W każdym większym mieście taki wątek by się przydał. I o materiał niestety nie trudno, ja już nie mam serca fotografować wszystkich termodewastacji w Lublinie.
Zdemontowane elementy znajdują się wOstatnio był przetarg na renowacje elementów kamiennych elewacji, więc te, które były obecne a teraz ich nie ma wylądowały już pewnie w jakiejś pracowni konserwatorskiej.
sory, ale jak zwiększyłby się koszt umożliwienia ponownego montażu w przyszłości? Poza tym wygląda to beznadziejnie....Zaryzykuje tezę ze te zmienione elementy dachu , przy tym ze kamienica będzie odnowiona to mała cena wobec faktu dalszej degradacji tej kamienicy .Ciekawe czy szarpną się na iluminacje![]()
Problem w tym, że to mógł nie być świadomy wybór inwestora tylko niechlujstwo wykonawcy.Zaryzykuje tezę ze te zmienione elementy dachu , przy tym ze kamienica będzie odnowiona to mała cena wobec faktu dalszej degradacji tej kamienicy .Ciekawe czy szarpną się na iluminacje![]()
zakladam ze w takim przypadku ma rownież charming uskok od strony cegły, ktora pozostala cegła na reszcie kompleksu ?Jeśli nie widać - tak, to jest styropian na cegle.
...i odpowiedź:Dzień dobry.
Chciałbym zwrócić uwagę Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków na zakończoną niedawno przebudowę poddasza w secesyjnej kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej 20, w której mieszczą się biura Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. W wyniku prac usunięte zostało snycerskiego wypełnienia ściany kolankowej poddasza. Wygląd pierwotny dostępny jest pod tym linkie: http://www.art1900.info/miasta/poznan/zwierzyniecka_20_3.jpg , stan obecny w załączniku. Instytu Chemii Biologicznej PAN, który jest właścicielem budynku i inwestorem prac, podzielił na zadania częściowe całościowy projekt adaptacji i remontu kamienicy (na pierwszy ogien poszła właśnie przebudowa poddasza) opracowany przez pracownię architektoniczną 1997. Budynek ma indywidualny wpis do rejestu zabytków, tak więc wspomniany projekt musiał uzyskać od MKZ pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich. Zarówno w projekcie jak i w pozwoleniu wyraźnie zaznaczone jest, że wspomniane elementy snycerskie powinny być zachowane, poddane renowacji lub zrekonstruowane (dane z materiałów przetargowych przebudowy poddasza).
Czy usunięcie dekoracji snycerskich zostało przeprowadzone w porozumieniu z MKZ? Jeśli za porozumienie to czy zostaną one przywrócone w następnych etapach remontu/adaptacji kamienicy? W przypadku jeśli jest to samowola budowlana czy biuro MKZ zamierza wykorzystać przysługujące mu narzędzia prawne w celu doprowadzenia do rekonstrukcji dekoracji? Proszę o odpowiedź na podany niżej adres mailowy nadawcy.
Pozdrawiam,
Adam Adamczyk
Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania"
koordynator Akcji Ochrony Dziedzictwa Architektury
Szanowny Panie,
Słusznie Pan zauważył, że w wyniku przebudowy poddasza budynku przy ul. Zwierzynieckiej 20 nastąpiły zmiany w jego architekturze. Przebudowa dachu jest związana z adaptacją poddasza, niezbędną dla funkcjonowania Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Z przystosowaniem budynku do współczesnych potrzeb wiąże się również planowana przebudowa bocznej klatki schodowej na szyb windy oraz budowa nowych schodów na poddasze. Miejski Konserwator Zabytków wydał zgodę na adaptację kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej 20, mając na względzie dobro zabytku. Zdecydowana większość zabytków w Polsce i na świecie jest adaptowana do nowych funkcji i przebudowywana. Jest to cena ich renowacji, kompromis, na który godzą się urzędy konserwatorskie, ponieważ, jak wszystkim dobrze wiadomo, najbardziej niszczeją zabytki nieużytkowane. Korzyścią właściciela po wykonaniu kosztownego remontu zabytku jest posiadanie obiektu o większych walorach użytkowych, umożliwiającego prowadzenie działalności dającej środki m.in. na jego utrzymanie. W kwestii odtworzenia dekoracji snycerskich na ścianie kolankowej poddasza kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej 20 zostaną podjęte decyzje na następnym etapie prac. Prace przy elewacjach i koronie murów budynku nie są jeszcze zakończone, m.in. nie zamontowano oryginalnych elementów dekoracji kamieniarskiej, które zostały poddane konserwacji i nie wyczyszczono kamieniarki "in situ".
zapaliłyby sie natychmiast po założeniu :yes:Jak drewniane dekoracje miałyby przeszkodzić w użytkowaniu budynku?