SkyscraperCity Forum banner
1 - 12 of 12 Posts

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Walka o bazę NATO w Powidzu rozpoczęta

Wielkopolscy urzędnicy i samorządowcy rozpoczęli starania starania o ulokowanie w Powidzu głównej bazy operacyjnej natowskiego systemu rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza.Wielkopolscy urzędnicy i samorządowcy rozpoczęli starania starania o ulokowanie w Powidzu głównej bazy operacyjnej natowskiego systemu rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza. System AGS (ang. Alliance Ground Surveillance) stanowi jeden z największych projektów w historii NATO. Ma służyć m.in. prowadzeniu obserwacji, wykrywaniu, klasyfikowaniu i śledzeniu obiektów bez względu na warunki atmosferyczne oraz wspieraniu systemów dowodzenia i wskazywania celów na polu walki. Polska obok kilku innych krajów europejskich stara się o lokalizację głównej bazy systemu na swoim terytorium. Ministerstwo Obrony zaproponowało NATO teren 33. Bazy Lotniczej w Powidzu.

Tak ogromne przedsięwzięcie Sojuszu w naszym województwie oznaczałaby wielomilionowe i nie tylko typowo wojskowe inwestycje, takie jak budowa osiedla domków jednorodzinnych dla 3 tys. personelu natowskiego. Baza to także nowe miejsca pracy związane z budową, a potem usługami dla jednostki. To także rozwój infrastruktury w całym regionie.

Wczoraj w Słupcy wielkopolscy samorządowcy i urzędnicy rozpoczęli prace nad strategią walki o ulokowanie bazy w Powidzu. Zastanawiali się m.in., jak najlepiej promować naszą kandydaturę podczas wizytacji delegacji NATO, która odbędzie się maju lub czerwcu. Decyzja o wyborze lokalizacji dla bazy zapadnie w listopadzie na szczycie Sojuszu w Rydze.

"GW"

REGION / Sojuszniczy system obserwacyjny za kilka miliardów euro w Powidzu?
Mamy szansę na bazę NATO

AGS to Alliance Ground Surveillance, czyli w polskiej nomenklaturze wojskowej Sojuszniczy System Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza. System ten, oparty na supernowoczesnych samolotach obserwacyjnych, ma zostać zorganizowany w jednym z 9 krajów NATO. Wśród nich jest Polska, która obok Niemiec i Słowenii, znalazła się na tak zwanej „short liście”, czyli w trójce kandydatów z największymi szansami na wybór. ...(wiecej glos wlkp)

Walczymy o bazę

Czy w Powidzu powstanie główna baza operacyjna natowskiego systemu rozpoznania obiektów AGS? Wspólnie starają się o to Ministerstwo Obrony Narodowej, urzędy marszałkowski i wojewódzki oraz samorządowcy z powiatów słupeckiego, wrzesińskiego i gnieźnieńskiego.


We wtorek przedstawiciele MON zwiedzili teren i zapoznali się z tym co oferują powiaty. "Jestem usatysfakcjonowany, jednak NATO będzie trudniej przekonać" - stwierdził pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej - Henryk Pietrzak.

Polska rywalizuje o nową bazę NATO jeszcze z ośmioma krajami. Według pełnomocnika ministra naszymi najpoważniejszymi rywalami są Słowenia, Włochy i Niemcy. "Jest o co walczyć" - stwierdził obecny na spotkaniu wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba. Jeżeli baza powstanie u nas ta część województwa stanie się najnowocześniejszym zakątkiem Wielkopolski. Wpływać do nas będzie około 100 milionów Euro rocznie - dodał wojewoda.

Decyzja w tej sprawie zapadnie w listopadzie.

"radio merkury"

100 milionów euro rocznie – to stawka, o jaką walczy Polska, aby na terenie naszego kraju powstała baza NATO. Walkę stoczy przede wszystkim baza lotnicza w Powidzu. Jest to również szansa dla regionu na diametralne zmiany, bo to właśnie tu poszłyby te pieniadze

Wczoraj w starostwie powiatowym w Słupcy odbyła się debata, a zarazem prezentacja projektów 3 powiatów: słupeckiego, wrzesińskiego i gnieźnieńskiego, w której uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Transportu i Budownictwa czy 2j Brygady Lotnictwa Taktycznego. To właśnie w Powidzu możliwa jest lokalizacja 3 Brygady Lotnictwa Transportowego, ale przede wszystkim bazy NATO, w której swoje „miejsce” znalazłby system obserwacji obiektów naziemnych z powietrza, czyli w skrócie AGS.

Polska w walce o nowe umiejscowienie natowskiej bazy ma 9-ciu przeciwników. Naszym minusem jest to, iż nie jest to teren na południe od Alp oraz – delikatnie mówiąc – gorsza infrastruktura. Jednak baza wojskowa w Powidzu jest dobra, a teren pod ewentualne zasiedlenie też ma wiele atutów – - mówił pełnomocnik Ministerstwa Obrony Narodowej gen. Henryk Pietrzak.
Jak na razie jest to jedynie próba stworzenia oferty narodowej, jednak ważne jest, iż nie traktujemy tego jako konkurencji między powiatami, a staramy się współpracować – stwierdził starosta słupecki Michał Pyrzyk.
Wolę wspólnych działań przedstawili wszyscy samorządowcy powiatowi. Podobne zdanie mieli także przedstawiciele władz wojewódzkich. Ich zdaniem jest to wielka szansa dla całego regionu.

Czy baza NATO znajdzie swoje miejsce w Powidzu okaże się w listopadzie. Jeśli tak by się stało, to baza stanie do 2012 roku.

źródło: TV Konin/Radio Flash

POLSKA - NATO chce się budować

Września, Słupca i Gniezno chcą razem stworzyć bazę wojskową i cywilną dla żołnierzy NATO.

Do budowy sojuszniczego systemu obserwacji obiektów naziemnych z powietrza kandyduje dziewięć państw – w tym Polska, a ściślej wielkopolski Powidz, gdzie mieści się największe europejskie lotnisko wojskowe. W nowej bazie zatrudnienie znajdzie ok 2–3 tys. ludzi
– Dowództwo NATO nie chce, aby żołnierze mieszkali w osobnym getcie. Mają się wtapiać w miejscowy krajobraz – mówi Dionizy Jaśniewicz, starosta wrzesiński. Stąd trzy okoliczne powiaty przygotowały ofertę m.in. mieszkaniową, edukacyjną, turystyczną, komunikacyjną. W przypadku Wrześni jest to np. ok. 140 ha, które można wykorzystać pod budowę domków jednorodzinnych. – Nasze atuty to także bliskość autostrady, Poznania i Ławicy – przekonuje Jaśniewicz.
Dziś rozpoczynają się robocze spotkania przedstawicieli samorządów powiatowych, wielkopolskiego i marszałkowskiego. Do 10 maja ich efekt muszą poznać eksperci NATO. Ostateczna decyzja zapadnie w listopadzie.

"gazeta poznanska"
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
Discussion Starter · #2 ·
F-16 nie dla Poznania?

Czy poznańska eskadra uzbrojona w samoloty F-16 przeniesie się do Powidza?

Pierwsze cztery maszyny F-16 wylądują w Poznaniu już w listopadzie. Do 2008 r. mają tu stacjonować aż 32 samoloty, ale według "Życia Warszawy" nie będą mogły tu długo stacjonować. Dziennik powołując się na rozmowę z przedstawicielem kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej donosi, iż poznańska 3 Eskadra Lotnictwa Taktycznego, która wyposażona będzie w samoloty F-16, w przyszłości zostanie przeniesiona do Powidza. Powód? Lokalizacja bazy nowoczesnych myśliwców na terenie Poznania, blisko ludzi osiedli zamieszkałych przez tysiące ludzi, może powodować problemy. Samoloty będą hałasować, a mieszkańcy już dziś zasypują sądy pozwami o odszkodowanie z tytułu utraty wartości nieruchomości w pobliżu lotniska. Kłopotem może być też pogodzenie lotów F-16 z cywilnym ruchem lotniczym. Dziennik informuje, że szuka się już winnego decyzji o wyborze Krzesin zamiast oddalonej od terenów zamieszkałych bazy w Powidzu.

Wojskowi z Krzesin nie chcą komentować doniesień "Życia Warszawy" i odsyłają do MON. W nieoficjalnych rozmowach można jednak usłyszeć, że jest mało prawdopodobne, by po zmodernizowaniu za kilkaset milionów złotych bazy w Poznaniu ponosić jeszcze raz tak duży wydatek na przystosowanie dla F-16 lotniska w Powidzu. - Nikt nie weźmie na siebie teraz takiej decyzji - uważają lotnicy z Krzesin.

Rzecznik MON Piotr Paszkowski o możliwości przeniesienia samolotów F-16 z Poznania do Powidza mówi krótko: - Taki wariant nie jest w ogóle rozpatrywany. Podjęta przed kilkoma latami decyzja o ulokowaniu F-16 w Poznaniu może budzić kontrowersje, ale dziś nie ma na ten temat dyskusji.

W ostatnich dniach prasa kilkakrotnie informowała o problemach z wdrażaniem programu przyjęcia myśliwców F-16. MON potwierdziło opóźnienia w budowie infrastruktury na lotnisku w Krzesinach. - Na temat tej bazy pojawia się ostatnio wiele nieścisłych informacji. Ministerstwo w najbliższym czasie wyda oświadczenie, w którym przedstawi rzeczywisty obraz wdrażania programu - informuje Paszkowski.

"GW"
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,492 Posts
Walka o bazę NATO w Powidzu rozpoczęta
Generalnie z duża dozą prawdopodobieństwa (4/5) moźna włożyć ten pomysł między bajki. Nie dawno czytałem opinie, że z powodu wyznaczonego kierunku zainteresowań Sojuszu bardziej prawdopodobe jest połódnie Europy. Choć nigdy nie należy mówić nigdy i stnieje pewna szansa na zdobycie inwestycji. Ja osobiście stawiam na Słowenie.

F-16 nie dla Poznania?
Po pierwsze eskadra to 16 samolotów. Po drugie w Poznaniu mają stacjonować dwie eskadry. Po trzecie idiotyczną decyzją było ulokowanie właśnie tych 2 eskadr na Krzesinach. (Chociaż kiedyś byłem bardzo z tego zadowolony :D ) Po czwarte wydano za dużo pieniędzy (w tym natowskich) na dostosowanie tego lotniska, dlatego rezygnacja z niego byłaby gigantycznej wielkości aferą (z racji natowskich pieniędzy też międzynarodową). Po piąte ostatnio dość często pojawiają sie tego typu głosy. I czy dopiero teraz się przekonano, że nie był to najlepszy typ? (pewnie chodziło o te 360km do Lage)
 

·
Registered
Joined
·
85 Posts
Ja mieszkam w "strefie zagrożenia hałasem" koło Krzesin i z kolei nie mogę się doczekać kiedy wreszcie nasze F-ki przylecą. Nie przeniosą nam dwóch eksadr do Powidza bo tu już tyle siana władowali że były by afery. Poza tym w Powidzu będzie stacjonować eskadra transportowa i jak czytamy wyżej byćmoże baza NATO za co trzymam mocno kciuki!
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Wabią NATOwskich wojskowych

Jeden z najdłuższych w Europie pasów startowych, bezpieczneństwo i przyjazna atmosfera - mają przekonać NATO do zainwestowania w Powidzu. Gra idzie o warty 100 mln euro system AGS służący do śledzenia celów naziemnych.


W Gnieźnie samorządowcy i wojskowi radzili dziś jak przyciągnąć do Wielkopolski nowoczesną technologię i 3 tysiące dobrze płatnych miejsc pracy.

Kilkanaście samolotów załogowych i bezzałogowoych, naszpikowanych elektroniką, które mają stanowić system rozpoznawania celów naziemnych, to potężny krok naprzód wojska w Polsce - uważa szef 33. Bazy Lotniczej w Powidzu pułkownik Tadeusz Mikutel.

Po to, by wojskowych z NATO przekonać do kandydatury Powidza, samorządy przygotowują specjalną multimedialną prezentację i folder. Piewrwszych decyzji w sprawie ewentualnej lokalizacji bazy AGS Powidz spodziewa się 15 maja.

"radio merkury"
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Amerykański generał Lance L. Smith odwiedzi w poniedziałek bazę w Powidzu

Jego zdanie może zaważyć na decyzji o tym, czy w Wielkopolsce będziemy mieli bazę NATO za miliardy euro


Chodzi o główną europejską bazę nowego systemu rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza. NATO musi wybrać jedną z dziewięciu lokalizacji na terenie Europy. Nasi rywale to m. in. Niemcy, Włochy i Słowenia. Polska zaproponowała Sojuszowi lokalizację bazy systemu AGS w Polsce, w maleńkim Powidzu pośród wielkopolskich jezior i lasów. Już w poniedziałek 33. Bazę Lotniczą obejrzy amerykański generał Lance L. Smith, szef sojuszniczego dowództwa transformacji NATO. To początek selekcji.

Samoloty, radary, 2,5 tys. żołnierzy

System AGS (ang.: Alliance Ground Surveillance), czyli rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza, to jeden z największych projektów w historii NATO. Część krajów należących do Sojuszu ma już swoje powietrzne systemy rozpoznania, ale AGS ma funkcjonować jako "system systemów". W Europie będzie się opierać na głównej bazie, której budowa ruszy w 2010 r. Z niej będą startować wyposażone w radary zarówno załogowe samoloty typu Airbus, jak i bezzałogowe typu Global Hawk. Wyposażenie militarne bazy, budowa infrastruktury na lotnisku i w całym regionie, osiedla dla 7,5 tys. ludzi (2,5 tys. żołnierzy z rodzinami) - to inwestycje szacowane nawet na 8 mld euro. Zapłacą za nie państwa członkowskie w stosunku odpowiadającym strukturze personalnej bazy. Najwięcej wyłożą Amerykanie, którzy będą stanowili ok. 35 procent personelu. Polska - tylko 3 procent.

Po wizycie gen. Smitha, w ciągu dwóch miesięcy do Powidza na szczegółową ocenę przyleci także specjalnie powołany komitet wojskowych Sojuszu. Ostateczna decyzja o wyborze lokalizacji bazy AGS zapadnie podczas szczytu NATO w listopadzie w Rydze.

Co może zdecydować o wyborze Powidza? - Nasz podstawowy atut to duże lotnisko z 3,5-kilometrowym pasem startowym - uważa pułkownik Tadeusz Mikutel, dowódca 33. Bazy Lotniczej w Powidzu. - Mamy sporo miejsca na nową infrastrukturę, można spokojnie budować kolejne drogi kołowania. Poza tym nasze lotnisko jest oddalone od terenów zamieszkałych, nie ma problemu hałasu. Dla sojuszników będzie też ważne, że w Polsce nie ma takiego zagrożenia terrorystycznego czy konfliktów o podłożu etnicznym, jak w innych krajach - dodaje Mikutel, który spędził trzy lata w strukturach NATO w Belgii.

Kura znosząca złote jajka?

W Wielkopolsce z dnia na dzień atmosfera robi się coraz gorętsza. - Dla naszego regionu baza NATO byłaby kurą znoszącą złote jajka - uważa Jerzy Fleming, pełnomocnik wojewody wielkopolskiego. - Oznaczałaby nowe miejsca pracy i niesamowity rozwój infrastruktury. Powstałaby m. in. droga ekspresowa z Gniezna przez Witkowo do autostrady A2 w Słupcy - dodaje.

Samorządowcy z Gniezna, Wrześni i Słupcy rozpoczęli już prace nad strategią promocji całego regionu. Chcą przekonać komisję oceniającą z NATO, że wybór Powidza będzie się jej opłacał. Przygotowywane są już foldery, płyta z prezentacją multimedialną, wytyczane są jak najbardziej atrakcyjne trasy przelotów gości śmigłowcem nad Wielkopolską. - Ludzie, którzy mogliby tu stacjonować, są bardzo mobilni, więc trzeba im pokazać, że po pracy będą mieli tu co robić - tłumaczy Fleming.

Tymczasem w samym centrum uwagi, w Powidzu, wójt Stanisław Tomaszewski podchodzi do całego zamieszania na chłodno. Cieszy go "darmowa promocja", ale o ewentualnych skutkach takiej inwestycji mówi niechętnie. - Może byłoby i ciekawie, ale czy lepiej? Wszyscy widzą tylko te dobre strony, a na pewno będą i złe - mówi, ale tych "złych" nie nazywa po imieniu.

Dla Gazety:

Poseł Bronisław Komorowski, były minister obrony narodowej

Na dzisiejszym polu walki, kiedy stosuje się zasady precyzyjnych uderzeń przy użyciu broni inteligentnej, kwestia rozpoznania i precyzyjnego określenia pozycji potencjalnych celów jest superważna. W sytuacji, gdy żyjemy w pewnym odprężeniu, najważniejszą rzeczą jest nie tyle posiadania środków odpowiedzi zbrojnej, ile środków rozpoznania, żeby wiedzieć, czy przypadkiem sytuacja wokół nas się nie zmienia. Wiedzieć - to znaczy po pierwsze czuć się bezpiecznie, a po drugie móc działać skutecznie.

"GW"
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Amerykański generał w Powidzu

Szef sojuszniczego dowództwa transformacji NATO generał Lance L. Smith odwiedził w poniedziałek 33. Bazę Lotniczą w Powidzu. Wizyta Amerykanina wiąże się z poszukiwaniem lokalizacji dla głównej bazy systemu rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza.


Powidz to jedna z dziewięciu kandydatur na terenie Europy.

Generała Smitha interesowały głównie możliwości rozbudowy lotniska w Powidzu. Na zamkniętym dla prasy spotkaniu pytał też samorządowców, czy będą w stanie przyjąć na swoim terenie kilka tysięcy osób różnych narodowości. W odpowiedzi usłyszał oklaski.

System AGS (ang.: Alliance Ground Surveillance), czyli rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza to jeden z największych projektów w historii NATO. Z głównej bazy będą startować wyposażone w radary samoloty załogowe i bezzałogowe. Wyposażenie militarne bazy, budowa infrastruktury i osiedla dla żołnierzy to inwestycje szacowane nawet na 8 mld euro.

W ciągu dwóch miesięcy na szczegółową ocenę do Powidza przyleci specjalnie powołany komitet Sojuszu. Ostateczna decyzja o wyborze lokalizacji bazy AGS zapadnie podczas szczytu NATO w listopadzie w Rydze.

"GW"
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
Discussion Starter · #10 ·
POWIDZ - Sprzedamy się dobrze NATO?

Generał Lance Smith, szef Dowództwa Transformacji NATO, gościł wczoraj w wielkopolskim Powidzu. To między innymi od jego zdania zależy, czy w tym miejscu powstanie warta 100 milionów euro baza dla kilku tysięcy wojskowych.
Sojusz Północnoatlantycki szuka lokalizacji bazy Systemu Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza (AGS), w której stacjonować będą m.in. najnowszej generacji samoloty rozpoznania, w tym maszyny bezzałogowe, a wraz z nimi nawet 3000 żołnierzy i wykwalifikowanych pracowników obsługi. 33. Baza Lotnicza w Powidzu stanęła do konkursu
z innymi członkami NATO, m.in.: Włochami, Niemcami, Słoweńcami, Grekami czy Turkami.
Wczoraj postępy w przygotowaniach sprawdzał generał Lance Smith, naczelny dowódca Sojuszniczego Dowództwa Transformacji NATO. Amerykański generał spotkał się w Powidzu z pilotami oraz oficerami odpowiedzialnymi za przygotowanie oferty Polski dla NATO, w tym z gen. Franciszkiem Gągorem, szefem sztabu Wojska Polskiego i płk Tadeuszem Mikutelem, dowódcą powidzkiej bazy. Co prawda MON nie ujawnia celu wizyty w Wielkopolsce tak wysokiego stopniem wojskowego, wiadomo jednak, że chodzi właśnie o AGS.

Lotnicy to praca

Agencja Mienia Wojskowego już szuka gruntów pod budowę osiedli dla wojska. Trzy oferty z dokładną lokalizacją ewentualnych blokowisk (20 ha gruntów na os. Piekary, Winiary oraz Kokoszki) złożył już Urząd Miasta Gniezna. Inwestycja w Powidzu to nie tylko nowe miejsca pracy w bazie, ale także właśnie wokół wojskowych osiedli, w których mogą zamieszkać wojskowi z uposażeniem liczonym w tysiącach euro. Pieniądze będą wydawać na miejscu, co sprzyjać będzie całemu rynkowi usług. – Cel mamy jeden. Jak najlepiej przygotować naszą ofertę, by przekonać do siebie decydentów z NATO – mówi Jacek Kowalski, starosta gnieźnieński.

Krzesiny obok Powidza

Decyzja o lokalizacji bazy AGS ma zapaść w kwaterze NATO w listopadzie. Czy powstanie bazy w Powidzu zagrozi już zmodernizowanemu lotnisku w Krzesinach? Pod Poznaniem mają stacjonować dwa dywizjony nowych polskich myśliwców F-16.
W Krzesinach prace przygotowujące do przyjęcia F-16 wciąż trwają, a przed sądami toczą się sprawy z powództwa mieszkańców – sąsiadów bazy, obawiających się hałasów. Ci ostatni chcieliby, żeby samoloty trafiły do Powidza. Wojskowi twierdzą jednak, że tam znajdzie się tylko miejsce dla samolotów rozpoznawczych i latających cystern. Nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że jeden z poznańskich dywizjonów mógłby się przenieść właśnie pod Gniezno, a w czasie manewrów – obydwa. Wtedy pozwy sąsiadów Krzesin nie miałyby uzasadnienia.

Wojsko z rodzinami

płk Tadeusz Mikutel
dowódca 33. Bazy Lotniczej w Powidzu

Przez kilka lat pełniłem służbę w NATO w Brukseli i wiem doskonale, czego będą oczekiwać od nas osoby decydujące o lokalizacji AGS. Po pierwsze skutecznego systemu opieki medycznej. Nikt nie przyjmie do wiadomości, że na wizytę u specjalisty czekać musi dwa tygodnie. Ważne jest też bezpieczeństwo i oświata. Pamiętajmy, iż obok żołnierzy i pracowników obsługi przyjadą też ich rodziny.

"Gazeta Poznanska"
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Ekspresowa dla wojskowych

W Powidzu ma szanse powstać natowska baza wczesnego ostrzegania. Jednak, aby taki obiekt powstał muszą być wybudowane nowe szerokie drogi, które połączą Gniezno, Wrześnię i Słupcę z Powidzem. Koszt wykonania kilometra takiej trasy to 10 milionów zł.
W listopadzie na szczycie ambasadorów i głów państw NATO ma zapaść decyzja o tym, w którym państwie ulokowana zostanie lotnicza jednostka wczesnego ostrzegania AGS. Zainteresowanie jest duże, ponieważ o bazę walczą takie państwa jak Włochy i Hiszpania, jednak największe szanse mają Polska i Niemcy. Polska zaproponowała rozbudowę istniejącej do tej pory bazy wojskowej w Powidzu. Oczywiście duży obiekt wojskowy musi mieć również odpowiednie zaplecze - przede wszystkim socjalne, mieszkalne, edukacyjne i kulturalne. Dlatego przedstawiciele powiatu wrzesińskiego, gnieźnieńskiego i słupeckiego przygotowują wspólną ofertę, która zostanie przedstawiona amerykańskim generałom. Wiadomo już, że wszystkie powiaty mają przygotowaną ofertę inwestycyjną dotyczą budownictwa mieszkaniowego, ponieważ kilka tysięcy osób obsługi będzie musiało znaleźć dach nad głową. Jednak największym problemem są drogi, które według standardów natowskich powinny być dobre, a przede wszystkim szerokie! W tej sprawie 19 czerwca odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym we Wrześni, podczas którego drogowcy naradzali się, co z tym fantem zrobić.
- Trasy dojazdowe do Powidza, powinny mieć parametry drogi ekspresowej, dlatego aby umożliwić pracownikom bazy szybki dojazd, szczególnie podczas stanów alarmowych - powiedział podczas spotkania pułkownik Jerzy Fleming, pełnomocnik wojewody ds. rozbudowy bazy w Powidzu.
Ta wypowiedź wzbudziła konsternację wśród drogowców z Gniezna, Słupcy i Wrześni, ponieważ ewentualna inwestycja drogowa pochłonęłaby ogromne pieniądze. Poszło przede wszystkim o tzw. klasę drogi, bo na pewno będzie to "g" - czyli droga główna, a jeśli zadecydowano to, że ma to być droga ekspresowa (rodzaj drogi "g"), to parametrami niewiele będzie się różniła od autostrady, czyli szerokość pasa drogowego będzie się wahała od 30 do 40 metrów. Problem w tym, że trzeba wybudować ok. 50 kilometrów drogi, która połączy z Powidzem Gniezno, Wrześnię, Witkowo i Słupcę. Z pobieżnej analizy drogowców wynikało, że raczej nie będzie możliwe rozwiązanie przez modernizację istniejących już szlaków. Trzeba będzie wytyczyć nową siatkę dróg, a to wiąże się z wykupem gruntów, z czym zawsze są problemy.
Jolanta Kubczak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg we Wrześni wstępnie oszacowała, że koszt budowy kilometra takiej drogi może sięgnąć nawet 10 milionów złotych. Drogowcy niemal chórem odpowiedzieli, że nie są w stanie budować drogi klasy "g", bo samorządy takich nie budują, robi to rząd. Szlak zatem powinna budować i administrować nim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dionizy Jaśniewicz, starosta powiatu wrzesińskiego zauważył jednak, że to właśnie powiaty powinny zaproponować ewentualny przebieg trasy.
- Operujmy konkretami - zauważył starosta. - Nie liczmy na generalną dyrekcję. Ona sama z siebie nic nie zrobi. Przedstawimy im konkretną propozycję, to samo musimy pokazać Amerykanom.
Rozbudowa bazy w Powidzu i stworzenie zaplecza ma pochłonąć 3,5 miliarda euro. Inwestycję sfinansują państwa członkowskie NATO, jednak największy udział w tym będą mieli Amerykanie. W bazie będzie pracowało 2.500 osób, więc wojsko zainteresowane jest budownictwem jednorodzinnym, a to szansa dla lokalnych developerów. Wojskowych szczególnie interesują duże działki od 800 do 1200 metrów kwadratowych, ładne zabudowania jak również rezydencje dla wyższych dowódców...

Filip Biernat
www.wrzesnia.info.pl
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,729 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Powidz chce bazy

Powidz ma coraz większą szansę stać się bazą NATO. Chcemy, aby NATO zainwestowało na naszym terenie kilka miliardów euro - powiedział Radiu Merkury starosta słupecki Michał Pyrzyk. Razem z innymi wielkopolskimi samorządowcami i przedstawicielami rządu spotkał się w Powidzu z natowskim generałem Albertem Notari.


Notari jest szefem komitetu, zajmującego się programem, który zakłada wybudowanie bazy systemu rozpoznania obiektów naziemnych z powietrza. Stara się o to 9 państw, w tym Polska. Jedyna możliwa lokalizacja w naszym kraju to właśnie ten teren - uważa starosta.

W ostatnim czasie przedstawiciele NATO już po raz trzeci odwiedzili Wielkopolskę. Za każdym razem oglądali lotnisko wojskowe w Powidzu i rozmawiali z przedstawicielami rządu oraz lokalnych samorządów. Kolejna i najważniejsza tego rodzaju wizyta odbędzie się we wrześniu.

Wtedy w Wielkopolsce pojawi się przysłany przez NATO zespół ekspertów, który dokładnie prześwietli polską ofertę. Decyzja w sprawie lokalizacji nowej bazy ma zapaść w listopadzie.

"radio merkury"
 
1 - 12 of 12 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top