Skyscraper City Forum banner

Czy podoba Ci się projekt CP?

• Tak

Votes: 26 31.7%
  • Nie

Votes: 56 68.3%
1 - 20 of 2195 Posts

·
Registered
1,267 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Rozstrzygnięty konkurs na koncepcję zagospodarowania Centrum Południowego

Maciej Miskiewicz 11-04-2005 , ostatnia aktualizacja 11-04-2005 16:29

Centra handlowo-biurowo-rozrywkowe z wysokimi wieżowcami. Tak wrocławscy
architekci wyobrażają sobie Centrum Południowe

W poniedziałek w Muzeum Architektury rozstrzygnięty został konkurs na
zagospodarowanie tzw. Centrum Południowego, czyli siedmiu hektarów
niezabudowanego gruntu między hotelem Wrocław a Poltegorem. Miejska działka ma
niecałych pięć hektarów. Właścicielem pozostałej części terenu jest Poltegor.

Spośród 24 prac Sąd Konkursowy najwyżej ocenił projekt architektów z
Politechniki Wrocławskiej. Wyróżniał się m.in. tym, że wzdłuż ul. Powstańców
Śl. miałaby powstać równoległa ulica, która wprowadzałaby ludzi do wewnątrz
centrum. Między dwoma wieżowcami powstałby plac upamiętniający miejsce mszy św.
odprawionej przez Jana Pawła II w 1997 roku.

Co ciekawe, większość architektów nie zaproponowała wrocławskiego Manhattanu.

- Dominantą jest Poltegor, dlatego nie planowaliśmy wyższych budynków -
tłumaczy Szymon Brzezowski z zespołu, który zdobył drugą nagrodę.

To zaskoczyło jurorów. - Moja wizja była zupełnie inna. Jeżeli chodzi o
wysokość, spodziewałem się mocniejszych rzeczy. Ale m.in. właśnie to pokazuje,
jak bardzo ważne są takie konkursy - podkreśla Piotr Fokczyński, dyrektor
Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego.

Za to w przypadku planowanych funkcji nie było zaskoczenia. Większość
uczestników uznała, że to idealne miejsce na wielofunkcyjne centrum handlowo-
biurowo-rozrywkowe, uzupełnione zabudową mieszkaniową.

Konkursowe pomysły mają być inspiracją dla miejskich planistów przy tworzeniu
planu zagospodarowania przestrzennego Centrum Południowego. Ma on być gotowy
jeszcze w tym roku. - Każda z nagrodzonych prac ma w sobie coś ciekawego. One
się nawzajem uzupełniają i warto z nich czerpać - mówi Tomasz Ossowicz,
dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia.

·
Registered
1,267 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Rozmowa o wysokiej zabudowie

Rozmawiał Maciej Miskiewicz 11-04-2005 , ostatnia aktualizacja 11-04-2005 16:51

- W Centrum Południowym powinny powstać budynki wyższe od Poltegoru. To nie
jest aż tak ciekawy obiekt, by dominować nad tym miejscem - mówi Tomasz
Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia

Maciej Miskiewicz: Jak wysokie budynki powinny stanąć w Centrum Południowym?

Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia: To miejsce, w którym nie
stawiamy żadnych ograniczeń. Wysokie budynki nie zaburzą kompozycji
przestrzeni. Dziś są tam luźno rozrzucone bryły. W żargonie architektonicznym
mówimy, że tam przestrzeń ucieka. Dlatego potrzebna jest nowa, mocna forma.
Mogą nią być właśnie wieżowce. I to wyższe niż Poltegor. Bo to nie jest aż tak
ciekawy obiekt, by dominować w tym miejscu.

Ale czy znajdą się chętni, by je wybudować?

- To jest pytanie, na które będzie trzeba znaleźć odpowiedź. Czy koniecznie
chcemy, żeby powstawały u nas wysokie budynki. Bo jeżeli tak, to np.
zarezerwujemy miejsce i będziemy czekać. Przecież na pl. Grunwaldzkim plan
dopuszczał wysoką zabudowę, ale inwestorzy chcieli wybudować tam galerie
handlowe, a nie wysokie biurowce.

A gdzie jeszcze we Wrocławiu jest miejsce na wieżowce?

- W pobliżu ścisłego centrum takich miejsc jest raczej niewiele. W tym rejonie
staramy się utrzymywać zwarte gabaryty zabudowy staromiejskiej i XIX-wiecznej,
nad którą dominują wieże kościołów.

Ale już poza centrum znalazłoby się kilka takich miejsc. Np. tereny za Dworcem
Świebodzkim. Tam, gdzie dziś jest targowisko. A nieco dalej róg ul. Legnickiej
i Na Ostatnim Groszu czy też zjazd z Gądowianki. Estakada jest na tyle potężnym
obiektem, że wysoki budynek w jej bezpośrednim sąsiedztwie na pewno by nie
dominował, a przy okazji mógłby stać się bardzo ciekawym akcentem.

·
Registered
1,267 Posts
Discussion Starter · #3 ·
.: Drapacze chmur między hotelem Wrocław a Poltegorem. :.
11 kwietnia 2005 - 15:01

Rozstrzygnieto konkurs na zagospodarowanie terenu między hotelem Wrocław a Poltegorem.

Wiadomo już jak będzie wyglądał plac między hotelem Wrocław a Poltegorem. Konkurs na zagospodarowanie terenu wygrał zespół architektów Waldemara Sobolewskiego. Głównym punktem placu będą dwa wieżowce - według założeń - najwyższe we Wrocławiu.

Do tej pory plac w centrum Wrocławia to miejsce gdzie hula wiatr i biegają psy - mówi Grzegorz Roman z Urzędu Miejskiego. Tymczasem architekci, którzy wystartowali w konkursie, przedstawiali najróżniejsze wizje. Od pomysłów usytuowania tam serii wysokościowców, do projektów bardzo skromnych z dużą ilością zieleni. Najlepszy pomysł zakłada, że na środku placu powstaną dwa, gigantyczne wieżowce, stojące obok siebie. Między nimi będzie pomnik upamiętniający mszę, którą papież odprawił w tym miejscu w 1997 roku. Cały teren połączony zostanie siecią podziemnych przejść między innymi prowadzących do dworca PKS. Prócz nowoczesnych biur, galerii handlowych i hoteli, znajdą się tam place z jeziorami, strumienie i deptaki dla pieszych. Główną ideą jest to, by teren mógł być budowany etapami, przez różnych inwestorów. Szacuje się, że całkowity koszt wszystkich inwestycji może osiągnąć miliard złotych. Jeśli koniunktura w gospodarce się utrzyma, plac zostanie zabudowany w ciągu 10 lat i stanie się sercem biznesowym Wrocławia.

·
Moderator
3,274 Posts
Swietnie. czas zalozyc fundacje ;)

Projekt pewnie mily dla milosnikow wiezowcow ..tylko kto to wybuduje?
Wiem ze Grunwald kosztowac bedzie 300mln ...
Pytanie czemu ludzie maja chodzic pod ziemia do PKS? Turkucie podjadki czy co?

pzdr

·
.........................
1,147 Posts
Aż miło się czyta, chciałbym, żeby rzeczywiście za 10 lat wygladało CP. Sądze, że jego dlaszym etapem rozwoju byłoby burenie bloków wokół CP, i budowa kolejnych wiezowców, ale to chyba pozostanie w swerze marzen. A jest to miejsce w miescie na tyle wyjątkowe, że nie można pozwolic na byle jaką zabudoe i byle jakich inwestorów.

·
.........................
1,147 Posts
NO ten tunel to rzeczywiscie dziwna sprawa, ale dworzec PKS i PKP powinhy sie doczekac przebudowy, remontu i powinny stanowić jedną całosc. Ju teraz widać , że w najbliższych latach wzrosnie atrakcyjnosć ulicy Swobodnej i Suchej, no ja czekam do 2015 i zobaczymy co zrobiono.

·
que conoce muchos idiomas
6,895 Posts
antoslaw said:
Cały teren połączony zostanie siecią podziemnych przejść między innymi prowadzących do dworca PKS.
Tak, moze jeszcze tunelik do Rynku i do Galerii D. :bash: :bash: :bash:

No i szkoda ze tylko dwie wieze :( Tam moglyby spokojnie cztery stanac... no ale oczywiscie koniunktura :(
I pewnie to wszystko dupa bedzie odwrocone do Powst. Sl znajac zycie :(

·
Ave Silesia
2,208 Posts
Curz said:
Tak, moze jeszcze tunelik do Rynku i do Galerii D. :bash: :bash: :bash: :(
Ja bym proponował aż do Ostrowa tumskiego. To by była niezła atrakcja turystyczna. Ludzie zamiast iśc przez Rynek i koło uniwerku podziwiali by najdłuższy tunel w Polsce.Słychać było by tylko ochy i achy;)

·
Registered
829 Posts
brzmi nieźle, 2 wieżowce faktycznie mało ale ciężko było by zapełnić naraz 3-4 takie spore wieżowce...

są dwie opcje, albo bedzie to extra projkt albo lipa, nie ma innej opcji, a architekci maja trudne zadanie bo wszyscy maja wygórowane rzadania, jak do takiego miejsca przystało. Galerie handlowe... oj bedzie sie działo, walka z Galerią arkady i z Epi, ajt:> już widze te szyldy reklamowe obiżka, promocja, 90% taniej ;] dwe duze galerie, dwa multikina, doslownie 4 minuty od siebie, wychodzi sie z jednych drzwi a po drugiej stronie drzwi do drugiego centrum ;] no prawie ;]

·
Registered
19,884 Posts

Sorry ale podziwiając ta makiete nie podzielam waszego optymizmu. Miałem nadzieję na coś wyższego a tymczasem przestrzeń pomiedzy Poltegorem a nowymi budynkami zabudowana jest zbyt niskimi budynkami. Wydaje sie być pusta.
Po drugie nie wiem dlaczego czepiliście się przejść podziemnych prowadzących do PKS. No przecież chodzi o przejćia w kierunku dworca PKS a nie do samego dworca. Nie mogę uwierzyć ze ktoś by wpadł na taki głupi pomysł jak połkilometrowe przejści podziemne!! Kto by za to zapłacił?

·
CAMPIONS 2006
804 Posts
Plac miedzy poltegorem a hotelem wroclaw wydawal mi sie jedynym miejscem na ktorym w miare szybko mogly powstac wiezowce. Przydaloby sie cos co by bylo wyzsze i ladniejsze niz Poltegor (w sumie niewiele trzeba) no ale widac Wrocek nie jest jeszcze nadto atrakcyjny by nagle mialo tam powstac kilka wiezowcow na raz. Mam gdzies fotki robione z budynku C7 politechniki wroclawskiej, jak znajde to wrzuce. Niestety nie sa zbyt dobrej jakosci.

================================================
jako ze jest to moj pierwszy post na forum chcialbym sie ze wszystkimi przywitac:) forum odwiedzam od jakiegos czasu, studiuje budownictwo na pwr, ale poki co nie znam sie jeszcze zbyt dobrze na architekturze i urbanistyce wiec prosze o wyrozumialosc, z tego co widze duzo tu kompetentnych ludzi;) dosc czesto laze z cyfrowka po miescie, wiec postaram sie w miare czesto cos wrzucac

·
Registered
16,400 Posts
witaj strzelec, liczymy na Ciebie i Twój aparat :)
Przydałoby sie zeby ktos zrobił wreszcie porzadne fotki(kilka) wrocławskich inwestycji, szczególnie Akademii Rolniczej, wydziału elektrycznego PWr, budowa waszego centrum studenckiego itp. Grunwaldzki to w tej chwili bomba inwestycyjna wiec nie miałby daleko.

pzdr.

·
Registered
576 Posts
zajf said:

Sorry ale podziwiając ta makiete nie podzielam waszego optymizmu. Miałem nadzieję na coś wyższego a tymczasem przestrzeń pomiedzy Poltegorem a nowymi budynkami zabudowana jest zbyt niskimi budynkami. Wydaje sie być pusta.
Po drugie nie wiem dlaczego czepiliście się przejść podziemnych prowadzących do PKS. No przecież chodzi o przejćia w kierunku dworca PKS a nie do samego dworca. Nie mogę uwierzyć ze ktoś by wpadł na taki głupi pomysł jak połkilometrowe przejści podziemne!! Kto by za to zapłacił?

Oczywiscie ze ta dziura powinna byc zabudowana wiezowcami . Musza one znajdowac sie na calej dlugosci miedzy Hotelem a Poltegorem. Druga koncepcja moze byc skupienie kilku o ponad 100 m dominujacych wież na samym srodku terenu. Dziwne ze projektnant utrwala swym projektem dziurę.

·
CAMPIONS 2006
804 Posts
Rafis said:
witaj strzelec, liczymy na Ciebie i Twój aparat :)
Przydałoby sie zeby ktos zrobił wreszcie porzadne fotki(kilka) wrocławskich inwestycji, szczególnie Akademii Rolniczej, wydziału elektrycznego PWr, budowa waszego centrum studenckiego itp. Grunwaldzki to w tej chwili bomba inwestycyjna wiec nie miałby daleko.

pzdr.
Wlasnie dzisiaj sie wybieram z aparatem na grunwaldzki, wroce bogatszy o nowe fotki i sie z nimi podziele:) Mam zdjecie akademii rolniczej, ale jeszcze z rusztowaniem, ktore juz prawie w calosci zostalo zdemontowane:

1 - 20 of 2195 Posts