławki podobne do innych w parku, zaprojektowanych w ramach ścieżki edukacyjno-ekologicznej. Od strony południowej przewiduje się ławę o łącznej długości 17,5m, montowaną wspornikowo do konstrukcji muru oporowego, obłożonego kostką granitową. Oczywiście mają też być stojaki na rowery, kosze na śmieci i tablice z informacją i regulaminem korzystania z obiektu. Dookoła będzie trawnik z rolki. Obiekt oświetli 20 lamp LED przymocowanych do konstrukcji tężni, 20 przymocowanych do muru i sześć lamp parkowych.

Planowany kosztorys inwestycji to 718 355 zł brutto (584 028 netto), z czego wykonanie tężni wraz z drewnianą konstrukcją - 283 733 zł, zagospodarowanie terenu - 172 657 zł, do tego podpięcie do sieci. Dotację ze swojego budżetu o wysokości 25 000 zł na dokumentację projektową przyznał Powiat Wałbrzyski.

Pomysł zbudowania w uzdrowisku tężni solankowej pojawiał się już w poprzednich kadencjach. Teraz miasto może poczynić pierwsze kroki w kierunku jego realizacji. Jednak nie będzie to w najbliższym czasie ze względu na duży koszt i konieczność realizacji wcześniej zaplanowanych inwestycji, takich jak szkoła.
https://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/szczawno-zdroj-co-wiadomo-o-planowanej-tezni-wizualizacja/cid,23891,a
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Wałbrzych śródmieście


Wałbrzych Szczawienko
Wałbrzych Szczawienko: przebudowa peronu nr 1 zakończona (FOTO)


 • Na stacji Wałbrzych Szczawienko został już przebudowany peron nr 1 o długości 200 metrów.

  - Nowa wyższa wysokość tego peronu (76 cm) ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Peron ma też nową krawędź, nową nawierzchnię z zaznaczonym pasem bezpieczeństwa i ścieżką naprowadzającą dla osób niewidzących. Na peronie zamontowano dwie wiaty, są oznakowania oraz zainstalowano tablice informacyjne - informuje Bohdan Ząbek z działu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.  Peron nr 1 zgodnie z przyjętym harmonogramem zostanie włączony do eksploatacji w czerwcu 2020 r. Przebudowane zostały też tory, sąsiadujące z tym peronem. Wykonano prace odwadniające. Teraz na stacji też się sporo dzieje.

  - Trwają roboty przy rozwieszaniu sieci trakcyjnej. Zostały zabudowane 3 nowe rozjazdy, trwają prace przy montażu kolejnych 4 sztuk, a także przy ułożeniu i podłączeniu okablowania dla urządzeń zabezpieczających ruch pociągów - dodaje przedstawiciel kolei.  Kiedy peron nr 1 zostanie udostępniony podróżnym po zakończeniu prac torowych, rozpoczną się prace na peronie nr 2, z którego obecnie pasażerowie wsiadają do pociągów. W listopadzie wykonawca planuje zakończyć przebudowę peronu nr 2.  Wcześniej w rejonie stacji Wałbrzych Szczawienko zmodernizowano blisko 2 km torów, przeprowadzono modernizację mostu kolejowego nad Pełcznicą oraz prace przy zachodnim wiadukcie nad ul. Stacyjną. Konstrukcje tych budowli zostały odnowione i wzmocnione.

  - Wiadukt wschodni zostanie wyremontowany w drugim półroczu tego roku, po zamknięciu toru dla przebudowy peronu nr 2. W związku z tym ul. Stacyjna zostanie ponownie zamknięta dla ruchu 1 lipca i pozostanie zamknięta do końca roku - zapowiada Bohdan Ząbek.  Przebudowa stacji Wałbrzych Szczawienko jest częścią zadania, obejmującego również modernizację stacji w Świebodzicach (która została zakończona w ubiegłym roku) oraz budowę nowego przystanku Wałbrzych Centrum. Wartość tej inwestycji - finansowanej ze środków budżetowych - wynosi ponad 84,2 mln zł (netto). Zakończenie całego zadania planowane jest do końca 2020 roku. Na stacji po remoncie mają się pojawić udogodnienia dla pasażerów, takie jak nowoczesny system nagłośnieniowy, a pociągi pospieszne będą tamtędy przejeżdżać z prędkością około 100 km/h.  Przypominamy, że przebudowa stacji Wałbrzych Szczawienko jest częścią projektu, obejmującego również modernizację stacji w Świebodzicach (która została zakończona w ubiegłym roku) oraz budowę nowego przystanku Wałbrzych Centrum (WAŁBRZYCH CENTRUM JUŻ PRAKTYCZNIE JEST, A CO TAM SIĘ DZIEJE? (FOTO)). Wartość całej inwestycji - finansowanej ze środków budżetowych - wynosi ponad 84,2 mln zł (netto). Wykonuje ją konsorcjum INFRAKOL sp. z .o.o. i Track Tec Construction sp. z o.o. z. Wrocławia.

 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Wałbrzych: Nowa sieć gazowa w kilku dzielnicach
W sierpniu 2018 roku wałbrzyska Rada Miejska przyjęła uchwałę wspierającą starania mieszkańców Wałbrzycha mieszkających na obszarach nieobjętych siecią gazową. O podłączenia do sieci gazowej od lat zabiegają mieszkańcy kilku dzielnic, m.in. Białego Kamienia. Sprawdziliśmy, jak posuwają się prace przy powstaniu kolejnych przyłączy, a sporo się ostatnio dzieje w tej kwestii.Dzielnice bez gazu

W kwietniu 2018 roku około 130 podpisów pod interpelacją przewodniczącego RWS Biały Kamień-Konradów Ryszarda Nowaka złożyli mieszkańcy ul. Andersa 9-28. Mieszkańcy mają nadzieję na podłączenie do sieci gazowej, podczas spotkania z przedstawicielami gazowni dowiedzieli się, że pisane od lat pisma z zapytaniem o rozbudowę sieci nie miały większego sensu, jeśli jednocześnie nie składano do Polskiej Spółki Gazownictwa, oddział w Wałbrzychu wniosków od indywidualnych mieszkańców i wspólnot mieszkaniowych wskazujących o potrzebę budowy przyłącza.
Błąd ten naprawiono, a starania mieszkańców poparła też Rada Miejska.W uzasadnieniu do sierpniowej uchwały zaznaczono, że: W opinii Rady Miejskiej Wałbrzycha gazyfikacja Lubiechowa, Starego Glinika, Nowego Glinika, Kozic i ul. Gen. Władysława Andersa od. Nr 2 do nr 29 umożliwi w przyszłości Mieszkańcom tych Dzielnic, przy wsparciu finansowym Gminy Wałbrzych, zmianę systemu ogrzewania a co za tym idzie poprawę jakości powietrza w Wałbrzychu.
Rada wsparła więc starania mieszkańców Lubiechowa, Starego Glinika, Nowego Glinika, ul. Andersa od nr 2 do nr 29 oraz Kozic, a oni sami zaczęli składać stosowne wnioski. Efekty działań zaczynają być widoczne.

Od spotkania mieszkańców ul. Andersa i przyjęcia wzmiankowanej uchwały minęły dwa lata. W marcu 2020 została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla „Budowy gazociągu podwyższonego średniego ciśnienia o średnicy DN150 mm i ciśnieniu 1,6 MPa od istniejącego gazociągu DN 500 na dz. nr 198/19 obręb Biały Kamień nr 19”, a w maju wszczęto postępowanie dotyczące budowy gazociągu niskiego ciśnienia w ul. Andersa w Wałbrzychu (działka nr 58/42 i część działki nr 58/9, obr. nr 17 Biały Kamień). Wszystko wskazuje na to, że gazyfikacja Białego Kamienia ruszy, co więcej nie tylko tej dzielnicy.


Trwają postępowania

Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o. o. planuje w najbliższych latach kolejne inwestycje w rozbudowę infrastruktury na terenie Wałbrzycha, o czym świadczą regularnie wszczynane postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zadania inwestycyjnego budowy sieci gazowej. Tylko w ostatnich sześciu tygodniach rozpoczęto osiem takich postępowań.

W kwietniu rozpoczęte postępowania dotyczą:
 • budowy sieci gazowej średniego ciśnienia DN200 stal i niskiego ciśnienia DN150 stal oraz stacji redukcyjno-pomiarowej przy ul. Głogowskiej w Wałbrzychu (działka 153/7 obr. Piaskowa Góra 13),
 • budowy gazociągu niskiego ciśnienia w ul. Niepodległości i ul. Gdyńskiej w Wałbrzychu (dz. nr nr 44, 47 i część działki 40/12 obręb 40 Podgórze oraz część działki nr 24/6 obr. 39 Podgórze),
 • budowy sieci gazowej niskiego ciśnienia De 160 wraz z przyłączem De 90 w ulicy Gdyńskiej odcinek sieci w drodze pod wiaduktem w rejonie stacji Wałbrzych Główny w km od 78,650 do 78,668, przyłącze gazowe w km od 78,884 - 78,890;
 • budowy sieci gazowej średniego ciśnienia (do 0,5 MPa), (części działek nr 161, 128/10 i 150/23, obr. 6 Piaskowa Góra w Wałbrzychu),
Dodatkowo, w ostatnich dniach, a dokładnie 15 kwietnia 2020 r., została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji budowy gazociągu niskiego ciśnienia w ulicach: Edisona, Kraszewskiego, Królewieckiej, Krzywoustego, Leśnej i Moniuszki w Wałbrzychu. Zatem dostęp do gazu zyskają mieszkańcy Gaju.

W maju natomiast ruszyło postępowanie
 • budowy gazociągu średniego ciśnienia w ul. Wieniawskiego, ul. Husarskiej i al. Podwale w Wałbrzychu (działki nr 174/35, 212/5, 217, 692 i części działek nr 92/10, 205/5, 209, 223/3, 693, obręb nr 47 Podzamcze),
 • budowy gazociągu niskiego ciśnienia w ulicach Pocztowej, Kujawskiej, Legnickiej, Braci Śniadeckich w Wałbrzychu (dz. nr 134/1, 134/3, 166, obręb 13 Piaskowa Góra, 126 obręb 20 Stary Zdrój, części działek 117, 124/2, 124/3, 134/2, 163/1, 163/2, 164, obręb 13 Piaskowa Góra oraz część działki nr 125/1, obręb 20 Stary Zdrój),
 • budowa gazociągu niskiego ciśnienia w ulicach: Pocztowa, 11 Listopada, Poprzeczna, Śląska w Wałbrzychu (dz. nr nr 115/1, 115/3, 115/4, 116/2, 117/2, 119/1, 119/3, 119/4, 122, 123/1, 123/2, 124/1, 124/2, 125/1, 125/2, 167, i części działek nr nr 119/5, 116/1, 117/1, 190, i 495 obr 20 Stary Zdrój).
Wraz z przygotowaniami formalnymi trwają prace projektowe. Po ich zakończeniu, w najbliższych miesiącach można się spodziewać pierwszych działań wykonawczych, a w efekcie rozbudowy wałbrzyskiej sieci gazowej.
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Zobacz jak wygląda budowa mieszkań przy ul. Staszica (FOTO)
Budynek na Nowym Mieście według rozporządzenia konserwatora zabytków ma przypominać okoliczne kamienice. Powstaną tam 43 mieszkania komunalne, których koszt budowy wyniesie ponad 11 milionów złotych.Budowa czterosegmentowego budynku wielorodzinnego, ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Nieruchomość przeznaczona będzie na cele mieszkalne oraz usługowe w wydzielonej części parteru. Powstaną 43 mieszkania z ogrzewaniem gazowym. Dostęp do mieszkań położonych na pierwszej kondygnacji nadziemnej zaprojektowanych wokół klatek schodowych, będzie zapewniony osobom niepełnosprawnym poprzez platformy schodowe zainstalowane na pierwszym biegu schodów. Zaprojektowano tam również mieszkania typu M1 (1 pokojowe z kuchnią lub aneksem kuchennym) i M2 (2 pokojowe z kuchnią lub aneksem kuchennym) oraz dodatkowo o zwiększonej powierzchni M3 (trzy-pokojowe) i M4 (4 - pokojowe).Koszt inwestycji to ponad 11 mln zł. Budowa realizowana jest z udziałem środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wałbrzych korzysta z puli 120 mln zł preferencyjnej pożyczki, która stanowi 50% kosztów planowanych i już realizowanych inwestycji. Są to m.in. remonty kamienic, dróg oraz instytucji publicznych.CZYTAJ WIĘCEJ


10 czerwca otwarcie Skweru SmoleńskiegoZa 2 tygodnie nastąpi otwarcie Skweru Smoleńskiego przy ul. Słowackiego. Pomnik w formie obelisku z tablicą jest już prawie gotowy, a samo otwarcie będzie miało skromny ale uroczysty charakter.Uroczystość odsłonięcia obelisku i zarazem otwarcie skweru zaplanowano na 10 czerwca na godzinę 8:41. Z założenia ma ona mieć skromny charakter z uwagi na trwającą pandemię więc liczba uczestników ma być ograniczona. Mimo to zaproszeni zostali pochodzący z Dolnego Śląska członkowie rodzin ofiar katastrofy, którzy już potwierdzili swoją obecność.- Chodzi o męża pani poseł Natalii Świat. Pan poseł przyjął zaproszenie i zabierze głos podczas uroczystości. Również przyjęła zaproszenie żona pana posła Jerzego Szmajdzińskiego, która na krótko przyjedzie do nas z Warszawy. Uroczystość, której przebieg przygotowała pani prezydent Sylwia Bielawska będzie skromna, krótka, bez udziału osób niezwiązanych z samą inicjatywą. Chcemy, aby to spotkanie było skromne, ale godne i zachowano wszelkie zasady dotyczące dystansowania się - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.Koszt wykonania, transportu i instalacji pomnika w formie obelisku z tablicą pamiątkową oszacowano na 20 tysięcy zł. W całości zostanie to pokryte ze zbiórki funduszy prowadzonej przez Komitet Społeczny Budowy "Pomnika upamiętniającego 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej", któremu przewodniczy wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia BIelawska. Jak poinformował Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej komitet zebrał już ok 70% niezbędnej sumy. Na samym skwerze trwają ostatnie prace związane z uporządkowaniem i rewitalizacją terenu, które są już finansowane przez miasto. Będzie tam również zainstalowany monitoring.plr

foto: Sz. Łechtański

[email protected]

Śródmieście: zmienia się szkoła, zmienia się pejzaż ulicy (FOTO)Przetarg na tę inwestycję ogłoszono jeszcze w październiku 2019 roku. Przedmiotem zamówienia było "wykonanie gruntownego remontu ogrodzenia - muru oporowo-ogrodzeniowego terenu Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki przy ul. Moniuszki 41, posadowionego na działkach nr 659/1, 659/2 w obrębie Śródmieście". Zakres prac obejmował: demontaż istniejących "czapek" z piaskowca, rozbiórkę muru i fundamentu z cegły i kamienia, wykonanie żelbetowego fundamentu i ściany oporowej z wykończeniem tynkiem, następnie żelbetowych słupów, murowanych przęseł z cegły klinkierowej i cegły pełnej, również z wykończeniem tynkiem, po czym montaż nowych i zachowanych z rozbiórki "czapek" z piaskowca, a na koniec malowanie tynków.Prace kosztowały około 700 000 zł, rozpoczęto je zimą i właśnie dobiegają końca. W 2019 roku szkoła otrzymała 375 000 zł dotacji z MKIDN na kontynuację "modernizacji posesji i budynku szkoły przy ul. Moniuszki 41".Wcześniejsze remonty

Przypominamy, że na początku roku 2019 odremontowano zabytkową elewację szkolnego budynku w ramach projektu "Modernizacja zewnętrzna budynku szkoły przy ul. Moniuszki 41 w Wałbrzychu - kontynuacja". Na tej cel ministerstwo przyznało szkole dotację o wysokości pół miliona złotych. Bogato zdobiona elewacja ceglana została oczyszczona i zabezpieczona z odtworzeniem wszystkich uszkodzonych elementów architektonicznych, przewidziano też wymianę tynków zewnętrznych, które były w złym stanie technicznym. Nowe pokryto trasową zaprawą z dodatkiem włókien wzmacniających i dwa razy pomalowano, a budynek zmienił się nie do poznania.


Szczypta historii

Zespół Szkół Muzycznych w Wałbrzychu w nowej formie działa od 1 sierpnia 1980 roku. Pod numerem 41 na ul. Moniuszki mieściła się do 1933 roku siedziba loży wolnomularskiej św. Jana St. Johannes Loge, następnie restauracja Haus Hindenburg, w roku 1939 właścicielem obiektu był związek weteranów (Kriegerverband), a w latach 1940-45 Miejskie Konserwatorium Muzyczne. Po 1945 r. budynek pełnił funkcje szkolne, najpierw jako siedziba szkoły podstawowej dla dorosłych, następnie szkoły muzycznej. W roku 1950 szkołę upaństwowiono i nadano jej nazwę Państwowa Szkoła Muzyczna i Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna. W roku 1966 szkole nadano nazwę Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki. Szkoła posiada drugi budynek przy ul. Piętnastolecia 24 na Piaskowej Górze.Budynek powstał w 1890 r., remont kapitalny przeszedł w 1965 r., architekci określają jego styl jako historyzm z elementami neorenesansu. Powierzchnia zabudowy – 590 m2, usytuowany w wschodniej pierzei ul. S. Moniuszki, na obsadzonej parkiem parceli o kształcie rombu, od północy, zachodu i południa otoczony współczesnym willi ogrodzeniem, które teraz zyskało nowy kształt.To jeszcze nie koniec zmian na tym odcinku ul. Moniuszki. Niedawno pisaliśmy o planowanym tam remoncie, szczegóły tutaj: WAŁBRZYCH: DWIE DROGI W ŚRÓDMIEŚCIU DO PRZEBUDOWY - SĄ DECYZJE.
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Wałbrzych Galeria 7: Rozpoczęła się wyczekiwana budowa (ZDJĘCIA)
Trwało to bardzo długo, ale historyczny moment nadszedł - plac budowy ogrodzony, a wewnątrz toczą się już prace ziemne poprzedzające wybudowanie wałbrzyskiego centrum przesiadkowego, czyli Galerii 7, zwanej też Wałbrzych Centrum Shopping Centre.
Wielkie odliczanie


Jest to wałbrzyska inwestycja z gatunku opornych, choć na pewno daleko jej do historii budującej się z rozmachem jakieś dwieście metrów od niej obwodnicy Wałbrzycha. Pełną historię przypominamy poniżej, a tegoroczna wygląda tak: w lutym pisaliśmy o tym, że po kilku latach od pierwszej zapowiedzi ruszają procedury związane z budową Galerii 7, zwanej też Wałbrzych Centrum Shopping Centre, przy ul. Lubelskiej - WAŁBRZYCH CENTRUM - NARESZCIE RUSZY BUDOWA GALERII HANDLOWEJ. W marcu powiedziano nam, że sprawy nabierają tempa - 11 marca przekazano plac budowy, a od 17 marca inwestor i właściciel terenu, spółka Octava, mieli rozpocząć budowę ronda na ul. Lubelskiej.Jednak budowa nie ruszyła w planowanym terminie. 14 maja wałbrzyski magistrat poinformował, że: zwrócono się o wydanie opinii do organów właściwych w sprawie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn: „Budowa węzła komunikacyjnego zawierającego część komercyjno-handlową-usługową „Wałbrzych Centrum”. 27 maja zapytaliśmy prezydenta Wałbrzycha, czy taka ocena została już przeprowadzona i czy inwestycja będzie się odbywać bez przeszkód.

- Prace przy przystanku Wałbrzych Centrum postępują w dość dobrym tempie i zakładamy, że do końca roku zostanie on zrealizowany. Natomiast centrum komercyjno-handlowe i punkt przesiadkowy są realizowane ze środków i na terenie należącym do Funduszu Octava, który już rozpoczął prace przy budowie części drogi i ronda na styku centrum i ul. Lubelskiej. Będą wykonane drogi, parkingi i samo centrum, które według planu powinno być zakończone do połowy przyszłego roku - odpowiedział Roman Szełemej.Pierwsze oznaki trwającej budowy

Dopiero na przełomie kwietnia i maja na wysokości przyszłego ronda rozpoczęły się prace ziemne. Usypane z kruszywa i piasku pagórki na placu przy ul. Lubelskiej były pierwszą oznaką ruszającego procesu inwestycyjnego. W maju na placu budowy pojawiło się nowe, pełne ogrodzenie oraz pierwszy ciężki sprzęt. Grunt niwelowano, a także rozbierano pozostałości po obiektach handlowo-usługowych, które miały tu swoje siedziby w ostatnich dekadach. Zarysy pomieszczeń jednego z takich punktów wraz a pozostałościami glazury z jego podłóg rozebrano w maju.

W ostatnich dniach maja na placu budowy są już pracownicy oraz kilka samochodów, przygotowywany jest grunt pod budowę ronda, a w ostatnich dniach położono pierwsze krawężniki wytyczające przebieg wjazdu na rondo od strony ul. Lubelskiej.
Ruchu na placu nie odnotowaliśmy natomiast jeszcze od strony ul. Wysockiego, gdzie od ronda przy rej ulicy ma powstać zjazd komunikujący powstający obiekt handlowy z przygotowywanym rondem na ul. Lubelskiej.

Historia tej inwestycji...

...nie jest może tak długa jak obwodnicy zachodniej, ale ma już ładne kilka lat. Galeria Magnolia miała powstać przy ul. Lubelskiej już w latach 2008-2009. Na jej potrzeby wyburzono znajdujące się tam zabudowania, gdzie mieściły się hurtownie. Jednak szybciej powstała Galeria Victoria i spółka Octava zarzuciła ten plan. Wrócono do niego, kiedy miasto podjęło starania o budowę centrum komunikacyjnego przy ul. Lubelskiej, planowanego jeszcze w latach... siedemdziesiątych (WAŁBRZYCH: GDY DWORZEC PKS BYŁ KOMUNIKACYJNYM CENTRUM MIASTA). Miało ono być gotowe w 2013, ale długo nie można było uzyskać potrzebnych zezwoleń od kolei i porozumienie w tej sprawie podpisały dopiero 14 lipca 2017 (WAŁBRZYCH CENTRUM: POROZUMIENIE PODPISANE) samorząd Wałbrzycha, Polskie Koleje Państwowe S. A. i spółka Octava, która miała tam wybudować mniejsze centrum handlowe z drogami dojazdowymi, parkingiem i peronami dworca autobusowego. Jednak pojawiły się opóźnienia w budowie przystanku wywołane trudnościami technicznymi i ostatecznie prace ruszyły dopiero w listopadzie 2018. I mimo zapowiedzi na placu, gdzie miał stanąć obiekt handlowy, przez kilkanaście miesięcy nic się nie działo.

Wcześniej, 9 sierpnia 2017, Octava podzieliła się imponującym projektem nowego centrum handlowego: WAŁBRZYCH CENTRUM - GALERIA 7 JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE). Galeria 7 miała zostać otwarta w ostatnim kwartale 2019 roku, jednak opóźnienia w budowie przystanku kolejowego sprawiły, że spółka czekała według zapowiedzi, aż ten projekt będzie zaawansowany (CZY GALERIA 7 POWSTANIE? KIEDY UMOWA?).Przypominamy, że planowany obiekt ma dwie nazwy widoczne na wizualizacjach: obok Galerii 7 także Wałbrzych Centrum Shopping Centre. Widać na nich ostateczny plan dróg dojazdowych i ścieżek dla pieszych z przejściem pod drogą oraz rondem. Widać także, jak zostanie rozbudowana galeria, jeśli będzie miała dużo klientów. Dworzec autobusowy będzie się mieścił pod wysuniętym piętrem galerii. W projektach obiekt i teren jest określany jako Regionalna Stacja Przesiadkowa. Całość ma mieć powierzchnię 28 000 m2. Więcej informacji: WAŁBRZYCH CENTRUM: NARESZCIE RUSZY BUDOWA GALERII HANDLOWEJ. Na poniższej wizualizacji widać przebieg drogi dojazdowej do galerii, której budowa obecnie rusza, oraz planowanego ronda przy Lubelskiej:Przebudowa trwa (1/4)

Fot. UM Jedlina–Zdrój
Zdjęcie 1/4
Powrót do artykułu
Następne zdjęcie »
Przebudowa trwa (2/4)

Fot. UM Jedlina–Zdrój
Zdjęcie 2/4
Powrót do artykułu
Następne zdjęcie »Przebudowa trwa (3/4)

Fot. UM Jedlina–Zdrój
Zdjęcie 3/4
Powrót do artykułu
Następne zdjęcie »Przebudowa trwa (4/4)

Fot. UM Jedlina–Zdrój

Cały czas trwają bardzo intensywne prace związane z przebudową znajdującego się przy ulicy Piastowskiej w Jedlinie–Zdroju Centrum Socjalnego.
W wyremontowanych czy wręcz stworzonych od nowa przestrzeniach Centrum Socjalnego znajdą się między innymi pomieszczenia biurowo-gabinetowe, doradczo-terapeutyczne, pomieszczenia do zajęć grupowych, pomieszczenia sanitarne, sale wykładowo-szkoleniowe, kuchnia, jadalnia, pomieszczenia do zajęć sportowo-rekreacyjnych i zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, a także sala wypoczynkowa i pomieszczenia magazynowe. Budynek został już wyposażony w windę zewnętrzną, co będzie stanowiło bardzo duże udogodnienie dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Przebudowa Centrum Socjalnego odbywa się w ramach projektu noszącego nazwę „Budowa Centrum Socjalnego wraz z zapleczem w Gminie Jedlina-Zdrój”. Warto podkreślić, że ten projekt został dofinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Zakończenie prac przewidziane jest na wrzesień br.

 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Dworzec Boguszów Gorce Zachód będzie nowoczesny [FOTO i WIZUALIZACJE]
Trwa remont dworca Wałbrzych Główny, ale to nie jedyna inwestycja w infrastrukturę dworcową w naszym regionie. Zaawansowane są również prace remontowe trwające w zabytkowym dworcu Boguszów Gorce Zachód. Sprawdziliśmy, co teraz dzieje się na placu budowy i jakie nowoczesne rozwiązania PKP S.A. tu zastosuje. Zobaczcie zdjęcia.
Remont Boguszów Gorce Zachód trwa


Położony trochę na uboczu zabytkowy budynek dworca kolejowego w Gorcach wkrótce zmieni się nie do poznania. - Prace budowlane związane z rozpoczęciem przebudowy dworca Boguszów Gorce Zachód rozpoczęły się w listopadzie 2019 roku. Do tej pory wykonawca zakończył prace rozbiórkowe oraz wykonał izolacje fundamentów i maty wibroizolacyjne. Zasypano również piwnice, a także wzniesiono ścianki działowe - wyjaśnia Bartłomiej Sarna z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

Obecnie wykonawca korzystając z łaskawszej aury przeszedł do prac na dachu. Przejeżdżający ul. Zachodnią mogą obserwować jak krok po kroku sędziwy budynek zyskuje nowe pokrycie z dachówki. Działania trwają też wewnątrz obiektu, ale ich efekty pasażerowie docenią dopiero po ponownym uruchomieniu dworca. - Wewnątrz budynku trwa również wzmacnianie stropów pomiędzy kondygnacjami, a także rozpoczęto prace związane z wykonaniem instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz teletechnicznych. Wzmacniana jest konstrukcja dachu oraz wymieniane poszycie dachowe. Na zewnątrz budynku rozpoczęła się również renowacja elewacji. W najbliższych miesiącach rozpoczęte prace będą kontynuowane. Dodatkowo będą prowadzone prace związane z wykonaniem zewnętrznych przyłączy - wylicza rzecznik PKP S.A.
Odzyska dawny blask

Jak informuje inwestor, głównymi celami inwestycji jest poprawa komfortu obsługi podróżnych, bezpieczeństwa, dostępności budynku dla osób z niepełnosprawnościami, polepszenie standardu i parametrów technicznych budynku przy jednoczesnym uwzględnieniu historycznego charakteru obiektu, który jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. - Dawny blask odzyska elewacja budynku, która zostanie poddana renowacji. Składa się ona z części ceglanej, w dolnej części, oraz górnej wykonanego w konstrukcji szachulcowej. Wymieniona będzie również stolarka okienna i drzwiowa, która zostanie odtworzona na wzór historycznej uwzględniając podziały okien, a także jej pierwotną kolorystykę - zaznacza przedstawiciel PKP S.A.
Co istotne, prace przy wymianie konstrukcji dachu i wymiany stolarki otworowej jest zmniejszenie energochłonności budynku, ponieważ zaplanowano zastosowanie okien o niższej przenikalności cieplnej, a to obniży koszty ogrzewania budynku. To nie jedyne planowane aspekty techniczne, których zastosowanie będzie skutkować przyszłymi oszczędnościami. Po wymianie więźby dachowej docieplono też dach podczas wymiany poszycia, wzmocniono też stropy między kondygnacjami, i co więcej budynek będzie "inteligentny" i częściowo zautomatyzowany. Jak wyjaśnia rzecznik PKP S.A.: - Ważnym elementem będzie również wymiana wszystkich instalacji na dworcu oraz urządzeń, których prace będzie nadzorowała system BMS (Building Management System). Zastosowanie automatyki pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć koszty zużycia mediów i jest wraz z energooszczędnym oświetleniem, jednym z elementów ograniczenia negatywnego wpływu dworca na środowisko.

Co powstanie?

Dawny dworzec świetność miał już za sobą, po przebudowie ma być nie tylko ładny, ale i komfortowy. Na jego parterze będzie mieścić się całkowicie na nowo zaaranżowana i zgodna ze współczesnymi standardami obsługi podróżnych poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne, a także zespół pomieszczeń przeznaczonych dla spółek kolejowych.
Na dworcu przewidziano również elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów, a także nowoczesny system informacji głosowej, by podróżni mogli być informowani o istotnych sprawach dotyczących rozkładu jazdy oraz tym, że oczekiwany przez nich pociąg właśnie nadjeżdża. Co istotne, inwestycja wpłynie też znacząco na dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez likwidację barier architektonicznych, montaż ścieżek prowadzących w posadzce wewnątrz budynku i w bezpośrednim otoczeniu dworca, tablic z mapą dotykową dworca oraz oznaczeń w alfabecie Braille`a, które ułatwią orientację oraz poruszanie się po obiekcie osobom niedowidzącym i niedowidzącym. - Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostaną dostosowane również toalety. Na dworcu będzie bezpieczniej, gdyż w ramach inwestycji zostaną zamontowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak monitoring, system kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy sygnalizacji pożaru - wylicza nasz rozmówca i zapewnia, że to nie wszystkie zmiany, jakich możemy się spodziewać w Gorcach.
Przebudowa dworca obejmie również najbliższe jego sąsiedztwo, gdzie na nowo zostanie ułożona nawierzchnia, uporządkowana zieleń, a także pojawi się nowa mała architektura (ławki, kosze, oświetlenie). W pobliżu dworca pojawi się kilka miejsc postojowych, a także wiata rowerowa, pod którą umieszczono stojaki dla rowerów.
Jeden z siedmiu dworców, 7 z 200

Inwestycja w Boguszowie Gorcach Zachód to kompleksowa przebudowa budynku dworca realizowana w ramach największego projektu inwestycyjnego w historii PKP S.A., czyli Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego w całej Polsce zostanie wybudowanych lub przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych.
Najbliższa nam część przebudowywanych dworców realizowana jest w ramach projektu: „Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 274 na odcinku Wrocław - Boguszów Gorce Zachód wraz z przedłużeniem przy linii 311, wybranych dworców przy linii kolejowej nr 282 wraz z dworcem na st. Malczyce położonym przy linii 275”, który zakłada przebudowę łącznie 7 dworców kolejowych zlokalizowanych w województwie dolnośląskim: Węgliniec, Bolesławiec, Malczyce, Imbramowice, Wałbrzych Główny, Boguszów-Gorce Zachód i Szklarska Poręba Górna.
Przebudowa dworca Boguszów Gorce Zachód jest dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt inwestycji to 7,8 mln złotych. Planowany termin jej zakończenia i udostępnienia dworca podróżnym to wiosna 2021 roku. Prace remontowe wykonuje konsorcjum firm KAL&SK, PPHU KAL Aleksander Kowalski i Usługi Instalacyjno-Budowlane Sławomir Kowalski z Walimia.
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Podzamcze: nowe przedszkole, będzie nowy plac zabaw (FOTO)
Położone w centrum osiedla Podzamcze nowe przedszkole samorządowe ma zyskać na atrakcyjności - co takiego zamówiono? Jest już wyłoniony wykonawca.
O inicjatywie utworzenia na Podzamczu w budynku po prywatnym przedszkolu "Stokrotka" przy ul. Grodzkiej 13 Przedszkola Samorządowego nr 8 pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku: PODZAMCZE I PONIATÓW: BĘDZIE NOWY ŻŁOBEK I PRZEDSZKOLE (FOTO). Przedszkole to znajduje się niedaleko innej nowej placówki, przedszkola samorządowego nr 6 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 6 (dawnej szkole podstawowej nr 21) również przy Grodzkiej. Składa się z trzech jedno- i dwukondygnacyjnych budynków połączonych łącznikiem i otoczonych ogrodem, jest tam także duży plac zabaw. I właśnie ten duży plac zabaw ma teraz zostać wyposażony na nowo - urząd miasta ogłosił przetarg.Przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż urządzeń wraz z wykonaniem nawierzchni na placu zabaw w Przedszkolu Samorządowym nr 8 w Wałbrzychu w ramach „Wałbrzyskie Przedszkolaki Na Szóstkę - utworzenie i prowadzenie 200 nowych miejsc przedszkolnych w Wałbrzychu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zamówienie obejmuje również usługę demontażu, wywozu obecnie zamontowanego wyposażenia na istniejącym placu zabaw oraz wykonania bezpiecznej nawierzchni.Jakie urządzenia się pojawią?

- Zestaw wielofunkcyjny, powinien zawierać: zjeżdżalnię metalową, ściankę wspinaczkową, dwie wieże: z daszkiem dwuspadowym lub jednospadowym, pomost wiszący, wejście linowe, przeplotnię linową, drabinkę krzyżakową, drabinkę wejściową, opcjonalnie ściankę wspinaczkową. Zestaw ma być wykonany z drewna impregnowanego, konstrukcja i elementy łączne ze stali nierdzewnej, elementy składowe kolorowe wykonane z płyt HDPE, podesty z płyty HPL antypoślizgowej, uchwyty alpinistyczne na ściance wspinaczkowej z tworzywa opartego na żywicach, liny polipropylenowe, wielooplotowe z rdzeniem stalowym - elementy stalowe cynkowane ogniowo.- Huśtawka podwójna: słupy drewniane o przekroju kwadratowym, nie mniejszym niż 90/90 mm, impregnowane, malowane, górna belka stalowa ocynkowana o przekroju ok. 80x80 mm, elementy złączne ocynkowane, siedzisko podstawowe, płaskie wykonane z gumy na metalowym ożebrowaniu.+ siedzisko dla małych dzieci, kubełkowe. Siedziska zawieszone na łańcuchach ze stali nierdzewnej. Montaż na kotwach stalowych ocynkowanych.- Huśtawka równoważnia - Belka pozioma z drewna o przekroju nie mniejszym niż 95x95 mm, kwadratowa lub okrągła, impregnowana ciśnieniowo. Elementy stalowe zabezpieczone poprzez malowanie proszkowe. Słupy nośne montowane za pomocą kotew stalowych, siedziska huśtawki i stelaż rączek wykonane z płyt polietylenowych HDPE, na końcach belki zamocowane gumowe odbojniki amortyzujące.- Piaskownica sześciokątna z bali, drewno impregnowane ciśnieniowo, siedziska narożne wykonane z desek o grubości od 25 do 40 mm, możliwa opcja siedzisk ze sklejki laminowanej, wodoodpornej.

- Sprężynowce (4 sztuki) - Korpus sprężynowca wykonany z płyty HPDE usadowiony na sprężynie stalowej o wymiarach ok. 400x20 mm. Rączki oraz podnóżki wykonane z poliamidu. Wszelki połączenia elementów osłonięte plastikowymi zaślepkami, materiały metalowe ze stali cynkowanej malowanej proszkowo, bujak mocowany do gruntu kotwą stalową cynkowaną ogniowo. Przykładowe kształty: konik, motor, piesek, żyrafa.Jak napisano w zamówieniu, urządzenia muszą odznaczać się wysoką odpornością na oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia w wyniku aktów wandalizmu.

Informacja z otwarcia ofert: do 1 czerwca zgłosiło się 8 firm z Wrocławia, Lwówka Śląskiego, Bielawy, Zawoni, a nawet z Przemyśla i Jarosławia. Zaproponowały one kwoty od 33 do 65 tys. zł. Zleceniodawca przeznaczył na remont placu zabaw 60 600 zł. Wyłoniono wykonawcę - to firma Pala Systems Dariusz Pala z Bielawy, która wykona prace za 33 700 zł. Zamówienie ma zostać zrealizowane w miesiąc od podpisania umowy.

Obecnie w Wałbrzychu działa dziesięć przedszkoli samorządowych, jedenaste po remoncie ma zostać utworzone w szkole podstawowej nr 37 na ul. Dunikowskiego: PIASKOWA GÓRA: REMONTY W SZKOŁACH I NOWE PRZEDSZKOLE (FOTO)
Wałbrzych: gdzie ma powstać farma fotowoltaiczna?

Już od kilku lat władze Wałbrzycha wspominały o projekcie farmy fotowoltaicznej na hałdach lub dawnych terenach pokopalnianych. Pojawiła się decyzja w tej sprawie - gdzie przewidziano miejsce pod taką farmę? I jak wyglądają inwestycje związane z fotowoltaiką w naszym mieście?
Pierwszej jeszcze nie ma, będzie druga?

Urząd miejski w Wałbrzychu przeznaczył pod farmę fotowoltaiczną teren należący do gminy, obecnie poszukiwany jest dzierżawca, który chciałby taką farmę tam stworzyć. Chodzi o "nieruchomość niezabudowaną położoną przy ul. Wysockiego". Numer ewidencyjny działki to 167, a numer obrębu Biały Kamień 18. Łączna powierzchnia nieruchomości to 10,2962 hektara. Wysokość rocznej stawki czynszu dzierżawnego ma zostać ustalona w drodze negocjacji. Zainteresowani mogą zapoznawać się ze szczegółami do 23 czerwca.To kolejna propozycja dla producentów energii ze słońca. W 2018 roku urząd miasta ogłosił dwa przetargi na ustalenie miesięcznej stawki czynszu za dzierżawę części nieruchomości stanowiących własność gminy Wałbrzych, oznaczonych jako działki nr 73/1 i nr 64/32 w obrębie nr 3 Szczawienko o powierzchni 3,8000 ha z przeznaczeniem na farmę fotowoltaiczną. W październiku 2018 został rozstrzygnięty przetarg na pierwszą taką farmę w naszym mieście. Zgodnie z nim 25 lat dzierżawy zbocza byłego składowiska na ul. Stacyjnej na potrzeby instalacji wygrała firma Westwind Energy Polska sp. z o.o.W opublikowanych na stronach UM Założeniach do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla obszaru Gminy Wałbrzych z 13 czerwca 2019 r. czytamy na ten temat: Zgodnie z przetargiem zbocza byłego składowiska na ul. Stacyjnej będą przekazane na potrzeby instalacji fotowoltaicznej budowanej przez Westwind Energy Polska sp. z o.o. W kolejnych latach powstaną w Mieście trzy farmy, dla których wskazano lokalizację jako obszar między ul. Wysockiego i Andersa, pomiędzy ul. Moniuszki a Głowackiego, a także pomiędzy cmentarzem na ul. Żeromskiego a byłą zajezdnią MPK. PEC S.A planuje, na własnym terenie, budowę instalacji solarnej o mocy szczytowej 14,2 MW i powierzchni ok. 4 ha. Instalacja wyposażona ma być w akumulator ciepła o pojemności 15.000 m3. System ma wspomagać produkcję, przede wszystkim, ciepłej wody użytkowej w sezonie letnim.

Na razie przy ul. Stacyjnej na wyżej wymienionych działkach nie widać przygotowań do takiej inwestycji, teren jest zresztą częściowo ogrodzony, znajduje się tam składowisko odpadów i PSZOK.
Wałbrzych miastem energii ze słońca?


W listopadzie 2018 roku delegacja z Wałbrzycha wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego pierwszy raz uczestniczyła w Brukseli w rozmowach platformy Komisji Europejskiej stworzonej dla obszarów górniczych i pogórniczych. Wałbrzyskie projekty podzielono na dwie grupy programów ekologicznych - dotyczących gospodarki i społeczeństwa. Do grupy gospodarczej na pierwszym miejscu zaliczono farmy fotowoltaiczne na hałdach pokopalnianych - m.in. na zboczach byłego składowiska na ul. Stacyjnej, południowe zbocza hałdy między ul. Żeromskiego a Ludową, czy właśnie tereny na zachód od Starej Kopalni. O tych planach pisaliśmy: Wałbrzych: U nas zielona energia i ekologiczna żywność? W tym samym miesiącu przedstawiono nowy plan energetyczny dla naszego miasta: Wałbrzyski Klaster Energetyczny zadba o niższe ceny energii.

- Docelowo, początkowo prąd wyprodukowany na farmach fotowoltaicznych na hałdach przeznaczony będzie przeznaczany do oświetlenia miasta, szkół i całej administracji publicznej - to są duże potrzeby. Jeśliby produkcja energii elektrycznej rozwijała się będzie w takim tempie, jak to widzimy dzisiaj, to być może za chwilę tego prądu będziemy mieli tyle, że będzie go można nawet dostarczać do sieci z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych - mówił wtedy Andrzej Kosiór, zaangażowany w kwestię klastra kierownik Biura Zarządzania Strategicznego, Nadzoru Właścicielskiego, Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.Te obiekty już produkują energię dzięki słońcu


Na terenie Wałbrzycha źródła odnawialnej energii słonecznej wykorzystywane są w obiektach użyteczności publicznej i mieszkaniowych, w tym m.in.:
• Dom seniora Rusinowa w Wałbrzychu – kolektory słoneczne,
• Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu (B-1 łaźnia łańcuszkowa lampownia) – kolektory słoneczne 0,024MW, Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu (B-4 centrum ceramiki unikatowej) – kolektory słoneczne 0,024MW,
• Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu (B-5 galeria sztuki) – kolektory słoneczne 0,024MW,
• Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu (B-6 klub muzyczny montownia) – kolektory słoneczne 0,024MW,
• Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu (B-10 zespół budynków pomiędzy
szybami Julia i Sobótka) – kolektory słoneczne 0,024MW,
• Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu – kolektory słoneczne 10 szt. o mocy ok. 2 kW każdy,
• Spółka Celowa Wałbrzyskie Centrum Sportowo-Rekreacyjne AQUA-ZDRÓJ (hotel) –
kolektory słoneczne o mocy 64,31 kW,
• Spółka Celowa Wałbrzyskie Centrum Sportowo-Rekreacyjne AQUA-ZDRÓJ (kryta pływalnia) - kolektory słoneczne o mocy 106,3 kW,
• Dom Piątka – kolektory słoneczne o mocy 64 kW,
• Integracyjny Żłobek Samorządowy nr 2 – 15 szt. kolektorów słonecznych 37,7 m2,
• Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 – kolektory słoneczne i fotowoltaiczne,
• Zakład Ubezpieczeń Społecznych ul. Kasztanowa 1 – kolektory słoneczne.

W ramach programu PROSUMENT w 2016 na dachu bloku przy ul. Wiejskiej zainstalowano 102 panele fotowoltaiczne, o łącznej mocy ponad 17 kW, które dostarczają energii m.in. do zasilania urządzeń oraz oświetlenia otoczenia budynku. WFOŚiGW wypłacił na realizację tej inwestycji ponad 90 tys. złotych, w tym około 40 proc. z tej kwoty stanowi dotacja, a pozostałą część niskooprocentowana pożyczka. Pisaliśmy o tym: (OSZCZĘDZĄ NA RACHUNKACH. MAJĄ WŁASNĄ ELEKTROWNIĘ SŁONECZNĄ).

Jest też projekt Boguszowa-Gorc: FARMA FOTOWOLTAICZNA W POBLIŻU Z ZIELONĄ ENERGIĄ DLA WAŁBRZYCHA?
Gmina planuje też wpisywać farmy do nowo tworzonych planów zagospodarowania przestrzennego.
 

·
Registered
Joined
·
1,625 Posts
Wałbrzych CentrumUl Stasica budowa budynków mieszkalnychNowa PiaskowaRusinowa

Rusinowa: powstanie nowe osiedle przy nowej ulicy (FOTO)


Wałbrzych przeżywa ostatnio boom związany z budownictwem mieszkaniowym - powstają duże osiedla i pojedyncze budynki, nowe mieszkania komunalne i deweloperskie, a w dzielnicach bardziej odległych od centrum wydziela się większe partie działek budowlanych.
I tak właśnie jest w dzielnicy Rusinowa przy ulicy Malowniczej, która powstała w sierpniu ubiegłego roku (WAŁBRZYCH: ULICA FIOŁKOWA I MALOWNICZA - GDZIE JE ZNAJDZIEMY?). Czyli nasze miasto stale się powiększa, bo jak wynika z rejestrów urzędu miasta, wydzielono tam już 23 działki pod budowę domków jednorodzinnych. Jeden już stoi, drugi się buduje, a dziesięciu dotyczy poniższa decyzja.Prezydent Miasta Wałbrzycha zawiadamia, że została wydana Decyzja nr 7/2020 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych z infrastrukturą techniczną na terenie nieruchomości usytuowanej w miejscowości Wałbrzych przy ul. Malowniczej, na wydzielonych działkach o numerach geodezyjnych: 90/8, 90/9, 90/10, 90/16, 90/12, 90/13, 90/14, 90/17, 90/18, 90/25 – wydzielonej pod drogę wewnętrzną, obręb 36 Rusinowa”.Z treścią decyzji oraz dokumentacją sprawy można zapoznać się w siedzibie Biura Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, ul. Matejki 2, pok. 10, od poniedziałku do piątku w godzinach: poniedziałek, środa, czwartek od 7.30 do 15.30, wtorek od 7.30 do 16.30, piątek od 7.30 do 14.30.Ministerstwo Sportu dofinansuje remont stadionu, ale…
Ministerstwo Sportu deklaruje dofinansowanie rewitalizacji stadionu na Nowym Mieście, jeśli gmina Wałbrzych przeznaczy na ten cel środki z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych.


Woda z Szybu Pokój zasili nasze wodociągi2,5 tysiąca metrów sześciennych wody na dobę będzie można pozyskać z dawnego szybu Pokój w Jedlinie Zdroju. Po uzdatnieniu woda ta będzie służyć głównie gminom na południe od Wałbrzycha ale trafi też do naszego miasta.
Podziel się:
 
221 - 236 of 236 Posts
Top