SkyscraperCity Forum banner

[Poznań] Dewastacja zabytków

13953 Views 39 Replies 17 Participants Last post by  Cruz
Swój wątek ma Wrocław, Łódź, Olsztyn. Poznań nie może być gorszy ;) U nas skala zjawiska jest dużo mniejsza, MKZ potrafi być nieugięta (z całym dobrodziejstwem inwentarza), ale "ciekawe" przykłady też występują, szczególnie poza strefą ochrony konserwatorskiej. Żeby nie dyskutować co jest zabytkiem a co nie - uznajmy, że interesuje nas niszczenie dobrej, ciekawej architektury.

Na dobry początek fabryka przy Św. Michała 100. Widziane z Głównej:







See less See more
4
1 - 20 of 40 Posts
W każdym większym mieście taki wątek by się przydał. I o materiał niestety nie trudno, ja już nie mam serca fotografować wszystkich termodewastacji w Lublinie.
Zakladam, ze ten zwierz mial przedtem z obu stron te pasma ciągłe okien ?
No klocek jak to klocek, ale jak ma pasmo okien, to niech ma...no ale po co czlowiekowi wspolczesnemu swiatlo w budowli :-/ :(
Dewastacja w naszym kraju to chleb codzienny niestety. Może się niekurzy ockną za kilka lat ale będzie już za późno.
Zwierzyniecka 20 - budynek PCSSu. Najlepsza secesja w Poznaniu. Niedawno zakończyła się nadbudowa poddasza. Wszystko fajnie, powstał dobry projekt remontu i modernizacji całej kamienicy (z pozytywną opinią MKZ) a te prace były pierwszym etapem całości:





Tylko, że czegoś brakuje:


ze strony art1900.info

to już moje zdjęcie, po remoncie:



Zmiana geometrii wynika z adaptacji powierzchni na cele użytkowe, ale dekoracje snycerskie powinny chyba mimo to zostać. Być może zostały odłożone do magazynu i oczekują na powrót na miejsce przy okazji kolejnego etapu remontu, szanse na to są. Jednak już teraz poddano restauracji drewniane obramowania lukarn (a przynajmniej tak to wygląda). Wysłałem zapytanie do MKZ, odpowiedź dostanę pewnie za 3-4 tygodnie.

Za to dobry news jest taki, że odtworzono kominy (chyba, że to jakie nowo-twory).

Ostatnio był przetarg na renowacje elementów kamiennych elewacji, więc te, które były obecne a teraz ich nie ma wylądowały już pewnie w jakiejś pracowni konserwatorskiej.
See less See more
4
No kurde, ewidentnie zniszczyli!, bo jakby mieli zamiar przywrócić to nad oknem powinien być łuczek. Niesamowite po prostu!
Ostatnio był przetarg na renowacje elementów kamiennych elewacji, więc te, które były obecne a teraz ich nie ma wylądowały już pewnie w jakiejś pracowni konserwatorskiej.
Zdemontowane elementy znajdują się w

Okoń Leonarda Studio Artystyczno-Konserwatorskie, ul. Wojska Polskiego 8, 85-171 Bydgoszcz
http://www.man.poznan.pl/online/zampub.php?co=results&za_id=6074&wydzial=pcss

Zaryzykuje tezę ze te zmienione elementy dachu , przy tym ze kamienica będzie odnowiona to mała cena wobec faktu dalszej degradacji tej kamienicy .Ciekawe czy szarpną się na iluminacje :)
See less See more
...Zaryzykuje tezę ze te zmienione elementy dachu , przy tym ze kamienica będzie odnowiona to mała cena wobec faktu dalszej degradacji tej kamienicy .Ciekawe czy szarpną się na iluminacje :)
sory, ale jak zwiększyłby się koszt umożliwienia ponownego montażu w przyszłości? Poza tym wygląda to beznadziejnie.
See less See more
Zaryzykuje tezę ze te zmienione elementy dachu , przy tym ze kamienica będzie odnowiona to mała cena wobec faktu dalszej degradacji tej kamienicy .Ciekawe czy szarpną się na iluminacje :)
Problem w tym, że to mógł nie być świadomy wybór inwestora tylko niechlujstwo wykonawcy.

W projekcie wykonawczym na widoku elewacji snycerska dekoracja jest:



i z boku:



Z tym, że jeden rysunek przeczy drugiemu (wypiętrzenie ala wole oko nad oknami jest na widoku z przodu ale na widoku/przekroju z boku już nie; do tego w ogóle niezwymiarowane) i do tego stanowi faktycznemu (te okna są niższe w stosunku do wysokości ściany kolankowej). Wygląda to tak, jakby przy widoku elewacji kreślarz skopiował ten fragment z analogicznego rysunku inwentaryzacji a przy przekroju z boku musiał coś sam dorysować, bo w rysunku inwentaryzacyjnym z kolei jej nie ma (jakby ktoś zapomniał, że taka ścianka istnieje).

W projekcie wykonawczym nie ma nic odnoszącego się bezpośrednio do tych dekoracji, ale na każdym kroku podkreślane jest, że wszelkie detale architektoniczne mają być zachowane/zrekonstruowane. Tak samo w pozwoleniu na prowadzenie prac konserwatorskich. Nie zauważyłem tego też w inwentaryzacji konserwatorskiej-zdjęciowej.

Zobaczymy co odpowiedz MKZ. Najbardziej się boję tego, że było tak jak z tym zabytkowym mechanizmem zapadni w teatrze w Olsztynie, który robotnicy uznali za zbędne żelastwo, wynieśli na złom i kupili sobie za to pół litra wódki. Z drugiej strony to może być tylko fałszywy alarm a te dekoracje czekają gdzieś w magazynie na kolejne fazy inwestycji (oby).

PS. Tak w ogóle to architekt mógł sobie wymyślić zaznaczene w nowej geometrii to łukowate wypiętrzenie podkrycia nad oknami. Dodatkowy koszt niemal żaden.
See less See more
2
Dojazd 30, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa Oddział Regionalny w Poznaniu:





Obok jest budynek wyglądający na bliźniaczy, też powojskowy, Dojazd 30A:









See less See more
7
Coś co ma już kilka lat. 28 czerwca 251 (formalny adres całości), przy ul. Hutniczej (odchodzącej od Wspólnej) na Wildzie (czy to może już Dębiec?) - poznańskie familoki:



cofamy się lekko





Jeśli nie widać - tak, to jest styropian na cegle. Tych domków nie obejmuje żadna forma ochrony, nie leżą ani w strefie ochrony konserwatorskiej ani nie mają indywidualnego wpisu do rejestru. Ciekawe co przyniesie przyszłość.
See less See more
3
Jeśli nie widać - tak, to jest styropian na cegle.
zakladam ze w takim przypadku ma rownież charming uskok od strony cegły, ktora pozostala cegła na reszcie kompleksu ?
Moja korespondencja z MKZ w sprawie Zwierzynieckiej 20:
Dzień dobry.

Chciałbym zwrócić uwagę Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków na zakończoną niedawno przebudowę poddasza w secesyjnej kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej 20, w której mieszczą się biura Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. W wyniku prac usunięte zostało snycerskiego wypełnienia ściany kolankowej poddasza. Wygląd pierwotny dostępny jest pod tym linkie: http://www.art1900.info/miasta/poznan/zwierzyniecka_20_3.jpg , stan obecny w załączniku. Instytu Chemii Biologicznej PAN, który jest właścicielem budynku i inwestorem prac, podzielił na zadania częściowe całościowy projekt adaptacji i remontu kamienicy (na pierwszy ogien poszła właśnie przebudowa poddasza) opracowany przez pracownię architektoniczną 1997. Budynek ma indywidualny wpis do rejestu zabytków, tak więc wspomniany projekt musiał uzyskać od MKZ pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich. Zarówno w projekcie jak i w pozwoleniu wyraźnie zaznaczone jest, że wspomniane elementy snycerskie powinny być zachowane, poddane renowacji lub zrekonstruowane (dane z materiałów przetargowych przebudowy poddasza).

Czy usunięcie dekoracji snycerskich zostało przeprowadzone w porozumieniu z MKZ? Jeśli za porozumienie to czy zostaną one przywrócone w następnych etapach remontu/adaptacji kamienicy? W przypadku jeśli jest to samowola budowlana czy biuro MKZ zamierza wykorzystać przysługujące mu narzędzia prawne w celu doprowadzenia do rekonstrukcji dekoracji? Proszę o odpowiedź na podany niżej adres mailowy nadawcy.

Pozdrawiam,
Adam Adamczyk
Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania"
koordynator Akcji Ochrony Dziedzictwa Architektury
...i odpowiedź:
Szanowny Panie,
Słusznie Pan zauważył, że w wyniku przebudowy poddasza budynku przy ul. Zwierzynieckiej 20 nastąpiły zmiany w jego architekturze. Przebudowa dachu jest związana z adaptacją poddasza, niezbędną dla funkcjonowania Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Z przystosowaniem budynku do współczesnych potrzeb wiąże się również planowana przebudowa bocznej klatki schodowej na szyb windy oraz budowa nowych schodów na poddasze. Miejski Konserwator Zabytków wydał zgodę na adaptację kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej 20, mając na względzie dobro zabytku. Zdecydowana większość zabytków w Polsce i na świecie jest adaptowana do nowych funkcji i przebudowywana. Jest to cena ich renowacji, kompromis, na który godzą się urzędy konserwatorskie, ponieważ, jak wszystkim dobrze wiadomo, najbardziej niszczeją zabytki nieużytkowane. Korzyścią właściciela po wykonaniu kosztownego remontu zabytku jest posiadanie obiektu o większych walorach użytkowych, umożliwiającego prowadzenie działalności dającej środki m.in. na jego utrzymanie. W kwestii odtworzenia dekoracji snycerskich na ścianie kolankowej poddasza kamienicy przy ul. Zwierzynieckiej 20 zostaną podjęte decyzje na następnym etapie prac. Prace przy elewacjach i koronie murów budynku nie są jeszcze zakończone, m.in. nie zamontowano oryginalnych elementów dekoracji kamieniarskiej, które zostały poddane konserwacji i nie wyczyszczono kamieniarki "in situ".
See less See more
no to wychodzi że powinno to wrócić gdzie należy.
Chociaz potraktowali Cię przede wszystkim jako osobę nie rozumiejącą istoty adaptacji zabytku, a dopiero potem jako osobe pytającą sie o dekorację.
Po odpowiedzi konserwatora to raczej trzeba przenieść kamienice do renowacji a nie dewastacji:)
Przecież i tak nie odtworzą tego tak jak trzeba - musieliby wymienić dach. Po pierwsze nie ma łuków nad okienkami, po drugie nalepiona snycerka będzie wystawać poza dach (w rzucie z góry ). Zwróccie uwagę, jak głębokie były płyciny w oryginale. A list od konserwatora sprawia wrażenie zasłony dymnej, retoryka typu "na zachodzie" itp. Jak drewniane dekoracje miałyby przeszkodzić w użytkowaniu budynku?
See less See more
Jak drewniane dekoracje miałyby przeszkodzić w użytkowaniu budynku?
zapaliłyby sie natychmiast po założeniu :yes: ;)
W efekcie końcowym kamienica będzie zdobić a nie szpecić miasto , co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości.Brak tych zdobień może bolec znawców tematu i miłośników , dla ogólnego odbioru miasta nowa elewacja może tylko pomóc.Turysta a nawet mieszkaniec miasta nie będzie pamiętał , ba nawet nie będzie wiedział ze tam wcześniej było jakieś zdobienie a na pewno zapamiętałby ze w eksponowanym miejscu stoi zrujnowana piękna kamienica .Tutaj ustalono jakiś kompromis przy przebudowie
See less See more
1 - 20 of 40 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top