SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #1 ·
16.05.2006, 12:15, Autor / źródło: TV Konin/Radio Flash

Przedstawiciele NATO zwiedzili wczoraj Powidz i okolice. To właśnie w Powidzu możliwa jest lokalizacja 3 Brygady Lotnictwa Transportowego, ale przede wszystkim natowskiej bazy, w której działałby system obserwacji obiektów naziemnych z powietrza.
Dotychczas odbyły się dwa spotkania przedstawicieli władz wojskowych, samorządowych województwa i trzech zainteresowanych powiatów: gnieźnieńskiego, słupeckiego i wrzesińskiego. Wczoraj przedstawiciele NATO przebywali z inspekcją w Powidzu.
100 milionów euro rocznie – to stawka, o jaką walczy Polska, aby na terenie naszego kraju powstała baza NATO. Walkę z 9-cioma innymi państwami toczy przede wszystkim baza lotnicza w Powidzu.
Jej atutem jest najdłuższy pas startowy w Europie Środkowej o długości 3,5 kilometra oraz drugi nieco krótszy, ale wystarczający dla samolotów odrzutowych. Ponadto zaletą jest, że obiekty bazy są oddalone od skupisk ludności, a w związku z tym nie ma problemu z ich ochroną i hałasem. Nie istnieje także ryzyko szkód ekologicznych.

Mimo wizytacji, jeszcze nie wiadomo czy baza NATO znajdzie swoje miejsce w Powidzu. To okaże się dopiero w listopadzie.
 

·
arm aber sexy
Joined
·
1,314 Posts
masakrycznie bym sie cieszyl gdyby to wypalilo :) bo zyskalby caly rejon..i Ławica takze :) a 100mln EUR chyba piechota nie chodzi..mozna za to stworzyc pare ministerstw dla nowych koalicjantow PiSu wiec moze by sie za to wzieli? ;)
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Można jeszcze zarobić na NATO
http://www.magazynfakty.pl/a933-mozna-jeszcze-zarobic-na-nato.htm

Program inwestycji NATO w Polsce jest na półmetku. Aby wykorzystać fundusze na pozostałe projekty, trzeba się spieszyć
Cezary Pytlos

Program Inwestycyjny NATO w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP) obejmuje w Polsce 121 projektów; 24 z nich zostały ukończone, 41 jest w trakcie realizacji - mówi Henryk Grobelny, dyrektor departamentu infrastruktury MON. Pozostałe inwestycje są na etapie wyboru wykonawcy lub opracowywania dokumentacji. Łączna wartość programu NSIP w Polsce wynosi blisko 2,3 mld zł, wartość projektów o zatwierdzonych kosztorysach przekracza 2 mld, natomiast tych, które mają pozwolenie na budowę, kształtuje się na poziomie 1,54 mld zł.

TRZY PAKIETY

NSIP służy wspólnemu finansowaniu przedsięwzięć związanych z rozbudową, modernizacją i remontami infrastruktury wojskowej Sojuszu, czyli lotnisk, instalacji telekomunikacyjnych, systemów dowodzenia i kontroli, składnic materiałów pędnych i smarów (MPS), rurociągów paliwowych, radarowych urządzeń ostrzegawczych i nawigacyjnych, a także instalacji portowych.

Realizacja inwestycji podzielona została na trzy etapy. Największy z nich zakłada modernizację infrastruktury dla sił wsparcia. W ramach tego pakietu, którego koszt wyniesie 1,4 mld zł, zmodernizowane zostaną porty wojenne w Gdyni i Świnoujściu, 7 baz lotniczych (Malbork, Krzesiny, Powidz, Świdwin, Mińsk Mazowiecki, Mirosławiec i Łask) oraz 5 składnic paliw i smarów (Gardeja, Cybowo, Porażyn, Puszcza Mariańska i Wędrzyn). Inwestycje te mają zostać zrealizowane do 2008 roku. Drugi pakiet dotyczy budowy 4 stanowisk dowodzenia obroną powietrzną w Poznaniu, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. Inwestycje o wartości około 200 mln zł kończą się w tym roku. Trzeci pakiet obejmuje budowę 6 radarów obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Jego koszt szacowany jest na 432 mln zł. - Inwestycje NATO w infrastrukturę militarną będą miały kluczowe znaczenie nie tylko dla poprawy obronności, ale też dla wielu przedsiębiorstw. Sama modernizacja portu w Świnoujściu pochłonie ponad 260 mln zł, czyli więcej niż roczny budżet tego miasta - wyjaśnia Janusz Zemke, wiceminister obrony narodowej. Tym samym MON stało się jednym z największych inwestorów budowlanych w Polsce.

NATO ZMIENIA STRATEGIĘ

Problem w tym, że w nowej strategii NATO nie mieści się infrastruktura stacjonarna. Niebawem, decydując o przyznaniu pieniędzy na wspólne inwestycje, Sojusz będzie wybierał projekty obejmujące infrastrukturę mobilną, przydatną w misjach ekspedycyjnych. - Takiej skali inwestycji jak w Polsce nie ma w żadnym innym kraju, który wstąpił do NATO razem z Polską lub później. Był to pewien gest. W naszym interesie jest szybko to wykorzystać, dlatego chcemy zakontraktować całość tego programu w tym roku - twierdzi dyrektor Grobelny. - Dawniej komitet infrastruktury NATO był dla nas hojniejszy, dziś ściśle przestrzega zasady, że przetargi muszą być międzynarodowe - uważa Włodzimierz Sekulski, dyrektor Zakładu Inwestycji Traktatu Północnoatlantyckiego MON. Dodaje, że organizowane przez jego zakład przetargi napotykają niekiedy na trudności w NATO. Jako przykład podaje zablokowanie przetargu na modernizację bazy morskiej przez przedstawicielkę USA, która domaga się odrębnego przetargu na część przedsięwzięcia. Firmy zainteresowane udziałem w inwestycjach NATO muszą spełniać międzynarodowe normy i standardy jakości, potrzebują także rządowej gwarancji - Deklaracji Uprawnienia - wydawanej przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Taka deklaracja gwarantuje wiarygodność finansową przedsiębiorstwa i zachowanie przez niego tajemnic. Z danych Ministerstwa Gospodarki i Pracy wynika, że do połowy roku takie deklaracje otrzymały 173 firmy.

INWESTYCJE W TOKU

Ministerstwo Obrony Narodowej do połowy września rozliczyło wykonanie lub zakontraktowanie dotychczasowych inwestycji. Z wyliczeń wojska wynika, że zakontraktowano lub zrealizowano roboty budowlane lub instalacyjne warte ponad miliard złotych. Obecnie w toku jest modernizacja 7 lotnisk, 2 baz morskich oraz posterunków radiolokacyjnych dalekiego zasięgu. Wkrótce - po rozstrzygnięciu przetargów - rozpocznie się budowa nowych składów paliwowych przystosowanych do obsługi sojuszniczych jednostek. To skomplikowane inwestycje warte 700 mln zł. Równolegle ruszy modernizacja stanowisk dowodzenia obroną powietrzną. Ma ona kosztować co najmniej 200 mln zł.

Niedawno w Bydgoszczy wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Szkolenia Sił Połączonych koalicji. Za wzniesienie kompleksu budynków i wyposażenie elektroniczne sal treningowych oraz obiektów sportowych Sojusz zapłaci 130 mln zł. Kontrakt przewiduje ekspresowe tempo budowy. Od rozstrzygnięcia przetargu do objęcia przez oficerów NATO sal wykładowych i wprowadzenia się do hotelu minie zaledwie 15 miesięcy. Tu szanse na zamówienia mają tylko polscy wykonawcy.

Z niewielkim opóźnieniem ruszyła też największa obecnie portowa inwestycja Sojuszu w Polsce, czyli kompleksowa modernizacja wojennej bazy morskiej w Świnoujściu. Przetarg wygrało konsorcjum Energopol Szczecin i Polimex-Mostostal Siedlce. Wartość zamówienia na skomplikowane prace budowlane na lądzie i w wodzie przekracza 200 mln zł. - To dla nas prestiżowe zamówienie, jego zdobycie wymagało wielu przygotowań - mówił tuż po uzyskaniu zamówienia Walenty Jachimowicz z kierownictwa Energopolu.

WYŚCIG PO ZAMÓWIENIA

Rywalizacja o zamówienia NATO jest w Polsce wyjątkowo zacięta. Dochodzi do tego, że wygrywają firmy, które proponują stawkę o połowę niższą od wyliczeń wojskowych planujących inwestycje. Gdyńska spółka MEGA za 38 mln zł unowocześnia system energetyczny portu wojennego w Gdyni. Gdański oddział firmy Skanska, który przed terminem oddał do użytku zmodernizowane lotnisko w Malborku, wygrał w przetargu, proponując jedną trzecią ceny wyliczonej przez planistów NATO. Budimex-Dromex za 20 mln zł wznosi trzy wieże dla radarów dalekiego zasięgu. Walka o to zamówienie była tak zacięta, że zwycięzca konkursu, by pobić konkurencję, oszacował cenę usługi na 30 mln zł, gdy tymczasem Sojusz był skłonny wyłożyć na ten cel dwa razy więcej. Za 129 mln zł modernizuje gdyńską bazę morską jedyna zagraniczna - turecka - firma Cesas. W przetargu pobiła najniższą ceną konkurentów z Polski, Hiszpanii, Niemiec i Belgii. Eksperci NATO szacowali, iż inwestycje w porcie mogą być warte nawet 163 mln zł. Za 16 mln zł lotnisko w Powidzu rozbudowuje Strabag. Instalacje lotniskowe w Malborku wznosi natomiast Hydrobudowa Gdańsk.
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Powidz chce bazy

Powidz ma coraz większą szansę stać się bazą NATO. Chcemy, aby NATO zainwestowało na naszym terenie kilka miliardów euro - powiedział Radiu Merkury starosta słupecki Michał Pyrzyk. Razem z innymi wielkopolskimi samorządowcami i przedstawicielami rządu spotkał się w Powidzu z natowskim generałem Albertem Notari.

Notari jest szefem komitetu, zajmującego się programem, który zakłada wybudowanie bazy systemu rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza. Stara się o to 9 państw, w tym Polska. Jedyna możliwa lokalizacja w naszym kraju to właśnie ten teren - uważa starosta.

W ostatnim czasie przedstawiciele NATO już po raz trzeci odwiedzili Wielkopolskę. Za każdym razem oglądali lotnisko wojskowe w Powidzu i rozmawiali z przedstawicielami rządu oraz lokalnych samorządów. Kolejna i najważniejsza tego rodzaju wizyta odbędzie się we wrześniu.

Wtedy w Wielkopolsce pojawi się przysłany przez NATO zespół ekspertów, który dokładnie prześwietli polską ofertę. Decyzja w sprawie lokalizacji nowej bazy ma zapaść w listopadzie.
 

·
Semper Fidelis
Joined
·
298 Posts
Tomaso said:
Jej atutem jest najdłuższy pas startowy w Europie Środkowej o długości 3,5 kilometra...
I znów mamy przykład radosnej twórczości lokalnych mediów starających się jakoś podbudować swoją społeczność. W Polsce dłuższy pas jest na Okęciu (15-33, 3690 m.)
A jeśli chodzi o Europę Środkową, to na przykład jeden z pasów na lotnisku Praga Ruzyne ma niewiele ponad 3700 m. Nic mi nie wiadomo o dłuższym w tej części Europy.
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Jak co to różnica niewielka.;)
Może chodzi o długość pasa startowego lotnisk wojskowych? :)
 

·
Registered
Joined
·
4,939 Posts
fajnie by bylo, gdyby to wypalilo. Pomijajac oczywiste korzysci (stale zastrzyki gotowki, zatrudnienie miejscowych,itede) zostalaby podobno zbudowana trasa ekspresowa laczaca S5 z A2 na linii Gniezno-Wrzesnia (w ciagu DK 15).
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
Jakie powody tego oporu?
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)
Prezentacja na lotnisku w Powidzu.

Długość ponad 46 i pół metra, wysokość niemal 13 metrów, masa własna prawie 73 i pół tony – to podstawowe parametry Boeinga.

W czwartek 17 sierpnia na terenie 33 Bazy Lotniczej w Powidzu odbędzie się prezentacja amerykańskiego samolotu wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej. W pokazie mają wziąć udział: Minister Obrony Narodowej – Radosław Sikorski, wojewoda wielkopolski – Tadeusz Dziuba oraz przedstawiciele samorządu. Być może Powidz odwiedzą też premier Jarosław Kaczyński lub prezydent Lech Kaczyński. Samolot E-3A ma lądować 17ego sierpnia w Powidzu około godziny 10.15. Zaplanowano wystawę statyczną samolotu, pokaz w locie oraz konferencję prasową zaproszonych gości. Przypominamy, że Polska stara się o umieszczenie na swoim terytorium najnowocześniejszego systemu rozpoznawania i wczesnego ostrzegania. Naszymi największymi konkurentami są Włosi, Niemcy i Słoweńcy. System ma się opierać na głównej bazie, której budowa ruszy w 2010 roku. Inwestycje będą kosztować około 8 miliardów euro. Ostateczna decyzja zapadnie w Rydze podczas szczytu NATO w listopadzie.

www.radioflash.pl
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #11 ·
www.radiomerkury.pl
Powietrzny superradar wylądował w Powidzu

Do Polski przyleciały dwa pierwsze samoloty wczesnego ostrzegania AWACS. Maszyny wylądowały na wojskowym lotnisku w Powidzu koło Gniezna. Wkrótce takimi samolotami będzie mogła dysponować polska armia. Naszpikowany elektroniką samolotów typu AWACS wykorzystywany jest do obserwacji celów naziemnych z wysokości ok. 9 km.

Samoloty z systemem AWACS to supernowoczesne, latające radary. W promieniu 700 kilometrów mogą wykryć zarówno samoloty nieprzyjaciela, pociski czy okręty. Mogą też służyć do naprowadzania na cel.

Z zewnątrz od zwykłego, pasażerskiego AIRBUSA samolot różni się potężnym okrągłym radarem przed tylnym, pionowym sterem. Kilka takich maszyn i kilkanaście bezzałogowych ma stanowić system AGS, jeden z najdroższych i najnowocześniejszych w historii NATO.

Dowództwo sojuszu zastanawia się nad ulokowaniem bazy planowanego systemu w jednym z europejskich państw. Polska zaproponowała jednostkę wojskową w Powidzu. Bazę oglądał już generał Lance Smith - szef sojuszniczego dowództwa transformacji Sojuszu.

Na prezentacji samolotu AWACS prócz zagranicznych wojskowych ma być Minister Obrony Narodowej Radek Sikorski i czołówka Sztabu Generalnego. Decyzja o miejscu wybudowania bazy systemu ma zapaść na szczycie NATO w Rydze w listopadzie tego roku.


www.konin.lm.pl
Nowoczesny samolot NATO w Powidzu

Samolot systemu AWACS – wczesnego ostrzegania i naprowadzania wylądował przed południem w 33 bazie lotniczej w Powidzu.
Prezentacja dwóch samolotów, której przygląda się także Radosław Sikorski, Minister Obrony Narodowej, związana jest z toczącymi się negocjacjami dotyczącymi przystąpienia Polski do NAPMO - organizacji NATO powołanej do kierowania i zarządzania programem wczesnego ostrzegania i naprowadzania.
Przypomnijmy. Na wyposażeniu Powietrznych Sił Wczesnego Ostrzegania znajduje się 17 samolotów E-3A
Samolot operując na pułapie ok. 9 km, może obserwować samoloty i śmigłowce poruszające się na małych i dużych wysokościach w promieniu nawet 700 km. Samolot E-3A obserwuje obszar ponad 312 tys. km kwadratowych, a więc równy powierzchni Polski, zaś cztery samoloty kontrolują przestrzeń całej Europy Środkowej.
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #13 ·
A jednak 2. :)

www.radiomerkury.pl
Szkolenia na AWACSach

Co potrafią dwa NATO-wskie radary, które przyleciały w czwartek na lotnisko w Powidzu - w piątek sprawdzała kierownicza kadra polskich sił zbrojnych. Nasz kraj jeszcze w tym roku ma się stać współwłaścicielem 17 potężnych samolotów typu AWACS, służących do obserwacji i przechwytywania celów powietrznych.

"Im wcześniej staniemy się członkami systemu ostrzegania, tym lepiej wyszkolimy naszych pilotów" - uważa szef 33 bazy lotniczej w Powidzu pułkownik Tadeusz Mikutel.

W momencie przybycia samolotów F-16 potrzeby szkoleniowe we współpracy z AWACSami wzrosną. Obecnie samoloty SU-22 i MIG-29 w zasadzie współpracują z samolotami typu AWACS poprzez radiostację zwykłą. W momencie wejścia F-16 współpraca między załogami będzie odbywać się automatycznie - powiedział płk Mikutel.

Polska ma być współwłaścicielem około 2% całego systemu 17 maszyn. Samoloty AWACS będą stacjonować w Niemczech, a nad Polską rutynowe loty mają odbywać kilkanaście razy w miesiącu. Częściej, jeśli zaistnieje stan zagrożenia.
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,492 Posts
Ale ja nie napisałem, że jest nie nowoczesne. Mi chodzi o to określenie super-, bo po pierwsze mówi że jest to niewiadomoco i że jest nie wiadomo jak nowoczesne itd, a po drugie całkowicie spłyca język i jest wygodne (ale tylko dla dziennikarza) bo nie musi sie wysilać, a po trzecie wprowadza w błąd odbiorce.
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
3,018 Posts
Discussion Starter · #17 ·
http://www.radiomerkury.pl/index.php?art=18004

Powidz w pierwszej trójce

Lotnisko w Powidzu oraz bazy we Włoszech i Niemczech. To według nieoficjalnych informacji finałowa trójka kandydatów, ubiegających się o budowę NATO-wskiej bazy AGS. Wojewoda Wielkopolski potwierdził, że wizytująca niedawno bazę komisja wysoko oceniła obiekt w Powidzu.

"Są to jednak informacje nieoficjalne" - dodaje Tadeusz Dziuba.

Ocena komisji ma być znana w połowie 2007 roku. "Na ostatniej prostej czeka nas silna rywalizacja z bazami w Niemczech i we Włoszech. Szanse mamy jednak spore" - powiedział Radiu Merkury pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej generał Henryk Pietrzak.

Generał dodaje, że bez względu na to czy w Powidzu powstanie natowska baza obiekt i tak będzie systematycznie rozbudowywany. Według ekspertów budowa bazy w Powidzu oznaczałaby inwestycje NATO o wartości około 100 milionów euro i prawie drugie tyle corocznego dofinansowania jednostki z natowskich środków.
 

·
Per aspera ad astra
Joined
·
230 Posts
Widać temat ucichł, bowiem wiadomo, że przynajmniej na razie nie będzie budowana nowa baza NATO. Natomiast sama baza w Powidzu cały czas się rozwija, już stacjonują tam Herculesy i to z polską szachownicą!!! News może nienajświeższy, ale warto poczytać o zrealizowanych inwestycjach w ostatnich latach w Powidzu oraz o inwestycjach planowanych.

news ze strony: http://www.gniezno.com.pl/24_03_2009_herkules.html

Dziś w południe płyty lotniska w Powidzu dotknął pierwszy należący do Polskich Sił Powietrznych samolot transportowy C-130E Herkules. To pierwsza tej klasy maszyna w służbie z biało -czerwoną szachownicą.

Choć Herculesy, które Polska otrzymała w ramach umowy z USA mają już trzydzieści lat, to wciąż są to maszyny o pełnej zdolności bojowej, które posłużą jeszcze co najmniej dwadzieścia kolejnych lat. Przylot pierwszego z nich był wielkim świętem nie tylko bazy w Powidzu, ale całego polskiego lotnictwa. Na przywitanie latającego olbrzyma, mimo fatalnej pogody, przybyły tłumy dziennikarzy, żołnierzy i pasjonatów lotnictwa. Oczywiście nie zabrakło uroczystego apelu, podczas którego złożono meldunek o rozpoczęciu służby C-130 Hercules w Siłach Powietrznych RP. Maszyna została także poświęcona przez kapelanów sił powietrznych. Gośćmi uroczystości byli: Wiceminister Obrony Narodowej, Stanisław Komorowski, Szef Sztabu Generalnego, generał Franciszek Gągor; Dowódca Sił Powietrznych - gen. broni pil. Andrzej Błasik; a ze strony USA - z-ca ambasadora USA w Warszawie - Pamela Quanrud, Szef Zarządu Operacji Powietrznych Sił Powietrznych USA w Europie, oraz Maj. Gen. William A. Chambers.

Jak informuje mjr Marcin Rogus, Szef Wydziału Prasowego Dowództwa Sił Powietrznych, proces wdrożenia i finansowania w siłach zbrojnych przedmiotowego samolotu regulowała decyzja Ministra Obrony Narodowej NR 79/MON z dnia 04.06.2005 r. w sprawie wyposażenia Sił Zbrojnych RP w samoloty transportowe C-130K "Hercules" i zapewnienia jego finansowania. Założono, iż finansowanie programu będzie realizowane z funduszy pozostałych z umowy na dostawę samolotów C-130K, planowanych środków na wyposażenie samolotów C-130K w systemy obrony oraz dodatkowych środków w ramach grantu przyznanego przez Kongres Stanów Zjednoczonych na finansowanie programu, w tym na wymianę centropłatów. Według umowy, program dostawy samolotów C-130E Hercules z zasobów Sił Powietrznych USA finansowany jest w ramach bezzwrotnej pożyczki rządu amerykańskiego (FMF). Umowa nie dotyczy inwestycji z zakresu infrastruktury, które finansuje strona polska. Całkowita kwota programu wynosi obecnie 98,4mln $. Koszt inwestycji infrastruktury wyniesie ogółem za lata 2005-2012 - 617 mln zł

Dla bazy w Powidzu, obecność na ich terenie "Herculesów" oznacza także poważne inwestycje. W obszarze infrastruktury, w ramach Centralnego Planu Inwestycji Budowlanych resortu obrony narodowej, realizowane są zadania związane z przygotowaniem lotniska Powidz na rzecz przyjęcia i eksploatacji samolotów C-130. W latach 2005-2008 zrealizowano 21 przedsięwzięć modernizacyjnych, na które wydano 201 mln zł. Zakończono 7 zamierzeń. W 2009 r. realizuje się 14 zadań na łączną kwotę 158,9 mln zł. Są to zadania kontynuowane z lat poprzednich. Planuje się, że w 2009 r. zakończone zostaną 3 zamierzenia. Docelowo, w latach 2010-2012, na zakończenie 11 zadań inwestycyjnych zaplanowano środki w wysokości 310 mln zł. Oczywiście są również zadania dodatkowe - Siły Powietrzne wyspecyfikowały 11 takich zadań. Koszt realizacji dodatkowych zadań został oszacowany na kwotę 95,5 mln zł. Koszt inwestycji infrastrukturalnych wyniesie ogółem w latach 2005-2012 766 mln zł.

Najważniejszym zadaniem związanym z rozbudową i modernizacją bazy w Powidzu jest modernizacja nawierzchni lotniskowych. Drugim - budowa hangaru obsługi samolotu. Ze względu na opóźnienia w jego budowie zakupiono hangar przenośny. Jak informował dowódca Sił Powietrznych w dniu 22.01.2009 baza jest gotowa do przyjęcia samolotów, do wykonania "acceptance inspection" oraz do rozpoczęcia szkolenia lotniczego. Najważniejsze z zakończonych zadań to m. in. budowa portu lotniczego, modernizacja systemu elektro-energetycznego, budowa kontenerowej stacji paliw oraz budowa stacji kontroli pojazdów.

Realizacja zadań finansowanych z Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych jest jak dotąd niewielka ze względu na rozpoczęcie prac (opłaty są za wykonane prace). Niewykorzystane w danym roku środki z Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych "przechodzą" na rok następny.

Dodatkowe zadania pozostające do wykonania:

* Budowa bazy Kompanii Obsługi Lotnisk;
* Rozbudowa magazynu uzbrojenia wraz z ogrodzeniem;
* Modernizacja stanowiska dowodzenia:
* Modernizacja magazynów lotniczych środków bojowych;
* Modernizacja budynku nr 57 dla potrzeb logistyki lotniska czynnego:
* Modernizacja magazynów zaopatrzenia lotniczo-technicznego;
* Remont budynku sztabowego nr 18;
* Remont budynku koszarowego nr 16;
* Modernizacja budynku kasyna;
* Modernizacja klubu garnizonowego;
* Budowa hali sportowej z basenem.


Zadania zakończone:

* budowa portu lotniczego;
* modernizacja systemu elektroenergetycznego;
* montaż kontenerowej stacji paliw;
* budowa stacji kontroli pojazdów.
* modernizacja budynku stacji ładowania akumulatorów
* modernizacja kuchni i stołówki żołnierskiej
* wymiana zewnętrznej sieci cieplnejZadania w trakcie realizacji:

* budowa systemu oświetleniowego CALVERT - zakończenie zadania planowane w 2009 r.;
* modernizacja nawierzchni lotniskowych - zakończenie zadania planowane w 2011 r.;
* budowa hangaru obsługi samolotów - zakończenie zadania planowane w 2010 r.;
* budowa portu przeładunkowego CARGO - zakończenie zadania planowane w 2010 r.;
* budowa magazynu wielofunkcyjnego - zakończenie zadania planowane w 2012 r.;
* modernizacja składów paliw lotniczych - zakończenie zadania planowane w 2011 r.;
* modernizacja budynku sztabowego nr 1 - zakończenie zadania planowane w 2009 r.;
* budowa budynku strażnicy lotniskowej straży pożarnej - zakończenie zadania planowane w 2010 r.;
* budowa kolektora ściekowego oraz sieci wodociągowej i hydrantowej - zakończenie zadania planowane w 2009 r.;
* budowa strzelnicy garnizonowej typu B - zakończenie zadania planowane w 2011 r.;
* modernizacja i rozbudowa parku sprzętu technicznego - zakończenie zadania planowane w 2011 r.;
* budowa kompleksowego systemu ochrony fizycznej - zakończenie zadania planowane w 2010 r.;
* modernizacja budynku sztabowego nr 91 - zakończenie zadania planowane w 2010 r.;
* budowa budynku sztabowego - zakończenie zadania planowane w 2011 r.;


Podstawowe dane techniczne samolotu c-130e HERCULES
Masa własna (kg) 33 064
Ładunek (kg) 17 555
Rodzaj silnika T56-A-7A/T56-A-15
Moc silnika (kW) 2 980/3 360
Pułap (m) 7 010/10 060
Masa ładunku (kg) 17 555/ 19 740
Rozbieg (m) 1 160/ 1 091
Dobieg (m) 650/533
Zasięg z max ilością paliwa (km) 7 560
Zasięg z max ładunkiem (km) 3 895/4 002

Autor: Ramzes Temczuk
 
1 - 20 of 22 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top