SkyscraperCity Forum banner

?

1 - 20 of 94 Posts

·
Fluorescent Adolescent
Joined
·
3,478 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Opis projektu:

Pęknięta bryła sześcianu z krytą kładką nad Cybiną - tak będzie wyglądać najważniejsze miejsce Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, zaprojektowane przez architektów z Krakowa.
Decyzja o budowie w naszym mieście Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego zapadła w 2008 roku. Centrum ma nie tylko ożywić turystycznie Śródkę, ale również pomóc gościom odwiedzającym Poznań w zapoznaniu się z miejscem, gdzie tysiąc lat temu rodziło się państwo polskie.

Multimedialne centrum ma stanąć w miejscu Śluzy Tumskiej. Będzie integralną częścią, a równocześnie początkiem Traktu Królewsko-Cesarskiego.

W poniedziałek władze miasta przedstawiły wyniki konkursu na "Projekt urbanistyczno - architektoniczny i założenia ekspozycyjne Centrum".

- Na konkurs wpłynęło w sumie 25 projektów, wśród nich po jednym z Niemiec i Francji. Poziom był wysoki, a najlepszy okazał się, jak to często w takich konkursach bywa, projekt na pierwszy rzut oka najprostszy - powiedział Jerzy Szczepanik-Ostrowski, przewodniczący 14-osobowego sądu konkursowego.

Zwycięski projekt przygotowała pracownia architektoniczna Ad Artis Emerla Jagiełłowicz Wojda z Krakowa. Nagrodą jest 150 tys. zł oraz zlecenie na opracowanie projektu technicznego.

Według wizji krakowskich architektów główną częścią multimedialnego centrum ma być trzykondygnacyjny budynek. Bryła sześcianu z charakterystycznym pęknięciem, według sądu konkursowego z jednej strony idealnie wpisuje się w otoczenie, nie przytłaczając go, a z drugiej stanowi świetny punkt promenady nadbrzeżnej.

Główny budynek centrum o wymiarach 30x30 metrów, który stanie na wschodnim brzegu Bogdanki, zostanie połączony kładką z mniejszym budynkiem, gdzie znajdzie się miejsce na restauracje, puby itd. Cały projekt przewiduje również rozwiązania komunikacyjne, z parkingiem dla autokarów oraz ścieżką pomiędzy parkingiem a Centrum.

- W Poznaniu byliśmy kilka razy, aby przeprowadzić tu "wizję lokalną". Cieszymy się, że nasz pomysł na budynek zauważalny, ale nie przytłaczający otoczenia, tak bardzo spodobał się jurorom konkursu - powiedział Arkadiusz Emerla ze zwycięskiej pracowni.

- Co prawda był to jedynie konkurs na projekt urbanistyczno-architektoniczny, ale na 99 proc. tak właśnie będzie wyglądać otwarte w 2012 r. Centrum. Teraz zwycięska pracownia ma czas na dopracowanie szczegółów i przedstawienie konkretnych rozwiązań technicznych. Prace budowlane chcielibyśmy rozpocząć w 2010 roku. Jeśli chcemy zdążyć do wiosny 2012 r., musimy się śpieszyć - powiedział Lech Łangowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UM.

Drugie miejsce w konkursie zajęła praca wykonana przez Pracownię Autorską i Biuro Prawne H.J Buszkiewicz z Poznania (nagroda 80 tys. zł) a trzecie praca przygotowana przez AiG Architekci, Architektura i Geotechnika z Konina (40 tys. zł). Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace będzie można oglądać od 1 września na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ma kosztować 100 mln zł. Pieniądze na ten cel są zabezpieczone w kasie miasta. Poznań nadal jednak stara się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na ten cel.Zdjęcia:

1.

ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr

2.

Brama Poznania ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr

3.

ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr

4.

Brama Poznania ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr

5.

Brama Poznania ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr

6.

ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr

7.

Brama Poznania ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr

8.

Brama Poznania ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr

Wszystkie prawa zastrzeżone

Album ze wszystkimi zdjęciami - Brama Poznania ICHOT
by Stacja Poznańwnętrza można obejrzeć pod tym linkiem, ale są to jeszcze zdjęcia sprzed rozruchu Muzeum, zatem mogą być niekompletne
http://epoznan.pl/news-news-48704-Brama_Poznania_od_srodka_zobacz_jak_wyglada
inne się jeszcze na forum nie pojawiły.
 

·
Fluorescent Adolescent
Joined
·
3,478 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Ode mnie mocne 9. Za odwagę w usytuowaniu takiego budynku tak blisko Katedry i obok starej zabudowy Śródki, za formę, za ponadczasowość i za betą ;)
Szkoda tylko, że nie pociągnęli porządkowania brzegu Cybiny kawałek dalej, do Mostu Jordana.

Aha, no i dorzucam jeszcze film promocyjny tego obiektu:


i co takiego:

fajnie to zaczyna wyglądać.

A tutaj link do posta pokazującego okolice budynku:
http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=109115058&postcount=1024
 

·
miasto dla ludzi
Joined
·
1,522 Posts
Ode mnie 10/10. Za prostą w formie, ale nie prostacką bryłę, za beton, za świetne, kontrastowe połączenie starego z nowym i wreszcie za superową szczelinę skierowaną na katedrę. Cieszę się, że mamy w Poznaniu już drugi, po nowym skrzydle BR, obiekt na światowym poziomie.
 
  • Like
Reactions: lessmore

·
foto-ml.pl
Joined
·
19,544 Posts
To jeszcze kilka zdjęć ze wnętrza:


ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr


ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr


ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr


ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr


ICHOT by Maciek Lulko, on Flickr


Moja ocena to 9. Naprawdę fajny budynek, odważna bryła jak na to otoczenie (i dobrze!), miejmy nadzieję ponadczasowa. Wnętrza poza tym jednym oszklonym korytarzem trochę rozczarowywują, dlatego tu odjąłem punkcik. No nie ma to wnętrz MHŻP ;) Liczę na to że miasto zrobi coś z rzeką w tej okolicy, bo te parę metrów bulwary pod samym ICHOTem to trochę za mało, a po drugiej stronie chaszcze po kolana. A jest potencjał teraz :)
 

·
Registered
Joined
·
2,845 Posts
8,5
Byłaby dycha ,ale brak rewitalizacji otoczenia razi
Akurat Śródka była poddawana PRAWDZIWEJ rewitalizacji, czyli kompleksowym działaniom infrastrukturalno-społecznym. No, na tyle na ile się dało bez prawdziwych narzędzi prawnych.

Swoją drogą na poniższym zdjęciu widać 100% poznańskich bulwarów nadwarcianych:

Budynek traci na kompromisach realizacyjnych - widocznych śladach po deskowaniu i bardzo rażącej różnicy odcieni pomiędzy różnymi partiami betonu.

Mimo to nadal solidnie, chociaż w moim rankingu flagowych poznańskich inwestycji z ostatnich lat przegrywa z Biblioteką Raczyńskich i Pixelem. Wśród budynków w podobnym stylu (elewacja z betonu architektonicznego) bardziej podoba mi się też krakowskie Muzeum Lotnictwa.

8/10.
 

·
Registered
Joined
·
5,023 Posts
Że kompromisy budowlane były, to my wszyscy w Poznaniu wiemy:), ale moim zdaniem budynkowi one paradoksalnie wyszły na korzyść. Bryła stała się mniej monotonna, a przejścia tonalne w odcieniach betonu na zdjęciach czarno-białych zawsze wyglądają kapitalnie:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
72,165 Posts
Postawili szary, betonowy klocek i nazywają to architekturą :doh:. Żeby to chociaż było jednolite...

No, ale ma fajne momenty i tak jak Zamek Królewski - największą zaletą będzie chyba taras :|.

Oryginalne, choć jednocześnie z zupełnym brakiem poszanowania otoczenia (trochę jak MM ;)).

Mnie się nie podoba, walnąłbym jakiś kolorek + dodatki z ciemnego/brązowego np. drewna - jakąś elewację - no, ale lepszy rydz niż nic...

Postawili, nie mam już wyjścia - więc się przyzwyczaję... Kładka, śluza, widok na Katedrę, ożywienie Ostrowa/Śródki- 7/10.
 
1 - 20 of 94 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top